Przypisy w pracy licencjackiej i magisterskiej

Ostatnia aktualizacja 26 marca 2024

Błędnie wykonane przypisy w pracy licencjackiej i magisterskiej stanowią najlepszy pretekst do obniżenia oceny przez komisję egzaminacyjną. W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na temat przypisów. W kolejnym artykule dam Ci schematy i przykłady przypisów oraz ich zastosowania. Już nigdy nie popełnisz takich błędów w swoich przypisach. Nie chcesz już nigdy słuchać wymówek promotora na temat źle zrobionych przypisów? Zapraszam do lektury.

Nie mam czasu czytać! Potrzebuję szybkiej pomocy z pisaniem pracy dyplomowej!
Kliknij i zobacz, co mogę Ci zaoferować ⬇
–> Pomoc z Twoją pracą licencjacką
–> Pobierz przykładową pracę licencjacką

–> Gotowe bibliografie z 22 kierunków

Nie wiem, jak zacząć. Masz coś dla mnie?
–> E-book- Jak Napisać Pracę Dyplomową W Tydzień

Przypisy w pracy licencjackiej i magisterskiejWzór pracy licencjackiej do pobrania ⬇⬇

–>Pobierz Przykładową Pracę Licencjacką
Wzór pracy licencjackiej. Zobacz, jak powinna wyglądać Twoja praca.

–>Pobierz Planner Pisania Pracy [PLANNER W PDF]
Wydrukuj i powieś w widocznym miejscu. Teraz będziesz wiedział, co po kolei robić.

–> Pobierz: „15 Kroków Do Napisania Pracy” [MAPA MYŚLI]
Mapa + poradniki + materiały przydatne przy pisaniu. Wszystko w jednym, stale aktualizowanym pliku.


–> Kliknij I Pobierz Przykładową Pracę Licenjacką <–


Przypisy? Zrobię to później:)

Przypisy to bez wątpienia jeden z najgorszych elementów pracy dyplomowej. Przypisy znajdują się w czołówce elementów „do poprawienia później”. Znam przypadki ludzi, którzy najpierw napisali pracę, a dopiero potem zaczęli szukać do niej przypisów. Zobacz przykład.

Przyznam Ci się bez bicia, że ja sam na początku redagowania swojej pracy dyplomowej napisałem teorię, a potem dopracowywałem przypisy. Zmarnowałem na to kilkanaście godzin! Ty nie musisz popełniać tego samego błędu. Wystarczy, że przeczytasz ten i kolejny wpis.

Nie marnuj czasu na robienie przypisów. Jest szybszy sposób!

1.Administracja (POBIERAM)

2. Bezpieczeństwo wewnętrzne (POBIERAM)

3.Pedagogika. Edukacja przedszkolna (POBIERAM)

4. Pedagogika. Edukacja wczesnoszkolna (POBIERAM)

5. Ekonomia (POBIERAM)

6. Logistyka (POBIERAM)

7. Marketing (POBIERAM)

8. Pedagogika (POBIERAM)

9. Pielęgniarstwo (POBIERAM)

10. Psychologia (POBIERAM)

11. Ratownictwo medyczne (POBIERAM)

12. Resocjalizacja (POBIERAM)

13. Turystyka (POBIERAM)

14. Zarządzanie (POBIERAM)

15.Dietetyka (POBIERAM)

16. Finanse i rachunkowość (POBIERAM)

17. Fizjoterapia (POBIERAM)

18.Kosmetologia (POBIERAM)

19. Prawo (POBIERAM)

20. Informatyka (POBIERAM)

21. Filologia Polska (POBIERAM)

22. Filologia Angielska (POBIERAM)

Dlaczego przypisy w pracy licencjackiej i magisterskiej to taki trudny temat?

Czy masz już ochotę zamknąć przeglądarkę i odłożyć robienie przypisów na później? Spokojnie, to normalna reakcja.

Przygotowywanie lub dopracowywanie przypisów to ostatnia rzecz, którą będziesz chciał robić. Podejrzewam nawet, że wolałbyś załadować 3 tony węgla, niż tworzyć czy poprawiać przypisy.

Doskonale Cię rozumiem! Ja sam do napisania tego artykułu przykładałem się kilka miesięcy… Jak widzisz, w końcu się udało! ?

W tym artykule raz na zawsze wyjaśniam kwestię przypisów w pracach dyplomowych. Tekst jest długi, ale nie zmęczy Cię jak załadunek wspomnianego węgla. Kwestię przypisów wytłumaczę Ci najprościej, jak się da. W końcu to Magister na 5, a nie zakurzony podręcznik akademicki. Zaczynajmy!

Dlaczego w pracy dyplomowej trzeba stosować przypisy?

Wyobraź sobie, że przyniosłeś promotorowi 2 rozdziały teoretyczne na 30 stron. Super. Jest jednak jedno „ale”. Nie zastosowałeś żadnego przypisu…

Jak myślisz, pochwali Cię i od razu wstawi 5 do indeksu, czy zapyta, w jaki sposób dostałeś się na te studia i czy nie pomyliłeś się z powołaniem? W końcu teraz są tak potrzebne podstawowe zawody, np. kierowca śmieciarki!

Zatem dlaczego musisz stosować te przypisy?

1. Przypisy to stały element każdej pracy naukowej

Najpierw tworzysz bibliografię. Czyli przeglądasz setki książek, artykułów, stron internetowych i wybierasz z nich 20–50 najbardziej przydatnych. Potem musisz się skrupulatnie do nich odwołać w tekście swojej pracy.

2. Przypisy pokazują, że jesteś dociekliwym badaczem

Stawiasz tezę:

„500+ wbrew początkowym założeniom nie przyczyniło się do zwiększenia przyrostu naturalnego w Polsce”.

Potem odwołujesz się do 5 publikacji potwierdzających tę tezę. Znalazłeś jednak kilka źródeł, z których wynika, że w warmińsko-mazurskim przyrost naturalny nie spada, a stoi w miejscu. Ciekawe? Dlaczego akurat w tym województwie tak jest? To temat na dodatkowe rozważania, a nawet na kolejną pracę dyplomową.

Promotor widząc, że analizujesz zjawisko, korzystając z wielu różnorodnych źródeł, podniesie Ci ocenę.

3. Przypisy chronią Cię od plagiatu

To chyba najważniejsze. W czasach JSA dobrze zastosowane przypisy pozwolą Ci wybronić swoją pracę, nawet jak przekroczysz dozwolone współczynniki.

Jeśli przywołasz cudze myśli i poglądy bez podania przypisu – popełniasz plagiat. Jeżeli nawet sparafrazujesz cudze myśli i nie podasz przypisu – także popełnisz plagiat. I wtedy nie masz argumentów na swoją obronę.

Chcesz się dowiedzieć, jak argumentować to, że praca nie jest plagiatem? Sprawdź ⬇⬇

–>Kurs: Poprawa Plagiatu w JSA

4. Przypisy mogą wzbogacić tekst główny Twojej pracy

To coś dla bardziej ambitnych studentów. W przypisach możesz wstawić wszelkie uwagi dodatkowe i dygresje, które mogą być interesujące dla czytelnika. Nie stosujesz ich w tekście głównym, ponieważ mogłyby go za mocno skomplikować.

Brzmi właśnie skomplikowanie? Nie martw się. Wytłumaczę Ci wszystko dokładnie w dalszej części wpisu.

Przypisy w pracy licencjackiej i magisterskiej. Kiedy je stosować?

Zastanawiasz się, kiedy stosować przypisy? Najprościej mówiąc – zawsze, kiedy piszesz o czymś, co nie jest w 100% wytworem Twojego mózgu. Jest to dla Ciebie niezrozumiałe? Rozumiem. Mała ściąga poniżej.

1. Przypisy po podaniu definicji

Ani ja, ani Ty nie wymyślimy koła na nowo. Bo po co? Dlatego też naturalną rzeczą jest to, że w Twojej pracy dyplomowej znajdzie się sporo definicji najważniejszych pojęć, związanych z podjętą przez Ciebie tematyką. Każda z nich musi zostać ozdobiona dokładnym przypisem.

Zobacz przykład przypisu po podaniu definicji ⬇⬇przykład przypisu po podaniu definicji2. Przypisy po cytatach

Cytowanie w pracy dyplomowej to temat rzeka. Planuję napisać dłuższy artykuł o tym w bliskiej przyszłości. Jeśli dobrze zastosujesz cytaty, możesz uniknąć plagiatu. Cytat musi być w jak najbardziej widoczny sposób oznaczony i bezwzględnie opatrzony przypisem. Tak jak na przykładzie poniżej.

Zobacz przykład przypisu po cytatach ⬇⬇przypis po podaniu cytatu3. Przypisy po podaniu danych statystycznych

Jak pewnie wiesz z artykułu na temat pisania rozdziału teoretycznego, podawanie danych statystycznych to doskonały sposób na szybkie pisanie. Jednak Ty tych danych nie wymyśliłeś, dlatego zawsze dawaj przypis, tak jak na przykładzie poniżej.

Zobacz przykład przypisu do danych statystycznych ⬇⬇ Przypisy pod podaniu danych statystycznych

4. Przypisy po podaniu faktów i informacji

Z faktami się nie dyskutuje i faktów się nie wymyśla. Czy teraz rozumiesz, co to znaczy? Podając jakiś fakt, nie zapomnij o przypisie.

Zobacz przykład ⬇⬇ Przypis po podaniu faktów i danychOczywiście podając banalne fakty (flaga Polski jest biało-czerwona), nie musisz podawać przypisu. Jednak staraj się unikać podawania banałów i truizmów w swojej pracy.

5. Przypisy po podaniu aktów prawnych

Ustawy, rozporządzenia, wyroki i wszelki dorobek prawny wymagają przypisu. JSA z wielką przyjemnością wskaże, że zostało to wykorzystane w kilku tysiącach prac. Lepiej, abyś nie musiał się tłumaczyć, dlaczego nie ma przypisu.

Przykład przypisu w aktach prawnych ⬇⬇ Przypis akty prawne

6. Przypisy po użyciu parafrazy

Tutaj musimy na sekundę się zatrzymać. Wielu studentów uważa, że jeżeli znajdzie coś ciekawego, to wystarczy, że przepisze to własnymi słowami i już nie jest to plagiat. Kiedyś tak powstawało wiele prac. Jako zlepek kilkunastu książek i PDF-ów przepisanych własnymi słowami.

Jednolity System Antyplagiatowy uświadomił jednak studentom, że tak nie wolno robić. To, że przepiszesz czyjeś poglądy własnymi słowami, nie sprawia, że są one Twoje. Zapamiętaj!

Przy parafrazach zawsze należy stosować przypisy! Niezależnie od tego, skąd pochodzi dany materiał.

Zobacz przykład przypisu po zastosowaniu parafrazy ⬇⬇ Przypisy w parafrazach

Ile przypisów mam dać na jednej stronie pracy licencjackiej i magisterskiej?

Część bardzo ambitnych studentów trochę przesadza, dając bardzo dużo przypisów. Wygląda to na przykład tak:ile trzeba dać przypisów na stronieOczywiście, jak się domyślasz, nie jest to dobre rozwiązanie. Więcej czasu spędzisz na przygotowaniu przypisów niż na pisaniu właściwej treści. Poza tym praca dyplomowa nie może składać się z samych przypisów, czyli z powoływania się tylko na cudze myśli.

Zdecydowanie większa część studentów idzie na łatwiznę i ich przypisy wyglądają na przykład tak:ile dać przypisów na stronie za małoTo jeszcze gorsze rozwiązanie. Korzystanie z ubogiej literatury czy ogólnie zbyt mała liczba wykorzystanych materiałów to jeden z podstawowych powodów obniżenia oceny pracy dyplomowej lub licencjackiej. Co więcej, Twoja praca z tego powodu może wcale nie zostać dopuszczona do obrony.

Pamiętaj, żeby używać w większości źródeł z literatury i czasopism naukowych i to najlepiej z ostatnich 10 lat, tak żeby zawarta w nich wiedza była aktualna.

Staraj się unikać też nadmiaru podawania stron internetowych w przypisach, w szczególności, kiedy nie podajesz w nich nawet autora artykułu, z jakiego korzystałeś.

W takim razie, ile dać przypisów na stronę? Możesz zapytać promotora. Możesz również dać/umieścić od 3 do 6 przypisów na stronę. Twój promotor powinien to zaakceptować.

Raczej unikaj umieszczania mniej niż 3 przypisów na jedną stronę. Chyba że znajdują się tam tabele, wykresy lub elementy graficzne, do których przecież masz podany przypis.

Tutaj sprawdź ile stron powinna mieć Twoja pracy dyplomowa >>

Kiedy nie wstawiać żadnych przypisów w pracy dyplomowej?

Czy na każdej stronie swojej pracy musisz wstawiać przypisy? Absolutnie nie. Są nawet części pracy dyplomowej, gdzie tych przypisów nie powinno być.

W większości prac dyplomowych, przypisy nie są mile widziane w takich elementach, jak:

 • wstęp
 • zakończenie
 • streszczenie
 • strona tytułowa
 • spis treści
 • spisy tabel, rysunków, wykresów.

Przypisów nie wstawiaj także w rozdziale badawczym. Pod warunkiem, że opisujesz tylko swoje badania. Wówczas takie podrozdziały, jak:

 1. charakterystyka badanych
 2. wyniki badań
 3. wnioski z badań

nie powinny być wyposażone w przypisy.

Nie zapomnij jednak, że wstawiając wykresy i tabele, należy podać ich źródło, które w przypadku samodzielnych badań mogą wyglądać w sposób następujący: ⬇⬇

Przypisy w rozdziale badawczymJeżeli powołujesz się na wyniki badań innych autorów, to oczywiście wszędzie muszą być przypisy.

Jakie są rodzaje przypisów w pracach dyplomowych?

W pracach dyplomowych możesz zastosować 6 rodzajów przypisów. Wystraszyłem Cię? Spokojnie, przedstawię Ci wszystkie po kolei i powiem, czy warto, abyś zastosował je w swojej pracy.

1. Przypis źródłowy zwykły (dokumentujący)

Najważniejsze zasady:

 • Najprostszy i najkrótszy z przypisów.
 • Stosuj go, gdy w tekście pracy zacytowałeś lub dokładniej streściłeś fragment innej pracy.
 • Wskazuje tylko skąd pochodzi cytat, opinia, informacja liczbowa itp.
 • Nie cytuj za kimś innym, ponieważ autor może być nierzetelny. Zawsze staraj się wskazać bezpośrednie źródło informacji.

Czy warto stosować przypisy źródłowe zwykłe?

Tak. To podstawowy i najważniejszy rodzaj przypisów w Twojej pracy dyplomowej. W większości prac wystarczą tylko takie przypisy.

Przykłady przypisów źródłowych zwykłych ⬇⬇

przypisy źródłowe zwykłe

2. Przypis źródłowy rozszerzony

Najważniejsze zasady:

 • Stosuj, gdy poza wskazaniem źródła przytaczasz dodatkowy cytat.
 • Streszczasz lub parafrazujesz czyjeś poglądy w przypisie, zamiast w tekście głównym.
 • Chcesz podać jakieś dodatkowe informacje, ale nie są one tak bardzo istotne, aby zamieszczać je w tekście głównym pracy.

Czy warto stosować przypisy źródłowe rozszerzone?

Jeżeli masz coś naprawdę ciekawego do dodania, możesz kilka takich przypisów zastosować w swojej pracy. Jednak nie rób tego na siłę, bo „tak wypada”.

To, co istotne, staraj się przekazać w tekście pracy, a nie w przypisie. Ja bardzo nie lubię opracowań, w których na każdej stronie trzeba czytać rozbudowane przypisy.

Przykłady przypisów źródłowych rozszerzonych ⬇⬇ przypisy źródłowe rozszerzone

3. Przypis polemiczny zwykły

Najważniejsze zasady:

 • Odsyłasz czytelnika do tekstu z poglądami innego autora, z którymi się nie zgadzasz.
 • W tekście głównym wyrażasz własną myśl i podajesz przypis do tekstu, z którym się nie zgadzasz.
 • Czytelnik dzięki temu może lepiej zrozumieć różnice poglądów (teoretycznie, ponieważ musi przeczytać tekst, do którego zrobiłeś przypis).
 • Tekst tego przypisu rozpoczyna się od skrótu „Por.” czyli porównaj.

Czy warto stosować przypisy polemiczne zwykłe?

Jeżeli Twoja praca ma być krótka i nie masz problemu z zapisywaniem kolejnych stron, to możesz zastosować kilka tych przypisów.
Jeżeli Twoja praca musi być dłuższa, to lepiej zacytuj poglądy danego autora i odwołaj się do nich w tekście właściwym pracy. Po pierwsze – zapełnisz miejsce. Po drugie – czy naprawdę uważasz, że czytający sięgnie do tekstu, który podajesz w przypisie?

Przykłady przypisów polemicznych zwykłych ⬇⬇przypisy polemiczne zwykłe

4. Przypis polemiczny zwykły rozszerzony

Najważniejsze zasady:

 • Poza podaniem źródła tekstu, z którym polemizujesz, dyskutujesz z innymi poglądami.
 • Dyskusja ma miejsce poza głównymi rozważaniami, czyli w przypisie.
 • Polemika w przypisie nie rozbija toku głównego pracy. (Nie do końca jest to prawdą, ponieważ czytający przerywa czytanie, bo musi przeczytać przypis).
 • W przypisie uzasadniasz, dlaczego nie zgadzasz się z autorem danych poglądów.
 • W tym przypisie także stosujesz skrót „Por.”.

Czy warto stosować przypisy polemiczne rozszerzone?

Jeżeli nie piszesz doktoratu, książki lub innej bardzo zaawansowanej pracy naukowej, to raczej nie używaj tych przypisów. Zastosowanie tego rodzaju przypisu jest bardzo skomplikowane i zmarnujesz cenny czas. Wszelkie dyskusje i polemiki z poglądami innych autorów przeprowadzaj w tekście głównym pracy.

Przykłady przypisów polemicznych rozszerzonych ⬇⬇ przypisy polemiczne rozszerzone

5. Przypis dygresyjny

Najważniejsze zasady:

 • Stosuj, gdy chcesz umieścić uwagi, dygresje – mające bardzo luźny związek z tekstem właściwym.
 • Te przypisy nie mają charakteru polemicznego.
 • To Twoje osobiste obserwacje i przemyślenia, które powstały podczas pisania pracy.
 • Zazwyczaj nie wskazujesz tam żadnych źródeł.

Czy warto stosować przypisy dygresyjne?

Jeżeli Twój promotor wyrazi na to zgodę, to jak najbardziej. Powód jest prosty – jeżeli bardzo dobrze się znasz na danym temacie, możesz umieścić tam swoje osobiste obserwacje i przemyślenia. Nadaje to dynamiki i sprawia, że Twoja praca staje się ciekawsza. Przypisem dygresyjnym możesz urozmaicić nawet najbardziej nudny fragment swojej pracy.

Przykłady przypisów dygresyjnych ⬇⬇Przykład przypisu dygresyjnego w pracy dyplomowej

6. Przypis odsyłający

Najważniejsze zasady:

 • Stosuj, gdy chcesz odesłać czytelnika do innych opracowań lub fragmentów swojej pracy.
 • Dzięki zastosowaniu tego przypisu / Przy pomocy tego przypisu czytelnik może znaleźć dokładniejsze informacje i lepiej zrozumieć prezentowaną treść w tekście właściwym Twojej pracy.
 • Ten przypis stosuj ze skrótem „Zob.” lub „Zob. także:”.
 • Jeżeli w Twojej pracy znajduje się aneks, przypisy mogą kierować do niego.

Czy warto stosować przypisy odsyłające?

Tak, jak najbardziej. Szczególnie przydatne są w krótkich pracach, gdzie nie będziesz miał miejsca na długie wprowadzanie czytelnika w temat. Wtedy szybko przechodzisz do konkretów, natomiast za pomocą przypisu odsyłasz czytelnika do innych dzieł, w których szerzej przedstawiono dane zjawisko.

Dodatkowo możesz w ten sposób wykazać się szeroką znajomością literatury i źródeł na dany temat.

Przykłady przypisów odsyłających⬇⬇Przypisy odsyłająceTeoretycznie, pisząc pracę dyplomową, powinieneś umieć stosować wszystkie rodzaje przypisów. W rzeczywistości najpierw zapytaj promotora, jakich przypisów wymaga. Być może wystarczą przypisy źródłowe zwykłe i innymi wcale nie musisz sobie zawracać głowy.

Jeżeli chcesz znać moją opinię, to polecam zastosowanie 80% przypisów źródłowych zwykłych. Pozostałe 20% Twojej pracy niech zajmą przypisy odsyłające i dygresyjne. Naprawdę dobrze to wygląda.

Unikaj przypisów źródłowych rozszerzonych i przypisów polemicznych. To niepotrzebne komplikowanie, które przedłuży Ci bardzo pisanie pracy. Nie daj poznać promotorowi, że wiesz o ich istnieniu, bo jeszcze każe wszystkim z Twojej grupy seminaryjnej je stosować. A wtedy to Ty będziesz miał duży problem ?

12 najważniejszych zasad tworzenia przypisów

1. Do każdego cytatu i parafrazy musisz wstawić przypis.

 • Przypisy chronią Cię od plagiatu.
 • Lepiej wstawić za dużo przypisów niż za mało.

2. Przypisy muszą być jednolite w całej pracy.

 • Trzymaj się konsekwentnie raz przyjętego stylu.
 • Nie stosuj wymiennie, np. „op. cit.” z „dz. cyt.” lub „Ibidem” z „Tamże”.

3. Przypisy wstawiaj na bieżąco podczas pisania pracy.

 • Nie odkładaj tego na bliżej nieokreśloną przyszłość.
 • Jeżeli nie chcesz przerywać pisania na dopracowywanie przypisu, to podczas pisania konkretnej treści wstaw w przypisie numer strony, autora i nazwę dzieła. Dopracujesz to po napisaniu rozdziału.
 • Nigdy nie wymyślaj przypisów, jeżeli ich nie wstawiłeś podczas pisania. Ktoś to zweryfikuje i będziesz miał duży problem.

4. Korzystaj z licznych pozycji bibliograficznych.

 • Co najmniej 2–3 przypisy na jednej stronie w rozdziałach teoretycznych.
 • W rozdziałach teoretycznych nie powinno być stron bez jakichkolwiek przypisów.
 • Stosuj zróżnicowane źródła.

5. Stosuj jednolite formatowanie dla wszystkich przypisów.

 • Jednolita czcionka przypisów (zazwyczaj TNR 10).
 • Jednolita interlinia w przypisach (zazwyczaj 1.0).
 • Każdy przypis kończy się kropką.
 • Tekst przypisu ma być wyjustowany.
 • Przy podawaniu strony stosuj jednolity skrót „s.” lub „str.”.
 • Nazwy wydawnictw – podawaj je lub nie, byle konsekwentnie. (Jeżeli nie musisz, to po co?)

6. Odwołując się do tego samego źródła, używaj konstrukcji Ibidem (Tamże) lub op. cit. (dz. cyt.).

 • Tych konstrukcji nie stosuje się do aktów prawnych ani źródeł internetowych.
 • Stosuj konsekwentnie jedno nazewnictwo w całej pracy.
  Więcej:
  ? Jak robić przypisy?

7. Nie cytuj za kimś innym. Zawsze staraj się znaleźć pierwotny tekst.

8. Raczej nie stosuj przypisów opisowych.

 • Unikaj przypisów rozszerzonych i polemicznych. To jeszcze nie ten poziom.
 • Wskazuj tylko źródła, bez dodatkowego omówienia.

9. Korzystaj z aktualnej literatury.

 • Zazwyczaj do 5–8 lat.
 • Najnowszy stan prawny.
 • Wyjątkiem są definicje, które są niezmienne od wielu lat.

Czytaj jak zrobić bibliografię w pracy dyplomowej >>

10. Stosuj odwołania do aktów prawnych jako źródeł pierwotnych, a nie pozycji książkowych je opisujących.

11. Uważnie dobieraj źródła internetowe.

 • Stosuj wiarygodne, sprawdzone źródła.
 • Nigdy nie stosuj odwołań do takich źródeł, jak: wikipedia.pl, sciaga.pl, bryk.pl itp.
 • Usuwaj niebieskie podkreślenia.
 • Podawaj całe adresy źródeł, a nie tylko główne domeny.
 • Zawsze podawaj datę dostępu (najlepiej jak najbardziej aktualną).

12. Zachowaj odpowiednią proporcję w podawanych źródłach.

 • 80% przypisów niech stanowią pozycje z literatury i czasopism naukowych.
 • Na drugim miejscu pod względem liczby cytowanych źródeł mogą się znaleźć akty prawne (ustawy, rozporządzenia itp.).
 • Najmniej przypisów powinny stanowić źródła internetowe, gdyż są najmniej wiarygodne.

Czy Jednolity System Antyplagiatowy sprawdza przypisy w pracy licencjackiej i magisterskiej?

Zastanawiasz się, czy Jednolity System Antyplagiatowy sprawdza przypisy? Różne są teorie na ten temat. Z mojej współpracy ze studentami wynika, że tak. JSA jak najbardziej sprawdza przypisy.

Jeżeli sam robiłeś wszystkie przypisy, nie powinno być problemu. Największy problem będziesz miał, jeżeli wykryje taki sam ciąg przypisów jak w innej pracy dyplomowej. Wtedy za plagiat uzna nie tylko przypisy, ale także wszystkie strony, których dotyczą.

Tak więc nawet jeżeli znajdziesz najgenialniejszy materiał, zastosuj go tak, aby w Twojej pracy nie powtórzyły się przypisy w takim samym kształcie i kolejności jak w oryginalne.

To chyba najważniejsze, co musisz wiedzieć. Poza tym chyba już wiesz, że prawidłowo zastosowane przypisy najlepiej chronią Cię przed plagiatem.
Jeżeli będziesz miał problem z JSA to po prostu napisz>> Poradzimy 🙂

Przypisy w pracy licencjackiej i magisterskiej. Podsumowanie

To koniec części teoretycznej na temat przypisów pracy dyplomowej. Mam nadzieję, że Cię nie zanudziłem. Niewątpliwie przypisy w pracy dyplomowej to bardzo niewdzięczny temat.

Dobrze jednak, że przeczytałeś ten artykuł i poznałeś teorię. Teraz już wiesz, po co i kiedy je właściwie stosować. Masz dodatkowe pytania odnośnie do przypisów? Zadaj je poniżej ⬇⬇

Teraz czas na praktykę. Naucz się robić przypisy w swojej pracy dyplomowej. Obiecuję, będzie krótko i konkretnie.

–>Jak robić przypisy?

Zrobiłem przypisy w pracy licencjackiej. Co dalej?

Naucz się pisać pracę w godzinę.
–> E-book- Jak Napisać Pracę Dyplomową W Tydzień

Zobacz, jakie materiały mogę Ci jeszcze zaproponować.
–>Sklep Magistra na 5

Przygotuj metodologię i rozdział badawczy:
–> Jak napisać rozdział metodologiczny w pracy licencjackiej i magisterskiej
–> Jak napisać rozdział badawczy w pracy licencjackiej i magisterskiej
–> Pakiet materiałów metodologia + rozdział badawczy

Dopracuj formatowanie techniczne swojej pracy.
–>Formatowanie pracy dyplomowej. 17 najważniejszych elementów

Jeżeli potrzebujesz pomocy, po prostu napisz.
–> Wyślij pytanie

Pobierz prezent

Komentarz do “Przypisy w pracy licencjackiej i magisterskiej

 • 10 maja 2024 o 03:24
  Permalink

  “Jak myślisz, pochwali Cię i od razu wstawi 5 do indeksu, czy zapyta, w jaki sposób dostałeś się na te studia i czy nie pomyliłeś się z powołaniem? W końcu teraz są tak potrzebne podstawowe zawody, np. kierowca śmieciarki!”
  Buraczane podejście osoby, która napisała ten beznadziejny artykuł jest naprawdę żałosne. Ciekawe, czym kieruje autor? Pewnie nawet śmieciarki nikt mu nie chce powierzyć…
  Nie pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 16 lipca 2023 o 12:25
  Permalink

  “Najmniej przypisów powinny stanowić źródła internetowe, gdyż są najmniej wiarygodne” -czekajcie, czyli chcecie mi powiedzieć, że przykładowo wyniki badań publikowane przez autoryzowane instytucje jedynie w internecie są mało wiarygodne tylko i wyłącznie dlatego, że są w
  i n t e r n e c i e ? Co za powalone podejście XDD przypominam, że żyjemy w XXI wieku a w samych publikacjach w wersjach książkowych też mogą znajdować się rażące błędy 😉

  Odpowiedz
  • 24 sierpnia 2023 o 16:34
   Permalink

   Mówiąc źródła internetowe mamy na myśli, artykuły , które mają tylko tytuł i autora i są umieszczane na blogach, czy zwykłych stronach internetowych. Artykuły, czy badania publikowane przez instytucje, umieszczane np. w czasopismach naukowych, to zupełnie inna kategoria. Zwykle mają pełne informacje na temat nazwy czasopisma, numeru, roku wydania i to wtedy można traktować jako artykuł z czasopisma naukowego. Żyjemy w XXI wieku- większość artykułów i książek w wersji pdf jest dostępna w internecie, ale w bibliografii traktujemy je jako literaturę oraz artykuły naukowe.

   Odpowiedz
 • 23 czerwca 2023 o 12:18
  Permalink

  Cześć,
  Mam problem z pewnym przypisem. W mojej pracy użyłam książek tej samej autorki z tym, że jest część 1 i część 2. Dodając przypisy stosowałam odnośnika “tamże” w odniesieniu do części 1, jednakże w dalszej treści musiałam odwołać się do części 2. Czy prawidłowy będzie przypis “Tamże (M. Pańczyk, Podstawy reklamy cz.2.), s. 000”? Proszę o pomoc! Promotor nie odpowiada!

  Odpowiedz
  • 24 sierpnia 2023 o 16:36
   Permalink

   Poprawie będzie: za pierwszym razem pełna nazwa, a za każdym kolejnym: M. Pańczyk, Podstawy reklamy cz.2…dz. cyt., s. 2000.

   Odpowiedz
 • 10 września 2022 o 09:13
  Permalink

  Dzięki mega pomocny długi artykuł. Lepszy niż niejedna książka. Jak mogę coś doradzić, to od początku wstawiajcie przypisy. Bo potem jest ogromny bałagan i zmarnujecie dużo czasu na szukanie źródeł.

  Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2021 o 17:02
  Permalink

  Cześć! Dzięki za artykuł, jest bardzo pomocny. Chciałabym jeszcze zapytać się o jedną rzecz którą szukałam zaglądając na ten blog i niestety nie znalazłam. Jak tworzyć przypisy jeśli odwołuję się po raz kolejny do danego aktu prawnego, jednak do innego artykułu z tego aktu?

  Odpowiedz
  • 26 maja 2021 o 14:50
   Permalink

   To już zależy od wytycznych uczelni, zwykle podaje się w przypisie tylko nazwę aktu, a w tekście się przywołuje kolejne artykuły. Ale czasem są takie wytyczne, żeby w przypisie podawać również numer artykułu. Sprawdź swoje wytyczne

   Odpowiedz
 • 20 listopada 2020 o 22:02
  Permalink

  Dzięki wielki za ten materiał. Bylam kompletnie zielona z robienia przypisow – teraz jest o wiele lepiej ! <3

  Odpowiedz
 • 20 lipca 2020 o 23:08
  Permalink

  Cześć.
  Czy w zakończeniu mogę wstawiać przypisy? Jeżeli moje wnioski są zbieżne z tym co już ktoś ustalił to powinienem dać przypis, czy odnieść się jakoś opisowo, że zgadzam się ze stanowiskiem doktryny? Czy po prostu streścić najważniejsze wnioski bez podawania źródeł mimo, że są na nich oparte?

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2020 o 18:32
  Permalink

  Cześć,
  Czy podanie numeru strony książki, którą się parafrazowało ma znaczenie w systemie antyplagiatowym? W 3-4 przypadkach, przy podanym źródle zapomniałam o podaniu numeru strony. W obecnej sytuacji epidemiologicznej nie mam dostępu do biblioteki, aby to poprawić.

  Odpowiedz
  • 15 maja 2020 o 10:01
   Permalink

   Witaj,
   Powinieneś podać numer strony. Ciężko określić czy ma to wpływ na wynik JSA. Może poszukaj innego źródła?
   Pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz przykładowe bibliografie

1.Administracja (POBIERAM⬇)

2. Bezpieczeństwo wewnętrzne (POBIERAM⬇)

3.Pedagogika. Edukacja przedszkolna (POBIERAM⬇)

4. Pedagogika. Edukacja wczesnoszkolna (POBIERAM⬇)

5. Ekonomia (POBIERAM⬇)

6. Logistyka (POBIERAM⬇)

7. Marketing (POBIERAM⬇)

8. Pedagogika (POBIERAM⬇)

9. Pielęgniarstwo (POBIERAM⬇)

10. Psychologia (POBIERAM⬇)

11. Ratownictwo medyczne (POBIERAM⬇)

12. Resocjalizacja (POBIERAM⬇)

13. Turystyka (POBIERAM⬇)

14. Zarządzanie (POBIERAM⬇)

15.Dietetyka (POBIERAM⬇)

16. Finanse i rachunkowość (POBIERAM⬇)

17. Fizjoterapia (POBIERAM⬇)

18.Kosmetologia (POBIERAM⬇)

19. Prawo (POBIERAM⬇)

20. Informatyka (POBIERAM⬇)

21. Filologia Polska (POBIERAM⬇)

22. Filologia Angielska (POBIERAM⬇)

Ściąga przypisy w pracy dyplomowej>