Praca licencjacka- jak napisać? 17 prostych kroków

Praca licencjacka to prawdziwe wyzwanie. Poniżej poznasz 17 kroków, dzięki którym unikniesz czasochłonnych błędów. Dostaniesz sprawdzony schemat przygotowań i pisania poszczególnych części.

praca licencjacka jak napisaćWitaj. Poniższy wpis to taka nić Ariadny, która przeprowadzi Cię przez labirynt pisania pracy licencjackiej.

Ten artykuł to taka koleżanka lub kolega, który oprowadzi Cię po najciekawszych zaułkach swojego miasta przez weekend. Pokaże Ci miejsca bezpieczne, jak również takie, w które sam nigdy nie zapuściłbyś się, nawet jeżeli miałbyś przegrać zakład z nielubianym kolegą.

Poniższy materiał to taki konkret, który pozwoli Ci szybko i bezproblemowo przejść z punktu A do punktu B.

W punkcie A jesteś zielony niczym drzewa w drugiej połowie maja. W punkcie B stoisz pewny i dumny z siebie niczym Sławomir obierający gażę za Sylwestra 2016😎.

No dobra, trochę popłynąłem. Korzystaj z tego poradnika bez ograniczeń! Dzięki niemu nauczysz się pisać pracę licencjacką/magisterską. Tylko tyle i aż tyle.

Praca licencjacka jak zacząć

Dla tych, co nie lubią czytać⬇⬇

Pobierz checklistę✔
–>Praca licencjacka w 17 krokach

Pobierz mapę myśli🗺
–>17 kroków do napisania pracy dyplomowej

Dlaczego powstał ten artykuł?

Przez ponad 2 lata działalności bloga, nazbierało się wiele materiałów.
Często jednak słyszę opinię typu:

  • „Trafiłem na bloga, dopiero gdy wykryto plagiat mojej pracy licencjackiej. Szkoda, że nie wiedziałem o nim wcześniej”.
  • „Promotor nie pomagał mi wcale w pisaniu pracy. Niestety trafiłem na bloga, dopiero jak przygotowywałem się do obrony”.
  • „Gdybym wiedział wcześniej o blogu, nie popełniłbym setek błędów, nie stracił nerwów i czasu”.

Uświadomiłem sobie, że studenci często trafiają na Magistra na 5, jak już mają nóż na gardle.

Dlatego postanowiłem w jednym artykule uporządkować wpisy i dać Ci konkretny schemat pisania pracy dyplomowej. Takie kompendium od A do Z na temat pisania pracy licencjackiej/magisterskiej.

Takiego czegoś bardzo mi brakowało, gdy pisałem własną pracę. Podobnie, jak i Ty zostałem puszczony „na żywioł”, o jakieś większej pomocy nie było mowy. A takim planie krok po kroku mogłem co najwyżej pomarzyć niczym Polacy o mistrzostwie świata piłce nożnej.

Dlatego Ty korzystaj. Będę Ci bardzo wdzięczny, jeżeli udostępnisz ten materiał swoim znajomym, którzy piszą pracę licencjacką lub magisterską.

Piszesz pracę licencjacką? Od tego wpisu zacznij lekturę bloga

W idealnym świecie, jesteś studentem, który dopiero stoi przed wyzwaniem napisania pracy licencjackiej. Za miesiąc masz wybrać promotora, potem temat itd. Wyluzuj się. W tym przypadku mogę Cię poprowadzić za rączkę punkt po punkcie.

Jeżeli, jesteś w innej sytuacji: czasu masz coraz mniej, a pisanie pracy licencjackiej niczym Fredy Kruger wdziera się do Twoich snów, to też się nie martw. Większość błędów da się poprawić. Nie ma sytuacji bez wyjścia (no, chyba że pobiłeś promotora na ulicy lub nieśmiało zasugerowałeś mu, że nie ma racji🙄).

Niezależnie od tego, na którym etapie jesteś, zapraszam Cię na wyprawę do krainy prac licencjackich i magisterskich. Magister na 5 będzie Twoim przewodnikiem.

Praca licencjacka 17 kroków do napisania

1. Wybierz promotora swojej pracy dyplomowej

Promotora można porównać do pracownika biura podróży, u którego kupisz swoją wycieczkę. Jeżeli biuro będzie profesjonalne i prowadzone przez ludzi z pasją to nawet o wycieczce do Świętej Lipki będziesz opowiadał z takim zaangażowaniem, jakbyś zdobył wszystkie ośmiotysięczniki w 1 tydzień. W klapkach Kubota i bluzie 4F.

Jeżeli biuro będzie prowadzone przez Janusza biznesu to nawet podróż do Rio De Janeiro (gdzie mają taki sam pomnik jak w Świebodzinie) nie wywoła Twojej ekscytacji. Co więcej, z takiej wycieczki możesz nawet nie wrócić, gdy Twój przewodnik zechce oprowadzić Cię po favelach.

Zanim wybierzesz promotora, zrób dobry wywiad i 10 razy dobrze się zastanów. Jeżeli wybierzesz źle, to możesz nawet nigdy nie napisać swojej pracy. I pamiętaj, w tej sytuacji nie chroni Cię Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 😊.

W starciu z promotorem jesteś na końcu łańcucha pokarmowego, a Twoja praca licencjacka może zostać odrzucona z błahego powodu.

Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat wyboru promotora
–> Jak dobrze wybrać promotora pracy dyplomowej i nie żałować?

1.1. Zmiana promotora

Jeżeli po wpłaceniu zaliczki widzisz, że z Twoim biurem podróży jest coś nie tak, zazwyczaj możesz podziękować za współpracę i bez konsekwencji zrezygnować z wycieczki. Ze zmianą promotora, może nie być tak łatwo…

Jeśli jednak czujesz, że jedyna chemia między Tobą a promotorem przypomina skład hod-doga kupionego w Żabce, to nie czekaj ani chwili dłużej. Nie wmawiaj sobie, że „jakoś to będzie”.

Musisz wiedzieć, że każdy dzień czekania z decyzją o zmianie promotora oddala cię od obrony.

–>Jak zmienić promotora pracy dyplomowej?

2. Wykorzystaj seminarium dyplomowe

Seminarium dyplomowe można porównać do omawiania planu i wszystkich szczegółów Twojej przyszłej wyprawy w biurze podróży. Zanim wydasz kilka tysięcy złotych na wycieczkę, raczej przeczytasz program podróży, zobaczysz zdjęcia hotelu, zastanowisz się nad transportem i setkami dodatkowych spraw.

Seminarium również potraktuj bardzo poważnie. Chociaż o promotorach mówi się zazwyczaj źle, to pamiętaj, że to także ludzie.

Jeżeli Ty podejdziesz solidnie do tematu pisania pracy licencjackiej (albo będziesz sprawiał takie wrażenie), to szybko zauważysz, że promotor może Ci bardzo pomóc.

–>Jak dobrze wykorzystać seminarium dyplomowe i zdobyć sympatię promotora

3. Wybierz temat pracy

Temat pracy to miejsce Twojej wycieczki. Tam pojedziesz lub polecisz i spędzisz kilkanaście dni. Zapewne nie chciałbyś odpoczywać w Haiti lub w Afganistanie (no, chyba że chcesz być jak Dawid Fazowski 😊). Więc dlaczego chcesz wybrać temat, przy którym wymiękłby nawet szef wszystkich masochistów?

Wybierz temat przyjemny i przystępny niczym Wyspy Kanaryjskie lub Dominikana. Nigdy nie wybieraj zawiłego i trudnego niczym życie w Moskwie😊.

–>Jak dobrze wybrać temat pracy licencjackiej lub magisterskiej?
–>Przykładowe tematy prac

4. Przygotuj bibliografię

Wyobraź sobie, że miła Pani z biura podróży wręcza Ci całą walizkę folderów, artykułów, książek i stron internetowych. Później prosi Cię o wybranie kilkunastu miejsc/atrakcji turystycznych, które chcesz odwiedzić.

Na początku możesz czuć zagubienie wśród mnogości materiałów, ale w miarę czytania naprawdę zaczynasz doceniać te genialne podejście.

Zdobywasz wiele informacji o miejscu podróży, uświadamiasz sobie, co chcesz zobaczyć, a co odpuścić. Zaczynasz rozumieć, dlaczego podróż z 12-miesięcznym bąbelkiem do stolicy Indii nie jest najlepszym pomysłem… Stajesz się po prostu „świadomym podróżnikiem”.

Bibliografia Twojej pracy to właśnie te wszystkie foldery i katalogi. Musisz poświęcić kilka ładnych godzin i przejrzeć wiele materiałów. Dopiero wtedy możesz powiedzieć, że wiesz co nieco na dany temat i Twoja praca licencjacka zostanie napisana.

Ja mogę niczym Pani z biura podróży podstawić Ci pod nos już wyselekcjonowane materiały do danego tematu.

–>Jak przygotować bibliografię do pracy dyplomowej bez chodzenia po bibliotekach?
–>Przykładowe bibliografie do prac licencjackich i magisterskich

5. Przygotuj plan pracy licencjackiej

Wyobraź sobie sytuację raczej niemożliwą. Przychodzisz do biura podróży i mówisz, że chcesz jechać tu i tu, a następnie przedstawiasz swój plan wycieczki rozpisany na konkretne dni. Doradca klienta ogląda wnikliwy plan, odpowiada, co jest możliwe, a co nie. Następnie przedstawia Ci potencjalne zmiany i pokazuje lepsze rozwiązania.

W biurze podróży nikt nie oczekuje, że to Ty przedstawisz plan wycieczki. Natomiast podczas pisania pracy przygotowanie planu to jeden z najważniejszych jej etapów.

Zawsze pisz go na podstawie dostępnej literatury i nigdy nie zaczynaj pisania pracy bez akceptacji planu przez promotora.

–>Jak napisać dobry plan pracy licencjackiej i magisterskiej?
–>Jak przygotować plan pracy licencjackiej? Poradnik krok po kroku.

6. Przygotuj konspekt

Konspekt to taki wzbogacony plan Twojej podróży. To taka kartka, na której wpisujesz, to co chcesz koniecznie zobaczyć, co zjeść, czego doświadczyć, co kupić itp. Przygotowujesz go, aby niczego nie przegapić i po prostu wszystko „ogarniać„.

Konspekt  pracy dyplomowej to taka mapa. Pokazuje Ci drogę pomiędzy kolejnymi etapami pisania, a także nie pozwala zapomnieć o niczym ważnym.

–>Jak napisać konspekt pracy licencjackiej i magisterskiej?

7. Złap odpowiednią motywację

Motywacja i odpowiednie nastawienie są bardzo ważne podczas podróży. Wyobraź sobie, jutro lecisz kilka tysięcy kilometrów na wymarzone wakacje, na które pracowałeś ciężko niczym bóbr nad tamą na Amazonce.

Natomiast Twój partner/partnerka stwarza setki problemów typu: czy jej chomik nie będzie samotny?… co się stanie, jeżeli przegapi promocje w Lidlu i nie kupi zestawu super sportowej odzieży za 24.99 zł?… co jeżeli słońce będzie za jasne, a woda w oceanie za słona?

Czy będziesz zmotywowany do podróży życia? A może poczujesz się jak bohater kolejnego odcinka „Pamiętników z wakacji”?

Motywacja jest także bardzo ważna szczególnie podczas pisania najbardziej monotonnej części teoretycznej. Musisz złapać odpowiednie nastawienie, które pozwoli Ci wytrwać i napisać te rozdziały do końca.

Warto, abyś poznał także kilka skutecznych sposobów pisania.
–>Jak się zmotywować do pisania?
–>Metoda pomodoro- rewolucja w pisaniu prac dyplomowych

8. Napisz rozdziały teoretyczne

Rozdziały teoretyczne to takie „must have” (prawie) każdej pracy dyplomowej. To takie miejsca, które obowiązkowo musisz zobaczyć, będąc w danym mieście. Chociaż Cię to kompletnie nie interesuje, to przewodnik będzie się tak upierał, aby Ci to pokazać, jakby od tego zależało jego życie. Oczywiście da przynajmniej półgodzinny nudny wywód.

Czy chcesz, czy nie chcesz, musisz napisać teorię. I musisz wyjątkowo uważać, ponieważ w czasach Jednolity System Antyplagiatowy część teoretyczna to taka ukryta tykającą bomba.

Po napisaniu promotor ją zaakceptuje, powie, że niby wszystko w porządku, a potem zdziwisz się, niczym Polak w sklepie monopolowym na Litwie w niedziele po 15:00.

JSA pokaże bowiem, że masz jednak kilkadziesiąt procent plagiatu.

–>Jak napisać rozdział w 1 dzień?
–>Wzory rozdziałów teoretycznych

9. Przygotuj ankietę

Ankietę można porównać do rozmów z tubylcami podczas podróży. Jeżeli byłeś trochę dalej w świecie niż na biwaku w podstawówce, to wiesz, że zwiedzając nowe miejsca, najwięcej dowiesz się od miejscowych.

Dotyczy to zarówno gastronomi, jak i atrakcji turystycznych takich poza oficjalnym szlakiem. Zawsze warto rozmawiać z  Tubylcami, ponieważ ich historie nierzadko zawstydziłyby niejednego przewodnika.

Ankieta w Twojej pracy dyplomowej to taka część służąca do kontaktu z lokalnym otoczeniem. Zadajesz pytania za pomocą których badasz dane zjawisko od strony praktycznej.

Pamiętaj, aby zadawać dobre pytania. Od tego bowiem zależy jakość części badawczej.

–>Jak przygotować ankietę?
–>Wzory ankiet do prac dyplomowych

10. Przygotuj metodologię

Metodologia to taki plan podróżowania dla bardziej zaawansowanych. To plan podróży w miejsca, nie do końca bezpieczne i komfortowe, ale w takie, które przyniosą Ci najbardziej ekscytujące wspomnienia.

Z doświadczenia wiem, że w metodologii jest popełniane wiele błędów. Co więcej, niektórzy są bardzo zdziwieni, że muszą ją przygotować.

Ty czytając poniższe artykuły odpowiednio wcześniej, masz dużą przewagę nad studentami, którzy za pisanie metodologii wezmą się wtedy, gdy promotor poinformuje ich o takiej konieczności.

–>Jak przygotować metodologię?
–>Wzory rozdziałów metodologicznych
–>Literatura do metodologii badań

11. Przeprowadź badania/ Przygotuj rozdział badawczy

Badania w pracy dyplomowej to wybranie się w nieznane obszary wyspy. To spędzenie nocy w afrykańskiej wiosce razem z tubylcami (tylko bez podtekstów😜).

To poranny spacer po Varanasii nad brzegami Gangesu (tylko tam się nie kąp!). To takie doświadczanie, którego się nie zapomina.

Takie właśnie powinny być badania w Twojej pracy licencjackiej. To podmuch świeżości w nawet najbardziej zmurszałym temacie.

To właśnie rozdział badawczy powinien przekonać promotora i komisję, że jesteś ekspertem w danej dziedzinie. W idealnym świecie to on powinien w dużej mierze decydować o ocenie Twojej pracy.

–>Jak przygotować rozdział badawczy?
–>Wzory rozdziałów badawczych

12. Napisz wstęp pracy licencjackiej

Wstęp można porównać do pilota (opiekuna) Twojej wycieczki. Po wymianie pierwszych słów wiesz, czy jest to osoba komunikatywna i otwarta, z którą podróż będzie przyjemnością. Czy może będzie to mruk, który marzył o zawodzie hydraulika, a pilotem wycieczek został przez przypadek.

Twój promotor już po przeczytaniu kilku zdań Twojego wstępu będzie wiedział, czy kwalifikujesz się na lepszą ocenę, czy chcesz wykonać tylko plan minimum.

–>Jak napisać wstęp do pracy dyplomowej?
–>Wzory wstępów

13. Napisz zakończenie pracy licencjackiej

Zakończenie to taka impreza pożegnalna ostatniego dnia podróży. Znasz już mniej więcej wszystkich, zasiadacie do wspólnego stołu i zaczynacie ucztę.

Prawdopodobnie albo będziesz chciał jak najszybciej opuścić towarzystwo, albo będziesz bawił się białego rana, a imprezę pożegnalną zapamiętasz na długo jak gruzińskie toasty.

Zakończenie pracy jest właśnie odpowiednikiem takiej imprezy pożegnalnej. Musi być jak najlepsze i zostawiać wspomnienia na długo. Szczególnie że promotor na pewno je przeczyta.
–>Jak napisać zakończenie pracy dyplomowej?
–>Wzory zakończeń

14. Napisz streszczenie

Streszczenie to taki dłuższy mail, w którym zdajesz relacje ze swojej odbytej już podróży swojemu przyjacielowi. Warto, abyś w tych kilku zdaniach przedstawił wiele konkretów i pozwolił odbiorcy ocenić czy warto udać się Twoimi śladami.

–>Praca licencjacka jak napisać streszczenie?(wkrótce)
–>Wzory streszczeń (wkrótce)

15. Złóż pracę w całość/ zrób formatowanie

Po powrocie z egzotycznych podróży wiele osób zleca drukowanie zdjęć, opisuje je i spina w piękne albumy. Stają się one super pamiątką, bardzo często pokazywaną podczas różnych spotkań.

Formatowanie pracy dyplomowej to też takie poskładanie wszystkich Twoich spisanych myśli w całość. Może z jednym wyjątkiem. Jak nie zrobisz albumu ze zdjęciami, to nie poniesiesz za to żadnych konsekwencji.

Jeżeli nie zrobisz dobrego formatowania, to ocena pracy zostanie zdecydowanie obniżona. I nic nie pomoże, nawet najlepsza treść.

–>Praca licencjacka formatowanie. 17 najważniejszych elementów

16. Popraw plagiat

Długo myślałem, z czym porównać plagiat w kontekście wycieczkowym. W końcu wymyśliłem.

Poprawa plagiatu można porównać do sytuacji, w której wyjechałeś na wakacje, ale wszystkie obiecane atrakcje okazały się naprawdę poniżej wszelkiej krytyki. Np. zamiast jazdy na wielbłądzie po pustyni, było zwiedzanie plastikowej oazy połączone z możliwością zakupu piasku w promocyjnych cenach. Zamiast 5-gwiazdkowego hotelu był nocleg w lepiance razem z 15 tubylcami.

Jednak o dziwo, w odpowiedzi na Twoje niezadowolenie biuro zwróciło Ci wszystkie pieniądze. Możesz od nowa napisać swoje wspomnienia.

Podobna sytuacja może Cię spotkać, jeżeli JSA wykryje plagiat w Twojej pracy. Jakoś jej część będziesz musiał poprawić lub napisać od nowa.

–>Jednolity System Antyplagiatowy. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
–>Kurs poprawa plagiatu w JSA

17. Przygotuj się do obrony

Na pewno znasz ten temat. Cokolwiek byś nie przeżył, nie osiągnął, gdziekolwiek byś nie był, zawsze znajdzie się ktoś, kto to skrytykuje i będzie chciał zachwiać poczuciem Twojej wartości.

Ty opowiadając o podróży swojego życia, na pewno usłyszysz inwektywy, że było tam za zimno/za gorąco, za tanio/za drogo, hotel za drogi/za tani itp. Dobrze, jeżeli potrafisz takie teorie obalić kilkoma zdaniami.

Na obronie być może także usłyszysz, jakieś zarzuty lub podchwytliwe pytania. Chociaż to najłatwiejsza cześć procesu dyplomowanie nie warto tego ignorować. Dobrze, abyś wiedział na co, masz się przygotować i wypadł wręcz celująco.

–>Obrona pracy dyplomowej – kompletny poradnik

Podsumowanie

To tyle. Moim zdaniem warto podróżować i doświadczać tego świata. Im więcej przeżyjesz, to z tym większego dystansu spojrzysz na swoje problemy i poglądy polityczne wujka Janusza wygłaszane przy wigilijnym stole.

Praca licencjacka to też taka podróż. Nie mogę Ci zagwarantować, że będzie ona ekscytująca niczym tydzień w Bangkoku.

Jednakże stosując się do zaleceń z powyższych punktów, jestem pewien, że uda Ci się ją przebyć w miarę szybko i w miarę bezproblemowo.

A jak już napiszesz i obronisz swoją pracę, czas na zamkniecie tego etapu życia i udanie się w prawdziwą podróż! W końcu naprawdę na to zasłużyłeś.

Wielka prośba

Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi  dotrzeć do innych osób, którym także ta wiedza może pomóc. Jak to zrobić?

1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB 👍📣.

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze📧.

3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej⬇⬇.

Nie zapomnij o prezencie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Uzyskaj bezpłatną poradę