Jak dobrze wybrać temat pracy licencjackiej lub magisterskiej?

Witam Cię serdecznie w najważniejszym artykule na moim blogu. Chciałbym, abyś to od niego zaczynał lekturę. Odpowiada on na najczęściej zadawane pytanie studentów ostatnich lat czyli:

Jak wybrać temat pracy licencjackiej lub magisterskiej?

Dobrze, jeżeli trafiłeś tutaj w odpowiednim momencie, czyli jeszcze przed wyborem tematu swojej pracy dyplomowej. Jeżeli już wybrałeś temat to mam nadzieje, że zrobiłeś to dobrze. Jeżeli wybór okazał się zły, to czytaj do końca, być może uda się naprawić popełniony błąd.


Masz mało czasu? Nie czekaj! Skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań!

Dlaczego warto? Przeczytaj całą ofertę>>

1. 150 tematów z administracji (POBIERAM⬇) [37 zł][20 zł]

2. 150 tematów z bezpieczeństwa wewnętrznego (POBIERAM⬇) [37 zł][20 zł]

3. 150 tematów z logistyki i transportu (POBIERAM⬇) [37 zł][20 zł]

4. 150 tematów z marketingu (POBIERAM⬇) [37 zł][20 zł]

5. 150 tematów z pedagogiki (POBIERAM⬇) [37 zł][20 zł]

6. 150 tematów z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej (POBIERAM⬇) [37 zł][20 zł]

7. 150 tematów z pielęgniarstwa (POBIERAM⬇) [37 zł][20 zł]

8. 150 tematów z psychologi (POBIERAM⬇) [37 zł][20 zł]

9. 150 tematów z ratownictwa medycznego (POBIERAM⬇) [37 zł][20 zł]

10. 150 tematów z resocjalizacji (POBIERAM⬇) [37 zł][20 zł]

11. 150 tematów z turystyki (POBIERAM⬇) [37 zł][20 zł]

12. 150 tematów z zarządzania (POBIERAM⬇) [37 zł][20 zł]


Wybór tematu pracy licencjackiej lub magisterskiej

Konsekwencje wyboru złego tematu pracy licencjackiej lub magisterskiej

Zanim jednak przejdę do sedna, chciałbym przedstawić Ci skutki wyboru złego tematu. W okresie wieloletniej praktyki, najwięcej studentów zgłaszało się z pytaniem- „Wybrałem zły/za trudny/za ambitny temat pracy dyplomowej, co mam robić”? Odpowiedź jest prosta, pisać albo próbować go zmienić/ zmodyfikować. Jednak pewne przypadki są wyjątkowe i naprawdę trudno wtedy doradzić.

Sprawa była bardzo skomplikowana. Przede wszystkim wybrany temat był zdecydowanie za trudny. Osoba kończącą specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem ma do wyboru zdecydowanie więcej ciekawych tematów, przy których uniknie ciężkich i nudnych analiz statystycznych. Po drugie temat był za mało konkretny, z czego wynikł trzeci problem, czyli nagła zmiana tematu przez promotorkę (do obrony został miesiąc) Promotorka skomplikowała go jeszcze bardziej, ponieważ mieszanka wyniku finansowego i prognozowania w jednej pracy to naprawdę wyzwanie nawet dla wysokiej klasy statystyków.

Sytuacja wydawała się teoretycznie bez wyjścia, do oddania pracy pozostało 3 tygodnie, a cała koncepcja się zmieniła. Jak to rozwiązaliśmy? Zaproponowałem zmianę tematu na „Prognozowanie jako czynnik wpływający na podejmowanie decyzji inwestycyjnych w przedsiębiorstwie rolno- spożywczym”.

Co nas bardzo zaskoczyło, promotorka zgodziła się na tę zmianę. Po wielu godzinach konsultacji udało się dostosować pracę do nowego tematu i złożyć ją w terminie. Jednak kosztowało to kilka nieprzespanych nocy i wiele stresu. Również kosztów konsultacji można było uniknąć. Studentka obroniła się z dosyć dobrym wynikiem, jednak jak sama przyznała, temat nigdy ją nie interesował, więc pisanie pracy było przykrym obowiązkiem. Dlaczego więc wybrała taki temat? Sama nie miała pomysłu, więc zgodziła się na propozycję promotora.

Przedstawiona autentyczna historia pokazuje, jakie przykre skutki może mieć zły wybór tematu. A czy Ty chciałbyś wybrać taki temat, przy którym praca była by przyjemnością? Czy chciałbyś napisać 2 rozdziały w tydzień, które zostałyby zaakceptowane bez żadnych poprawek? Czy chciałbyś przeprowadzić takie badania, które zaciekawiłyby Twojego promotora i recenzenta? Czy chciałbyś, aby obrona była tylko przyjemną formalnością, a Twoja znajomość tematu zaskoczyła i zawstydziła komisję? Czytaj do końca.

Przygotowaliśmy wersje video poniższego poradnika. Zobacz koniecznie i daj znać czy Ci się podoba.

Kiedy najlepiej wybrać temat pracy licencjackiej lub magisterskiej?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Nad tematem pracy dyplomowej warto zastanowić się już podczas pierwszego roku studiów, wtedy powoli poznajesz swoje zainteresowania, masz czas, żeby zapoznać się z literaturą, wybrać metodę badawczą, znaleźć firmę, która będzie przedmiotem Twoim badań, a także poznać wykładowców na swojej uczelni i wybrać odpowiedniego promotora.

Wybór tematu pracy licencjackiej- wersja dla ambitnych.

W idealnym świecie najlepiej jakbyś temat swojej pracy wybrał już na pierwszym roku studiów. Jak widać na rysunku poniżej miałbyś wtedy naprawdę dużo czasu na przygotowanie super pracy. Drugi rok przeznaczyłbyś na cześć teoretyczną i rozpoczęcie badań. Trzeci natomiast na opisanie badań i złożenie pracy w całość.

wybór tematu pracy licencjackiej

Wybór tematu pracy magisterskiej- wersja dla ambitnych.

Jeżeli natomiast jesteś na studiach jednolitych magisterskich to idealnie jakbyś wybrał temat na trzecim roku. Czwarty rok poświęcił byś części teoretycznej i rozpoczęciu badań. Piąty rok to przygotowanie rozdziału badawczego, dopracowanie wszystkich szczegółów, złożenie pracy w całość i wprowadzenie ewentualnych poprawek.

wybór tematu pracy magisterskiej

Tyle w teorii. Praktyka wygląda inaczej, kto ma czas zastanawiać się nad tematem pracy dyplomowej, gdy na studiach ma mnóstwo innych obowiązków, a dodatkowo kuszą uroki życia studenckiego. Ponadto warto przeznaczyć ten czas na zdobywanie doświadczenia zawodowego.

Wybór tematu pracy dyplomowej- wersja optymalna

Moim zdaniem najlepszym momentem na rozpoczęcie przygotowań do pisania swojej pracy dyplomowej jest kwiecień, maj lub czerwiec w roku poprzedzającym obronę. Wtedy też powinieneś wybrać dziedzinę naukową z jakiej chcesz pisać pracę i przygotować 3-4 alternatywne tematy.

Wybór tematu pracy magisterskiejCzyli bronisz się w czerwcu 2018- zaczynasz przygotowanie w kwietniu 2017.

Dlaczego:

 • masz dużo czasu na wybór tematu i opracowanie planu,
 • znajdziesz firmę, która będzie obiektem Twoich badań,
 • przeanalizujesz ilość dostępnych materiałów,
 • zobaczysz, czy dany temat Cię naprawdę „kręci”, czy to tylko chwilowe zainteresowanie,
 • gdy masz już temat, łatwiej wybierzesz dobrego promotora. Zazwyczaj dobrzy promotorzy szybko są „zajmowani”, a Ty wyprzedzisz konkurencje,
 •  w tym czasie, gdy inni będą czekali miesiącami na sprawdzenie swojej pracy, Ty będziesz miał już wszystko zaakceptowane.

Kiedy muszę formalnie zadeklarować wybór tematu pracy dyplomowej i czy jest możliwa późniejsza zmiana tematu?

Zazwyczaj każda uczelnia ma określony termin, do którego musisz wybrać ostatecznie temat. Składasz wtedy deklarację do dziekanatu, w której wpisujesz swój temat. Zazwyczaj jest to semestr lub dwa przed obroną. Oficjalnie tego tematu już nie możesz zmienić. Jednak jak to w życiu bywa, oficjalnie jest tylko na piśmie. Jeżeli stwierdzisz, że wybrałeś zły temat i sobie nie poradzisz, niech Twoje kroki skierują się najpierw do promotora, później do dziekanatu i jak będzie trzeba do Prodziekana ds. Studenckich. Owszem, niektóre uczelnie bardzo restrykcyjnie podchodzą do terminów, jednak z praktyki wiem, że zmiany tematów są często możliwe nawet dwa miesiące przed obroną. Mówiąc kolokwialnie- nie podawaj się i kombinuj!

Zanim przejdziemy do dalszych rozważań chciałbym, abyś zapamiętał:

Najpierw wybór tematu- później promotora

Chociaż w każdym poradniku możesz przeczytać, że pierwszym etapem jest wybór promotora, moje zdanie jest inne. Podstawowa decyzja to wybór tematu swojej pracy.  Zastanowiłeś się jaki chcesz mieć mniej więcej temat, zaczynasz szukać promotora który specjalizuje się w takiej dziedzinie i zgodzi się na taki lub podobny temat. To temat powinnieneś dostosować do promotora, nigdy odwrotnie.

temat pracy licencjackiej i magisterskiej

Dlatego też nie wolno dopuścić do sytuacji, w której promotor wybierze za Ciebie temat temat. Dlaczego? Powiedzmy, że interesujesz się informatyką i nowymi systemami informatycznymi w zarządzaniu. Czy chciałbyś trafić do promotora, który karze Ci pisać pracę dotyczącą działań Powiatowego Urzędu Pracy w celu zmniejszenia bezrobocia w powiecie XYZ? Nie sądzę…

Jak dobrze wybrać temat pracy licencjackiej lub magisterskiej?

temat pracy dyplomowej wybór
Wiesz już, kiedy wybrać temat pracy dyplomowej, jakie są konsekwencje złego wyboru, wiecie również, że najpierw musi nastąpić wybór tematu, a później promotora. Co jednak należy zrobić, aby dobrze wybrać ten temat. Zastosować się do poniższych porad:

1. Zastanów się, co Cię naprawdę INTERESUJE.

Pomyśl, na jaki przedmiot akademicki uczęszczałeś najchętniej i którego nauka sprawiała Ci najwięcej przyjemności. O czym lubisz czytać, co lubisz oglądać? Dużą podpowiedzią może być Twoja praca zawodowa.

2. Zdecyduj, czy piszesz pracę teoretyczną czy badawczą.

To, jaki rodzaj pracy dyplomowej wybrać, od zawsze spędza sen z powiek studentów. O ile w przypadku pracy magisterskiej nie ma tego problemu, ponieważ tam zawsze trzeba przeprowadzić badania, to przy pracy licencjackiej mamy wolną rękę. (Teoretycznie, ponieważ zależy to zazwyczaj od promotora).
Ja polecam wybór pracy badawczej. Dlaczego:

 • mniej pisania nudnej teorii (napisać 50 stron samej teorii to dopiero droga przez mękę),
 • zajmuje ona zdecydowanie mniej czasu. Badania przy dobrze skonstruowanym narzędziu badawczym nie są problemem, opisanie wyników także przebiega bardzo szybko. Przy pracy empirycznej teoria może zostać ograniczona do minimum, najważniejsza jest część badawcza,
 • takie prace są zazwyczaj zdecydowanie lepiej oceniane,
 • korzystanie z własnych badań podnosi prestiż danej pracy,
 • gdy przeprowadzisz ciekawe badania w dobrej firmie, kto wie, czy nie otrzymasz propozycji pracy. Na marginesie warto dodać, że niektóre firmy są bardzo otwarte na współpracę ze studentami, często wykorzystując ich badania.
 • chociaż cała metodologia badań i konstruowanie narzędzi badawczych teoretycznie wydaje się skomplikowane, to wcale tak nie jest. W razie problemów służę pomocą w przygotowaniu części badawczej!

3. Sprawdź dostępną literaturę

Nigdy, przenigdy nie wybieraj tematów dotyczących zjawisk nowych do których nie ma literatury. Wiem, że fajnym tematem może się wydawać na przykład „Ocena polityki Donalda Trumpa w latach 2016-2017”, ale uwierz mi że polegniesz. Nie znajdziesz materiałów, a sam też za dużo nie wymyślisz. Prace dyplomowe to prace odtwórcze, dlatego też musisz mieć wiele źródeł, najlepiej nowych. Przed decyzją czy dany temat jest dla Ciebie, udaj się do uczelnianej biblioteki i sprawdź zasoby internetu.

4. Sprawdź popularność danego tematu wśród studentów

Jeżeli taki lub podobny temat wybiera połowa Twojego roku, prawdopodobnie promotor go odrzuci, a jeśli go nawet zaakceptuje to nie zdziw się, że ocena z pracy i obrony nie będzie zbyt wysoka. Musisz także liczyć się z możliwością plagiatu. Dlatego też unikaj tematów trywialnych i bardzo ogólnych. Sprawdź cykl przykładowe tematy.

5. Sprawdź popularność danego tematu w internecie

Jeżeli jest dużo podobnych prac, musisz bardzo uważać, żeby nie zostać oskarżonym o plagiat. Pamiętaj także, że korzystanie z gotowych prac to stąpanie po kruchym lodzie.

6. Przy pracy empirycznej znajdź firmę w której przeprowadzisz badania

Jeżeli planujesz pracę badawczą, to powinieneś mieć wybraną firmę, w której przeprowadzisz badania.  Upewnij się, czy bez problemu udostępnią Ci materiały, jak również pozwolą przeprowadzić badania. Warto żebyś wybrał taką firmę, z którą będzie się Ci dobrze współpracowało. Bez odpowiedniej motywacji wypełnienie 50 ankiet przez pracowników może zająć bardzo długi czas.

7. Badania w instytucjach rządowych i samorządowych

Często badania do prac dyplomowych są prowadzone w tego typu instytucjach. Jakość ich współpracy ze studentami to temat rzeka. Dlatego też zorientuj się, wcześniej jak będzie przebiegać współpraca z nimi.

8. Zorientuj się o czym pisali Twoi koledzy i koleżanki z poprzednich lat

Jak to w życiu bywa, bardziej doświadczeni znajomi to doskonałe źródło wiedzy. Zapytaj o czym pisali, u jakiego promotora, może pokażą Ci swoją pracę (tylko nie kopiuj?)

9. Poszukaj zawczasu pomocy

Jak pokazały doświadczenia tysięcy studentów współpraca z promotorem może być różna. Dlatego też zorientuj się, czy znajdziesz kogoś kto ewentualnie pomoże Ci z danym tematem, nie licząc promotora. Oczywiście możesz skorzystać z mojej oferty.

To najważniejsze aspekty, na które chciałbym zwrócić uwagę, pewnie teraz zapytasz: ,,po czym poznać że dane temat jest dobry”?

Przykład dobrego tematu

Chciałbym pokazać Ci jak można skonstruować dobry temat, z którym praca będzie samą przyjemności. Przykładowy temat to:

„Zarządzanie logistyką produkcji przy wykorzystaniu systemu MYSAP- Studium przypadku przedsiębiorstwa XYZ”

Brzmi skomplikowanie prawda? Jednak jest prosty, ponieważ spełnia 3 najważniejsze kryteria:

 1. Określa dziedzinę zainteresowań– zarządzanie logistyką produkcji;
 2. Zawęża zakres pracy do konkretnego zagadnienia– wykorzystanie systemu komputerowego MYSAP;
 3. Zawęża przedmiot badań do określonego zagadnienia– Przedsiębiorstwo XYZ;

Dzięki przestrzeganiu tych 3 kryteriów możliwe jest przygotowanie dobrego tematu, a w późniejszym etapie stworzenia prostego i logicznego spisu treści, dzięki czemu praca będzie przejrzysta oraz łatwa w przygotowaniu.
A jaki temat Ty wybrałeś? Spełnia on 3 wskazane kryteria?

Na zakończenie warto dodać :

Jakich tematów nie wybierać?

 

wybór złego tematu pracy

Źle wybrany temat przyczyni się ciężkiego i żmudnego wysiłku intelektualnego podczas przygotowania pracy, jak również do słabej obrony. Jakiego tematu zatem nie wybierać? Jest wiele różnych teorii, ale moim zdaniem najważniejsze to:

 1. Niezgodnego z Twoimi zainteresowaniami. Nie ma nic gorszego niż pisać o czymś, czego się nie lubi. Również na obronie komisja bardzo szybko wyczuje, że nie interesujesz się tematyką, więc ciężko będzie otrzymać dobrą ocenę.
 2. Takiego, o którym dany promotor ma niewielkie pojęcie. Możesz być wtedy pewien, że Ci nie pomoże, a nawet może bardzo namieszać i zaszkodzić poprzez swoją nieznajomość tematu. Dlatego też wybierz dobrze, bo uwierz mi że pomoc promotora przyda się wielokrotnie w trakcie pisania pracy.
 3. Takiego, do którego nie ma wielu materiałów. Literatura do tematu musi być bogata i aktualna. Koniec kropka.
 4. Opisującego zjawiska nowe lub niewystępujące w Polsce. W połowie pracy zorientujesz się, że nie ma materiałów, a sam nie wymyślisz nic nowego, czyli po zawodach….
 5. Takiego który będzie wymagał przeprowadzenia skomplikowanych badań. Nie licz na to, że firmy udostępnią Ci informację o zarobkach swoich pracowników lub o polityce prywatności.
 6. Bardzo ambitnego, ponieważ podczas realizacji napotkasz problemy, z którymi sobie nie poradzisz, nikt nie będzie w stanie Ci pomóc.
 7. Bardzo rozbudowanych i obejmujących szeroki zakres czasowy. Temat: „Analiza bezrobocia w województwie małopolskim w latach 2000-2016″, naprawdę nie jest dobrym pomysłem.
 8. Bardzo popularnego. Na przykład: „Motywowanie pracowników na przykładzie przedsiębiorstwa XYZ” Chyba, że potrafisz wymyślić naprawdę coś nowego i pasjonującego na dany temat.

Podsumowanie

Dziękuję Ci, że dotrwałeś do końca tego długiego artykułu. Po kilkakrotnym jego przeczytania sam stwierdziłem, że wiele spraw pominąłem, nie wyczerpując do końca tematu. Dlatego też nie wykluczam że za jakiś czas powstanie druga część. (O czym chciałbyś przeczytać? Napisz w komentarzu).

Pamiętaj że od teorii ważniejsza jest praktyka, dlatego też przy wykorzystaniu moich porad sami spróbujcie wymyślić swoje tematy. Nic tak bardzo nie ucieszy promotora niż aktywny student, który nie przychodzi na gotowe, ale sam przedstawia swoje propozycje.

Przykładowe tematy prac licencjackich

Przygotowałem specjalny dział w którym możecie zobaczyć przykładowe tematy prac licencjackich z różnych kierunków studiów. Mam nadzieje że posłużą Ci za dobrą inspiracje. Zacznij od: Przykładowe tematy prac licencjackich z …. Wprowadzenie

Profesjonalna pomoc

Bardzo chętnie pomagamy studentom, którzy są dopiero na etapie wyboru tematu pracy. Dlatego też, gdybyś potrzebował pomocy przy wyborze tematu, lub na którymkolwiek etapie przygotowania pracy dyplomowej – sprawdź zakres oferowanych usług, lub skontaktuj się z nami.

A Ty, o czym będziesz pisał lub pisałeś? A może znasz lepsze sposoby na wybór/ sformułowanie tematu swojej pracy dyplomowej? Proszę, podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Wielka prośba

Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi  dotrzeć do innych osób, którym także ta wiedza może pomóc. Jak to zrobić?

1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB 👍📣.

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze📧.

3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej⬇⬇.

Nie zapomnij o prezencie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Uzyskaj bezpłatną poradę