Jak napisać zakończenie do pracy licencjackiej i magisterskiej

Na początku tego artykułu przede wszystkim Ci pogratuluję. Dlaczego ? Skoro czytasz mój wpis  to masz już prawdopodobnie napisaną całą pracę i szukasz patentów na napisanie zakończenia pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Skąd to wiem? Magister na 5 wie wszystko.

Żartuję 😊

Wiem, że nikt normalny raczej nie szuka dla przyjemności informacji, jak napisać zakończenie do pracy licencjackiej i magisterskiej.

Pewnie myślisz teraz: Jestem zuchem, napisałem całą pracę. Pójdę sobie do Biedronki, kupię winko lub piwko, a wieczorem usiądę przed komputerkiem. Sącząc trunek napiszę zakończenie w 25 minut. No, ewentualnie w pół godzinki.

Resztę czasu poświecę na przewijanie Fejsa. A może pójdę na imprezę? Napisałem całą pracę! Zasłużyłem przecież😊

Magister na 5 odpowiada: no niestety, tak nie będzie.

Zakończenie to najtrudniejsza cześć pracy dyplomowej (no może poza metodologią). Na napisanie możesz zmarnować nawet kilka dni, dodatkowo promotorzy lubią wyjątkowo dokładnie sprawdzać ten element pracy.

Jak napisać zakończenie do pracy licencjackiej i magisterskiejO czym będzie ten wpis?

Nie martw się. W tym artykule zdradzę Ci skuteczne patenty na sprawne zredagowanie zakończenia.

W dalszej części przedstawię Ci jego strukturę, a także omówię punkt po punkcie, co powinno się w nim znaleźć. Korzystając z moich porad napiszesz bardzo dobre zakończenie w 4- 8 godzin.

Artykuł jest długi. Jeśli nie masz czasu to przejdź niżej do części:

schemat pisania zakończenia>>.


Czy dostanę wzór zakończenia do pracy dyplomowej?

Napisanie zakończenia zajmuje przeciętnie 5- 6 godzin⌛.
Czy chcesz marnować tyle czasu?

Udostępniam Ci 14 kompletnych wzorów zakończeń do prac dyplomowych. Są to sprawdzone schematy, które bardzo szybko zastosujesz w swojej pracy dyplomowej.

Wystarczy, że dostosujesz je do swojej pracy i masz BARDZO DOBRE ZAKOŃCZENIE.

Te przykładowe zakończenia zostały napisane przez ekipę Magistra na 5, są unikalne, niedostępny nigdzie indziej. Nie znajdziesz ich w internecie, ani w żadnej pracy dyplomowej!

Uwaga! To ważne!

Każde zakończenie jest kompletne i zawiera wszystkie potrzebne elementy.

🎁Gratis-CHECKLISTA- 8 elementów dobrego zakończenia.


Wzory zakończeń do prac dyplomowych. 12 kierunków!!

1. Administracja (POBIERAM⬇)

2. Bezpieczeństwo wewnętrzne (POBIERAM⬇)

3. Pedagogika. Edukacja przedszkolna (POBIERAM⬇)

4. Pedagogika. Edukacja wczesnoszkolna (POBIERAM⬇)

5. Ekonomia (POBIERAM⬇)

6. Logistyka (POBIERAM⬇)

7. Marketing (POBIERAM⬇)

8. Pedagogika (POBIERAM⬇)

9. Pielęgniarstwo (POBIERAM⬇)

10. Psychologia (POBIERAM⬇)

11. Ratownictwo medyczne (POBIERAM⬇)

12. Resocjalizacja (POBIERAM⬇)

13. Turystyka (POBIERAM⬇)

14. Zarządzanie (POBIERAM⬇)

✔Masz jakiekolwiek pytania odnośnie materiałów lub procesu zamówienia? Pisz!

✔Najwyższa jakość jest priorytetem! Zobacz opinie. 

Uwaga! Mamy także wzory wstępów>>

Zamówiony materiał otrzymasz w ciągu 60 sekund od opłacenia zamówienia!


Dlaczego chcę Cię nauczyć jak pisać zakończenia pracy dyplomowej?

Mam 3 najważniejsze powody:

1. Chcę Ci pomóc!

Z powodu źle napisanego zakończenia około 40% studentów ma obniżoną ocenę. Dlaczego? Na seminarium zazwyczaj nikt nie ma czasu, aby omawiać tak mało istotne sprawy, jak zakończenie🙄.

Zazwyczaj promotor wskaże Ci błędy w zakończeniu, ale rzadko kiedy powie, czego konkretnie oczekuje. Znamiona cudu posiadają przypadki, w których dostaniesz schemat pisania zakończenia.

2. Brak dostępnej wiedzy na temat pisania zakończenia

Szukałeś w internecie informacji o tym, jak pisać zakończenie? Ja szukałem. Jedyne, co znalazłem to ogólniki i jakieś strzępy przestarzałej wiedzy.

Szukałeś zasad pisania zakończenia w podręcznikach? Nie? Wcale się nie dziwię. Kto ma na to czas?! Zarówno Ty, jak i tysiące studentów potrzebują gotowych, konkretnych schematów pisania tego elementu pracy. Nikt nie ma czasu na przeglądanie książek!

3. Będziesz miał bardzo mało czasu na napisanie tej części

Zakończenie piszesz na końcu, jak już cała Twoja praca zostanie zaakceptowana. Na jego napisanie będziesz miał zazwyczaj od 1 do 3 dni. Dodatkowo jeszcze musisz poskładać pracę i przygotować ją do wydruku.

Czasu jest mało, presja duża, dlatego często zakończenia są pisane na kolanie i wyglądają np. tak:

Zakończenie do pracy licencjackiej i magisterskiejMówiąc prosto, wielka bieda i gwarantowane obniżenie oceny. Czy nie lepiej skorzystać z gotowych schematów i szybko napisać niezłe zakończenie?

Czym jest zakończenie pracy licencjackiej lub magisterskiej?

Wyobraź sobie, że jesteś na niezwykle nudnej imprezie, powiedzmy bezalkoholowym weselu. Musisz rozmawiać z mega nudziarzami, których świat ogranicza się do nowej promocji w Biedronce i spalaniu ropy na 100 km ich Passata w TDI🚗.

Mija tak 8 godzin, masz ochotę iść do najbliższej Żabki po napoje w szklanych butelkach.

Nagle bumm🔥. Niespodziewanie pojawia się i zaczyna z Tobą rozmowę super chłopak/ dziewczyna. Gadka się super klei, impreza nabiera koloru, wręcz zaczynasz się rumienić myśląc, co będzie dalej😍💕.

Rozumiesz? Tym jest zakończenie Twojej pracy. Chociażby cała praca była super nudna, to pisząc dobre zakończenie, obudzisz odbiorcę i pozostawisz go w dobrym nastroju. Skutkiem tego jest duża szansa, że Twoja praca zostanie dobrze oceniona.

Natomiast, jeżeli zepsujesz zakończenie to zachowasz się tak jak budowlaniec, który 2 miesiące wykańczał Twoje nowe mieszkanie. Niestety ostatniego dnia przyszedł pijany do nieprzytomności i zwymiotował na Twój nowy dywan z Ikei🤮.

No niby wcześniej było wszystko ok, ale duży niesmak pozostał. I raczej nie polecisz go znajomym.

Kiedy piszę zakończenie do pracy dyplomowej?

Odpowiedź na te pytanie jest prosta. Na końcu. Masz już napisaną całą pracę? Ok. Możesz pisać wstęp i zakończenie. Nigdy nie rób tego wcześniej. Jeżeli masz już zaakceptowane pozostałe elementy pracy, złóż ją w całość i zrób formatowanie techniczne.

Zakończenie dokleisz na końcu. Edycja techniczna prac dyplomowych potrafi zaskakiwać i niespodziewanie się wydłużyć. Zobacz jak zrobić formatowanie techniczne pracy dyplomowej.

Czy zakończenie jest sprawdzane?

Zakończenie, tak samo jak wstęp i badania, zawsze jest dokładnie sprawdzane. Nawet amerykańscy naukowcy nie potrafią zrozumieć, dlaczego w polskich pracach dyplomowych wystarczy mieć dobry wstęp i zakończenie, a już masz praktycznie zaliczoną pracę.

Oczywiście ja namawiam do tego, aby cała Twoja praca była na genialnym /wysokim poziomie:).

Co jest najważniejszym celem zakończenia?

Po przeczytaniu zakończenia czytelnik powinien zapamiętać najważniejsze wnioski, a także wyrobić wyrazisty pogląd na daną tematykę.

Upraszczając, musisz pokazać promotorowi, że Twoja praca czemuś służyła i miała jasno określony cel. Udowodniłeś lub odrzuciłeś w niej postawioną wcześniej hipotezę, wyciągnąłeś wnioski i przedstawiłeś w kilku zdaniach swój pogląd na daną tematykę.

7 najważniejszych zasad pisania zakończenia

1. Zakończenie musi być powiązane ze wstępem

W zakończeniu ustosunkowujesz się do postawionego we wstępie celu, problemu badawczego oraz hipotezy. Musisz w zwięzły sposób odnieść się do zamierzeń przedstawionych we wstępie pracy w świetle uzyskanych wyników badań.

Wstęp i zakończenie to „okładki” Twojej pracy. Czyli tłumacząc prościej, odbiorca czytając zakończenie i wstęp musi czuć, że odnoszą się one do tej samej pracy i pisała je jedna osoba.

2. W zakończeniu musisz odpowiedzieć, czy udało się rozwiązać główny problem badawczy

To absolutnie kluczowy punkt. Bez tego zakończenie można uznać za nieważne. Na samym początku zakończenia odpowiadasz na pytanie:

 • Czy i w jakim stopniu na podstawie przeprowadzonych badań udało się rozwiązać problem badawczy?
 • Czy i w jakim stopniu udało się potwierdzić poszczególne hipotezy?

Konkretne przykłady zobaczysz w dalszej części.

3. Zakończenie nie może być streszczeniem pracy

Wiem, że czasami się da, ale w zakończeniu unikaj streszczania całej pracy. Nie omawiaj tego, o czym pisałeś w poszczególnych rozdziałach. Nie omawiaj także po kolei wszystkich wniosków, które zebrałeś podczas pisania.

Zakończenie ma na celu zaciekawić odbiorcę i zmusić do myślenia, to ma być podsumowanie Twojej całej pracy. Streszczając prace po prostu go zanudzisz.

4. W zakończeniu nie wstawiaj cytatów i przypisów

Zakończenie to element, który powinien być całkowicie Twój. Nie należy więc wstawiać przypisów i cytować innych autorów.

5. Nie podejmuj po raz pierwszy polemiki z cudzymi poglądami

W rozdziałach teoretycznych mogłeś przedstawić setki poglądów na dane zjawisko. Tam było dobre miejsce na polemiki. W zakończeniu, jak wynika z samej nazwy, musisz wszystko zakończyć. Nawet jeśli znajdziesz najgenialniejszy materiał to po prostu odpuść i nie wspominaj już o nim. Niech inni studenci mają możliwość wykazać się w przyszłości.

6. Zakończenie pisz bezosobowo używając czasu przeszłego

Pisałem już o tym przy okazji omawiania wstępu. Podczas pisania zakończania obowiązują takie same zasady.  Zakończenie pisz w formie bezosobowej używając czasu przeszłego.

Nie pisz: zbadałem, zaobserwowałem, zanalizowałem, odkryłem, przepytałem, przeprowadziłem badanie.

Zamiast tego pisz: Zbadano, zaobserwowano, zanalizowano, odkryto, przepytano, przeprowadzono badania.

7. Napisz o kwestiach, które pozostały otwarte/ wskaż obszary, które wymagają dodatkowych badań

Chcesz, aby Twoje zakończenie zostało naprawdę bardzo dobrze ocenione? Odważnie przyznaj się do błędów i niedoskonałości w przeprowadzonych badaniach. Wskaż na obiektywne problemy, które wpłynęły na wyniki badań. Napisz o kwestiach, które pozostały otwarte. Wspomnij o obszarach, które wymagają dodatkowych badań.

Dzięki temu promotor spojrzy na Ciebie jak na młodego dociekliwego naukowca, który wie że nie jest nieomylny i potrafi otwarcie wskazać swoje niedoskonałości. Zyskasz tym dużą przychylność, ponieważ pokora w naszym kraju to bardzo rzadka cecha.

8. Nie kopiuj nigdy zakończenia z internetu i innych prac

Powtarzam to z uporem maniaka w każdym artykule. Nie kopiuj słabych materiałów z internetu. Zostały wykorzystane w kilku tysiącach prac. Nie kopiuj także z innych prac. Jednolity System Antyplagiatowy szybko wszystko wykaże. Naprawdę jesteś w stanie sam napisać zakończenie.

Jeżeli chcesz napisać je bardzo szybko, skorzystaj z moich sprawdzonych przykładowych zakończeń. Cały czas dopracowujemy te materiały i dbamy o to, aby nie były dostępne nigdzie indziej.

Schemat pisania zakończenia pracy dyplomowej

OK, przejdźmy do konkretów. Teoretycznie wiesz już o co chodzi, czas na praktykę. Omówię elementy, które powinny znaleźć się w zakończeniu Twojej pracy dyplomowej.

1. Ogólne podsumowanie omawianej tematyki

Masz jeden, maksymalnie 2 akapity na szybkie wprowadzenie czytelnika w temat. Najlepiej, jeżeli wstawisz jeden, bardzo ogólny wniosek z całej pracy. Dobrze, jeżeli wskażesz w nim aktualności i istotność omawianego tematu.

Przykład:Zakończenie do pracy licencjackiej

2. Przypomnienie tematu pracy, celu, problemu głównego i hipotezy głównej

Punkt bardzo prosty do napisania. Po prostu otwierasz wstęp napisany wcześniej i przepisujesz z niego potrzebne elementy.

Przykład:Zakończenie do pracy licencjackiej pedagogika

3. Weryfikacja hipotezy (czy została potwierdzona czy nie)?

To najważniejszy element zakończenia. Musisz odpowiedzieć, czy hipoteza główna została potwierdzona czy nie. Jeżeli we wstępie podałeś kilka hipotez to pamiętaj, że właśnie tutaj musisz zweryfikować je wszystkie.

Nie zweryfikowałeś hipotez na podstawie własnych przemyśleń, więc koniecznie musisz podać jakiego narzędzia badawczego użyłeś (ankieta, wywiad, analizy dokumentów itp.)?

Przykład:Zakończenie do pracy licencjackiej bezpieczeństwo wewnętrzne

4. Rozwinięcie weryfikacji hipotezy (dane, fakty, co wynikło z pracy)

W tym punkcie opisujesz wszystko to, co wpłynęło na taką, a nie inną weryfikację hipotezy. Musisz przekonać czytelnika, że Twoja opinia jest słuszna. Opisujesz więc to, co wpłynęło na weryfikację hipotezy, czyli dane, fakty oraz najważniejsze wnioski z pracy potwierdzające lub odrzucające hipotezę.

Przykład:

Zakończenie do pracy magisterskiej

5. Dodatkowe przemyślenia dotyczące wyników badań (pozytywne)

Jakie pozytywne wnioski ze swoich badań możesz wyciągnąć? Co sprawia, że taki stan rzeczy jest korzystny dla społeczeństwa, miasta, gminy, firmy, przedszkola, itp.

Podaj 2- 3 najważniejsze wnioski i krótko napisz, dlaczego tak sądzisz.

Przykład:Zakończenie do pracy magisterskiej bezpieczeństwo wewnętrzne

6. Dodatkowe przemyślenia dotyczące wyników badań (negatywne)

Masz jakieś mniej optymistyczne wnioski dotyczące wyników badań? Jakie są negatywne konsekwencje tego zjawiska dla społeczeństwa, miasta, gminy, firmy, przedszkola, itp. Podaj 2-3 kontrargumenty i je opisz.

Możesz tutaj zawrzeć przeszkody i bariery wpływające na rozwój jakiegoś zjawiska, np. regulacje polityczne, zbyt restrykcyjne prawo bądź luki prawne, nieodpowiednia infrastruktura itp.

Przykład:Zakończenie do pracy magisterskiej pedagogika

7. Jakie działania należy podjąć? Własne, przemyślenia, pomysły, rekomendacje dotyczące wyników, poprawy sytuacji, itp.

Ten punkt to takie podsumowanie zakończenia. Z perspektywy osoby, która poznała już temat opisujesz własne przemyślenia, pomysły na poprawę sytuacji i rekomendacje dotyczące wyników.

Przykład:Zakończenie w pracy dyplomowej

8. Wskazanie deficytów i perspektywy do nowych badań naukowych

W tym punkcie nawiązujesz do interesujących wątków, które pojawiły się w trakcie pisania pracy, ale z uwagi na wąski zakres tematyczny nie było możliwości ich rozcięcia i analizy. Umiejętność wskazania możliwości dalszych badań, na 99% wzbudzi uznanie promotora.

Przykład:Zakończenie pracy dyplomowej wnioski

Czy w zakończeniu przedstawiamy wnioski z badań?

Zauważ, że w moim schemacie zakończenia nie ma wniosków z badań. Zazwyczaj muszą się one znaleźć w ostatniej części rozdziału badawczego.

Natomiast jeżeli Ty musisz mieć wnioski z badań w zakończeniu to umieść je najlepiej między punktem 4 a 5.

Ile stron powinno mieć zakończenie?

Od 1 do 3. Ja szczerze polecam pisanie krótkich, skonkretyzowanych zakończeń.

Jeżeli Twój promotor wymaga zakończenia długiego na 5 stron, możesz bez problemu rozbudować poszczególne punkty. Jeżeli ma być krótkie, skracaj jak najbardziej poszczególne elementy, skupiając się na konkretach.

Podsumowanie

Jak widzisz napisanie zakończenia teoretycznie nie jest łatwe. Sprawę utrudnia fakt, że nie ma skutecznego wzoru pisania zakończenia.

Jednak korzystając z mojego schematu, bez problemu napiszesz dobre zakończenie. Może będziesz musiał wprowadzić delikatne poprawki, ale lepsze to niż spędzenie kilku dni nad samym zastanowieniem się, jak zacząć pisać.

Chcesz przyśpieszyć pracę? Możesz pobrać:

-wzory zakończeń do prac dyplomowych.

Pomoc przy pisaniu zakończenia

Wiem, że przy pisaniu zakończenia pojawia się wiele problemów. Często największym z nich jest brak czasu i brak pomysłu, jak zacząć.

Jeżeli dalej masz wątpliwości, skontaktuj się z nami. Wspólnie rozwiążemy Twój problem.

Wielka prośba

Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi  dotrzeć do innych osób, którym także ta wiedza może pomóc. Jak to zrobić?

1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB 👍📣.

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze📧.

3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej⬇⬇.

Nie zapomnij o prezencie!

4 thoughts on “Jak napisać zakończenie do pracy licencjackiej i magisterskiej

 • 19 września 2020 o 12:33
  Permalink

  Artykuł baaaardzo przydatny. Szczerze polecam!!!!

  Odpowiedz
  • 4 listopada 2020 o 06:09
   Permalink

   Dzięki. Temu ma służyć.

   Odpowiedz
 • 13 czerwca 2020 o 00:29
  Permalink

  Rozumiem, że w tym artykule nie ma podzielenia na dyskusje wyników oraz zakończenie, tylko wszystko razem zostało ujęte jako zakończenie?

  Odpowiedz
 • 25 maja 2020 o 23:57
  Permalink

  Artykuł bardzo przydatny. Dziękuję serdecznie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Uzyskaj bezpłatną poradę