Jednolity System Antyplagiatowy – najczęściej zadawane pytania

Ostatnia aktualizacja 19 czerwca 2023

Jednolity System Antyplagiatowy w 2019 roku zmienił zasady gry na wszystkich uczelniach w Polsce. Chcesz wiedzieć, co Cię czeka ze strony JSA i jak się przygotować? Przeczytaj ten artykuł i komentarze na temat znienawidzonego Jednolitego Systemu Antyplagiatowego.

Nie mam czasu czytać. JSA pokazał plagiat!! 😱 Potrzebuję szybkiej pomocy!!
Kliknij poniżej ⬇
–> Jednolity System Antyplagiatowy- Poprawa Plagiatu. Błyskawiczna pomoc
–> Jednolity System Antyplagiatowy. Kurs online poprawy pracy

Jednolity system antyplagiatowy najczęściej zadawane pytania

Dawno, dawno temu pewien student z Krakowa pomyślnie obronił swoją pracę dyplomową. Następnego dnia rano, po hucznym uczczeniu obrony, zauważył, że pieniądze na kolejny miesiąc wynajęcia mieszkania gdzieś zniknęły. Stwierdził, że na pewno został okradziony w barze, w którym pił soczek do 4.00 nad ranem.

Wpadł więc na genialny pomysł zarobku. Sprzedał swoją pracę studentowi ze skutych lodem Suwałk. Ten także obronił się na 5 i sprzedał swoją pracę studentowi z Jeleniej Góry. I tak dalej, i tak dalej…

Doszło do tego, że ta sama praca z minimalnymi zmianami była broniona na 10 uczelniach w różnych miastach Polski. Na każdej uczelni została dobrze oceniona i wywołała wzruszenie komisji 😊 Sądzisz, że wymyśliłem tę historyjkę? Oj, zdziwiłbyś się…

Jednolity System Antyplagiatowy. Wprowadzenie

Opisane wyżej czasy minęły już bezpowrotnie. Pewnie już wiesz, że od 1 stycznia 2019 roku każda praca jest sprawdzana w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym. Jest on bardzo dokładny i dociekliwy. Zatem, jeżeli podczas pisania korzystałeś dużo z materiałów internetowych czy innych prac dyplomowych, możesz być pewien, że będziesz miał plagiat.

Wszystko wskazuje na to, że na dobre skończyły się czasy CTRL+C i CTRL+V, możliwości obrony prac z poprzednich lat i kupowania ich po 300 zł.

Nie jest to ani dobre, ani złe – po prostu tak się stało. Zamiast rozdmuchiwać problem, trzeba wymyślić nowe rozwiązania. No i wymyśliliśmy. Sprawdź kurs – Piszę Bez Plagiatu»

Jednolity System Antyplagiatowy pokazał plagiat. Muszę poprawić plagiat w pracy dyplomowej. Co robić?

Co Magister na 5 wie na temat plagiatu w pracy dyplomowej?

7 września 2018 roku był piękny, jesienny dzień. Słoneczko świeciło, ptaszki ćwierkały, studenci byli w trakcie kampanii wrześniowej, a ja opublikowałem 2 obszerne artykuły na temat plagiatu.

Plagiat w pracy dyplomowej. Wszystko, co musisz wiedzieć»

Poprawa plagiatu w pracy dyplomowej. Sprawdzone sposoby»

Nie spodziewałem się aż takiej reakcji. Po 2 tygodniach, średnio 10–15 razy dziennie otrzymywałem pytania typu:

❌Mam plagiat w pracy dyplomowej, co robić? Pomóż Pan!

❌Czy jak oddam pracę bronioną rok wcześniej, to będzie plagiat?

❌Czy gdy ściągnę pracę z chomika, to będzie plagiat?

❌Mam plagiat i raport. Poprawisz moją pracę na jutro, pojutrze, za tydzień?

Setki (tysiące) pytań pozwoliło mi poznać najczęstsze problemy studentów i znaleźć skuteczne rozwiązania.

1 stycznia 2019 roku – premiera Jednolitego Systemu Antyplagiatowego

Od początku stycznia 2019 roku nastąpiło istne szaleństwo. Szumnie zapowiadany Jednolity System Antyplagiatowy zaczął działać i zbierać krwawe żniwo. Współczynniki dochodziły nawet do 95%. Studenci byli zdezorientowani niczym pacyfista na zlocie młodzieży wszechpolskiej 😁

Poprawa plagiatu jednolity system antyplagiatowy

Pytania się nasiliły. Poczułem się wywołany do tablicy i dlatego zrobiłem poniższą listę najczęstszych pytań i odpowiedzi na temat Jednolitego Systemu Antyplagiatowego. 

Jednolity System Antyplagiatowy. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

1. Od kiedy działa Jednolity System Antyplagiatowy?

Jednolity System Antyplagiatowy działa od 1 stycznia 2019 roku na każdej uczelni w Polsce.

2. Czy w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym jest sprawdzana każda praca dyplomowa? A co, jeżeli studiuję na uczelni prywatnej?

W JSA jest sprawdzana KAŻDA PRACA DYPLOMOWA (obowiązek wynikający z nowelizacji ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym”, która weszła w życie 25 czerwca 2016 roku).

Jednolity System Antyplagiatowy działa na każdej uczelni w kraju, sprawdza każdą pracę według tych samych algorytmów. W teorii, wszyscy studenci będą traktowani jednakowo. Upraszczając – chcesz się bronić? Musisz dać pracę do sprawdzenia w tym systemie.

3. Czy Jednolity System Antyplagiatowy jest naprawdę taki dokładny?

Jest megadokładny. Nawet za dokładny! Wykrywa wszelkie zapożyczenia. Współczynniki czasami dochodzą do ekstremalnych wartości.

Jednolity system antyplagiatowy raport

4. Jakie są dopuszczalne współczynniki podobieństwa?

Od 10% do nawet 40%. Wszystko zależy od uczelni i promotora.

5. Co to znaczy, że Jednolity System Antyplagiatowy współpracuje z Ogólnopolskim Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych, w którym docelowo mają się znaleźć wszystkie prace od 2010 roku?

Nie próbuj nawet kopiować z innych prac dyplomowych, obronionych wcześniej. Zostanie to bardzo szybko wykryte!

6. Czy mogę sam sprawdzić pracę w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym, przed oddaniem na uczelnię? Ile to kosztuje?

JSA jest bezpłatny. Uczelnie korzystają z niego za darmo. Dostęp do niego mają tylko promotorzy i osoby upoważnione z danej uczelni. SAM NIE SPRAWDZISZ PRACY W TYM SYSTEMIE.

Czyli nie bądź nadgorliwy i cierpliwe czekaj na wyniki raportu.

7. Czy przed oddaniem pracy na uczelnię mogę sprawdzić ją w innym systemie? Np. plagiat.pl?

Możesz to zrobić, ale musisz wiedzieć, że plagiat.pl pokaże Ci tylko to, co skopiowałeś ze źródeł internetowych.

Nie ma dostępu do Ogólnopolskiego Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych, więc w praktyce może wyjść tak, że plagiat.pl pokaże 0%, a JSA nawet powyżej 80%.

Moim skromnym zdaniem – sprawdzanie samemu pracy w innych programach to tylko marnowanie pieniędzy, ponieważ liczy się tylko wynik z JSA.

Tak więc czekaj spokojnie na wynik z JSA, później poprawisz swoją pracę.

Czytaj więcej na temat antyplagiatów online»

8. Czy Jednolity System Antyplagiatowy wykrywa zmianę stylu pisania?

JSA teoretycznie wykrywa zmiany stylu pisania pracy i fragmenty podobne semantycznie. W praktyce raczej to nie działa. Dlaczego? Ponieważ bardzo prawdopodobne, że wtedy weryfikacji nie przeszłaby żadna praca.

9. Ile zajmuje sprawdzenie pracy w JSA?

Od momentu wgrania pracy do systemu maksymalny czas sprawdzenia to 24 h. Zazwyczaj trwa to krócej. Ostateczny test wydolności system przejdzie w maju i czerwcu 2019 (wpis ten piszę w drugiej połowie kwietnia 2019).

10. Kiedy zostanę oskarżony o plagiat w mojej pracy dyplomowej?

Twój promotor skieruje Twoją pracę do poprawy, jeżeli procentowy rozmiar podobieństwa przekroczy dozwolone współczynniki.

Ile one wynoszą? To już zależy od Twojej uczelni. Na niektórych ten współczynnik może wynieść 30%, a na innych tylko 10%.

11. Jak jest z cytatami? Czy zostaną zakwalifikowane jako plagiat?

Jeżeli stosujesz prawidłowe zasady cytowania to raczej nie. Natomiast, gdy cytujesz źródła internetowe, to najbezpieczniej jest je parafrazować.

12. Co z definicjami? Czy zostaną zakwalifikowane jako plagiat?

Nie, o ile zastosujesz prawidłowo przypisy. Nawet jeśli program uzna je za plagiat, to ciężko, żebyś od nowa wymyślał definicje. Możesz iść do promotora i mu to wytłumaczyć, na pewno zrozumie.

13. Co z cytowaniem ustaw, aktów prawnych, rozporządzeń itp.?

Cytuj śmiało, nie powinny zostać uznane za plagiat. W razie czego, łatwo się z tego wytłumaczysz.

14. Czy elementy graficzne, takie jak wykresy, rysunki, schematy – także zostaną sprawdzone?

Nie. Po przesłaniu pracy do badania zostaje z niej „wycięty” tylko tekst. Obiekty inne niż tekst są pomijane przez algorytm systemu i nie podlegają badaniu antyplagiatowemu.

Tylko nie zrób pracy z samych obrazów i wykresów 😊

15. Przekroczyłem nieznacznie współczynniki. Czy muszę poprawiać pracę?

O dopuszczeniu pracy do obrony decyduje ostatecznie promotor, a nie program. Raport jest tylko dokumentem, który ma mu pomóc.

Tak więc idź do swojego promotora, po ludzku z nim porozmawiaj. On ma ostatnie słowo.

16. Co robić, jeżeli nie zgadzam się z oceną systemu antyplagiatowego?

Pamiętaj, że nawet jeżeli współczynniki są wysokie, nie oznacza to, że popełniłeś plagiat. Napisałeś sam swoją pracę, korzystałeś z wielu różnych materiałów, jesteś pewny, że nie kopiowałeś?

Przejrzyj dokładnie raport, znajdź najdłuższe zapożyczone fragmenty, przygotuj uzasadnienie, dlaczego ich użyłeś i idź do promotora. Powiedz mu, że pracę napisałeś sam i nie zgadzasz się z oceną systemu atyplagiatowego.

To promotor decyduje o dopuszczeniu pracy do obrony, a nie system antyplagiatowy. Jeżeli promotor uzna, że zapożyczenia były zasadne, to ma prawo pozytywnie ocenić Twoją pracę, nawet jeżeli przekroczyłeś dopuszczalne współczynniki.

17. Czy cała praca jest sprawdzana?

Promotor ma możliwość „odznaczenia” fragmentów Twojej pracy, które nie będą sprawdzane. Karta tytułowa, spis treści, spis rysunków, spis tabel, bibliografia, przypisy, tabele zawierające dane liczbowe, których wartości nie możesz zmienić, gdyż wpłynie to na wynik pracy – te elementy powinny zostać wyłączone ze sprawdzania. Akty prawne, długie definicje również mogą być wyłączone z analizy przez system.

Zatem promotor może Ci naprawdę bardzo wiele pomóc, więc nie „podpadaj” u niego i utrzymuj z nim dobry kontakt do samej obrony. (W sumie, po obronie też możesz iść z nim na piwo 🍺).

18. Czy otrzymam raport podobieństwa?

Jeżeli w Twojej pracy nie wykryto plagiatu, to nie, ponieważ nie będzie Ci potrzebny. Natomiast jeżeli przekroczyłeś współczynnik, musisz otrzymać taki raport po to, aby wiedzieć, co należy poprawić.

Zawsze powinieneś otrzymać CAŁY (a nie tylko pierwszą stronę) raport podobieństwa. Promotor od razu po sprawdzeniu udostępnia Ci ten dokument.

Niestety czasami zdarzają się promotorzy, którzy tylko z sobie znanych powodów, nie chcą Ci dać tego raportu. Bądź nieustępliwy niczym Chuck Norris i domagaj się tego raportu, ponieważ BEZ NIEGO NIE POPRAWISZ SWOJEJ PRACY.

Jeżeli jednak promotor powie, żebyś sobie poszedł na drzewo, to poproś go ładnie, aby przynajmniej pozwolił Ci przejrzeć ten raport. Wtedy zaznacz na czerwono fragmenty swojej pracy, które będziesz musiał poprawić. Sprytne, co?! 😊

19. Ile czasu będę miał na poprawę plagiatu?

Na poprawę zazwyczaj będziesz miał bardzo mało czasu, czyli 2–4 dni. Ogólnie, nawet jak masz kilka tygodni, to nie czekaj – od razu sprzątaj ten bałagan 😊

20. Ile szans poprawy plagiatu dostanę?

W JSA masz teoretycznie 3 szanse poprawy. Czyli po pierwszym sprawdzeniu, możesz jeszcze dwa razy poprawić.

Podejdź do tego rzetelnie i ZRÓB WSZYSTKO, aby poprawić pracę za pierwszym razem. Na 90% przy drugim podejściu program lepiej „przemyśli sprawę” i wskaże dodatkowe fragmenty do poprawy.

21. Jak poprawić plagiat?

To chyba najlepsze pytanie. Odpowiadam: skutecznie. Tak na poważnie, to nie ma jednej odpowiedzi. Możesz:

✔ Zapytać promotora, przecież ma Cię wspierać i być Twoim mentorem 😊

✔ Skorzystać ze sposobów przedstawionych w naszym kursie internetowym:

Jak poprawić plagiat w pracy dyplomowej»

✔ Skorzystać z pomocy ekipy Magistra na 5. Podobno trochę się na tym znamy 😎

Jeżeli pracę pisałeś sam, korzystałeś z różnorodnych źródeł, prawidłowo cytowałeś, nie masz się czego obawiać. Nawet jeżeli JSA wskaże plagiat, możesz bez obaw negocjować ze swoim promotorem.

22. Mam podobną pracę dyplomową obronioną już wcześniej. Czy mogę z niej coś skopiować?

Absolutnie nie! System JSA współpracuje z Ogólnopolskim Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych (ORPPD).

Ma pełny dostęp do jego stale aktualizowanej bazy. Jeżeli coś skopiujesz z innej pracy, to bądź pewien, że system to wychwyci i dodatkowo wskaże dokładnie pracę, którą kopiowałeś.

23. Kupiłem pracę dyplomową za 500 zł. Gdy zapytałem o plagiat, autor przestał się odzywać. Panie Magister na 5, czy mam się czego bać?

Po prostu uwielbiam takie pytania zbłąkanych studentów. Chciałeś zaoszczędzić, kupiłeś tanio pracę i teraz się boisz plagiatu. I słusznie.

Twoja praca na pewno jest plagiatem, a autor, mówiąc brutalnie, ma na Ciebie „wylane”. Nie licz na poprawki, ani nawet na to, że odpisze Ci na SMS.

Jednym z plusów JSA jest to, że wyeliminuje oszustów po podstawówce z rynku i piszące prace „firmy” zarejestrowane w Bangladeszu.

Pamiętaj – Magister na 5 nie napisze pracy za Ciebie. Magister na 5 UCZY pisać prace. Mogę Ci pomóc w najtrudniejszej sytuacji, jak również pomóc poprawić plagiat.

Chcesz wiedzieć więcej na temat patologii rynku korepetycji w Polsce? Przeczytaj artykuł ⬇⬇

Dlaczego nie wybierać ofert tanich korepetycji?»

24. Czy warto kupować gotową pracę?

Jako inspirację – tak. Nie próbuj natomiast oddać takiej pracy na uczelnię. Korzystaj natomiast z materiałów edukacyjnych, wzorów prac i wartościowej wiedzy. Pisz sam, korzystając np. z naszych materiałów. To bardzo łatwe.

Aktualizacja 17.03.2020. Jednolity System Antyplagiatowy – odpowiedzi na pytania studentów

Przed „krwawymi żniwami”, czyli sprawdzaniem prac w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym, odpowiadam na kolejne pytania. Wszystkie zostały zadane przez Was. Pod tym artykułem, w mailach, w rozmowach telefonicznych, na FB i poprzez inne źródła.

Jeżeli przeczytałeś artykuł i nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, śmiało możesz zadać je pod tym wpisem ⬇⬇

25. Co zrobić, jeżeli system pokazuje plagiat w metodologii, tabelach, bibliografii itp.?

Sytuacja jest bardzo prosta – Twój promotor powinien takie elementy pracy wyłączyć ze sprawdzania.
Sprawdź artykuł ⬇⬇

–>Co nigdy nie będzie plagiatem? (wkrótce)

Jeżeli Twój promotor nie chce tego wyłączyć ze sprawdzenia, to musisz zastosować bardziej radykalne sposoby. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym kursie:

–>Jak poprawić plagiat w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym

26. Co jeżeli pisałem swoją pracę, inspirując się obronioną już wcześniej?

Jeżeli się tylko inspirowałeś, to będzie OK. Także Magister na 5 oferuje wiele materiałów, którymi możesz się inspirować.

Jeżeli jednak Twoja inspiracja polegała na skopiowaniu żywcem kilkunastu stron z jakiegoś źródła, to JSA na 100% to wykryje.

26.1. Słyszałem, że system posiada prace tylko z ostatnich 5 lat, a ja inspirowałam się pracą bronioną w 2014/2005/1995. Wtedy jeszcze nie było JSA, czyli tej pracy nie powinno być w systemie?

Teoretycznie powinno być tak, jak mówisz. Jednak z naszych doświadczeń wynika, że na 99% Jednolity System Antyplagiatowy pokaże plagiat. Dlaczego? Ponieważ setki prac z okresu ostatnich 5 lat powstawały na podstawie wcześniej bronionych prac. Tak więc koło się zamyka.

Wniosek: inspiracja – tak; kopiowanie – nie.

27. Przekonwertowałem pracę z Word na PDF, wykorzystując do tego program internetowy. Czy mam bać się plagiatu?

Trochę głupio zrobiłeś, ponieważ do PDF pracę możesz przekonwertować od razu w Wordzie.

–>Jak zapisać pracę dyplomową w PDF (Wkrótce)

Niemniej jednak nic nie powinno się stać.

Chyba że twórcami stron do konwersji są nolife’y, którzy tylko myślą, jak p***** Twoją pracę dyplomową i wymienić na wirtualne monety 😀

28. Czy promotor ma obowiązek udostępnić mi raport? Mój promotor stwierdził, że nie ma takiej możliwości.

Naprawdę chciałbym Cię pocieszyć, wręcz wirtualnie poklepać po ramieniu i powiedzieć: „Tak promotor musi dać Ci raport. Bez żadnej łaski”.

Niestety, jak pokazało doświadczenie, nie zawsze tak jest. Dodatkowo sprawdziliśmy w regulaminie kilkunastu uczelni i niestety nie jest to odgórnie ustalone (stan na 17.03.2020 r.).

Promotor może, ale nie musi Ci udostępnić raport.

Nie możesz go do tego zmusić. Tak więc lepiej dobrze żyj ze swoim promotorem, bo bez raportu będzie ciężko cokolwiek poprawić.

Apel do promotorów, jeśli to czytają: Nie żałujcie studentom tego raportu. Nie mówcie, że nie macie do niego dostępu… itd. Naprawdę bez raportu ciężko jest poprawić pracę.

29. Co na pewno nie jest plagiatem w pracy dyplomowej?

To pytanie powtarza się średnio kilkanaście razy w tygodniu, dlatego napisałem dwa artykuły.

–>Co nie jest plagiatem w pracy dyplomowej? (Wkrótce)
–>Jak cytować, aby nie było plagiatu (Wkrótce)

Klikaj śmiało. Będzie krótko i konkretnie.

30. Jaki jest zakres regulacji systemu Jednolitego Systemu Antyplagiatowego?

To pytanie z serii zaawansowanych, ale w dużym skrócie:

Jednolity System Antyplagiatowy ma bardzo duży zakres regulacji. Najbardziej istotny to „siła podobieństwa tekstu”. Im ten współczynnik niższy, tym gorzej dla studenta.

Przykładowo:
Przy ustawieniu standardowym, czyli 0,2–0,3 bardzo dużo tekstu jest wyrzucane jako plagiat. Stąd plagiaty w ankietach, bibliografiach, metodologii itp. Przy takim ustawieniu, mając popularny temat, możesz nawet stawać na głowie, nie dasz rady zejść poniżej tych upragnionych 30%.

Jeżeli ktoś ustawi ten współczynnik na 0,7–1 to nawet przy bardzo popularnym temacie wyjdzie Ci 2–20%. Oczywiście przy założeniu, że pracę piszesz sam, zgodnie ze wszystkim zasadami, a nie kopiuj–wklej z Internetu.

Zatem regulacja tego współczynnika ma wielki wpływ na to, czy Twoja praca przejdzie, czy nie. Jednakże w większości przypadków proszenie promotora o zmianę tego współczynnika to podobna sytuacja, jak proszenie doktora Zięby, aby nie robił ludziom wody z mózgu.

31. Jakie są przyczyny wysokiego współczynnika?

Mógłbym odpowiedzieć: „Po prostu skopiowałeś skądś fragmenty / rozdział / całą pracę”. Jednak odpowiedź nie jest taka prosta i jednoznaczna. Wyjaśniam to dokładnie w artykule.

–>Dlaczego Twoja praca jest plagiatem? 7 powodów (Wkrótce)

32. Czy Jednolity System Antyplagiatowy zostawia gdziekolwiek ślad, że praca była sprawdzana? Chciałbym sprawdzić swoją pracę u innego promotora na innej uczelni.

Teoretycznie nie. Dopóki praca nie zostanie zaakceptowana, nie trafia do bazy Jednolitego Systemu Antyplagiatowego.

Inaczej – do bazy JSA trafiają tylko prace dopuszczone do obrony.

Praktycznie – ciężko przewidzieć działanie mechanizmów JSA. Ja osobiście nie sprawdzałbym u innego promotora, trzymałbym się swojego.

33. Jak prawidłowo cytować, aby nie było plagiatu?

Co bardzo dziwne, niewiele studentów zdaje sobie sprawę, że prawidłowe cytowanie to najlepszy sposób na ochronę przed plagiatem. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że zapomina o tym wielu promotorów, których „wielkie dzieła naukowe” to czasami zlepek kilkuset cytatów… Cóż życie.

Cytowanie to temat rzeka, dlatego poświęciłem mu osobny artykuł.

–>Jak cytować, aby nie było plagiatu (Wkrótce)

34. Pracę pisałem sam, JSA pokazuje plagiat, ale promotor nie chce nic wyłączyć ze sprawdzenia. Nie chce także zaakceptować pracy. Jakie mam prawa w tej kwestii?

Teoretycznie nie masz żadnych praw i tak promotor zrobi, co będzie chciał. Za Twoją niesubordynację może Ci dodatkowo utrudnić życie.

Praktyka pokazuje coś zupełnie innego, ale więcej na ten temat w kursie:

–>Poprawa Plagiatu w JSA

35. Czy warto stosować próby oszukania systemu, takie jak: białe znaki, litery z obcego alfabetu, zmiana spacji niełamliwej na zwykłą itp.?

Takie sposoby nie działały już 10 lat temu, stosowanie ich to największa głupota, jaką możesz zrobić. Zobacz poniżej screen z wytycznymi dla promotorów.

Oszukiwanie antyplagiatu

Właśnie w ten sposób, w ciągu kilku sekund są w stanie sprawdzić, czy nie zastosowałeś „genialnych” sposobów poprawy plagiatu.

36. Czy JSA radzi sobie z publikacjami niepolskojęzycznymi? Czy mogę skopiować coś ze stron zagranicznych i przetłumaczyć na język polski?

JSA świetnie wykrywa niepolskie źródła, które skopiujesz bezpośrednio do swojej pracy. Niestety, na ten sam pomysł wpadło zapewne kilkanaście tysięcy studentów i Twoje unikalne zagraniczne źródło znalazło się w pracach, które trafiły do Ogólnopolskiego Repetytorium Prac Dyplomowych.

37. Mam pracę w języku angielskim, już obronioną. Przetłumaczę ją na polski i przedstawię jako swoją. Czy to dobry pomysł?

Do bazy JSA trafiają prace także w obcych językach. Nawet jeśli przetłumaczysz taką pracę, na 99% wykryta będzie jako plagiat. Lepiej wykorzystaj ją jako dobrą inspirację do napisania swojej.

38. Dlaczego ten system jest jednolity, skoro na jednej uczelni dopuszczalna norma plagiatu to 10%, na innej 30%, a jeszcze na innej 40%?

Uczelnie ustalają dopuszczalny współczynnik właściwie według własnego widzimisię.

Natomiast ta jednolitość polega na:

Weryfikacji prac w jednolity sposób. Niezależnie od uczelni, praca zostanie sprawdzona według jednolitych algorytmów, w jednym programie.

Pozwoliło to uniknąć sytuacji, gdy na polskich uczelniach funkcjonowało kilkanaście antyplagiatów, na skutek czego na jednej uczelni praca przechodziła, a na drugiej nie. Gdzie tu sprawiedliwość? Teraz każdy student jednolicie boi się plagiatu. Bez wyjątku. JSA jest jak śmierć. Nie uznaje podziałów 😦

Brak dostępu dla studentów. Możesz być nawet znajomym Piaska – sam nie sprawdzisz swojej pracy w JSA. Może to zrobić tylko uczelnia lub dziekanat.

Z jednej strony to dobrze, bo nie będziesz zawracać sobie głowy szukaniem internetowych antyplagiatów, których wyniki o niczym nie świadczą i których szczerze nie polecam. Z drugiej strony to bardzo źle. Pomyśl, o ile byłbyś spokojniejszy, gdybyś mógł kilka miesięcy wcześniej sprawdzić i poprawić swoją pracę.

39. Czy studenci mają dostęp do Jednolitego Systemu Antyplagiatowego? / Czy będę mógł sam sprawdzić swoją pracę?

W ramach odpowiedzi na to pytanie pozwól, że zacytuję słowa jednego z twórców systemu.

Jak sprawdzić pracę w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym

Chyba nie trzeba dodawać niczego więcej, prawda?

40. Gdzie dalej trafia raport po sprawdzeniu mojej pracy?

Promotor na podstawie raportu uznał, że Twoja praca nie jest plagiatem? Serdeczne gratulacje. Teraz raport zostanie dodany do Twojej „teczki” i możesz przystępować do obrony.

Innymi słowy, raport podpisany przez promotora będzie dołączony do Twojej pracy dyplomowej i będzie dowodził, że Twoja praca jest OK. Czyli nawet jak za 10 lat zostaniesz prezydentem i ktoś zarzuci Ci, że jesteś plagiatorem, to wyciągniesz zakurzony raport i powiesz: „Chyba TY”.

41. Jakie są opinie studentów na temat JSA?

Od razu, gdy pojawiły się pierwsze raporty JSA, wszyscy studenci uśmiechnęli się i zaśpiewali wspólnie piękną piosenkę.
Nie no, żart. Oczywiście posypał się stos inwektyw. Bardzo wiele komentarzy prezentuję i omawiam w artykule:

–>Jednolity System Antyplagiatowy. Opinie studentów

Nie ukrywam, że to właśnie Wasze opinie są największym źródłem inspiracji do moich materiałów na temat JSA.

Jednolity System Antyplagiatowy. Podsumowanie

To na razie tyle. Pamiętaj, że lista pozostaje otwarta.

Masz pytanie dotyczące Jednolitego Systemu Antyplagiatowego? Napisz je w komentarzu ⬇⬇ Możemy wspólnie rozbudować tę listę.

Mam plagiat w pracy dyplomowej! Co dalej?

–>Jeżeli potrzebujesz szybkiej i pewnej pomocy – napisz»

->Zapoznaj się z artykułem (dotyczy systemu plagiat.pl) na temat poprawy plagiatu»

Sprawdź kurs: Poprawa Plagiatu w JSA ⬇⬇⬇

Wielka prośba

Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym ta wiedza także może pomóc. Jak to zrobić?

1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB 👍📣

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze 📧

3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej ⬇⬇

Nie zapomnij o prezencie!

83 thoughts on “Jednolity System Antyplagiatowy – najczęściej zadawane pytania

  • 8 czerwca 2022 o 09:56
    Permalink

    Czy JSA sprawdza czcionkę ? otóż po sprawdzeniu pracy w systemie okazało się że jedno słowo w mojej pracy jest napisane innym stylem czcionki i rozmiarem. Czy mogę przed drukowaniem pracy to spokojnie poprawić na prawidłową czcionkę? Czy będą jakieś problemy w niezgodności pracy oddanej na plagiat i drukowanej ?

    Odpowiedz
  • 8 sierpnia 2021 o 17:50
    Permalink

    Oddalam pracę, jest zaakceptowana w JSA, po druku zauważyłam drobne błędy w pracy (cyfry, literówki). Czy mogę ją poprawić i ponownie wysłać do promotora w celu sprawdzenia w JSA?

    Odpowiedz
    • 9 sierpnia 2021 o 10:00
      Permalink

      Teoretycznie praca wysłana do JSA już powinna być ostateczną wersją. Jeśli to tylko drobne błędy, to myślę, że nie ma potrzeby wysyłać jej ponowie do sprawdzenia. Na Twoim miejscu spytałabym promotora, czy jest taka potrzeba i w ogóle możliwość ponownego sprawdzenia, jeżeli praca już przeszła pozytywnie próbę w JSA.

      Odpowiedz
  • 25 lipca 2021 o 11:28
    Permalink

    Mam dwie prace licencjackie na dwie uczelnie o podobnej tematyce. 1 rozdział dotyczy praktycznie tego samego. Obie prace będę bronić we wrześniu. Czy mogę zostawić 1 rozdział identyczny w obu pracach czy muszę w jednej pracy go zmienić?

    Odpowiedz
    • 26 lipca 2021 o 13:17
      Permalink

      hmmm, każda praca po obronie jest wrzucana do ogólnopolskiej bazy prac, wiec praca, którą obronisz w pierwszej kolejności będzie tam widniała i w drugiej wyjdzie przez to plagiat. Chyba,że dogadasz się z promotorem, z drugiej uczelni i powiesz mu co i jak, może zgodzi się na to, żeby ten 1-wszy rozdział został taki sam. Jeśli nie, to będzie trzeba go napisać od nowa.

      Odpowiedz
  • 21 czerwca 2021 o 10:23
    Permalink

    Witam. I inspirowałam się pracą o podobnym temacie. Nie kopiowałam słowo w słowo. Zmieniam szyk zdania i na dodatek dawałam przypisy i wyszedl plagiat dość wysoki. Moje pytanie jest następujące czy zmieniając tekst z innej pracy własnymi słowami to tez wyjdzie plagiat?

    Odpowiedz
    • 22 czerwca 2021 o 10:11
      Permalink

      Jeśli z całej pracy to niestety może wyjść plagiat. Za dużo się inspirowałaś, może za mało zmieniałaś słowa/zdania? sama zmiana szyku niestety nie pomaga, jeśli wyrazy dalej są te same, tylko mają np. zmienioną formę… Nie wiadomo jak to się do końca dzieje, ale możliwe, że program wyłapuje jakiś schemat, rozdziałów, podrozdziałów i zauważa analogię z inną pracą, dlatego tak wyszło. Być może też w pracy powtarza się dużo wyrazów specjalistycznych, których nie da się napisać innymi słowami, i wtedy niestety też wychodzi plagiat :/

      Odpowiedz
  • 12 czerwca 2021 o 18:56
    Permalink

    Czemu plagiat zaznacza bibliografię, źródła oraz plan i spis treści?

    Odpowiedz
    • 14 czerwca 2021 o 14:29
      Permalink

      Jak cała praca jest wrzucana do systemu, to sprawdzana jest każda strona tej pracy, również bibliografia, źródła, czy spisy, a jak wiadomo, tytuły i autorzy prac to elementy, które wiele osób wykorzystuje w pracach, są one też dostępne na różnych stronach w internecie. Dlatego praktycznie zawsze JSA pokazuje to jako plagiat, oczywiście w rzeczywistości nie jest to plagiatem i jest to pewna niedoskonałość tego programu, ale jeśli promotor tych elementów ze sprawdzania nie wyłączy, to niestety będzie to figurowało jako plagiat i zawyżało wskaźniki 🙁

      Odpowiedz
  • 8 czerwca 2021 o 16:31
    Permalink

    Wgrałem do JSA jako ostatnią stronę załącznik czyli oświadczenie o samodzielnym wykonaniu pracy , m.in trzeba było ponownie wpisać w nim temat i wstawiłem niepotrzebne słowo. I teraz nie wiem czy drukować z tym błędem czy może poprawić do wersji papierowej?

    Odpowiedz
    • 14 czerwca 2021 o 14:24
      Permalink

      Jak znalazłeś błąd, to przed wydrukowaniem możesz go poprawić, żeby mieć czyste sumienie. Chociaż nie sądzę, żeby ktoś sprawdzał tak dokładnie poprawność oświadczenia 😉 inne części Twojej pracy są zdecydowanie ważniejsze 😉

      Odpowiedz
  • 30 maja 2021 o 01:11
    Permalink

    Hej,
    w zasadzie wrzuciłam bezmyślnie jeden rozdział teoretyczny pracy (18 stron) na jedną ze stron z antyplagiatem online. Przesłałam plik Word z rozdziałem, ale finalnie nie otrzymałam żadnej analizy i szybko opuściłam stronę. Na innej darmowej stronie wklejałam natomiast fragmenty pracy i sprawdzałam ich oryginalność. Czy po wrzuceniu rozdziału na dwie strony z antyplagiatem jest duże ryzyko, że moja praca wycieknie do internetu? Pisałam rozdział samodzielnie 2 miesiące :/, nie wiem, co mnie podkusiło, aby skorzystać z antyplagiatu. Chyba zmęczenie i brak większej refleksji wzięły górę :/

    Odpowiedz
    • 31 maja 2021 o 07:49
      Permalink

      Zależy, jaki to był program, jeśli jakiś znany, np. plagiat.pl, to raczej nic nie wycieknie. Jeśli ten program był jakiś “podejrzany” mało znany itp., to nie ma gwarancji… Ale bądźmy dobrej myśli 🙂

      Odpowiedz
  • 14 marca 2021 o 16:07
    Permalink

    Czy jeśli piszę pracę magisterską na identyczny temat, jak licencjacką, mogę umieścić te same informacje zmieniając słowa, ujmując to innymi słowami i odnieść się do tych samych książek? Czy zostanie to wykryte?

    Odpowiedz
  • 10 grudnia 2020 o 09:42
    Permalink

    Wykorzystałem w swojej pracy magisterskiej około 7 stron ze swojej pracy licencjackiej, jako wprowadzenie. Pozostała część to praca badawcza. Czy te 7 stron może wyjść jako autoplagiat?

    Odpowiedz
    • 10 grudnia 2020 o 10:17
      Permalink

      Jeżeli ta praca była broniona w ciągu ostatnich 5 lat, to na pewno pokaże plagiat.

      Odpowiedz
  • 3 grudnia 2020 o 02:27
    Permalink

    Czy jeśli napisałam tekst swoimi słowami w oparciu o książkę i potem skopiuje i wkleje go w dokumencie w inne miejsce to system uzna to za plagiat?

    Odpowiedz
  • 17 września 2020 o 23:38
    Permalink

    Wysłałam pracę z raportem do wyceny, bardzo wysoki współczynnik, mnóstwo bzdur zaznaczonych jako plagiat, promotor twierdził, że nic nie może odznaczyć. Wysłałam pracę w dwa miejsca, m.in. do p. Michała z magisterna5.pl. Z drugiego miejsca dostałam wycenę poprawy – prawie 5 tys. zł!!! Natomiast p. Michał zadzwonił i wyjaśnił, że bez odznaczenia pewnych fragmentów przez promotora współczynnik może się i tak niewiele zmniejszyć. Dzięki temu odpuściłam sobie poprawianie pracy i zaczęłam negocjować z promotorem. Bardzo doceniam uczciwe podejście do sprawy. Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
    • 4 listopada 2020 o 06:14
      Permalink

      Dzięki Ola. Zawsze uczciwie podchodzimy do sprawy. Zadowolony klient, który poleci nas dalej jest więcej wart niż nawet największy zarobek.
      Nienawidzę partaczy i oszustów. Olewanie i naciąganie klienta wywołuje moją furię.
      Dlatego uczciwość i profesjonalizm to nasz priorytet.
      Powodzenia na obronie!!!

      Odpowiedz
  • 9 sierpnia 2020 o 17:13
    Permalink

    Czy jeśli każdy rozdział pisałam w osobnym pliku w wordzie (samodzielnie) i na koniec zamiast przepisywać całe rozdziały zwyczajnie skopuję tekst dalszych rozdziałów i “dokleję” do rozdziału 1 system wykryje to jako plagiat, lub zaalarmuje, iż tekst został wprowadzony metodą kopiuj/wklej?

    Odpowiedz
    • 4 listopada 2020 o 06:20
      Permalink

      Z tego, co zrozumiałem, to na pewno JSA nic nie wskaże z tego powodu, że złożyłeś kilka plików w jeden. To normalna praktyka.

      Odpowiedz
  • 9 czerwca 2020 o 19:18
    Permalink

    Pisałam pracę sama, przy pierwszej próbie wyłapało mi 36% plagiatu, promotorka cofnęła pracę i poprawiłam odpowiednie fragmenty. Przy drugiej próbie raport wskazał jej 0%, a nie poprawiłam wszystkich wskazanych wcześniej fragmentów, jak to możliwe?

    Odpowiedz
  • 1 czerwca 2020 o 19:05
    Permalink

    W jaki sposób JSA porównuje polskie prace dyplomowe z tymi które są napisane np. w Hiszpanii czy Włoszech? Tłumaczy cały tekst? Czy najpierw porównuje przypisy i potem wszystko tłumaczy?

    Odpowiedz
  • 16 maja 2020 o 03:11
    Permalink

    Cześć,
    piszę pracę i bronię się w języku angielskim. Czy system jest tak samo czuły w przeszukiwaniu tekstów angielskich jak polskich? Na stronie jest napisane, że powołuje się on na polski internet i zagraniczne Wikipedie, a co z angielskimi książkami i stronami internetowymi jeśli praca nie będzie tłumaczona na polski?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • 8 maja 2020 o 01:24
    Permalink

    A co ze stronami urzędowymi, np. informacje ze strony gminy, szkoły, biblioteki itd? czy ten system wyłapuje plagiat także z nich czy tylko książki, artykuły, poprzednie prace i akty prawne?

    Odpowiedz
    • 15 maja 2020 o 09:55
      Permalink

      Witaj,
      Jeżeli korzystałaś ze stron internetowych, to JSA wyłapie plagiat. Jednak jak wielokrotnie powtarzam, takie rzeczy powinny zostać wyłączone ze sprawdzenia.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
    • 4 listopada 2020 o 06:40
      Permalink

      Wyłapie ponieważ JSA porównuje Twoją prace z bazą internetową.

      Odpowiedz
  • 13 marca 2020 o 12:14
    Permalink

    Pisałam pracę sama na podstawie książek, wyszło mi 15% plagiatu w wyniku wiodącym I stylometria równa 6..

    Odpowiedz
    • 17 marca 2020 o 10:27
      Permalink

      Czyli chyba dobrze? Praca została zaakceptowana?

      Odpowiedz
  • 11 stycznia 2020 o 16:39
    Permalink

    Cześć, hmmm…. piszę pracę w oparciu o literaturę, i inne treści opublikowane trochę w Internecie, trochę w broszurach, ulotkach… czy w takim razie, jeśli parafrazuje tekst pochodzący z tych źródeł, zmieniam wyrazy, wykorzystując synonimy, to w takim razie ten system zakwestionuje moją pracę własną? Czy chodzi o to, że on tylko porównuje mój tekst z innymi pracami dyplomowymi?

    Odpowiedz
    • 17 marca 2020 o 10:30
      Permalink

      As ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Jeżeli starannie parafrazujesz, dodajesz dużo treści od siebie nie powinno być plagiatu. Jeżeli Twoja praca to w większości kopiuj- wklej, JSA na pewno to wykaże.

      Odpowiedz
  • 25 grudnia 2019 o 23:35
    Permalink

    Czy jeśli przetłumaczę z angielskiego część artykułu to system to wyłapie?

    Odpowiedz
    • 17 marca 2020 o 10:34
      Permalink

      Klaudia jeżeli nie zmienisz odpowiednio i nie “ozdobisz” przypisami to raczej wyłapie.

      Odpowiedz
      • 4 września 2020 o 15:50
        Permalink

        Bzdura, JSA nie ma takiej funkcjonalności, żeby tłumaczenie weryfikować jako plagiat. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd!

        Odpowiedz
        • 4 listopada 2020 o 06:19
          Permalink

          A jeżeli ktoś już wcześniej to przetłumaczył i zastosował w kilkunastu pracach? To tez nie będzie plagiatu i JSA nie wyłapie? Co na to Pani znawca z internetu?

          Odpowiedz
          • 6 stycznia 2021 o 14:11
            Permalink

            Nawet jeżeli ktoś wcześniej to przetłumaczył to co z tego? Każde tłumaczenie to interpretacja, czyli tym samym każdy może zinterpretować tekst inaczej. JSA to nie tłumacz Google, nie posiada zaawansowanych algorytmów to tłumaczenia tekstów

  • 10 września 2019 o 07:06
    Permalink

    System to jest kpina ! Ujął mi w większości cała metodologie np gdzie są tylko hipotezy które składają się ze skal kwestionariusza tylko i to ma być plagiat ? Tabelki gdzie wymieniam średnie ze skal tez plagiat ??? Bibliografię. To jest chore

    Odpowiedz
    • 17 września 2019 o 10:07
      Permalink

      Jestem w podobnej sytuacji. Moje imię nazwisko bibliografia czy spis tabel z metryczki wyrzuca jako plagiat a mój promotor nie poczuwa się do tego by to oznaczyć.

      Odpowiedz
  • 7 września 2019 o 19:08
    Permalink

    Witam.
    Czy jeśli pisałam swoją pracę inspirując się pracą bronioną w 2017 roku to program JAS to wykryje? Skoro JAS istnieje od 2019 roku to tamta praca chyba nie powinna być w systemie ?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • 17 października 2019 o 09:32
      Permalink

      Witam, swoją drugą pracę magisterską pisze w oparciu o prace z 2012 roku. Czy jest ona już w bazie Jsa?

      Odpowiedz
      • 17 marca 2020 o 10:36
        Permalink

        JSA raczej wykryje. Możesz jak najbardziej się inspirować, ale nigdy nie kopiuj słowo w słowo.

        Odpowiedz
  • 29 sierpnia 2019 o 16:15
    Permalink

    Hej mam pytanie – czy jak przekonwertowalam pracę z Worda na pdf przez internet, to powinnam się bać antyplagiatu? Na stronie do konwertowania pisało, że wszystkie pliki znikają z przestrzeni i po 1 h..

    Odpowiedz
    • 30 sierpnia 2019 o 12:50
      Permalink

      Raczej nic się nie powinno stać. Jednak lepiej nie korzystać z takich programów, można bardzo łatwo zrobić to samemu.

      Odpowiedz
  • 22 sierpnia 2019 o 14:19
    Permalink

    Witam.
    Mam pytanie, pisałam pracę sama, po sprawdzeniu przez system wyszedł plagiat, promotor kazał poprawić. Czy mam prawo do wglądu do raportu? Promotor stwierdził, że nie ma takiej możliwości.

    Odpowiedz
    • 26 sierpnia 2019 o 13:47
      Permalink

      ZAWSZE powinna być możliwość zobaczenia raportu szczegółowego. Bo skąd będziesz wiedziała jakie fragmenty powinnaś poprawić.
      Moim zdaniem masz 2 wyjścia:
      1. Porozmawiaj jeszcze raz z promotorem,
      2. Jeżeli to nie pomoże, idź do kogoś wyżej. Np. Prodziekana Do Spraw Studentów.

      Powodzenia i pozdrawiam.

      Odpowiedz
  • 16 lipca 2019 o 02:19
    Permalink

    A jak np. wykryje mi w mojej pracy dużo podobieństw, dajmy na to, że plagiat będzie w 80% to czy może być tak, że promotor ją całkowicie odrzuci i nie da możliwości poprawy?

    Odpowiedz
    • 19 lipca 2019 o 15:02
      Permalink

      Paula szanse poprawy powinnaś dostać zawsze. Jednak praktyka pokazuje, że promotor może wszystko zrobić. Może nie pozwolić Ci poprawić, jak również zaakceptować Twoją pracę bez konieczności poprawiania czegokolwiek.

      Odpowiedz
  • 9 lipca 2019 o 06:29
    Permalink

    Z tego, co widzę po komentarzach, słyszę od promotorów i czytam w zarządzeniach rektorów różnych uczelni, wiele osób nie rozumie, czym jest JSA. A wystarczy ze zrozumieniem przeczytać podstawowy zapis na stronie JSA: system nie jest od stwierdzania, że praca jest plagiatem. O tym, czy uznać pracę za plagiat decyduje promotor, JSA tylko podpowiada mu, w których miejscach powinien zwrócić uwagę, że praca może (podkreślam: może) być niesamodzielna. Jeżeli student ma mądrego promotora, to ten większość sygnałów z JSA wyłączy i z pierwotnych 50% w ten sposób schodzi się nawet do kilku %. Co na pewno system zaznacza jako podejrzenie plagiatu, a plagiatem nie jest: bibliografia – tego nie można zapisać własnymi słowami; terminy – student nie będzie przecież wprowadzał swojej terminologii (to nie ten poziom pracy naukowej); treść testów standaryzowanych – tu nie można przecież nic zmieniać; metryczki ankiet – trudno nie pytać ankietowanych o płeć, wiek itp.; oświadczenie studenta, że praca nie jest plagiatem – toż to druk urzędowy, student nie będzie go zmieniał; i jeszcze parę innych rzeczy, których nie da się uniknąć w prawie wszystkich pracach. Jak Magister na 5 wielokrotnie powtarzał, system nie stwierdza plagiatu – on nie jest od tego. Plagiat stwierdza promotor (smutne jest tylko to, że ze szkodą dla dobrych studentów niektórzy niedouczeni uczeni tego nie wiedzą i traktują pierwszy wynik w JSA jako ostateczną wyrocznię).

    Odpowiedz
    • 19 lipca 2019 o 15:06
      Permalink

      Promotor dziękuje Ci za bardzo rzetelny i wyczerpujący komentarz. Jeżeli naprawdę jesteś promotorem, to każdemu życzę współpracy z taką osobą jak TY.
      Pozdrawiam serdecznie!!

      Odpowiedz
  • 26 czerwca 2019 o 15:03
    Permalink

    Wielu z was ma takie średnie wyobrażenie o tym JSA. Trzeba pamiętać, że ten system ma ogromny zakres regulacji, a najbardziej chodzi o tzw. siłę podobieństwa tekstu. Przy ustawieniu tzw. standardowym 0,33 jak dobrze pamiętam, to naprawdę ogrom tekstu wyrzuca jako plagiat. Wtedy opisując na przykład nawet na 10 sposobów grupę badawczą i tak zawsze będzie zaznaczało jako plagiat. I wtedy nawet jak ktoś się mocno stara, to biorąc pod uwagę jakiś popularny temat, to i tak będzie mu wychodzić te 30-40%. A jeśli na jakieś uczelni ustawią ten współczynnik na 0,7 lub nawet 1 to plagiaty wychodzą nawet z popularnych tematów na poziomie 2-3% – oczywiście przy założeniu, że ktoś normalnie redaguje tekst, a nie robi kopiuj wklej. Także domagajcie się zmian tego parametru od swoich promotorów i tyle, bo wielu z nich niestety wciąż nie ma bladego pojęcia jak ten system obsługiwać.

    Odpowiedz
    • 19 lipca 2019 o 15:10
      Permalink

      Paula jak najbardziej wszystko się zgadza. Ten system ma potężny zakres regulacji.
      Ale:
      -Promotor nie chce się nic zmieniać, po prostu wrzucają pracę, współczynnik ma się zgadzać i tyle.
      -Pracę do systemu są wrzucane przez pracowników dziekanatu, których los studenta obchodzi tyle, co żula Mietka notowania Lotosu z ostatnich 10 lat 🙂

      Tak to wygląda. Jedyne co można zrobić to na upartego dochodzić swoich praw.

      Odpowiedz
  • 25 czerwca 2019 o 22:26
    Permalink

    Co jeśli praca zostanie wysłana 3 razy do JSA, a promotor nadal jej nie zaakceptuje?

    Odpowiedz
    • 19 lipca 2019 o 15:11
      Permalink

      Zazwyczaj masz tylko 3 szanse na poprawy.
      Potem zazwyczaj pisanie pracy od nowa.

      Odpowiedz
  • 21 czerwca 2019 o 06:46
    Permalink

    Pisialam wszystko sama.Badania robilam sama.JSA wykazalo u mnie 34% dopuszczalny wynik 29%.Co lepsze w czesci teoretycznej nie ma plagiatu, natomiast JSA zaznaczylo jakonplagiat wyniki badan tabele i opisy pod wykresami.Co robić zbierac dane.Nie wykorzystałam wszystkich zebranych ankiet powiększyć przebadana grupe czy cos to da czy pousuwać zbedne tabele .Prosze o pomoc

    Odpowiedz
    • 24 czerwca 2019 o 08:12
      Permalink

      Witaj Justyna,
      Nie masz dużego współczynnika plagiatu. Pamiętaj, że promotor może wyłączyć fragmenty Twojej pracy ze sprawdzania.
      Aby powiedzieć więcej, musiałbym zobaczyć Twoją pracę.

      Odpowiedz
  • 20 czerwca 2019 o 10:51
    Permalink

    Witam. Napisałem pracę inżynierską/projektową. JSA wykrył 50% prawdopodobienstwo zapożyczeń w metodykach wykonywania obliczeń ( wzory i objaśnienie wzorów) jak i samych moich obliczeniach. Promotor wycofał pracę do poprawy. Została ponownie poprawiona i po drugiej próbie wciąż w tych samych miejscach zaznacza plagiat. Jakieś pomysły ? Promotor twierdzi ze jeśli dziekan uzna ja do obrony to tylko i wyłącznie niska ocena.

    Odpowiedz
    • 24 czerwca 2019 o 08:10
      Permalink

      Cześć,
      Promotor ma możliwość wyłączenia ze sprawdzenia fragmentów Twojej pracy. Nie da się napisać przecież wzorów własnymi słowami. Spróbuj dogadać się z promotorem, a jak to się nie uda to z dziekanem.
      Powodzenia!

      Odpowiedz
  • 18 czerwca 2019 o 14:33
    Permalink

    Myślę że większość uczelni tego nie wykorzystuje, szczególnie podyplomowych z racji że dla nich liczy się mamona a nie jakość pracy czy ogólnie jakość kształcenia. U mnie na wydziale zawsze mówią bez obaw my nie wykorzystujemy tego systemu, my wam uwfamy.

    Odpowiedz
    • 19 czerwca 2019 o 07:14
      Permalink

      I tu się mylisz. JSA od stycznia 2019 POWINIEN być stosowany na wszystkich uczelniach zarówno prywatnych, jak i publicznych. Być może niektóre uczelnie są w stanie to jakoś obejść. Nie wiem.

      Natomiast co do jakości kształcenia, to zwróć uwagę na to, że niektórzy potrzebują tylko tego przysłowiowego “papierka”. Cześć uczelni prywatnych doskonale spełnia te “zapotrzebowanie”.

      Czy to dobrze czy źle? Nie nam to oceniać.

      Odpowiedz
  • 9 czerwca 2019 o 18:07
    Permalink

    Ten system to jeden wielki skurwysyn. Powinni jak najszybciej go zabronić. Człowiek pół roku siedzi nad pracą sam pisze, a później ten skurwiel mówi, że to plagiat. Gratuluję geniuszowi, który był pomysłodawcą tego systemu bo przyczyni się do samobójstw, a głównie do tego czego teoretycznie chciał zapobiec – czyli do kupowania prac. Ludzi nie będą chcieli sami pisać bo i po co, skoro system i zarzuca kradzież. Promotorzy będą mieli coraz większy problem z oceną czy praca jest plagiatem czy nie. Najlepiej chyba byłoby znieść coś takiego jak praca dyplomowa a studia powinny kończyć się egzaminem.

    Odpowiedz
    • 10 czerwca 2019 o 11:40
      Permalink

      Cześć, pracę dyplomowe raczej nie zostaną zlikwidowane. Nie po to inwestowane są grube pieniądze w system, aby potem z niego nie korzystać.
      Nie ma sensu się stresować niczym statystyczny Janusz, oglądający wiadomości.
      Jest, jak jest i trzeba kombinować jak zrobić, aby było dobrze, a nie narzekać.
      Życzę z całego serca każdemu, aby jego praca bez problemu przeszła sprawdzenie przez JSA.

      Odpowiedz
    • 16 czerwca 2019 o 14:31
      Permalink

      Jeśli pisałeś sam to jakim cudem wykryło plagiat?? Musiałeś mieć dużo zapożyczeń widocznie.

      Odpowiedz
      • 16 września 2019 o 14:12
        Permalink

        Niekoniecznie. Przyczyn wysokich wskaźników moze być kilka, np.:
        – popularny i teoretyczny temat (np status rady gminy; status policji etc),
        – pisanie na podstawie popularnych ksiązek znanych autorów, stanowiących klasyczną bibliografię dla danego tematu (np piszesz o samorządzie? To korzystasz z ksiażek Dolnickiego, o policji – z Kotowskiego i Opalińskiego);
        – w bazie JSA są prace, ktore nie są przebadane w JSA (wiem, to absurd, ale tak jest), a prace te to tak naprawdę przepisane książki i ustawy,
        – kazdy student, ktory – nawet uczciwie – korzysta z popularnych książek naraża się na posądzenie o plagiat, bo te książki zostały wykorzystane przez kilkadziesiat, jeśli nie kilkaset tysięcy studentów,
        – baza syatemu NIE MA BAZY LITERATURY. Co to oznacza? Że twoja praca porównywana jest z innymi pracami. A jeśli inni studenci nierzetelnie korzystali z książek (czytaj: przepisali je do swoich prac), to wtedy ty masz problem, bo autorów systemu nie obchodzi, ze stworzyli bubel.
        Ten system w obecnym kształcie i kierujący się aktualnymi załozeniami nie nadaje sie do sprawdzania ani oceniania prac teoretycznych.
        Dziękuję za uwagę.

        Odpowiedz
    • 20 czerwca 2019 o 12:01
      Permalink

      Pisałam moją pracę osobiście, mam 13 % także da się 😉

      Odpowiedz
    • 21 czerwca 2019 o 13:44
      Permalink

      Dokladnie pisalam wszystko sama w 1 czesci teoretycznej nie mam plagiatu co lepsze plagiat wyszedl w wynikach badan ankiety robilsm odobiscie kazdy wyres i tabele opracowywalam sama a plahiat wyszedl.Ten program jest nie logiczny

      Odpowiedz
  • 7 czerwca 2019 o 22:20
    Permalink

    czy system ISA zostawia ślad – ile razy była sprawdzana praca? chciałem sprawdzic u innego promotora na innej uczelni

    Odpowiedz
    • 8 czerwca 2019 o 12:08
      Permalink

      Cześć, oczywiście. Każda praca ma przypisanego promotora i uczelnię.

      Odpowiedz
  • 1 czerwca 2019 o 09:51
    Permalink

    Cześć, czy JSA wyłapuje plagiat od 5 słów pod rząd ? Bo słyszałam coś o 3…

    Odpowiedz
    • 5 czerwca 2019 o 07:40
      Permalink

      Wiesz, ciężko to tak sklasyfikować. Po prostu pisz jak najbardziej własnymi słowami, wtedy będzie ok.

      Odpowiedz
      • 16 lipca 2019 o 02:01
        Permalink

        Ale ponoć parafrazy też wykrywa…… to chore.

        Odpowiedz
        • 16 września 2019 o 14:18
          Permalink

          I cytaty, przypisy, bibliografię, nazwę uczelni, a nawet nazwisko promotora. Ten system kieruje się tzw podobieństwem semantycznym. Promotorzy najczęsciej nie mają bladego pojęcia o tym narzędziu, nie chcą wydawać raportu (a każą poprawić pracę!), nie wiedzą jak ustawiać czułośc, nie wiedzą jak wyłączać fragmenty… To jest kpina.

          Odpowiedz
          • 17 września 2019 o 10:05
            Permalink

            To prawda. Właśnie teraz walczę z moim promotorem bo wyrzuca mi jako plagiat nawet moje imię i nazwisko, spis treści, bibliografię czy spis tabel np. metryczki a ten facet nic nie odznacza. Co najlepsze cała teoria dotycząca tematu jest czysta, całe opracowanie badań a w metodologii mu się też to i owo podświetla jeszcze pozmieniałam ale nie wiem jak jeszcze inaczej opisywać kwestionariusz ankiety czy definicje celu czy problemu badawczego. Żenada. Czekam na odpowiedź jeśli dalej tak to będzie wyglądało wybieram się do władz uczelni.

        • 22 czerwca 2022 o 12:11
          Permalink

          Czy antyplagiat wykryje konwertowanie pracy z doc na pdf?

          Odpowiedz
  • 29 maja 2019 o 17:25
    Permalink

    Czy ten JSA potrafi wyłapać też fragmenty przepisane z książek? Np. dwie strony o transporcie morskim z jakiejś książki przepisze i oznaczę w przypisach tytuł i autora.

    Odpowiedz
    • 30 maja 2019 o 13:10
      Permalink

      Jeżeli przepiszesz słowo w słowo to praktycznie na 100% system to wykaże. Nawet jeżeli dodasz przypisy.

      Odpowiedz
      • 30 maja 2019 o 13:41
        Permalink

        No właśnie, kwestia teraz jak dużymi przepisanymi fragmentami można się posługiwać w swojej pracy. Bo przecież większość teorii w pracy to będzie zlepek kawałków przepisanych z różnych źródeł.

        Odpowiedz
        • 5 czerwca 2019 o 07:42
          Permalink

          Zazwyczaj jest dozwolone 30% zapożyczeń. Czyli mogą to być bezpośrednie cytowania, ustawy, akty prawne itp.
          Najbezpieczniej jest jednak pisać jak najwięcej własnymi słowami.

          Odpowiedz
  • 28 maja 2019 o 21:24
    Permalink

    Jeśli pisało się pracę na podstawie innej pracy, zmieniało szyk zdania.,wyrazy zostały zastąpione innymi. Dodało się coś od siebie-czyli własne przemyślenia to to będzie plagiat

    Odpowiedz
    • 30 maja 2019 o 13:09
      Permalink

      Ciężko powiedzieć. Oficjalnie jest to plagiat. Natomiast to czy system wykryje to zależy od Twoich umiejętności parafrazowania. Ogólnie ich dokładniej to zmienisz i dodasz więcej od siebie tym mniejsza szansa na wykrycie plagiatu.

      Odpowiedz
  • 18 maja 2019 o 15:40
    Permalink

    Jak można sobie samemu sprawdzić pracę w tym JAS

    Jak jest traktowane jeśli korzystało się z własnej pracy dyplomowej

    Odpowiedz
    • 19 maja 2019 o 08:33
      Permalink

      Cześć,
      Samemu nie można sprawdzić pracy. Może to zrobić tylko uczelnia i promotor.
      Zależy jak się korzystało. Jeżeli skopiowałaś słowo w słowo, a praca była niedawno broniona będzie to w 100% plagiat.
      Chyba że promotor pozwolił Ci korzystać ze swojej wcześniejszej pracy. Wtedy może wyłączyć określone fragmenty ze sprawdzania.

      Odpowiedz
      • 4 września 2020 o 16:03
        Permalink

        Można sprawdzić samemu, za pomocą systemu Plagiat.pl, którego nadal uczelnie używają jako podwójnej, dokładniejszej weryfikacji. Ten system jak sprawdzasz samodzielnie porównuje Twoją pracę z Internetem i aktami prawnymi. Jak sprawdzisz przed oddaniem promotorowi to przynajmniej będziesz miał już internet poprawiony.

        Odpowiedz
        • 4 listopada 2020 o 06:17
          Permalink

          Można sprawdzić, ale po co? Lepiej poczekać na całkowity wynik i dopiero wtedy poprawiać.

          Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.