Praca inżynierska – jak napisać?

Ostatnia aktualizacja 11 stycznia 2024

W poniższym artykule pokażę Ci, jak wygląda przykładowa praca inżynierska. Przedstawię Ci elementy, które musi zawierać każda praca inżynierska. Możesz także pobrać przykładowe prace inżynierskie.

Nie mam czasu czytać. Potrzebuję szybkiej pomocy z pisaniem pracy dyplomowej!
Kliknij i zobacz, co mogę Ci zaoferować ⬇

–> Pomoc z Twoją pracą licencjacką
–> Pobierz przykładową pracę inżynierską

Nie wiem, jak zacząć. Masz coś dla mnie?
–> E-book- Jak Napisać Pracę Dyplomową W Tydzień

praca inżynierskaDlaczego napisanie pracy inżynierskiej to trudne zadanie?

Idąc na studia techniczne, prawdopodobnie miałeś przekonanie, że znając matematykę, fizykę lub inny ze ścisłych przedmiotów bez problemu sobie poradzisz. I to prawda. Każdy (lub prawie każdy) inżynier doskonale czuje się w liczbach, wzorach, wykresach i rysunkach.

W pewnym momencie studiów przychodzi moment, w którym przyszły inżynier rozpoczyna walkę z pisaniem pracy nadającej mu ten chwalebny tytuł.

Dlaczego walkę?

Nie jest to reguła, ale zazwyczaj umysły ścisłe mają większe lub mniejsze problemy z pisaniem. Absolutnie nie twierdzę tutaj, że nie potrafią pisać. Nie mają po prostu tej łatwości zapełniania kartek tekstem. Lepiej odnajdują się w konkretach.

Pomijam kwestie motywacji do pisania, czy też posiadania odpowiedniej wiedzy, bo to są podstawy. Bez nich nie ruszysz z miejsca.

Problem z napisaniem pracy inżynierskiej

Czego możesz nie wiedzieć przed rozpoczęciem pisania?

Skoro czytasz ten artykuł, pewnie nie wiesz:

 • Jak ma wyglądać praca inżynierska?
 • Jakie są podstawowe elementy pracy inżynierskiej?
 • Ile stron powinna mieć praca inżynierska?
 • Jak pisać pracę inżynierską?

Kto jest winien takiej sytuacji? Oczywiście, że promotor 🙂 No przecież nie Ty 🙂

Nie martw się i nie szukaj winnego. W tym wpisie przekażę Ci najważniejsze informacje na temat pisania pracy inżynierskiej. Będziesz mógł też pobrać przykładowe prace inżynierskie. Jeśli coś pominę – śmiało napisz w komentarzach na dole lub w wiadomości.

Czym się różni praca inżynierska od pracy licencjackiej lub magisterskiej?

To dość logiczne pytanie, na które odpowiedź z pozoru jest banalna- zdobywanym tytułem. Nie trafiłeś jednak na tę stronę, aby dowiadywać się oczywistości. Magister na 5 to konkret podany w przystępny sposób.

Od strony technicznej praca inżynierska i licencjacka to różne światy. Podobnie jak magisterska na studiach technicznych i humanistycznych.

Podobieństwa są takie, że zarówno na studiach technicznych, jak i humanistycznych praca magisterska to poszerzona i bardziej zaawansowana wersja pracy inżynierskiej/licencjackiej.

Jakie są największe różnice między pracą licencjacką a inżynierską?

Jakie są zatem różnice? Weźmy na warsztat pracę licencjacką i inżynierską.

Struktura pracy:

 • praca inżynierska – skromna i konkretna część teoretyczna, kluczowa – część badawcza,
 • praca licencjacka – część teoretyczna bardzo rozbudowana i wyczerpująca temat; badanie własne jako konfrontacja z innymi badaniami w danym zakresie lub analiza danego zjawiska na wybranym przykładzie.

Część teoretyczna:

 • praca inżynierska – konkretne skupienie się na danym zagadnieniu; część pracy skromniejsza i mniej wpływająca na ocenę końcową,
 • praca licencjacka – teoria pisania zazwyczaj „od ogółu do szczegółu”; obszerna część całej pracy; istotna pod kątem oceny. Przeczytaj więcej o teorii w pracy dyplomowej >>

Część badawcza:

 • praca inżynierska – projekt, obliczenia, stworzenie koncepcji, analiza funkcjonowania badanego urządzenia, itp.,
 • praca licencjacka – badanie ankietowe, wywiad, studium przypadku, obserwacja, itp. Czytaj więcej o badaniach w pracy dyplomowej >>

Największa różnica między pracą licencjacką a inżynierską? Cześć badawcza

W przypadku pracy licencjackiej opracowanie części badawczej wymaga poznania podstaw statystki opisowej i Excela oraz umiejętności miękkich, czyli wdrożenia się w dane zjawisko i jego analiza. Można się tego nauczyć w kilka dni. Z naszymi materiałami nawet w kilka godzin.

Znam takiego asa, co zrobił rozdział badawczy w 3 godziny. W piątek od 8.00 do 11.00, a z imprezy wrócił o 4.00 ! Obronił się na 4+.

Z pracą inżynierską nie będzie już tak łatwo. Tutaj rozdziału badawczego nie zrobisz na kacu rano w czytelni, flirtując w międzyczasie  z koleżanką o pięknym wnętrzu. Tutaj czeka Cię krew, pot i łzy.

Praca inżynierska wymaga od studenta znajomości metod obliczeniowych, zasad fizyki, chemii, umiejętności obsługi programów graficznych, obliczeniowych, rysunku technicznego i innych specyficznych dla kierunku studiów umiejętności.

Praca inżynierska wymaga specjalistycznych umiejętności i wiedzy.

Czym się różni praca licencjacka od inżynierskiej?

Jaki mam wybrać temat pracy inżynierskiej?

Być może będzie to banał, ale musi on wybrzmieć. Wybór tematu pracy inżynierskiej to kwestia niezwykle istotna.

Dlaczego?

Napisanie pracy inżynierskiej zajmie Ci trochę czasu (więcej o tym nieco dalej). W zależności od kierunku i tematu będziesz zmuszony do wykonana obliczeń, rysunków, analizy, doświadczenia, projektu lub innych zadań. Wszystko to opiszesz na kartkach swojej pracy inżynierskiej.

Łatwiej zabrać się za coś, co lubisz lub czym jesteś zainteresowany. Dotyczy to także pisania pracy inżynierskiej. Jeżeli dany temat Cię interesuje, to z pewnością z większym zaangażowaniem przysiądziesz do jego zagłębiania.

Staraj się więc dopasować temat do swoich zainteresowań. To klucz do tego, by droga do uzyskania tytułu inżyniera była zdecydowanie mniej wyboista.

A co z literaturą do pracy inżynierskiej?

Szukaj tematów, które są bogato opisane w literaturze. Napisanie części teoretycznej na podstawie czterech źródeł, z których dwa to Wikipedia (nieuznawane źródło) to męka.

Jeżeli masz doskonały pomysł na pracę inżynierską, to najlepszym rozwiązaniem będzie najpierw dokładne przeanalizowanie, czy znajdziesz odpowiednią ilość źródeł. Potem szukaj promotora, który taki temat zechce poprowadzić.

Moja grupa seminaryjna ma listę tematów prac inżynierskich, żaden mnie nie interesuje. Co zrobić?

Zaproponuj promotorowi swój temat. Jeżeli nie będzie dla niego abstrakcyjny, to nie powinno być dużych problemów, abyś realizował własny temat. W innym przypadku postaraj się znaleźć osobę na uczelni, która by taki temat udźwignęła.

Oczywiście nie wymyślaj tematów z kosmosu. Jeżeli nikt nie chce się podjąć Twojego tematu, to albo jesteś tak genialny, albo wymyśliłeś temat, który jest niemożliwy bądź bardzo trudny do napisania. Obstawiam, że to drugie.

Ile stron powinna mieć praca inżynierska?

Ilość stron w pracy inżynierskiej zależy głównie od kierunku studiów i wybranego tematu. Niemniej jednak jak dotąd nie spotkałem pracy krótszej niż 30 stron.

Spójrzmy na to inaczej:

 • strona tytułowa + spis treści + oświadczenie + streszczenie = 4 strony
 • wstęp + zakończenie = 2 – 4 strony
 • bibliografia = 1 – 3 strony
 • spis rysunków/tabel/wykresów/rycin + załączniki = 1 – x stron

Na wstępnie jest minimum 8 stron, które tak czy inaczej, muszą znaleźć się w pracy.

Część teoretyczna pracy to z reguły objętość nie mniejsza niż 15 stron.

Część badawcza/projektowa/obliczeniowa zależy od tematu pracy. Przykładowo wklejenie obliczeń/kodów może zająć mniej miejsca niż zdjęcia/rysunki/wykresy. Jednakże zapisanie 15 stron nie powinno sprawić większego problemu.

Podsumowując praca inżynierska na 40 stron to podstawa. Uwierz mi, że nawet jeśli ta ilość wydaje Ci się duża (w co wątpię), to podczas pisania okaże się to śmieszne. Staraj się pisać krótszą pracę, nie nabijaj na siłę stron. Więcej nie znaczy lepiej.

Po co mi ta praca inżynierska? Uzyskanie tytułu inżyniera

Często spotkałeś się ze stwierdzeniem poddającym wątpliwości sens zdobycia tytułu inżyniera? „Teraz liczą się tylko odbyte kursy”, itp.? Nie zamierzam tutaj tworzyć pola do dyskusji.

Fakty są takie: poświeciłeś minimum trzy lata na naukę, został Ci ostatni semestr. Zwyczajnie szkoda byłoby tego czasu, jakby nie zakończył się tytułem inżyniera, prawda?

Nawet jeśli wydaje Ci się, że podjęcie studiów na danym kierunku było błędem, to powalcz jeszcze te pół roku i zdobądź tytuł inżyniera. To mały koszt w obliczu potencjalnych korzyści.

Jeżeli nie należysz do tej grupy, to mój przekaz jest jednakowy. Bez względu na złote rady wujka, kuzyna, znajomych, kogokolwiek dokończ te studia. Może usłyszysz, że „kiedyś to byli studia, dziś to nie ma studiów”. Pamiętaj, że poświęciłeś już na nie pewien czas i warto ten temat dokończyć.

Tytuł inżyniera wciąż kojarzony jest z prestiżem. W obliczu coraz to nowych kierunków humanistycznych, na których bez większej wiedzy i umiejętności można zdobyć wykształcenie wyższe, kierunki związane z obliczeniami, analizą, projektami uchodzą za elitarne.

Nie ukrywajmy także najważniejszego. Tytuł inżyniera to przepustka do ubiegania się o pracę w branżach technicznych.

Po co mi tytuł inżyniera

Kiedy piszę pracę inżynierską?

Ostatni semestr studiów to czas na pisanie Twojej pracy inżynierskiej. Nawet jeśli miałbyś chęć i czas na to wcześniej, to prawdopodobnie znaczną przeszkodą będzie brak promotora.

Kiedy wybieram promotora?

Promotora wybierasz zazwyczaj przed ostatnim semestrem studiów. Warto jednak zapoznać się z regulaminem uczelni. Tam znajdziesz wszystkie informacje o terminach i zasadach wyboru prowadzącego.

Mam promotora. Co dalej?

 • Wybierz lub przedyskutuj propozycję tematu.
 • Zapoznaj się z dostępnością materiałów.
 • Stwórz plan pracy i skonfrontuj go z wizją promotora.
 • Jak masz zatwierdzony plan – zacznij pisać.

Istotne jest zatwierdzenie planu przez promotora. Bez tego możesz stracić czas na pisanie czegoś, co według promotora w pracy nie powinno się znaleźć.

Ile czasu piszę pracę inżynierską?

Czas niezbędny na napisanie pracy inżynierskiej zależy przede wszystkim od:

 • trudności tematu,
 • specyfiki studiów,
 • poziomu skomplikowania obliczeń, projektu, rysunków,
 • konieczności podjęcia dodatkowych działań – np. faktyczne stworzenie danej konstrukcji,
 • zdolności pisania.

Spotykałem się zarówno z osobami, które część teoretyczną pracy napisały w jeden weekend, jak i walczącymi z opisem swojego projektu przez kilka dni.

Jeżeli dość sprawnie radzisz sobie ze słowem pisanym, część teoretyczną pracy inżynierskiej jesteś w stanie napisać w kilka dni. Zdecydowanie dłużej może trwać realizacja części projektowej/obliczeniowej.

Tutaj trudno jest wskazać nawet jakiekolwiek szacunki. Może to być tydzień, jak i miesiąc lub więcej.

Gdzie szukać pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej?

Pierwszą osobą, do której powinieneś się zgłosić, jest oczywiście promotor. Pomoc przy pisaniu pracy inżynierskiej jest jego obowiązkiem, za który otrzymuje wynagrodzenie.

Staraj się utrzymywać z nim pozytywne relacje. Spory raczej nie ułatwią współpracy. Jest to rada uniwersalna. Nie dotyczy tylko pisania pracy inżynierskiej.

Oczywiście nie oznacza to, że musisz się na wszystkie propozycje promotora zgadzać. Staraj się nawiązać partnerską współpracę. Oczekuj od promotora pomocy, ale także daj dużo od siebie i pokaż, że zależy Ci na zdobyciu tego tytułu.

Pomoc w pisaniu pracy inżynierskiej znajdziesz także w wymogach stawianych tego typu opracowaniom. Z reguły znajdują się one na stronie internetowej Twojej uczelni. To w nich znajdziesz odpowiedź na temat struktury pracy, standardów technicznych i aspektów merytorycznych.

Co, jeśli promotor słabo wywiązuje się z obowiązków, a wymogi uczelni Ci za wiele nie pomagają? Ten blog jest miejscem, gdzie znajdziesz wiele wskazówek dotyczących pisania prac inżynierskich.

Udostępniam Ci także liczne materiały, dzięki którym zobaczysz, jak powinna wyglądać praca inżynierka na wysokim poziomie. Znajdziesz je tutaj.

Jak wygląda struktura pracy inżynierskiej?

Z czego składa się praca inżynierska? Przedstawię Ci to najpierw w kilku krótkich punktach, a potem dokładnie opiszę każdy z nich. A może wolisz, zamiast opisów zobaczyć na prawdziwym przykładzie, jak poszczególne elementy wyglądają?

 • Przykładowa praca inżynierska budownictwo [wkrótce]
 • Przykładowa praca inżynierska elektronika [wkrótce]
 • Przykładowa praca inżynierska zagospodarowanie przestrzenne [wkrótce]

Analiza poszczególnych części z pewnością pomoże Ci lepiej opracować plan działania w przypadku swojej inżynierki.

Każda uczelnia, kierunek, czy też nawet promotor może wymagać innych elementów pracy inżynierskiej. Lub inaczej: mogą one różnić się nazwą, ale zazwyczaj chodzi o to samo.

Jakie są podstawowe elementy pracy inżynierskiej?

Oto one:

 • strona tytułowa, karta dyplomowa, stosowne oświadczenia,
 • streszczenie,
 • część wstępna,
 • część literaturowa,
 • część projektowa – badanie/obliczenia własne,
 • wnioski i podsumowanie,
 • bibliografia,
 • spisy tabel, wykresów, rysunków,
 • załączniki.

Siadając do pisania pracy inżynierskiej, jedną z pierwszych czynności jest zapoznanie się ze standardami pisania prac na Twojej uczelni. Prawdopodobnie promotor wspomni o nich na seminarium dyplomowym, jednak jest to dokument, który zawsze warto mieć pod ręką.

Gdzie znajdziesz standardy pisania pracy inżynierskiej?

Z pewnością na stronie internetowej uczelni. Warto też uważnie posłuchać promotora, bo może mieć on czasami nieco inne wymagania. To właśnie na stronie internetowej uczelni znajdziesz też wzór strony tytułowej swojej pracy inżynierskiej oraz wszelkie inne formalności, które taka praca powinna posiadać.

Jak wygląda streszczenie pracy inżynierskiej?

Streszczenie pracy inżynierskiej powinno dawać obraz najważniejszych elementów oraz realizowanego celu. Nie rozpisuj się w nim na temat teorii i sposobu realizacji części praktycznej. Napisz:

 • 1 – 2 zdania o czym jest praca,
 • wskaż cel pracy,
 • przedstaw strukturę pracy,
 • napisz, że zakładany cel udało się zrealizować i wymień najważniejsze wnioski.

Część wstępna pracy inżynierskiej

Wstęp pracy inżynierskiej to bardzo istotna część, bowiem określasz w nim zakres swojej pracy, jej cel, uzasadniasz podjęcie danego tematu oraz pokrótce opisujesz zawartość poszczególnych rozdziałów.

W niektórych przypadkach, w zależności od wymogów uczelni oraz promotora część wstępna może zawierać także teoretyczne podstawy Twojej pracy.

Pamiętaj, aby dobrze przyłożyć się do tej części. To bowiem ją promotor i recenzent zobaczą jako pierwszą i na jej podstawie mogą „nastawić” się do całej reszty pracy.

Napisanie wstępu do pracy inżynierskiej to trudne zadanie. Poświęciłem mu osobny wpis. Zachęcam, abyś się z nim zapoznał. [wkrótce]

Jak wygląda część teoretyczna pracy inżynierskiej?

Część teoretyczna pracy inżynierskiej, inaczej nazywana przeglądem literatury, to po prostu rozdział lub rozdziały, w których opisujesz teorię na podejmowany temat.

Jest to część, która prawdopodobnie wielu przyszłym inżynierom sprawia trudność. O ile bowiem bardzo dobrze radzą sobie oni z wszelkimi obliczeniami i analizami na poziomie nauk ścisłych, o tyle z napisaniem kilkunastu/kilkudziesięciu stron opisu danego tematu mogą bardzo się męczyć.

Jaką objętość powinna mieć część teoretyczna pracy inżynierskiej?

Przegląd literatury w pracy inżynierskiej powinien obejmować od 10 do 45 stron (1 do 3 rozdziały). Oczywiście musi on odnosić się ściśle do celu pracy. Są to podstawy teoretyczne, które zostały zebrane podczas konfrontacji publikacji różnych autorów.

Całą sztuką podczas tworzenia przeglądu literatury jest umiejętna analiza różnych źródeł, zestawienie informacji w nich zawartych oraz zdolność płynnego i logicznego przechodzenia pomiędzy poszczególnymi zagadnieniami.

Przegląd literatury, jak zresztą cała Twoja praca inżynierska, musi tworzyć logiczny ciąg. Nie może to być zbiór kilku przypadkowych rozdziałów + projekt lub obliczenia.

Czy część teoretyczna pracy inżynierskiej jest ważna?

Na pocieszenie mogę dodać, że w pracy inżynierskiej podstawowym elementem zazwyczaj jest część obliczeniowa/projektowa. To ona decyduje o ocenie pracy. Promotorzy bardziej skupiają się na poprawności obliczeń, rysunków, itp. Raczej nie dostaniesz linijką po dłoniach za brak przecinka lub powtórzenie.

Profesorowie z kierunków humanistycznych są pod tym kątem zdecydowanie bardziej przeczuleni. Niemniej jednak, co oczywiste, musisz wystrzegać się karygodnych błędów merytorycznych.

Zdecydowanie szerzej część teoretyczną pracy inżynierskiej opisałem w osobnym artykule, do którego przeczytania Cię zachęcam. Znajdziesz tam przykłady, wskazówki oraz rażące błędy dyskwalifikujące pracę. [wkrótce]

Część projektowa pracy inżynierskiej

Czekałeś 3 lata na ten moment i w końcu jest! Możesz samodzielnie stworzyć część badawczą swojej pracy inżynierskiej.

Przegląd literatury może zrobić każda osoba umiejąca szukać źródeł i posługująca się biegle słowem pisanym. Stworzenie obliczeń do pracy inżynierskiej wymaga podstaw, które przyszli inżynierowie zdobywają podczas zajęć na uczelni.

Aby coś stworzyć, musisz znać zasadę działania, metody obliczeń, być obyty z programami obliczeniowymi lub graficznymi.

Co zawiera część badawcza pracy inżynierskiej?

To zależy od kierunku i specjalności. W przypadku budownictwa może to być na przykład analiza konstrukcyjna różnych części budynku lub projekt konstrukcji określonego obiektu.

Szerokie pole wyboru masz też w elektronice, gdzie możemy stworzyć np. projekt obiektu mobilnego lub urządzenia zastępującego pracę człowieka.

Gospodarka przestrzenna daje nam możliwości opracowania np. zagospodarowania przestrzennego danego terenu.
Można tak wymieniać bez końca.

Dlaczego wybór tematu jest ważny?

Tworzony przez Ciebie projekt lub analiza powinna możliwie najbardziej zgadzać się z Twoimi zainteresowaniami. Dlaczego? Bo musisz go zrobić, a nie chciałbyś, aby to była droga przez mękę, prawda?

Druga sprawa to taka, że w przypadku niektórych kierunków musisz coś np. zbudować i każdy krok swojej pracy opisać. Część projektowa nie może składać się z samych obliczeń i zdjęć bez żadnego komentarza.

Pamiętaj o tym już na samym początku, gdy wybierasz promotora.

Wnioski i/lub podsumowanie

Wydaje się, że jest to najprzyjemniejsza część całego pisania. Teorię masz już za sobą, podobnie jak projekt lub obliczenia. Pozostaje Ci tylko wyciągnąć z tego najważniejsze informacje i konkluzje.

Nie trać jednak czujności. Jest to równie ważna część Twojej pracy inżynierskiej co wstęp. Wnioski niemające odzwierciedlenia w pracy lub napisane niechlujnie na pewno obniżą ocenę za Twoją pracę inżynierską.

Głupio byłoby włożyć dużo pracy i czasu w napisanie dobrej pracy i wyłożyć się na jej ostatnim istotnym elemencie, prawda?

Jak napisać dobre podsumowanie i wnioski?

Przede wszystkim skup się na najważniejszych elementach i wynikach swojej pracy. Pamiętaj przy tym, co pisałeś we wstępie, bowiem podsumowanie musi być ściśle związane ze wstępem Twojej pracy inżynierskiej.

Jaką objętość powinno mieć podsumowanie w pracy inżynierskiej?

Zazwyczaj przedstawienie najważniejszych wniosków płynących z Twojej pracy inżynierskiej oraz podsumowanie całości nie powinno być dłuższe niż 3 strony. Pamiętaj jednak, iż na różnych uczelniach i kierunkach promotor może wymagać czegoś innego.

Zakończenie w pracy inżynierskiej

Zazwyczaj w pracach inżynierskich rolę zakończenia pełnią wnioski i/lub podsumowanie. Jednak jeśli na Twojej uczelni wymaga się napisania zakończenia, to pamiętaj o poniższych zasadach:

 • zakończenie musi nawiązywać do wstępu,
 • nie stosuje się w nim przypisów,
 • wskazujesz w nim, co udało się zrealizować w pracy,
 • piszesz najogólniejsze wnioski.

Ostatniej części pracy inżynierskiej poświęciłem osobny wpis. Dowiesz się z niego szczegółów na temat napisania wniosków, podsumowania oraz zakończenia pracy inżynierskiej. Przedstawiłem w nim też dobre i złe praktyki oraz przykłady. [wkrótce]

Bibliografia

Bibliografia jest to spis literatury źródeł, które wykorzystałeś w swojej pracy inżynierskiej. Z reguły są one ułożone w sposób alfabetyczny. Zawierać powinny się w nim przywołane w pracy:

 • książki,
 • artykuły naukowe,
 • akty prawne,
 • źródła internetowe.

Pamiętaj, że w bibliografii nie podaje się numerów stron. Wyjątkiem mogą być artykuły naukowe, w przypadku których może być wymagany podany zakres stron, na których artykuł znajduje się w danej publikacji. Jest to jednak kwestia do sprawdzenia, bowiem każda uczelnia może wymagać czegoś innego w tym zakresie.

Gdzie znajdziesz artykuły naukowe? Doskonałym narzędziem do ich szukania jest Google Scholar. Po wpisaniu interesującej frazy, otrzymasz wiele publikacji, które z pewnością pomogą Ci w napisaniu pracy inżynierskiej.

Zobacz przykłady bibliografii

praca inżynierska przykładowa bibliografia 1
Kliknij aby powiększyć
praca inżynierska przykładowa bibliografia 2
Kliknij, aby powiększyć

 

Spisy tabel, wykresów, rysunków

Każda tabela, wykres, bądź rysunek, który umieściłeś w swojej pracy inżynierskiej, powinien mieć nadany numer.

Są dwie szkoły numeracji:

 • pierwsza z nich mówi, że w całej pracy inżynierskiej numeracja powinna być ciągła, a więc poszczególne elementy graficzne i tabele numerujemy od 1 do X;
 • druga szkoła wskazuje natomiast, że numeracja powinna być ciągła w zakresie jednego rozdziału.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli w pierwszym rozdziale masz 4 rysunki, a w drugim 5, to będą one ponumerowane od 1.1. do 1.4 oraz od 2.1. do 2.5. Jak się dobrze domyślasz pierwsza cyfra, oznacza tutaj numer rozdziału.

Poniżej możesz zobaczyć jak to wygląda na przykładach

praca inżynierska przykładowy spis rysunków 1
Kliknij aby powiększyć
praca inżynierska przykład spis rysunków 2
Kliknij, aby powiększyć

Jak to jest z tymi spisami?

Wymaga się, aby w każdej pracy inżynierskiej spis elementów graficznych oraz tabel był automatyczny. Dzięki temu nie będziesz musiał przy każdej edycji zmieniać numerów stron, czy też dodawać czegokolwiek ręcznie.

Nie wiesz jak stworzyć automatyczne spisy elementów graficznych w pracy inżynierskiej? Poświęciłem temu osobny artykuł>>

Właściwie stworzony spis powinien zawierać wszystkie kolejne elementy zawarte w pracy inżynierskiej wraz ze wskazaniem strony, na której się znajduje. Jego czcionka oraz inne aspekty edytorskie nie mogą odbiegać od tych w reszcie pracy.

Załączniki

Załączniki w pracy inżynierskiej są jej nieodzowną częścią. Są one również znacznie bardziej różnorodne niż w przypadku prac licencjackich. Zależnie od kierunku studiów zamieszcza się w nich takie elementy, jak:

 • rysunki,
 • schematy,
 • zdjęcia,
 • tabele z normami,
 • pliki projektowe.

Najważniejsze informacje na temat pracy inżynierskiej

Czy każda praca inżynierska ma jednakowy schemat?

Nie. Opisane w tym artykule zostały kluczowe elementy każdej pracy inżynierskiej. Każda uczelnia może stawiać inne wymagania. Pokazany schemat jest najbardziej jak to możliwe ogólny i opisujący zasadę konstrukcji każdej pracy inżynierskiej.

Przed rozpoczęciem pracy nad inżynierką, koniecznie przeanalizuj standardy pisania prac na Twojej uczelni. Tutaj zawsze możesz wrócić po praktyczne rady, jak opracować poszczególne elementy.

Niemniej jednak opisany schemat daje Ci podstawy do dalszego działania. Znacznie więcej wniosków będziesz w stanie wyciągnąć po zapoznaniu się z przykładową pracą inżynierską.

Błędy w pracy inżynierskiej, których należy unikać

Czy warto korzystać z przykładowych prac inżynierskich?

Korzystać jako „wzór” do swojej pracy, na który naniesiesz tylko kosmetyczne zmiany i oddasz jako własne dzieło? Zdecydowanie nie.

Korzystać jako pomoc w pisaniu? Zdecydowanie tak. Prawdopodobnie piszesz takie opracowanie pierwszy raz, więc skąd masz mieć wiedzę, jak ma ono wyglądać i jakie elementy w nim zawrzeć?
Jest tylko jeden warunek. Musi to być praca wysokiej jakości. Takie właśnie Ci udostępniam.


Wzory pracy inżynierskich

1. Budownictwo (ZOBACZ➡)

2. Elektronika (ZOBACZ➡)

3. Gospodarka przestrzenna  (ZOBACZ➡)

4. Rolnictwo (ZOBACZ➡)


Wielka prośba

Przydał Ci się ten artykuł? Pomogłem Ci? Pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym ta wiedza może pomóc. Jak to zrobić?

1. Udostępnij na FB ??

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze ?

3. Zostaw komentarz poniżej ⬇⬇ Możesz nawet ponarzekać. Dla mnie to zaszczyt, że przeczytałeś artykuł do końca.

Nie zapomnij o prezencie!

Komentarz do “Praca inżynierska – jak napisać?

 • 24 sierpnia 2023 o 01:00
  Permalink

  Super, dużo wiedzy potrzebnej w jednym artykule, będę tu jeszcze wracał nie raz

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *