Jak zmienić promotora pracy dyplomowej?

Ostatnia aktualizacja 22 lutego 2023

Promotor decyduje o przebiegu pisania Twojej pracy i o Twojej obronie. Gdy podejmiesz złą decyzję, ten proces może stać się wyjątkowo uciążliwy, bardzo długi, a czasami wręcz niemożliwy do zrealizowania. Co zatem zrobić, jeżeli źle wybrałeś, popełniłeś błąd i chciałbyś zmienić promotora pracy dyplomowej?

Masz problem ze swoją pracą dyplomową?

W tym możemy Ci pomóc
Wypełnij formularz, odpowiedź dostaniesz w max. 24 H

  1. temat pracy –wypełnij formularz»
  2. plan pracy  wypełnij formularz»
  3. bibliografia wypełnij formularz»
  4. metodologia badań i narzędzie badawcze wypełnij formularz»
  5. rozdział badawczy wypełnij formularz»
  6. formatowanie techniczne wypełnij formularz»
  7. poprawa plagiatu JSA wypełnij formularz»

Pobierz prezent 🎁
–> Przykładowa praca licencjacka i planner pisania
–> Darmowy wzór rozdziału badawczego
–> Darmowy wzór rozdziału metodologicznego

Jak zmienić promotora pracy dyplomowej

Skutki wyboru złego promotora

Wielu studentów bardzo późno orientuje się, że popełniło błąd w wyborze promotora, dlatego też często późną jesienią i zimą na wielu forach internetowych można przeczytać wpisy w stylu:

*Pisownia oryginalna.

Zawsze, każda z tych wypowiedzi kończy się pytaniem:

Jak zmienić promotora pracy dyplomowej?

Przede wszystkim zastanów się dwa razy, czy jest to konieczne. Czy Ty sam rzetelnie uczestniczyłeś w kolejnych seminariach dyplomowych? Czy przygotowałeś plan? Zgromadziłeś literaturę? Konsultowałeś wszystko ze swoim promotorem? Jeżeli sam nie wykonasz odpowiedniego wysiłku, to nie licz na to, że promotor wykona za Ciebie pracę. Pamiętaj także, że zmiana promotora to może być żmudny proces, a konflikty między promotorem i studentem są rozstrzygane zazwyczaj na korzyść tego pierwszego.

Jeżeli jednak wywiązywałeś się rzetelnie ze swoich obowiązków, to zastanów się, jakie są:

Przyczyny zmiany promotora

Jeżeli promotor:

  • nie zna się na Twoim temacie;
  • nie pomaga Ci i nie weryfikuje Twoich pomysłów;
  • krytykuje Twoje pomysły bez przedstawienia własnych;
  • zmienia koncepcję Twojej pracy w trakcie pisania;
  • wymaga wielu poprawek, nawet treści dobrych merytorycznie;
  • nie sprawdza i nie koryguje Twojej pracy;
  • spóźnia się lub nie stawia na seminarium;
  • okazuje swoją wyższość lub niczym nieuzasadnioną antypatię;

to w tej sytuacji czas podjąć odpowiednie kroki. Pamiętaj, że współpraca z nieodpowiednim promotorem szybko przyniesie konsekwencje, czyli bardzo wolne przygotowanie kolejnych rozdziałów i brak możliwości obrony pracy w pierwszym terminie (w skrajnych przypadkach również w kolejnych). Mówiąc prościej, inni studenci będą mieli już wydrukowaną i oprawioną pracę, podczas gdy Ty będziesz czekał na łaskawe sprawdzenie pierwszego rozdziału.

Zmiana promotora pracy licencjackiej i magisterskiej?

Każda uczelnia dopuszcza taką możliwość, dlatego też w jej regulaminie znajdziesz zapis podobny do poniższego:

Zmiana promotora może nastąpić na wniosek studenta, po akceptacji dotychczasowego promotora i proponowanego. Zgodę na dokonanie zmiany promotora wyraża dziekan po konsultacji z kierownikiem(-ami) właściwych katedr (zakładów).

Co należy zrobić, aby cieszyć się współpracą z nowym promotorem?

  1. Działaj szybko, przed Tobą jeszcze prawdopodobnie zmiana tematu i całej koncepcji pracy, więc każdy dzień opóźnienia oddala Cię od obrony.
  2. Uzyskaj podpisy dwóch promotorów. Czyli musisz mieć zgodę nowego, który weźmie Cię pod swoje skrzydła, jak również starego, z którego „usług” chcesz zrezygnować.
  3. Złóż podanie do dziekanatu. (Zazwyczaj wzór takiego podania otrzymasz na swojej uczelni, przykładowy znajdziesz tutaj: Wzór podania o zmianę promotora).
  4. Zgoda dziekana. Podanie z dwoma podpisami kierowane jest do rozpatrzenia przez dziekana, jeżeli nie ma przeciwwskazań, jest to decyzja pozytywna.

Jak przygotować się do zmiany promotora?

I tutaj właśnie dochodzimy do sedna sprawy. Ty chcesz zmienić promotora, ale czy on chce tego samego? Przecież za każdego seminarzystę dostaje pieniądze i prowadzenie seminarium z wieloma osobami to swoisty prestiż. A może będzie tak, że jeżeli go o to poprosisz, to Cię wyśmieje i z zemsty nie dopuści do obrony lub skutecznie utrudni cały proces dyplomowania?
Wszystko jest możliwe, wszak promotor jest także człowiekiem, który może być złośliwy lub mściwy. Więc zanim pójdziesz do swojego promotora:

  1. Znajdź nowego promotora i uzyskaj potwierdzenie, że zgodzi się Ciebie przyjąć. (Najlepiej idź do niego od razu z podaniem o zmianę promotora i poproś o podpis).
  2. Przygotuj nowy temat pracy dyplomowej. (Najlepiej taki, o którym stary promotor nie ma pojęcia).
  3. Sprawdź, czy godziny seminariów, konsultacji nowego promotora będą Ci odpowiadać.

Jak powiedzieć swojemu promotorowi, że chcesz go zmienić?

Wyobraź sobie najtrudniejszy moment – oświadczasz staremu promotorowi, że chcesz go zmienić, a on pyta: Ale dlaczego? Nie powiesz przecież szczerze, że coś Ci nie pasuje w nim / w jego zachowaniu, ponieważ wtedy dostaniesz wilczy bilet. Możesz użyć 3 najlepszych argumentów:

  1. Wybrałeś nowy temat, który jest Twoim hobby, a który nie jest zbieżny ze specjalizacją starego promotora (i podajesz temat wybrany wcześniej).
  2. Pracujesz, ogólnie jesteś bardzo zajętym człowiekiem i godziny konsultacji nowego promotora bardziej Ci odpowiadają (I tu podajesz godziny seminarium, konsultacji sprawdzone wcześniej).
  3. U promotora X będziesz miał szansę kontynuowania problemu badawczego rozpoczętego na licencjacie (to oczywiście dotyczy tylko tych, którzy napisali już licencjat 😎).

Oczywiście to tylko przykładowe powody, możesz wymyślić kilkanaście innych – wszystko zależy od Twojej inwencji i daru przekonywania. Możesz zapytać w dziekanacie, jakie najczęstsze powody wpisywali inni w podaniach o zmianę promotora.
Jeżeli promotor jest życzliwym człowiekiem, nie powinien Ci stwarzać problemów. Wtedy składa swój popis na podaniu, z którym udajesz się do dziekanatu, i praktycznie sprawa zostaje załatwiona. Co możesz zrobić, gdy Cię wyśmieje, wyrzuci za drzwi i każe przychodzić na jego seminarium?

Problemy ze zmianą promotora

Jeżeli mimo Twoich racjonalnych argumentów promotor nie wyraża zgody na to, abyś swoją pracę przygotowywał u innego wykładowcy, to pozostają Ci dwie opcje:

  • Pokornie posypać głowę popiołem i zostać u obecnego promotora, starając się mu nie podpaść. (Co już niestety zrobiłeś i możesz się przygotować na gorsze traktowanie).
  •  Iść do Prodziekana do spraw studenckich (niżej) lub do Prorektora do spraw studenckich (najwyżej), rzeczowo wyjaśnić im sytuację i poprosić o interwencję.

Ciężko mi odpowiedzieć, która z opcji jest lepsza. Poddając się, zostaniesz u promotora, który będzie w stosunku do Ciebie negatywnie nastawiony i może celowo utrudnić Twoją karierę naukową. Natomiast idąc ze swoją sprawą do wyższych instancji, mówiąc kolokwialnie „skarżysz się” na promotora, jednakże masz dużą szansę na osiągnięcie celu. ZAZWYCZAJ Prodziekani oraz Prorektorzy są bardzo pozytywnie nastawieni do studentów i skutecznie pomagają w załatwieniu ich spraw, jednakże gwarancji nie da nikt. W każdym razie WARTO spróbować.

Podsumowanie

Życzę Ci, abyś nigdy nie musiał zmieniać promotora i przechodzić przez ten, co by nie mówić, stresujący proces. Dlatego jeżeli jeszcze nie wybrałeś promotora, to koniecznie zastosuj się do porad z artykułu:

Jak dobrze wybrać promotora pracy dyplomowej?»

Jeżeli jednak współpraca jest nieznośna, promotor nie dotrzymuje słowa, czujesz, że nie ma „chemii” między Wami, to nie zniechęcaj się, tylko działaj! Wszak:

Zawsze znajdzie się odpowiednia filozofia do braku odwagi – Albert Camus

Czy Twoim zdaniem o czymś nie napisałem? Może potrafisz wskazać jeszcze jakieś skuteczne sposoby na zmianę promotora? Może obronę masz już dawno za sobą, ale jest coś, o czym powinni pamiętać młodsi koledzy? Proszę, podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Profesjonalna pomoc

Gdybyś jednak potrzebował pomocy na którymkolwiek etapie przygotowania pracy dyplomowej – sprawdź zakres oferowanych usług lub skontaktuj się z nami.

Masz problem ze swoją pracą dyplomową?

W tym możemy Ci pomóc
Wypełnij formularz, odpowiedź dostaniesz w max. 24 H

  1. temat pracy –wypełnij formularz»
  2. plan pracy  wypełnij formularz»
  3. bibliografia wypełnij formularz»
  4. metodologia badań i narzędzie badawcze wypełnij formularz»
  5. rozdział badawczy wypełnij formularz»
  6. formatowanie techniczne wypełnij formularz»
  7. poprawa plagiatu JSA wypełnij formularz»

Wielka prośba

Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym ta wiedza także może pomóc. Jak to zrobić?

1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB 👍📣

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze 📧

3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej ⬇⬇

Nie zapomnij o prezencie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.