Jak wybrać temat pracy dyplomowej i jak uniknąć plagiatu?

Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób wybrać temat pracy licencjackiej lub magisterskiej, aby uniknąć plagiatu po sprawdzeniu pracy w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym.

jak uniknąć plagiatu w JSAOdnośnie wyboru tematu pracy dyplomowej, napisałem już bardzo wiele i nie chce się powtarzać. Wszystkie wskazówki z poniższych wpisów pozostają aktualne.

–>Jak dobrze wybrać temat pracy licencjackiej lub magisterskiej?

–>Przykładowe tematy prac licencjackich.

Wprowadzenie Jednolitego Systemu Antyplagiatowego zmieniło reguły gry. Teraz prawdopodobieństwo popełnienia plagiatu możesz bardzo zwiększyć już na etapie wyboru/ wymyślenia tematu pracy dyplomowej.

Jak uniknąć plagiatu podczas wyboru tematu pracy dyplomowej?

1. Unikaj popularnych tematów

Wiem, że będzie cię kusiło szukanie tematu swojej pracy, na portalach typu Chomikuj. Bez wątpienia znajdziesz tam tematy łatwe i przyjemne. W zakurzonych czeluściach internetu odkopiesz także całe już obronione prace, dostępne za darmo.

Jednak zastanów się- jeśli Ty potrafisz to znaleźć z taką łatwością, to czy nie zrobi tak samo kilka tysięcy studentów z całej Polski? Pamiętaj, że każdego roku w październiku i listopadzie, ta  sytuacja się powtarza.

Dla własnego dobra i bezpieczeństwa nigdy tak nie rób. Unikaj jak ognia tematów, które są za darmo dostępne w internecie.

Nawet nie myśl o kopiowaniu z prac udostępnionych za darmo. Masz zapewniony plagiat niczym student kaca po spotkaniu integracyjnym w akademiku.

Analogicznie, jeżeli widzisz, że na Twoim roku jakiś temat cieszy się szczególną popularnością i wybrało go już kilka osób, to odpuść i poszukaj czegoś innego. Osoby, które wybrały podobne tematy, będą korzystały z tych samych materiałów dostępnych w uczelnianej bibliotece.

Jeżeli jakimś cudem uda im się stworzyć unikalną treść, niewykrytą przez JSA to i tak zanudzisz oceniających. Czy naprawdę myślisz, że komisja marzy o tym, by słuchać po raz piąty o korupcji w Polsce?

Przykład złych tematów prac dyplomowych.
1. Istota, zadania i rola Policji w Polsce.
2. Państwowa Straż Pożarna w administracji publicznej.

2. Chcesz uniknąć plagiatu? Zawsze wybieraj tematy badawcze

Badania to wielka moc Twojej pracy. Od zawsze namawiam do wyboru tematów badawczych, teraz JSA dostarczył mi kolejnych argumentów, które to potwierdzają.

Skup się teraz to bardzo ważne!

Czy opisując wyniki ankiety lub wywiadu korzystasz z jakiś obcych źródeł?

Czy podczas pisania rozdziału badawczego przepisujesz książkę lub kopiujesz internety?

No nie, ponieważ Twoje badania to unikalna treść i musisz (powinieneś) je przygotować sam.

A jeżeli coś tworzysz sam, to raczej nie ma możliwości, aby był to plagiat. W razie czego łatwo się z tego wytłumaczysz (wystarczy, że pokażesz wypełnione ankiety lub wywiady).

W swoich badaniach zastosujesz także wiele elementów graficznych takich jak wykresy, rysunki, schematy. JSA tych elementów nigdy nie sprawdza. Po przesłaniu pracy do badania zostaje z niej „wycięty” tylko tekst.

Obiekty inne niż tekst są pomijane przez algorytm systemu i nie podlegają badaniu anty plagiatowemu.

Przykład dobrego tematu:
1. Analiza świadomości zagrożeń wynikających z korzystania z portali społecznościowych. Na przykładzie uczniów Szkoły Podstawowej numer 1 w miejscowości X.

3. Unikaj tematów całkowicie teoretycznych

Nawiązując do poprzedniego punktu unikaj tematów, będących czystą teorią. Wybierając temat, w których będziesz opisywał np. statut gminy, statut policji, statut służby celnej itp. na własne życzenie wpędzasz się w kłopoty.

Zastanów się.

Na ile sposobów opiszesz zadania gminy? Czy potrafisz własnymi słowami przedstawić ustawowe definicje policji lub straży miejskiej?

Co prawda na większości uczelni dopuszczalny współczynnik zapożyczeń to 30%. Jednak szybko go zapełnisz, wpisując definicje i cytując innych autorów.

Przy pracy liczącej 50 stron samej treści i przy dozwolonym współczynniku 30% będziesz musiał napisać 35 stron całkowicie własnymi słowami. Jesteś gotowy na takie wyzwanie?

Przykład złego tematu:
1. Globalizacyjne zagrożenia bezpieczeństwa narodów

4. Nie wybieraj tematów wymagających cytowania wielu aktów prawnych

Akty prawne nie są złe. Zdecydowanie wzbogacają treść każdej pracy dyplomowej.

Wzbogacają to słowo klucz.

Jeżeli myślisz, że Twoja praca będzie składała się z obszernych fragmentów, aktów prawnych okraszonych Twoim kilku zdaniowym komentarzem, to jesteś w błędzie. JSA tego na pewno nie przepuści.

Cytowania aktów prawnych mogą stanowić około 5-10% Twojej pracy. Nigdy nie wybieraj tematu z myślą, że zapełnisz strony pracy aktami prawnymi.

Przykład złego tematu:
1. Prawne aspekty zarządzanie bezpieczeństwem narodowym w Polsce.

5. Przekształcaj bardzo znane tematy w tematy unikalne

Bardzo często tak jest, że otrzymujesz listę gotowych tematów i musisz wybrać jeden.

Nie masz za wiele do powiedzenia. Promotor nie chce także Twojej inwencji twórczej, ponieważ on się dobrze zna na tej tematyce i nie potrzebuje się dokształcać. Nie interesuje go także, że jego tematy nie są zbyt świeże i innowacyjne, a poziom ich odkrywczości jest równy poziomu humoru dowcipów Karola Strasburgera.

Jeżeli nie możesz zmienić promotora, próbuj modyfikować dostępne tematy. Nawet z bardzo znanego i oklepanego tematu możesz zrobić pachnący świeżością niczym dom po wizycie Doroty Szelągowskiej.

Przykład złego tematu, przy którym raczej nie unikniesz plagiatu:
1. Zarządzanie kryzysowe na przykładzie powiatu …….x

Ze złego tematu zrób super temat:
1. Zarządzanie kryzysowe z perspektywy straży pożarnej w przypadku wystąpienia powodzi. Studium przypadku powodzi w powiecie X na 2006 roku.

Jeżeli jednak promotor pozostaje oporny na Twoją dobrą wolę, to pomyśl naprawdę nad zmianą promotora. Teraz się trochę pomęczysz, ale być może uratujesz swoją pracę.

6. Przekształć temat teoretyczny na badawczy

Skoro już jesteśmy przy przekształcaniu tematów musisz wiedzieć o ważnej sprawie. Z każdego tematu teoretycznego da się zrobić temat badawczy.

Jeżeli postanowisz wybrać temat badawczy (co szczerze polecam), a promotor zaproponuje same tematy teoretyczne, to także masz duże pole manewru.

Wystarczy, że do części teoretycznej dodasz rozdział badawczy (często także metodologiczny)

Temat teoretyczny:
1. Zjawisko przestępczości nieletnich w Polsce.

Zmiana na temat badawczy:
1. Analiza najczęstszych przestępstw i ich przyczyn popełnianych przez nieletnich w gminie X w opinii seniorów/kobiet/ społeczności lokalnej.

7. Wybieraj temat, do którego znajdziesz wiele nowej literatury

Zawsze do wyboru będziesz miał kilka tematów, do których znajdziesz mnóstwo klasycznej literatury.

Piszesz o zarządzaniu? To korzystasz z książek Grifina. Piszesz o policji? Skorzystasz z literatury Kotowskiego i Opalińskiego.

Kiedyś wybierając temat z dużą ilością klasycznej bibliografii, byś postąpił bardzo słusznie. Mogłeś zmiksować 10 klasyków i cześć teoretyczną miałeś praktycznie napisaną.

Teraz jest zupełnie inaczej. Korzystając z popularnych książek, w dużym stopniu narażasz się na plagiat. Dzieła te zostały wykorzystane przez kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset tysięcy studentów,

Dlatego też wybierając temat, zanalizuj, czy znajdziesz do niego wiele nowej literatury (im nowsza, tym lepsza). W bazie systemu nie ma bowiem literatury.

Korzystając z nowych książek, masz duże szanse, że inni studenci jeszcze z nich nie skorzystali (czytaj: nie przepisali ich obszernych fragmentów do swoich prac).

Oczywiście klasyki są potrzebne i należy je cytować. Zachowaj jednak umiar i skup się na jak najnowszych dziełach.

Przykład dobrego tematu, dzięki któremu unikniesz plagiatu:
1. Rozwój marketingu internetowego na przykładzie polskich sklepów internetowych. Analiza lat 2014-2018.

8. Wybieraj temat zgodny z Twoimi zainteresowaniami

Niby truizm, ale większość studentów z różnych względów o tym zapomina, wybierając temat, który ich obchodzi tyle, co bezdomnego ceny mercedesów.

Pamiętaj, nawet jeżeli promotor chce wymusić wybór Twojego tematu, to nie daj się.

Pisanie na temat, który Cię zupełnie nie interesuje to droga przez mękę. Ciężko Ci będzie wtedy coś napisać własnymi słowami i dodać coś od siebie.

Sytuacja zmieni się diametralnie, gdy wybierzesz temat, który jest Twoją pasją. Wtedy Twoja klawiatura dosłownie zapłonie.

Twoja teoria nie będzie tylko zlepkiem definicji, ale Twoimi przemyśleniami. Dodasz wiele zdań od siebie, sparafrazujesz innych autorów, wręcz będziesz umiał z nimi dyskutować.

Pamiętaj im więcej Ciebie w Twojej pracy dyplomowej, tym mniejsze prawdopodobieństwo plagiatu. Dodatkowo, jeżeli się na czymś dobrze znasz, to o wiele łatwiej udowodnisz promotorowi, że prace pisałeś sam.

Przykład dobrego tematu:

Interesujesz się tematyką wojskową.
1. Rola i zadania Wojsko Obrony Terytorialnej w systemie obronności Rzeczypospolitej Polski. Analiza lat 2014-2018.

Interesujesz się reklamą Google Adwords.
1. Działania marketingowe w sklepie internetowym X w latach 2017-2018. Ze szczególnych uwzględnieniem reklamy Google Adwords.

Bonus🎁 Chcesz ze swojej pracy licencjackiej zrobić magisterską?

Miałem o tym nie pisać, ale temat jest bardzo gorący. Zawsze w październiku i listopadzie dostaje kilkadziesiąt maili, których sens jest mniej więcej taki:

„Napisałem pracę licencjacką,  terapiszę pracę magisterską. Chciałbym wybrać podobny temat. Jak z pracy licencjackiej zrobić pracę magisterską, najmniejszym możliwym wysiłkiem?”

Odpowiem w dużym skrócie.

Jak z pracy licencjackiej zrobić pracę magisterską i uniknąć plagiatu?

Uzyskaj zgodę promotora na wybranie podobnego (takiego samego tematu).
Nie ukrywaj przed nim, że broniłeś podobną pracę. Możesz mu nawet pokazać swój licencjat.
• Uzgodnij z promotorem, w jaki sposób wykorzystasz swój licencjat do pisania pracy magisterskiej.
Upewnij się, że Ci pomoże, jeżeli Jednolity System Antyplagiatowy pokaże, że przekroczyłeś dozwolone współczynniki.

Nie chce Cię zniechęcać, ale pisząc pracę magisterską, mocno korzystając z wcześniej obronionego licencjatu, JSA na 99% pokaże plagiat.

Kluczowa jest rola promotora. Jeżeli wiesz, że Ci pomoże i zaakceptuje prace, pomimo przekroczenia dozwolonych współczynników to możesz tak zrobić.

Jeżeli jednak Twój promotor, jest wpatrzony w wynik Jednolitego Systemu Antyplagiatowego niczym w wyrocznie i wiesz, że Ci nie pomoże, to nawet nie myśl o korzystaniu ze swojego licencjata.

Niech Twoja praca licencjacka pokrywa się kurzem. Ty wybierz unikalny temat i pisz nową pracę. Unikniesz wielu problemów i tłumaczeń przed promotorem, który niekoniecznie chce zrozumieć nowy system.

Podsumowanie. Jaki temat wybrać, aby uniknąć plagiatu?

Jak widzisz Jednolity System Antyplagiatowy, bardzo wiele zmienił. Musisz się bardzo nagimnastykować już na etapie wyboru tematu.

Wybór pierwszego lepszego tematu, bez żadnego zastanowienia sprawi, że później będziesz miał bardzo ciężko.

Jednak jeżeli poświecisz te 2 godziny i trochę pomyślisz nad wyborem tematu, to pisanie pracy będzie przyjemnością. Bardzo możliwe, że uda Ci się uniknąć późniejszego mozolnego poprawiania pracy po sprawdzeniu przez JSA.

Czy możesz mi pomóc z wyborem tematu pracy licencjackiej lub magisterskiej?

Tak jak najbardziej. Zobacz moje propozycje tematów
–>150 przykładowych tematów prac licencjackich i magisterskich. 12 kierunków studiów!

Wybrałem temat pracy dyplomowej co dalej?

Przygotuj bibliografię.

–>Jak przygotować bibliografię do pracy dyplomowej bez chodzenia po bibliotekach?

Przygotuj plan

–>Jak napisać dobry plan pracy licencjackiej i magisterskiej

–>Jak przygotować plan pracy licencjackiej. Poradnik krok po kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.