Jak dobrze wykorzystać seminarium dyplomowe i zdobyć sympatię promotora

Mniej więcej od początku drugiego roku akademickiego, będziesz słyszał mityczne pojęcie- seminarium dyplomowe. Bardziej gorliwym studentom temat seminarium dyplomowego nie pozwala spać w nocy i staje się tematem większości rozmów.
Chcesz wiedzieć, czym jest to seminarium, jak się do niego przygotować i jak małym nakładem pracy dobrze wypaść w oczach promotora? Czytaj do końca.

seminarium dyplomowe- porady

Czym jest seminarium dyplomowe?

Chcąc zacząć od naukowej definicji zależy stwierdzić, że seminarium to: –„metoda nauczania polegająca na czynnym uczestnictwie uczniów, którzy samodzielnie opracowują część zagadnień poruszanych na seminarium i następnie przedstawiają swoje opracowania w postaci prezentacji, referatu, czy też w jeszcze inny sposób, jak również biorą aktywny udział w dyskusji nad danym zagadnieniem wykazując się posiadaną wiedzą.”

Uff, prawda, że ciężka definicja? Mówiąc prościej seminarium dyplomowe to zajęcia odbywające się w małych grupkach (od 8 do 15 osób), podczas których omawia się i dyskutuje o wszystkich sprawach związanych z przygotowywaniem pracy licencjackiej lub magisterskiej. Seminaria dyplomowe organizowane są w dwóch ostatnich semestrach na studiach licencjackich oraz trzech-czterech na studiach magisterskich. Zajęcia prowadzi Twój wybrany wcześniej promotor, jego zadaniem jest przekazanie Ci technicznej wiedzy dotyczącej pisania pracy, udzielenie pomocy, rozwianie wątpliwości, a także kontrolowanie postępów przygotowywania pracy dyplomowej.

Co to jest proseminarium?

Na niektórych uczelniach odbywają się jeszcze proseminaria. Są to zazwyczaj zajęcia poprzedzające seminarium, podczas których zdobędziesz wiedzę o:

 • rodzajach prac naukowo-badawczych,
 •  metodach badawczych,
 • zasadach pisania tekstu naukowego,
 • materiałach źródłowych,
 • prawach autorskich,
 • formach i zasadach prezentacji prac naukowych.

Proseminarium to często zajęcia, podczas których zdobędziesz wiedzę o technicznych aspektach przygotowania prac. Artykuł, który czytasz, łączy zarówno tematykę proseminarium, jak i seminarium.

Jak najlepiej wykorzystać seminarium dyplomowe?

Przychodzisz na seminarium i przeżywasz lekki szok. Zajęcia są prowadzone w małej grupie, panuje luźniejsza atmosfera, dotąd srogi wykładowca zaczyna rozmawiać z Tobą jak z człowiekiem, próbując zachęcić do dyskusji. Co zatem zrobić, żeby jak najlepiej wykorzystać ten czas i zdobyć sympatię promotora, który naprawdę może Ci bardzo ułatwić życie zarówno podczas przygotowywania pracy jak i na obronie? Zastosuj się do poniższych rad.

1. Obecność na zajęciach

Na pierwszych zajęciach musisz być! Kolejne raczej też, ale to już kwestia dogadania się z promotorem. Jeżeli stwierdzi, że sobie poradzisz, to zapewne pozwoli Ci przychodzić w innych godzinach na jego konsultacje lub nawet przesyłać kolejne części pracy mailem. Niektórzy, bardziej zajęci promotorzy, wymagają tylko obecności na pierwszych zajęciach, później studenci mogą przychodzić jak mają już przygotowaną konkretną cześć pracy.

2. Wybór tematu pracy

Najważniejsza decyzja, którą podejmujesz podczas całego procesu przygotowania pracy dyplomowej. Aspekt szczegółowo omówiony został we wpisie- jak dobrze wybrać temat pracy dyplomowej? Jeżeli zastosowałeś wskazówki tam zawarte to temat masz już wybrany i zostaje Ci tylko przedstawienie go promotorowi. W innym przypadku przed pójściem na pierwsze seminarium koniecznie przygotuj propozycje tematu (najlepiej kilku). Zobacz- Propozycje tematów prac licencjackich. Zrobisz wtedy lepsze wrażenie niż 80% studentów, którzy na pytanie o temat wytrzeszczą tylko bezmyślnie oczy.

3. Dziedzina naukowa

Musisz być gotowy na to, że promotor może odrzucić lub zmienić Twój temat. Dlaczego zdecyduj w jakiej wąskiej dziedzinie naukowej chciałbyś pisać.

4. Plan

Skoro promotor zatwierdził już Twój temat pracy, to jak najszybciej przygotuj plan, który mu przedstawisz. Pamiętaj, żeby omówić wszystkie wątpliwości, punkt po punkcie i mieć pewność, że go akceptuje. Ponieważ – Promotorzy bardzo często potrafią zmienić plan już po napisaniu pracy, dlatego koniecznie wyjaśnij wszystkie wątpliwości. Czytaj – Jak napisać dobry plan pracy dyplomowej

5. Konspekt

U niektórych promotorów warunkiem zaliczenia pierwszego seminarium jest napisanie konspektu pracy. Także z tym się nie ociągaj, ponieważ konspekt jest to tylko bardzo wstępny pomysł, później może być wielokrotnie zmieniany. 

6. Systematyczność

Chcąc zdobyć sympatię i zaufanie, promotora wykaż się systematycznością. Nigdy nie przychodź z pustymi rękoma na seminarium, miej przygotowane coś, o czym będziesz mógł porozmawiać. Niech to będzie jeden rozdział, 5, 10 stron, jakaś skomplikowana tabela. Jeżeli naprawdę nie miałeś czasu nic przygotować, to przed zajęciami zerknij na poprzednio napisany materiał i zapytaj o jakiś szczegół. Nie, to nie jest zawracanie głowy. W ten sposób promotor Ciebie dobrze zapamięta i stwierdzi- „O ten człowiek naprawdę przykłada się do przygotowywania swojej pracy”.

7. Przygotowanie rozdziałów

Rozdziały teoretyczne najlepiej przygotować szybko. Zaczynasz seminarium w październiku, to do końca roku postaraj się przygotować cześć teoretyczną pracy. Czytaj- Jak napisać rozdział pracy dyplomowej w 1 dzień?Promotor wtedy szybko to sprawdzi i będziesz miał czas na niezbędne poprawki.

Metoda badawcza i właściwie badania to część, nad którą trzeba się poważnie zastanowić i wymaga to więcej czasu, zarówno Twojego, jak i promotora. 

Ważne, abyś zadbał o formatowanie techniczne rozdziałów.  Promotor bardzo nie lubi sprawdzać pracy, w której roi się od błędów i która nie spełnia wymogów formatowania. Niektórzy traktują to jako brak szacunku, a za błędy ortograficzne mogą wręcz wyprosić z zajęć.  Czytaj- Poprawa pracy dyplomowej, licencjackiej lub magisterskiej

8. Pytania do promotora

Seminarium jest dla studentów, dla promotora nie ma nic gorszego niż 15 osób, które nie zadają żadnych pytań, wszystko akceptują, a swoją pracą zainteresują się miesiąc przed obroną. Główne założenie seminarium to dyskusja, dlatego też, jeżeli chcesz zostać dobrze zapamiętany, to udzielaj się podczas zajęć. Zadawaj pytania skierowane do promotora, dyskutuj na tematy dotyczące prac innych studentów, staraj się rozwiać wątpliwości. Z biegiem czasu to Ty będziesz specjalistą w swojej dziedzinie naukowej i będziesz mógł pomagać słabszym studentom. Promotor to na pewno doceni.

9. Prezentacja na seminarium

Na niektórych uczelniach będziesz musiał przedstawić przed całą grupą prezentację swojej przyszłej pracy dyplomowej. Chociaż może się to wydawać stresujące, tak naprawdę, takie nie jest, możesz potraktować to jako rozgrzewkę przed obroną. Dobrze się przygotuj ponieważ musisz wziąć pod uwagę to, że grupa będzie zadawała Ci pytania, na które warto było by odpowiedzieć. 

10. Kryteria zaliczenia seminarium

Kryteria zaliczenia seminarium są różne, u niektórych promotorów wystarczy sama obecność, u innych trzeba przygotować plan lub konspekt, jeszcze inni wymagają, żebyś przygotował dwa rozdziały.

Wszystko zależy od promotora i tego, ile czasu zostało do obrony. Moim zdaniem, jeżeli seminarium zaczynasz w październiku, a obronę chcesz mieć w czerwcu/ lipcu, to niezależnie od wymogów promotora niezbędne minimum jakie musisz przygotować podczas pierwszego semestru to temat pracy, plan i jeden rozdział (najlepiej 2)

Seminarium przez 3 semestry

 • 1

  temat, plan, 1 rozdział

 • 2 semestr

  2 rozdziały, metodologia, ankieta

 • 3 semestr

  badania, wstęp, zakończenie, złożenie całej pracy

Seminarium przez 2 semestry

 • 1

  temat, plan, 2 rozdziały, metodologia, ankieta

 • 2 semestr

  badania, wstęp, zakończenie, złożenie całej pracy

Podsumowanie

To tyle, wiem, że nie poruszyłem wszystkich spraw, jednak dużo zależy od wymogów Twojej uczelni i od promotora. Jeśli miałbym wskazać Ci najważniejszą zasade to bez wątpienia jest nią systematyczność. Jeżeli wybierzesz temat pracy w terminie, przygotujesz plan i kolejne części pracy będziesz systematycznie przynosił promotorowi, to nawet jeżeli popełnisz wiele błędów, zyskasz jego przychylność. Pozytywnie wyróżnisz się z grona większości studentów, którzy budzą się w kwietniu, albo w maju i przynoszą jak najwięcej słabego materiału, jednocześnie mając pretensje do promotora, że wolno to sprawdza i wskazuje wiele poprawek.

Chciałbym, abyś za kilka lat z sentymentem wspominał swoje seminarium dyplomowe. Są to jedyne zajęcia, podczas których możesz bardziej luźno porozmawiać ze swoimi wykładowcami, poruszyć wiele ciekawych tematów, jak również uświadomić sobie że to całkiem fajni ludzie. Jednak musisz pamiętać, że bardzo wiele zależy od Twojej postawy. Mam nadzieje, że w tym artykule, pokazałem jaką postawę przyjąć.

Czy Twoim zdaniem o czymś nie napisałem? Może Ty potrafisz wskazać najważniejsze zasady, których trzeba przestrzegać podczas seminariów dyplomowych? A może zakończyłeś już studia i chciałbyś podzielić się swoją opinią i doświadczeniem? Proszę podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Profesjonalna pomoc

Podczas seminarium będziesz musiał podjąć wiele decyzji i przygotować dużo wymagającego materiału. Gdybyś jednak potrzebował pomocy na jakimkolwiek etapie przygotowania pracy dyplomowej – sprawdź zakres oferowanych usług, lub skontaktuj się z nami.

Wielka prośba

Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi  dotrzeć do innych osób, którym także ta wiedza może pomóc. Jak to zrobić?

1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB 👍📣.

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze📧.

3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej⬇⬇.

Nie zapomnij o prezencie!

2 thoughts on “Jak dobrze wykorzystać seminarium dyplomowe i zdobyć sympatię promotora

 • 9 stycznia 2020 o 23:15
  Permalink

  Witam! Naprawdę świetna strona. Wszystko napisane w przystępny sposób, przyjazne studentowi. Wiele cennych rad i wskazówek zgromadzone w jednym miejscu. Nie zdarza mi się pisać opinii w Internecie, ale tutaj naprawdę musiałam zrobić wyjątek. Dziękuję Autorowi i oby tak dalej.

  Odpowiedz
  • 17 marca 2020 o 10:31
   Permalink

   Kinga dziękuje za miły komentarz. Opinie studentów są najważniejsze i zachęcają nas do dalszej pracy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Uzyskaj bezpłatną poradę