Obrona pracy dyplomowej – kompletny poradnik

Zanim opowiem Ci czym jest obrona pracy dyplomowej, niczym Karol z Familiady zacznę od super kawału:

Poszli studenci na egzamin. Profesor:
– Mam dwa pytania: Jak ja się nazywam i z czego jest ten egzamin?
A studenci spojrzeli po sobie:
– Cholera! A mówili, że z niego jest taki luzak!!!

Prawdopodobnie na obronie Twojej pracy dyplomowej, nie będzie aż tak łatwo, ale już na wstępie powiem Ci tylko tyle: nie przejmuj się! Będzie dobrze.

Zrób sobie kawę lub herbatę i usiądź wygodnie. Po przeczytaniu artykułu na pewno przestaniesz stresować się obroną pracy dyplomowej.

obrona pracy licencjackiej i magisterskiejSkoro to czytasz to jesteś na ostatniej prostej, żeby zdobyć tytuł magistra. Napisałeś swoją pracę, wprowadziłeś setki poprawek, przeszła ona przez przerażający system antyplagiatowy, wydrukowałeś, złożyłeś w dziekanacie. Teraz czekasz tylko na wyznaczenie terminu obrony.


Sprawdź przykładowe prezentacje na obronę. 14 kierunków!!

1. Administracja (POBIERAM⬇)

2. Bezpieczeństwo wewnętrzne (POBIERAM⬇)

3. Pedagogika. Edukacja przedszkolna (POBIERAM⬇)

4. Pedagogika. Edukacja wczesnoszkolna (POBIERAM⬇)

5. Ekonomia (POBIERAM⬇)

6. Logistyka (POBIERAM⬇)

7. Marketing (POBIERAM⬇)

8. Pedagogika (POBIERAM⬇)

9. Pielęgniarstwo (POBIERAM⬇)

10.Psychologia (POBIERAM⬇)

11. Ratownictwo medyczne (POBIERAM⬇)

12. Resocjalizacja (POBIERAM⬇

13. Turystyka (POBIERAM⬇)

14. Zarządzanie (POBIERAM⬇)

✔Masz jakiekolwiek pytania odnośnie materiałów lub procesu zamówienia? Pisz!

✔Najwyższa jakość jest priorytetem! Zobacz opinie. 

Zamówiony materiał otrzymasz w ciągu 60 sekund od opłacenia zamówienia!


Obrona pracy dyplomowej -wielkie święto w życiu studenta

Obrona pracy dyplomowej to wielkie wydarzenie w życiu studenta. Można powiedzieć, że nawet najważniejsze. Jest tym samym, co dla nałogowego biegacza zdobycie korony półmaratonów Polski lub dla Jerzego Kukuczki zdobycie najwyższych szczytów Himalajów. Ewentualnie, jak dla bezrobotnego syna mamusi, obejrzenie wszystkich odcinków „Gry o Tron”. 😊

Niestety, studenci bardzo często psują tę chwilę. Zamiast cieszyć się, że to już koniec, stresują się, zamartwiają i nie śpią po nocach. Apogeum następuje w dniu obrony. Znane są przypadki zasłabnięć, omdleń przed komisją.

Do klasyków zalicza się sytuacje, w których osoba opanowana przez stres, mimo dobrego przygotowania nie jest w stanie wypowiedzieć nawet jednego słowa przed komisją.

W tym momencie może Cię pocieszę, a może zmartwię. Z perspektywy dalszego życia zawodowego i osobistego obrona pracy dyplomowej to żadne wyzwanie. Za kilka lat będziesz wspominał to z rozbawieniem. Dalsze życie dostarczy Ci o wiele silniejszych emocji i adrenaliny.

Przykładowo, jeżeli jesteś niezamężna kobietą (no dobra singielką) to dzień Twojego ślubu i wesele dostarczy Ci o wiele większych wrażeń niż obrona pracy dyplomowej.

Dlaczego nie należy stresować się obroną pracy dyplomowej?

Postaw się na chwilę na miejscu swojego promotora. Czy uważasz, że zależy mu na tym, aby Twoja praca dyplomowa „nie przeszła”? Czy zależy mu na podważaniu Twoich kompetencji i wskazywaniu źle postawionych przecinków?

Skoro prowadził Cię w procesie pisania, dopuścił Twoją pracę, to zależy mu, abyś się bezproblemowo obronił. To on jest poniekąd Twoim adwokatem i sprzymierzeńcem.

A komisja? Sądzisz, że czytają oni z wypiekami na twarzy Twoją pracę, tworząc listę punktów, na których Cię zagną? Czy uważasz, że w interesie recenzenta jest to, aby wytknąć Ci najdrobniejsze błędy? Przecież krytykując Twoją pracę, podważa kompetencje promotora, który jest za Ciebie odpowiedzialny do momentu uzyskania tytułu naukowego.

Twój promotor i recenzent to prawdopodobnie dobrzy znajomi, chodzący razem na piwo po pracy. Zastanów się, czy Ty byś krytykował publicznie przed innymi osobami osiągnięcia dzieci, pracowników lub podopiecznych swojego dobrego kolegi?

Obrona pracy dyplomowej to finał. Podczas tego procesu każdy chce Ci pomóc, dlatego naprawdę bardzo ciężko jest polec. Od samej obrony zdecydowanie ważniejszy jest proces przygotowania pracy dyplomowej. Dlatego też na tym należy skupić się bardziej niż na przejmowaniu się obroną.

Co tak naprawdę decyduje o wyniku obrony pracy dyplomowej?

Zanim przejedziemy do omówienia procesu obrony pracy dyplomowej, chciałbym, abyś uświadomił sobie sedno sprawy.

O wyniku Twojej obrony decyduje przede wszystkim całokształt Twojej wiedzy. Przez kilka lat byłeś studentem, nauczyciele akademiccy dali Ci klucz do wiedzy, Ty natomiast tę wiedzę powinieneś poszerzać.

Jeżeli interesowałeś się tematyką swoich studiów, uczestniczyłeś w kołach naukowych, czytałeś książki i artykuły ze swojej dziedziny, dyskutowałeś z innymi ludźmi, pracowałeś zawodowo to dobrą ocenę masz jak w banku.

Jeżeli posiadasz wszechstronną wiedzę, wyniesioną z własnego doświadczenia, dodatkowo masz własne poglądy na dane zjawiska to komisja może Ci wybaczyć naprawdę wiele.

Jak myślisz, komisja oceni lepiej nadgorliwego studenta, który duka wykute odpowiedzi czy osobę, z którą można porozmawiać na wiele tematów, która sypie na zawołanie dygresjami?

Obrona to przede wszystkim luźna rozmowa. Jeżeli komisja stwierdzi, że jesteś „kumaty” w danym temacie i fajnie z Tobą się rozmawia, to możesz być pewien, że „postara się” podnieść Twoją ocenę, mimo, że nie do końca odpowiedziałeś na pytania.

Przygotowanie do egzaminu dyplomowego. Co muszę zrobić przed obroną pracy dyplomowej?

Obrona będzie przyjemnością o ile dobrze się do niej przygotujesz i nie dasz się niczym zaskoczyć. Przygotowanie do obrony można podzielić na część administracyjną i merytoryczną.

Przygotowanie do obrony pod względem administracyjnym:

1.Ustal termin złożenia pracy dyplomowej

Niby truizm, ale to bardzo ważne. Wejdź na stronę uczelni lub zadzwoń do dziekanatu i dowiedz się, do kiedy możesz złożyć swoją pracę dyplomową. Zebranie kompletu wymaganych dokumentów może być bardzo czasochłonne, dlatego nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.

2. Złóż komplet potrzebnych dokumentów

Wejdź na stronę uczelni i wydrukuj listę wymaganych dokumentów!

Każda uczelnia ma inne wytyczne, ale zazwyczaj będziesz potrzebował: wydrukowaną pracę dyplomową (2-3 egzemplarze, opisaną płytę CD z pracą, zdjęcia, wypełnioną kartę dyplomową, potwierdzenie opłaty za dyplom, potwierdzenie uregulowania wszystkich opłat, wypełnione pozostałe oświadczenia, potwierdzenie, że jesteś rozliczony z akademicką biblioteką itp.).

3. Czekaj na ogłoszenie terminu obrony

Po złożeniu wszystkich dokumentów czekaj spokojnie na wyznaczenie terminu obrony swojej pracy. Teoretycznie obronę możesz mieć najwcześniej za dwa tygodnie. Pamiętaj jednak, że działania dziekanatu są często nieprzewidywalne i data obrony może zostać wyznaczona zarówno wcześniej, jak i później.

4. Upewnij się, że znajdujesz się na liście osób dopuszczonych do obrony

Jak już termin obrony został wyznaczony, to lada moment pojawi się lista osób dopuszczonych do obrony. Upewnij się, czy Twoje imię i nazwisko się tam znalazło.

Uwierz mi, wszystko może być w najlepszym porządku, ale na przykład z powodu błędu pracownika dziekanatu, nie znajdziesz się na tej liście. Oczywiście wszystko zawsze można odkręcić, ale po co Ci dodatkowy stres.

5. Sprawdź, kto jest w składzie komisji

Kilka dni przed obroną, możesz zacząć dowiadywać się, kto będzie w komisji egzaminacyjnej oprócz Twojego promotora. Taka informacja powinna być publicznie dostępna, jeżeli nie to zadzwoń do dziekanatu– niech zdradzą Ci tę tajemnicę.

Przygotowanie do obrony pod względem merytorycznym

Jak wspomniałem wcześniej obrona to zazwyczaj formalność, jednak szczęście sprzyja najbardziej przygotowanym. Dlatego też powinieneś się do niej jak najlepiej się przygotować.

Co należy zrobić?

1. Przygotuj prezentacje w Power Point

Na większości uczelni pierwszą częścią obrony jest krótka 5-10 minutowa prezentacja, podczas której omówisz najważniejsze kwestie i zagadnienia ze swojej pracy dyplomowej. Ogranicz się do max. 10 minut i 8-10 slajdów.

Przedstaw, takie elementy jak: cel, teza, zakres pracy, metodyka przeprowadzonych badań, uzyskane wyniki, podsumowanie i wnioski.

Pamiętaj, że najważniejsze są wyniki i wnioski, dlatego skup się na tych elementach w swojej prezentacji najbardziej.

Sprawdź nasze przykładowe prezentacje z 14 kierunków studiów>>

2. Naucz się odpowiedzi na pytania dyplomowe

To właściwie najtrudniejszy punkt przygotowań. Musisz nauczyć się odpowiedzi na pytania, które komisja może Ci zadań. W zależności od uczelni tych pytań może być od 20 do nawet 100. Listę tych pytań prawdopodobnie znajdziesz na stronie uczelni lub uzyskasz je od promotora. Nie jest to żadna tajemna wiedza.

Pytania na egzamin dyplomowy zostały zazwyczaj opracowane przez starsze roczniki, więc jeżeli nie chcesz ze swoją grupą marnować kilkunastu godzin na ich opracowanie, to tam szukaj pomocy.

Często na nauczenie się odpowiedzi na te pytania będziesz miał bardzo mało czasu. Jak zatem ich się uczyć? Nie ucz się nigdy na pamięć. Podziel poszczególne pytania na słowa klucze i naucz się najważniejszych zagadnień z każdego pytania.

Jeżeli cokolwiek będziesz umiał to komisja zazwyczaj będzie podpowiadała i próbowała Cię naprowadzić. Gorzej, jeżeli nie będzie potrafił powiedzieć nawet zdania na dany temat.

Nie ucz się wszystkich pytań naraz, w zależności od tego, ile masz czasu, wyznacz cel. Na przykład codziennie ucz się po 10 pytań.

Tutaj masz dobry sposób na szybką naukę do tego typu egzaminów:

3. Przygotuj się na pytania z treści swojej pracy dyplomowej

Niestety wielu studentów popełnia poważny błąd. Skupia się na pytaniach i prezentacji, zapominając o pracy, która jest przecież głównym przedmiotem obrony. Zdarzają się przypadki, że studenci nawet nie czytają swoich prac.

Dlatego też powinieneś:

• Dobrze orientować się w strukturze swojej pracy, czyli wiedzieć, co jest napisane w poszczególnych rozdziałach;
• Mniej więcej znać wykorzystaną literaturę, a przynajmniej najważniejsze pozycje;
• Uzasadnić, dlaczego wybrałeś taki temat pracy;
• Wskazać ewentualne trudności, które wystąpiły podczas badań;
• Umieć szybko przedstawić główne hipotezy i wnioski z pracy;
• Potrafić przedstawić rekomendacje na przyszłość;
• Swobodnie rozmawiać o dziedzinie, której dotyczy Twoja praca.

Pamiętaj, Twoim celem jest przekonanie komisji, że to Ty jesteś ekspertem w danej dziedzinie i o swojej pracy dyplomowej wiesz dosłownie wszystko.

4. Zastanów się, o co jeszcze może Cię zapytać komisja

Skład komisji znasz wcześniej. Zastanów się, jakie są zainteresowania naukowe poszczególnych osób. Twoja praca dyplomową dotyka, któregoś z tych zagadnień? Przygotuj się na pytania.

Komisja egzaminacyjna- czy muszę się jej bać?

Może słyszałeś legendy na temat strasznych komisji, które zadawały trudne pytania i chciałyby koniecznie udowodnić niewiedzę studentów. Większość nie zdała, a nieliczni dostali naciągane 3, ale była to kobieta w 8 miesiącu ciąży i znajomy dziekana.

Te typowe studenckie legendy możesz włożyć między bajki. Komisja egzaminacyjna będzie zazwyczaj bardzo przychylnie nastawiona i zrobi wszystko, aby Ci pomóc i naprowadzić na dobre tropy.

Kto wchodzi w skład komisji egzaminacyjnej?

Twój egzamin dyplomowy zawsze będzie odbywał się przed komisją powołaną przez dziekana, w skład której wchodzą przynajmniej trzy osoby: przewodniczący komisji, Twój promotor i recenzent. Osoby wchodzące w skład komisji muszą mieć przynajmniej stopień doktora.

1. Przewodniczący komisji

Jest to zazwyczaj, ktoś z najwyższych władz uczelni. Często dziekan lub prodziekan danego wydziału. W dużym skrócie jego najważniejszym zadaniem jest dbanie o prawidłowy przebieg egzaminu. On także ma ostatnie słowo. Czyli teoretycznie, jeżeli promotor z recenzentem pokłócą się o Twoją ocenę, on może zdecydować zarówno na Twoją korzyść jak i niekorzyść.

Często studenci bardzo obawiają się przewodniczącego. Bo to elita uczelni, bo to autorytet naukowy, bo na egzaminach był bardzo surowy. Jak jednak pokazuje statystyka, jest on często najbardziej przychylny studentom i zadaje najwięcej pytań pomocniczych.

2. Recenzent

Jest to pracownik badawczo- dydaktyczny uczelni z tytułem naukowym profesora, doktora habilitowanego lub przynajmniej doktora.

Recenzent powołany przez dziekana musi być absolutnym specjalistą w danej dziedzinie. Tak więc, jeżeli Twoja praca dotyczy logistyki, recenzentem będzie specjalista od logistyki, a nie od filologii rosyjskiej.

Jeżeli Twoja obronę mielibyśmy porównać do procesu sądowego to recenzent jest prokuratorem. On wcześniej zapoznał się dokładnie z Twoją pracą, dlatego też może zadać Ci najbardziej szczegółowe pytania dotyczące Twojego dzieła. Może chcieć, abyś wyjaśnił pewne elementy lub powiedział kilka słów na temat zastosowanej literatury. To jego pytań powinieneś się najbardziej obawiać.

Recenzja pracy dyplomowej

Recenzent Twojej pracy dyplomowej ma obowiązek przygotowania jej recenzji i dostarczenia jej do dziekanatu co najmniej 7 dni przed planowanym terminem obrony.

Recenzja Twojej pracy powinna być staranna i w miarę możliwości wnikliwa. Recenzent oceni szczególnie, takie elementy jak: zgodność treści pracy z tytułem, zawartość merytoryczna pracy, wkład autora w treść pracy, dobór źródeł i poprawności ich zastosowania, układ pracy, stronę formalną pracy.

Czytaj- Kryteria oceny prac dyplomowych>>

Recenzja jest przygotowywana zgodnie ze wzorem obowiązującym na Twojej uczelni. Masz prawo wglądu recenzji swojej pracy dyplomowej przed obroną.

Co się zdarzy, jeżeli recenzent wystawi negatywną ocenę dla Twojej pracy?

Dziekan zasięga opinii drugiego recenzenta. Jeżeli on stwierdzi, że praca jest ok, wtedy ostateczną decyzje podejmuje dziekan. Jeżeli jednak i drugi recenzent negatywnie oceni Twoją pracę, czeka Cię powtarzanie ostatniego semestru studiów i prawdopodobnie będziesz musiał napisać nową pracę.

3. Promotor

Wiem, że współpraca z promotorem zapewne wyglądała różnie, ale podczas obrony pracy dyplomowej to teoretycznie Twój największy sprzymierzeniec. To adwokat, który broni Cię przed recenzentem i pozostałymi członkami komisji. Powinien zadawać Ci łatwe pytania, podpowiadać i walczyć o Twoją ocenę niczym nieustraszony wiking.

Tyle w teorii. W rzeczywistości bywa różnie. Wszystko zależy od tego, jakiego promotora wybrałeś.

Czytaj- jak wybrać promotora pracy dyplomowej>>

Obrona pracy dyplomowej krok po kroku

1. Dzień przed obroną

Spędzaj ten dzień na czynnościach w jak najmniejszym stopniu angażujących umysł. Idź na spacer, do kina, na kręgle, popatrz na gwieździste niebo. Możesz nawet kopać dziury w ziemi, jeżeli przy tej czynności odpoczywasz psychicznie. Rób wszystko, aby być wypoczęty, zrelaksowany i wyluzowany. Dobry pomysł to wyjazd na cały dzień z miasta na łono natury.

Najgorsze, co możesz zrobić to uczyć się dzień przed obroną. Wtedy na pewno, uświadomisz sobie, że nagle nic nie umiesz i wszystkiego zapomniałeś.

Poświęć ten dzień na regenerację. Oczywiście niezbyt intensywną. Na piwko lub wódeczkę będzie czas po obronie. Nie ma nic gorszego niż kac w dniu obrony😉.

Wieczorem przygotuj sobie elegancką garderobę na następny dzień, aby uniknąć stresu związanego z poszukiwaniem zaginionej skarpetki lub wiązaniem krawata. Pamiętaj o wyspaniu się, oglądanie do pierwszej w nocy telewizji to zły pomysł.

2. Czekanie na pod drzwiami

Czekanie na swoją kolej to zdecydowanie najbardziej stresujący moment egzaminu. Niestety, nawet jeżeli bronisz się o 13.00, to zazwyczaj musisz przyjść na 8.00 ze wszystkimi. Nie pójdziesz przecież do domu, bo nikt tak nie robi.

W najlepszej sytuacji są te osoby, które bronią się jako pierwsze.

Aha, nie słuchaj takich ciekawych opowieści jak ta poniżej.

Źródło: Znalezione gdzieś na forum internetowym

3. Sprawdzenie tożsamości

Po wejściu na salę zostaniesz poproszony o pokazanie dowodu. Komisja musi się upewnić, że zamiast Ciebie na obronę nie przyszedł Twój wujek, który dobrze rozwiązuje krzyżówki, więc się zna.

Jeżeli jesteś prawdziwym kozakiem to możesz rzucić jakiś żarcik na rozładowanie atmosfery.

obrona pracy dyplomowej dowcip

4. Krótka prezentacja

To ta prezentacja, o której wspomniałem wcześniej. Na luzie, w maksymalnie 10 minut, opowiedz o swojej pracy dyplomowej. Pamiętaj, aby mówić tylko o konkretach i o tym, co jest absolutnie najważniejsze.

5. Losowanie pytań

Losujesz 2 -4 pytania z puli wszystkich dostępnych. Dodatkowo dostaniesz 1 pytanie od promotora lub recenzenta związane z treścią Twojej pracy.

To bardzo stresujący moment. Pod wpływem stresu możesz dostać chwilowego „zaćmienia umysłowego” i nie zrozumiesz zadanego pytania. Wtedy bez obaw możesz poprosić komisję o powtórzenie zadanego pytania. Możesz również upewnić się, czy dobrze zrozumiałeś pytanie powtarzając je własnymi słowami.

6. Przygotowanie odpowiedzi na pytania

Następnie dostajesz czas ok 5 minut na przygotowanie odpowiedzi na zadane pytania. Zazwyczaj pytania są bardzo szerokie, więc należy ułożyć sobie kolejność poruszanych zagadnień. Na kartce papieru zrób mapę myśli i napisz sobie punkt po punkcie wszystko, co Ci przyjdzie do głowy w odpowiedzi na dane pytanie.

7. Odpowiedzi na pytania komisji

Obrona pracy dyplomowej to wielka dyskusja. Odpowiadaj na zadane pytania zgodnie ze schematem odpowiedzi przygotowanym wcześniej. Możesz dodawać swoje dygresje, poglądy innych autorów, a także swoje przemyślenia. Jeżeli masz jakieś osobiste doświadczenie z danym tematem, mów o tym śmiało. Najlepsze wrażenie na komisji zrobisz, gdy pokażesz, że myślisz, ze studiów wyniosłeś wiedzę, a nie tylko wpisy do indeksu.

Członkowie komisji mogą zadać Ci pytania wspomagające, poprosić o rozwinięcie odpowiedzi lub zadać pytania dodatkowe. Jeżeli tych pytań jest dużo i potrafisz na nie odpowiedzieć to się niej przejmuj. Komisja chce prawdopodobnie wystawić Ci najwyższą ocenę.

8. Wyjście z sali

To najbardziej epicki moment. Komisja dziękuje Ci i możesz wyjść z sali.

obrona pracy dyplomowej zakończenieWtedy z każdej strony niczym wygłodniałe sępy otoczą Cię studenci czekający za drzwiami. Usłyszysz setki oryginalnych pytań typu: Jak było? Jakie dostałeś pytania? W jakim nastroju jest promotor?

Możesz odpowiadać lub niczym prawdziwy meksykański maczo (lub seniorita) zbyć te pytania wymownym milczeniem.😎
Wybór zależy od Ciebie, pamiętaj tylko, aby zbytnio nie przestraszyć i tak mocno zdenerwowanych kolegów przebiegiem obrony.

9. Czekanie na wyniki

Teraz możesz iść coś zjeść, wypić jakieś małe piwko (na większe będzie jeszcze czas), ewentualnie zadzwonić do mamy/dziewczyny/cioci/prababci.

Obrona już za Tobą, co mogłeś to zrobiłeś. Teraz na nic już nie masz wpływu, pozostaje Ci tylko czekać na wyniki.

10. Ogłoszenie wyników

Jak już wszyscy studenci zostaną przepytani, komisja zaczyna obrady. Oczywiście Ty i reszta musicie czekać (znowu te czekanie…). Bądź jednak cierpliwy, ponieważ właśnie teraz ważą się losy Twojej obrony.

Po jakimś czasie (45 -90 minut) komisja poprosi wszystkich studentów do sali. Następuje ogłoszenie wyników. Dowiadujesz się, że zdajesz. Jest wielki wybuch radości wręcz euforia.

Następuje część mniej oficjalna, czyli uściski dłoni, wręczenie kwiatów, drobnych upominków, tak zwana luźna rozmowa. Może nawet komisja poczęstuje Was ciastem 😊

Co decyduje o ocenie obrony pracy dyplomowej?

Komisja ocenia każde pytanie indywidualnie, następnie z tych oceń wyciąga średnią arytmetyczną. To jest właśnie ocena z obrony Twojej pracy dyplomowej. Aby zdać egzamin musisz uzyskać przynajmniej ocenę dostateczną.

Czy dawać prezenty dla promotora i komisji?

Na polskich uczelniach utarło się, że studenci na początku kupują dla komisji jakiś poczęstunek i napoje chłodzące.

Natomiast temat prezentów dla promotorów, często osiąga absurdalne granice. Utarło się, że po obronie zazwyczaj wręcza się kwiaty lub konkretniejsze prezenty typu butelka dobrego alkoholu, książki lub kosz z owocami i słodyczami. Często aktywiści grupowi prowadzą zbiórki na prezenty. Nierzadko debata na temat, co kupić staje się ważniejsza od samej obrony.

Co jeżeli Ty nie uzyskałeś żadnej pomocy od promotora, 10 razy zmieniał Twoją pracę, a na poprawki zmarnowałeś kilkadziesiąt godzin? Co jeżeli Twój promotor cały czas rzucał Ci kłody pod nogi, a Tobie już zabrakło epitetów na jego zachowanie. Czy też musisz kupować wypasiony prezent? Absolutnie nie, wręcz przeciwnie. Jeżeli masz ochotę możesz złożyć się na kwiaty lub jakiś drobny prezent z całą grupą. Możesz również nie dać ani złotówki. Twoja sprawa.

Jeżeli wiesz, że promotor nigdy nie przyjmuje prezentów, nigdy nie próbuj go do tego namówić. Ostudź też zapędy, największych studenckich aktywistów. Nie to nie.

Jeszcze bardzo ważne- Kwiaty lub inne podarunki wręczaj dopiero po ogłoszeniu wyników. W innych przypadku z powodu takiej błahostki możesz zostać oskarżony nawet o próbę korupcji komisji.

Ogłoszenie wyników nie trwa zazwyczaj długo, ponieważ każdy student już myśli o kolejnej części, czyli:

11. Relaks (impreza) po obronie pracy dyplomowej

Cokolwiek by się nie wydarzyło, nie planuj nic konkretnego na następny dzień. Euforii i radości po obronie pracy dyplomowej nie da się porównać do niczego innego, więc nie zmarnuj tego. Ten czas będziesz na pewno długo wspominał, więc dobrze go wykorzystaj. Najlepiej na imprezę z grupą seminarzystów lub ze znajomymi. O przyszłości zdążysz jeszcze pomyśleć.

Korzystaj, ponieważ naprawdę zasłużyłeś, a obrona pracy dyplomowej kończy piękny okres Twojego życia, który będziesz wspominał z wielkim sentymentem.

Na pewno po obronie i wyjściu z sali zauważysz, że niektórzy śpieszą się, bo w domu czeka na nich mama, tata, kot i dziadek. Nie dadzą się namówić na wspólną imprezę, bo jutro muszą ratować świat. Nie bierz z nich przykładu, dzisiaj masz się bawić.

12. Prawdziwe życie

Następnego dnia wstaniesz pewnie z dużym bólem głowy, ale bardzo zadowolony z dobrego podsumowania studiów. Jeżeli obroniłeś pracę magisterską to już prawdopodobnie nie wrócisz na studia. Teraz trzeba szukać pracy i jak to się modnie mówi „ogarnąć się”. Oczywiście to wszystko po wakacjach 😊

Jeżeli natomiast obroniłeś licencjat, to być może jeszcze nie koniec. Możesz iść na studia magisterskie, gdzie czekają Cię kolejne lata studenckiego beztroskiego życia.

Jak nie zaliczyć obrony pracy dyplomowej?

Jeżeli chcesz oblać obronę pracy dyplomowej, to musisz się naprawdę bardzo postarać. Powiem Ci szczerze, że znam tylko 3 naprawdę skuteczne sposoby niezaliczenia obrony.

1. Zje Cię stres

Na obronie pracy dyplomowej, dzięki swojemu nastawieniu i poniekąd „podkręcaniu” atmosfery przez innych studentów, możesz być tak zestresowany, że nie dasz rady wypowiedzieć ani jednego słowa, pomimo że dzień wcześniej wszystko doskonałe umiałeś.

Na szczęście komisje są w takich przypadkach bardzo wyrozumiałe i pozwolą Ci wyjść i ochłonąć. Jeżeli bardzo się stresujesz to po prostu powiedz o tym komisji na samym początku.

2. Na obronę przyjdziesz pijany

Lubisz czasami wypić? Alkohol dodaje Ci odwagi? Łatwiej Ci się rozmawia z fajną dziewczyną/ chłopakiem po kilku drinkach? Gadka Ci się wtedy dobrze klei?

Super. Bardzo się cieszę. Po obronie możesz pić dosłownie na półki. Jeżeli Ci zdrowie pozwoli to nawet kilka dni.

Ale to wszystko po obronie. Nigdy, przenigdy nie tykaj alkoholu przed obroną pracy dyplomowej. Komisja bardzo szybko to wyczuje. Może pozwolą Ci kontynuować egzamin, a może nie. W każdym bądź razie jest to bardzo dobry powód przerwania egzaminu i zrobienia z siebie po prostu idioty. Potrzebne Ci to?

3. Zaczniesz „odstawiać szopki” podczas obrony

Niby oczywiste, ale jeżeli podczas obrony zaczniesz korzystać ze ściąg, z telefonu lub wyjdziesz z sali to Twój egzamin zostanie szybko przerwany. Niby oczywiste, ale na obronie zachowuj się tak jak na każdym poważnym egzaminie.

Co jeżeli nie zaliczę obrony pracy dyplomowej?

Chociaż nie znam osobiście nikogo, kto nie zaliczył obrony pracy dyplomowej, to krążą legendy, że takie przypadki mogły się zdarzyć. Co jeżeli to by będziesz tym „szczęśliwcem”?

Pierwsze co musisz zrobić, to przygotowanie odpowiedniego pisma, w którym wyrażasz prośbę o ponowny termin egzaminu. Składasz te pismo do dziekana. Rozpatruje on to pozytywnie i wyznacza termin, w którym ponownie przystąpisz do egzaminu. Jeszcze jedna sprawa -musisz ponownie wnieść opłatę za organizację egzaminu.

Zazwyczaj ponowny egzamin zostanie wyznaczony nie wcześniej niż miesiąc od pierwszego egzaminu i nie później niż po upływie 3 miesięcy.

Czego nie robić przed obroną pracy dyplomowej?

Jest kilka rzeczy, których lepiej nie robić przed obroną pracy dyplomowej, ponieważ może to mieć przykre konsekwencje. Nie należy:

• Pić alkoholu
Przyjście na obronę na małym rauszu może skończyć się nawet zakończeniem egzaminu. Nie martw się, napijesz się po obronie.

• Brać narkotyków
To chyba oczywiste.

• Palić papierosów
Jak musisz to zapal sobie na 2 godziny przed obroną. Mimo, że duży stres sprzyja paleniu papierosów, to nie pal przed samym wejściem na salę egzaminacyjną. Po co masz denerwować komisję.

Porada. Najlepiej wcale zaprzestań palenia. Tutaj masz dobry wspomagacz>>

• Uczyć się godzinę przed obroną
Chcesz się bardzo zestresować i zapomnieć wszystkiego, czego się nauczyłeś do tej pory? Proszę bardzo. Zacznij nerwowo przeglądać notatki przed samą obroną. Uwierz mi, na naukę był czas, jeżeli czegoś nie nauczyłeś się wcześniej to i nie nauczysz się teraz.

• Zerwać noc przed egzaminem
Chociaż niektórych bezsenność mobilizuje, to lepiej, jeśli dobrze wyśpisz się przed obroną. Odpuść siedzenie do późnych godzin nocnych. Lepiej jak wstaniesz wypoczęty i rześki niczym skowronek.

Jak się ubrać na obronę pracy dyplomowej?

Wiem, że niektórzy na temat ubioru na obronę pracy dyplomowej poświęcają całe wywody. Magister na 5 nie jest jednak blogiem o modzie. Powiem Ci tylko tyle: to Twoja wiedza i elokwencja ma błyszczeć, Twoje ubranie ma to tylko uzupełniać. Nigdy odwrotnie. Ubierz się schludnie i przyzwoicie, ale nie poświęcaj kwestii ubioru wiele czasu.

Podejrzewam, że dobrze przygotowany student zaliczyłby ten egzamin nawet w stroju Batmana lub Kobiety Kota. Może komisja trochę zdziwiłaby się, ale egzamin by przeprowadziła.

obrona pracy dyplomowej jak się ubrać

Podsumowanie

To tyle. Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wszelkie wątpliwości dotyczące obrony pracy dyplomowej. Tak naprawdę to najprzyjemniejsza część całego procesu pracy dyplomowej. Będzie nam miło, jeśli dasz znać w komentarzu, jak Ci poszło. Możesz także napisać, jak dobrze bawiłeś się po obronie swojej pracy.

Czy spotkamy się jeszcze?

Jeżeli obroniłeś pracę magisterską to już prawdopodobnie się nie spotkamy. No chyba, że Magister na 5 wystartuje z nowymi projektami😊 albo Ty rozpoczniesz dodatkowy kierunek studiów.

Jeżeli obroniłeś licencjat i zamierzasz iść na studia magisterskie, to spotkamy się na pewno, jak będziesz pisał pracę magisterską.

Zapraszam Cię serdecznie, teraz już wiesz, gdzie szukać wartościowych materiałów i ewentualnej pomocy.

W obu przypadkach życzę Ci wszystkiego dobrego, wielu sukcesów osobistych i zawodowych.

Mam nadzieję, że:

DO PRZECZYTANIA!! 😉

Fajny artykuł, ale nie napisałem jeszcze pracy. Co masz dla mnie?

Naucz się pisać bez plagiatu. Sprawdź kurs online.
–>Piszę Bez Plagiatu. Kompleksowy kurs pisania prac.

Zobacz jakie materiały mogę Ci jeszcze zaproponować.
–>Sklep Magistra na 5

Wielka prośba

Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi  dotrzeć do innych osób, którym także ta wiedza może pomóc. Jak to zrobić?

1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB 👍📣.

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze📧.

3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej⬇⬇.

Nie zapomnij o prezencie!

15 thoughts on “Obrona pracy dyplomowej – kompletny poradnik

 • 25 marca 2021 o 18:17
  Permalink

  Dziś nie zdałem egzaminu dyplomowego. Odpowiedziałem na wszystkie pytania dotyczące pracy (3) ale odpowiedziałem tylko na jedno z trzech pytań z kierunku – pula pytań była aż 54. Powiem krótko, dramat w trzech aktach. Nawet promotor nie był po mojej stronie. Zdalne obrony to jakaś tragedia – podczas prezentacji recenzent sugerował, że całość czytam, a nie mówię z głowy. I w dodatku ciągnęło się to w nieskończoność (45min). Nie polecam

  Odpowiedz
  • 4 listopada 2020 o 06:06
   Permalink

   Dzięki Ania. Po to powstał 🙂

   Odpowiedz
 • 18 września 2020 o 14:46
  Permalink

  Człowieku, życie mi ratujesz! Jeden z najlepszych artykułów jakie w życiu przeczytałam. Dziękuję!
  Trzymajcie kciuki za mnie w najbliższą środę.

  Odpowiedz
  • 4 listopada 2020 o 06:11
   Permalink

   Dzięki za opinię. Takie słowa to największa nagroda.
   Trzymam kciuki- na pewno zdasz. Z naszymi materiałami i pomocą napisanie i obrona pracy to pestka.

   Odpowiedz
 • 8 lipca 2020 o 20:36
  Permalink

  Witam, a co może być w przypadku kiedy odpowiem na jedno pytanie z trzech jako egzamin dyplomowy? Szczerze mówiąc kończę nie swój kierunek, który jest mi obcy i bardzo ciężko mi idzie z nauką. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 4 listopada 2020 o 06:30
   Permalink

   Nie wiem. Wszystko zależy od komisji. Ale odpowiedź na tylko jedno pytanie, to trochę za mało, aby zaliczyć egzamin. Tak mi się wydaje.

   Odpowiedz
 • 18 maja 2020 o 20:21
  Permalink

  Ja mam dziwne pytanie, ale po moim egzaminie, który miałam nadzieję, że pójdzie ciut lepiej, nurtuje mnie pytanie- czy można poprawić ZDANY egzamin dyplomowy (podejść do niego ponownie)? Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
  • 5 lipca 2020 o 21:03
   Permalink

   Nie znam uczelni na której można tak zrobić. Zresztą to i tak nie ma znaczenia bo na 6 rozmowach o prace na których byłem (w zawodzie) nikt nie chciał żeby pokazać dyplom nie mówiąc już o ocenie.

   Odpowiedz
   • 4 listopada 2020 o 06:34
    Permalink

    Ala- ja także nie wiem. Pewnie można, trzeba złożyć odpowiednie podanie zapłacić i czekać.

    Co do rozmowy o pracę. Zgadzam się. Na rozmowie o prace nikt nie pyta o dyplom. Najważniejsze są Twoje twarde kompetencje- czyli to, co umiesz robić.
    W wielu przypadkach posadzą Cię przed komputerem i każdą udowodnić czy umiejętności, które wpisałeś w CV, są prawdą.
    Jeżeli tak dostajesz prace. Jeżeli nie to nawet nie najlepszy dyplom Ci nie pomoże.

    Odpowiedz
 • 4 listopada 2019 o 12:32
  Permalink

  Powiem szczerze, trudno mi poszło z egzaminem magisterskim. Miałam pecha, dostałam akurat pytania z przedmiotów, z których miałam słabe oceny i poprawki a nawet warunek. Odpowiadałam słabo, byłam sama z siebie w szoku. Widać było z twarzy promotora, że był zaskoczony, zdesperowany, ponieważ pracę miałam na 5, dlatego że obrałam „swój” temat, swój bezpośrednio, którym się zajmuję w życiu, a na egzaminie takie o nagle. Egzamin był wyłącznie techniczny, żadnych rozmów żadnych ogólnych wiadomości, t.zw. lania wody, tylko konkret z tematu i tyle. Jako wynik miałam trójkę i kompletny brak satysfakcji ze zdobytego stopnia.
  Może to się dzieje jak idziesz po 5 latach sztuki na zarządzanie i nagle masz tam do czynienia z rachunkowością i innymi magicznymi rzeczami których się unikało wcześniej. P. S.: Jako rada, nie zwlekaj, poświęć 2x więcej czasu na słabe strony, ponieważ jak wychodzi z zasady Murphyego: „ Anything that can go wrong will go wrong“ 😉

  Odpowiedz
  • 17 marca 2020 o 10:35
   Permalink

   Dziękuje za trafny komentarz. Niestety czasami tak jest, że ma się po prostu pecha.

   Odpowiedz
 • 30 lipca 2019 o 21:58
  Permalink

  mój promotor jest specjalistą od historii zdrowia publicznego, recenzent – od polityki zdrowotnej, a praca jest o humanitarnych aspektach wojny lotniczej. Z czego oni mnie mogą pytać?

  Odpowiedz
 • 27 czerwca 2019 o 10:50
  Permalink

  U mnie nie dostałem żadnego lista pytań od promotora tylko uczelnia udostępniła 45 pytań…
  Promotor jest specjalista od marketingu i przedsiębiorstwa a recenzent zarządzanie zasobami ludźmi, nauka o organizacji, koncepcje zarządzania itp , chyba powinienem bardziej skupić na powyższe tematy?

  Odpowiedz
  • 19 lipca 2019 o 14:59
   Permalink

   Na pewno warto skupić się na tematach, które są „konikiem” promotora lub recenzenta. Bardzo możliwe, że z tych tematów padnie najwięcej pytań i będą oni chcieli sprawdzić Twoją wiedzę.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.