Seminarium dyplomowe – jak je dobrze wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja 10 stycznia 2024

Seminarium dyplomowe – czym jest, jak je dobrze wykorzystać i jak zdobyć sympatię promotora? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.

Czytaj uważnie, bo wielu studentów, mówiąc delikatnie, „olewa” swoje seminarium dyplomowe, a potem żali się, że nie może napisać pracy. Ty nie popełnij tego błędu!!

Już za późno. Nie chodziłem na seminarium dyplomowe, teraz nie potrafię napisać pracy ? Czy możesz mi pomóc?
Tak, mogę. Sprawdź ⬇

Kliknij i zobacz, co mogę Ci zaoferować ⬇
–> Pomoc z Twoją pracą licencjacką
–> Pobierz przykładową pracę licencjacką

Nie wiem, jak zacząć. Masz coś dla mnie?
–> E-book- Jak Napisać Pracę Dyplomową W Tydzień

seminarium dyplomoweMniej więcej od początku drugiego roku akademickiego, będziesz słyszał mityczne pojęcie: seminarium dyplomowe. Bardziej gorliwym studentom temat seminarium dyplomowego nie pozwala spać w nocy i staje się tematem większości rozmów.

Chcesz wiedzieć, czym jest to seminarium, jak się do niego przygotować i jak małym nakładem pracy dobrze wypaść w oczach promotora? Czytaj do końca.

Czym jest seminarium dyplomowe?

Chcąc zacząć od naukowej definicji, należy stwierdzić, że seminarium to: metoda nauczania polegająca na czynnym uczestnictwie uczniów, którzy samodzielnie opracowują część zagadnień poruszanych na seminarium i następnie przedstawiają swoje opracowania w postaci prezentacji, referatu czy też w jeszcze inny sposób, jak również biorą aktywny udział w dyskusji nad danym zagadnieniem, wykazując się posiadaną wiedzą.

Uff, prawda, że ciężka definicja?

Mówiąc prościej, seminarium dyplomowe to zajęcia odbywające się w małych grupkach (od 8 do 15 osób), podczas których omawia się i dyskutuje o wszystkich sprawach związanych z przygotowywaniem pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Seminaria dyplomowe organizowane są w dwóch ostatnich semestrach na studiach licencjackich oraz trzech–czterech na studiach magisterskich.

Zajęcia prowadzi Twój wybrany wcześniej promotor, jego zadaniem jest przekazanie Ci technicznej wiedzy dotyczącej pisania pracy, udzielenie pomocy, rozwianie wątpliwości, a także kontrolowanie postępów przygotowywania pracy dyplomowej.

Co to jest proseminarium?

Na niektórych uczelniach odbywają się jeszcze proseminaria. Są to zazwyczaj zajęcia poprzedzające seminarium, podczas których zdobędziesz wiedzę o:

  • rodzajach prac naukowo-badawczych,
  • metodach badawczych,
  • zasadach pisania tekstu naukowego,
  • materiałach źródłowych,
  • prawach autorskich,
  • formach i zasadach prezentacji prac naukowych.

Proseminarium to często zajęcia, podczas których zdobędziesz wiedzę o technicznych aspektach przygotowania prac. Artykuł, który czytasz, łączy zarówno tematykę proseminarium, jak i seminarium.

Jak najlepiej wykorzystać seminarium dyplomowe?

Przychodzisz na seminarium i przeżywasz lekki szok. Zajęcia są prowadzone w małej grupie, panuje luźniejsza atmosfera, dotąd srogi wykładowca zaczyna rozmawiać z Tobą jak z człowiekiem, próbując zachęcić do dyskusji.

Co zatem zrobić, żeby jak najlepiej wykorzystać ten czas i zdobyć sympatię promotora, który naprawdę może Ci bardzo ułatwić życie zarówno podczas przygotowywania pracy, jak i na obronie?

Zastosuj się do poniższych rad.

1. Obecność na zajęciach

Na pierwszych zajęciach musisz być! Na kolejnych raczej też, ale to już kwestia dogadania się z promotorem. Jeżeli stwierdzi, że sobie poradzisz, to zapewne pozwoli Ci przychodzić w innych godzinach na jego konsultacje lub nawet przesyłać kolejne części pracy mailem.

Niektórzy bardziej zajęci promotorzy wymagają tylko obecności na pierwszych zajęciach. Później studenci mogą przychodzić, jak mają już przygotowaną konkretną część pracy.

2. Wybór tematu pracy

Najważniejsza decyzja, którą podejmujesz podczas całego procesu przygotowania pracy dyplomowej.

Aspekt szczegółowo omówiony został we wpisie: Jak dobrze wybrać temat pracy dyplomowej?»

Jeżeli zastosowałeś zawarte tam wskazówki, to temat masz już wybrany i zostaje Ci tylko przedstawienie go promotorowi. W innym przypadku przed pójściem na pierwsze seminarium koniecznie przygotuj propozycję tematu (najlepiej kilku).

Zobacz: Propozycje tematów prac licencjackich»

Zrobisz wtedy lepsze wrażenie niż 80% studentów, którzy na pytanie o temat wytrzeszczą tylko bezmyślnie oczy.

3. Dziedzina naukowa

Musisz być gotowy na to, że promotor może odrzucić lub zmienić Twój temat. Dlatego zdecyduj, w jakiej wąskiej dziedzinie naukowej chciałbyś pisać.

4. Plan

Skoro promotor zatwierdził już Twój temat pracy, to jak najszybciej przygotuj plan, który mu przedstawisz.

Pamiętaj, żeby omówić wszystkie wątpliwości, punkt po punkcie i mieć pewność, że go akceptuje, ponieważ promotorzy bardzo często potrafią zmienić plan już po napisaniu pracy(!). Dlatego koniecznie wyjaśnij wszystkie wątpliwości już na samym początku.

Jak napisać dobry plan pracy dyplomowej?

5. Konspekt

U niektórych promotorów warunkiem zaliczenia pierwszego seminarium jest napisanie konspektu pracy. Także z tym się nie ociągaj, ponieważ konspekt jest to tylko bardzo wstępny pomysł – później może być wielokrotnie zmieniany.

–> Jak napisać konspekt do pracy dyplomowej?

6. Systematyczność

Chcąc zdobyć sympatię i zaufanie promotora, wykaż się systematycznością.

Nigdy nie przychodź z pustymi rękoma na seminarium, miej przygotowane coś, o czym będziesz mógł porozmawiać.

Niech to będzie jeden rozdział, 5, 10 stron, jakaś skomplikowana tabela. Jeżeli naprawdę nie miałeś czasu nic przygotować, to przed zajęciami zerknij na poprzednio napisany materiał i zapytaj o jakiś szczegół. Nie, to nie jest zawracanie głowy.

W ten sposób promotor dobrze Cię zapamięta i stwierdzi: O, ten człowiek naprawdę przykłada się do przygotowywania swojej pracy.

7. Przygotowanie rozdziałów

Rozdziały teoretyczne najlepiej przygotować szybko. Zaczynasz seminarium w październiku, to do końca roku postaraj się przygotować część teoretyczną pracy.

Czytaj: Jak napisać rozdział pracy dyplomowej w 1 dzień?»

Promotor wtedy szybko to sprawdzi i będziesz miał czas na niezbędne poprawki.

Metoda badawcza i właściwe badania to część, nad którą trzeba się poważnie zastanowić i wymaga to więcej czasu – zarówno Twojego, jak i promotora. 

Ważne, abyś zadbał o formatowanie techniczne rozdziałów. Promotorzy bardzo nie lubią sprawdzać pracy, w której roi się od błędów i która nie spełnia wymogów formatowania.

Niektórzy traktują to jako brak szacunku, a za błędy ortograficzne mogą wręcz wyprosić z zajęć.

–> Poprawa pracy dyplomowej, licencjackiej lub magisterskiej
–> Formatowanie pracy dyplomowej

8. Pytania do promotora

Seminarium jest dla studentów, dla promotora nie ma nic gorszego niż 15 osób, które nie zadają żadnych pytań, wszystko akceptują, a swoją pracą zainteresują się miesiąc przed obroną.

Główne założenie seminarium to dyskusja, dlatego też, jeżeli chcesz zostać dobrze zapamiętany, to udzielaj się podczas zajęć.

Zadawaj pytania skierowane do promotora, dyskutuj na tematy dotyczące prac innych studentów, staraj się rozwiać wątpliwości. Z biegiem czasu to Ty będziesz specjalistą w swojej dziedzinie naukowej i będziesz mógł pomagać słabszym studentom. Promotor to na pewno doceni.

9. Prezentacja na seminarium

Na niektórych uczelniach będziesz musiał przedstawić przed całą grupą prezentację swojej przyszłej pracy dyplomowej.

Chociaż może się to wydawać stresujące, tak naprawdę takie nie jest – możesz potraktować to jako rozgrzewkę przed obroną.

Dobrze się przygotuj, ponieważ musisz wziąć pod uwagę to, że grupa będzie zadawała Ci pytania, na które warto byłoby odpowiedzieć. 

10. Kryteria zaliczenia seminarium

Kryteria zaliczenia seminarium są różne, u niektórych promotorów wystarczy sama obecność, u innych trzeba przygotować plan lub konspekt, jeszcze inni wymagają, żebyś przygotował dwa rozdziały.

Wszystko zależy od promotora i tego, ile czasu zostało do obrony. Moim zdaniem, jeżeli seminarium zaczynasz w październiku, a obronę chcesz mieć w czerwcu/lipcu, to niezależnie od wymogów promotora niezbędne minimum, jakie musisz przygotować podczas pierwszego semestru, to temat pracy, plan i jeden rozdział (najlepiej 2).

Seminarium przez 3 semestry

  • 1

    temat, plan, 1 rozdział

  • 2 semestr

    2 rozdziały, metodologia, ankieta

  • 3 semestr

    badania, wstęp, zakończenie, złożenie całej pracy

Seminarium przez 2 semestry

  • 1

    temat, plan, 2 rozdziały, metodologia, ankieta

  • 2 semestr

    badania, wstęp, zakończenie, złożenie całej pracy

Seminarium dyplomowe – podsumowanie

To tyle. Wiem, że nie poruszyłem wszystkich spraw, jednak dużo zależy od wymogów Twojej uczelni i od promotora.

Jeśli miałbym wskazać Ci najważniejszą zasadę, to bez wątpienia jest nią SYSTEMATYCZNOŚĆ.

Jeżeli wybierzesz temat pracy w terminie, przygotujesz plan i kolejne części pracy będziesz promotorowi przynosił systematycznie, to nawet jeżeli popełnisz wiele błędów, zyskasz jego przychylność.

Pozytywnie wyróżnisz się z grona większości studentów, którzy budzą się w kwietniu albo w maju i przynoszą jak najwięcej słabego materiału, jednocześnie mając pretensje do promotora, że wolno to sprawdza i wskazuje wiele poprawek.

Chciałbym, abyś za kilka lat z sentymentem wspominał swoje seminarium dyplomowe. Są to jedyne zajęcia, podczas których możesz na luzie porozmawiać ze swoimi wykładowcami, poruszyć wiele ciekawych tematów, jak również uświadomić sobie, że to całkiem fajni ludzie.

Jednak musisz pamiętać, że bardzo wiele zależy od Twojej postawy. Mam nadzieję, że w tym artykule pokazałem, jaką postawę przyjąć.

A co Ty myślisz o seminarium dyplomowym?

Czy Twoim zdaniem o czymś nie napisałem? Może Ty potrafisz wskazać najważniejsze zasady, których trzeba przestrzegać podczas seminariów dyplomowych?

A może zakończyłeś już studia i chciałbyś podzielić się swoją opinią i doświadczeniem? Proszę, podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Profesjonalna pomoc

Podczas seminarium będziesz musiał podjąć wiele decyzji i przygotować dużo wymagającego materiału.

Mogę Ci pomóc na praktycznie każdym etapie pisania pracy.

–> Sprawdź zakres oferowanych usług
–> Kompleksowy kurs pisania prac dyplomowych: Piszę Bez Plagiatu

Masz problem ze swoją pracą dyplomową?

W tym możemy Ci pomóc
Wypełnij formularz, odpowiedź dostaniesz w max. 24 H

  1. temat pracy –wypełnij formularz»
  2. plan pracy  wypełnij formularz»
  3. bibliografia wypełnij formularz»
  4. metodologia badań i narzędzie badawcze wypełnij formularz»
  5. rozdział badawczy wypełnij formularz»
  6. formatowanie techniczne wypełnij formularz»
  7. poprawa plagiatu JSA wypełnij formularz»

Wielka prośba

Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym ta wiedza także może pomóc. Jak to zrobić?

1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB ??

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze ?

3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej ⬇⬇

Nie zapomnij o prezencie!

Komentarz do “Seminarium dyplomowe – jak je dobrze wykorzystać?

  • 21 września 2020 o 21:16
    Permalink

    Porównuję merytoryczną zawartość strony internetowej z poradnikiem G. Gambarelli i Z. Łucki: Jak przygotować pracę dyplomową lub doktorską. Występuje kilka podobieństw podczas uczęszczania na pierwsze seminarium min: 1) przygotuj propozycję tematów, wyróżnisz się 2) przygotuj plan pracy, wyróżnisz się.

    Wskazówki i wytyczne na stronie internetowej zdecydowanie lepiej ujmują istotne elementy niż publikacja książkowa. Odnoszę wrażenie że porady trafiają w sedno, analizując problemy i podając bardzo konkretne rozwiązania, czego nie można powiedzieć o książce (oprócz kilku niuansów jest to bardzo ogólnikowe dzieło).

    Odpowiedz
    • 4 listopada 2020 o 06:09
      Permalink

      Witaj,
      Dzięki za pozytywną opinię. Podczas tworzenia materiałów nie korzystamy z książek i na nikim się nie wzorujemy. Przeczytałem praktycznie wszystkie książki na temat pisania prac. Tak ja mówisz. Same ogólniki pisane kosmicznie trudnym językiem. Strony internetowe- jeszcze gorzej. Dodatkowo często ktoś chce Cię naciągnąć na kasę.

      Celem Magistra na 5 jest dawanie prostych i przystępnym rozwiązań. Jak na razie raczej się to udaje.

      Odpowiedz
  • 9 stycznia 2020 o 23:15
    Permalink

    Witam! Naprawdę świetna strona. Wszystko napisane w przystępny sposób, przyjazne studentowi. Wiele cennych rad i wskazówek zgromadzone w jednym miejscu. Nie zdarza mi się pisać opinii w Internecie, ale tutaj naprawdę musiałam zrobić wyjątek. Dziękuję Autorowi i oby tak dalej.

    Odpowiedz
    • 17 marca 2020 o 10:31
      Permalink

      Kinga dziękuje za miły komentarz. Opinie studentów są najważniejsze i zachęcają nas do dalszej pracy.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *