Tematy prac magisterskich– przykłady

Ostatnia aktualizacja 5 marca 2024

Szukasz inspiracji na temat pracy magisterskiej? Możliwe, że jesteś już po licencjacie, więc wiesz, że wybór właściwego tematu to pół sukcesu w drodze do zdobycia tytułu. Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy wyborze tematu, żeby później nie żałować, dowiesz się z tego artykułu. Zapraszam do lektury! 

Nie mam czasu czytać! Potrzebuję szybkiej pomocy z pisaniem pracy dyplomowej!

Kliknij i zobacz, co mogę Ci zaoferować ⬇
–> Pomoc z Twoją pracą licencjacką
–> Pobierz przykładową pracę licencjacką

Nie wiem, jak zacząć. Masz coś dla mnie?
–> E-book- Jak Napisać Pracę Dyplomową W Tydzień

tematy prac magisterskich przykłady

Możliwe, że trafiłeś na moim blogu na serię moich artykułów z przykładami tematów prac licencjackich z różnych kierunków studiów. Może pomyślałeś sobie: Po co pisać artykuł o przykładach tematów prac magisterskich, jeśli są licencjackie?

Praca licencjacka i magisterska- może wielu studentom wydawać się, że dany temat może pasować do dwóch typów prac, ale niestety nie jest to takie proste… 

3 różnice między pracą licencjacką magisterską

Często mówi się, że magisterka to rozbudowana praca licencjacka. Oczywiście takie ogólne wyjaśnienie można przyjąć za słuszne. Ale Magister na 5 lubi konkrety i moim zdaniem istnieją 3 najważniejsze różnice między wskazanymi rodzajami prac, a mianowicie:

1. Stopień eksploracji tematu:

W pracach licencjackich: bardziej powierzchowny, skupienie na podstawowych i ogólnych informacjach z danego zagadnienia w oparciu o ograniczoną liczbę źródeł.

W pracach magisterskich: bardziej szczegółowy, wyczerpująca i wnikliwa analiza tematu w oparciu o umiejętność myślenia analitycznego, wyciągania wniosków i rekomendacji. Wobec takich prac promotorzy mają większe oczekiwania związane z oryginalnością czy innowacyjnością tematu pracy.

2. Część badawcza pracy:

W pracach licencjackich: nie zawsze jest wymagana, a jeśli tak to proste, krótkie badania.

W pracach magisterskich: zdecydowanie obowiązkowy element pracy, student musi samodzielnie przeprowadzić całą procedurę badawczą wraz z analizą danych, co jest największą wartością pracy i przyczynia się do rozwoju danej dziedziny.

3. Wymogi formalne, przede wszystkim liczba stron pracy:

W pracach licencjackich: min. 30 stron. Sprawdź wytyczne uczelni.

W pracach magisterskich: min.60 stron. Sprawdź wytyczne uczelni.

Jeśli napisałeś pracę licencjacką, z pewnością jesteś dobrze  “rozgrzany”  do wyzwania, jakim jest praca magisterska.

Kiedy możesz wykorzystać swój temat z licencjatu jako inspiracja do tematu pracy magisterskiej?

Regularnie studenci pytają mnie, czy mogą wykorzystać temat z pracy licencjackiej do pracy magisterskiej. Moim zdaniem istnieją sytuacje, gdy możesz zainspirować się tematem z licencjatu. Temat ten musi spełnić określone warunki:

1. Możliwość głębszej eksploracji tematu

W magisterce problematyka z pracy licencjackiej może służyć jako fundament, podstawę, aby dane zagadnienie poznać głębiej. Musi być niezbadana przestrzeń do dokładniejszej analizy tematu.

2. Wprowadzenie elementu badawczego (lub rozszerzenie badań- jeśli w licencjacie też były)

Temat z licencjatu możesz rozszerzyć o część badawczą, czyli przeprowadzić badania, które pozwolą uzyskać ciekawe wyniki do analizy.

W przypadku licencjatów, gdzie pojawił się element badawczy- możesz zrobić modyfikację czy “ulepszenie” badań, np.: zmienić metodę na bardziej zaawansowaną lub bardziej pasującą do problemu badawczego albo zmienić, rozszerzyć grupę badawczą czy wprowadzić przedział czasowy w badaniu.

3. Kontynuowanie pracy nad zagadnieniem z licencjatu

Możliwe, że w trakcie zgłębiania tematu z licencjatu, odkryłeś jakieś nowe, niezbadane i interesujące kierunki do eksploracji naukowej. To też jest dobry pomysł na temat pracy magisterskiej.

4. Zgoda promotora- koniecznie!

Obowiązkowo musisz zapytać promotora, czy widzi “potencjał” tematu z licencjatu na pracę magisterską. Możesz skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia. Może pokaże Ci nowe horyzonty do “naukowego odkrycia”?

Musisz być świadomy, że temat z pracy licencjackiej powinien stanowić bazę, czy punkt wyjścia do pracy nad magisterską. Nie możesz zrobić tzw. “kopiuj – wklej” rozdziałów teoretycznych z licencjatu, dodać część metodologiczną oraz badawczą i magisterka gotowa. Byłoby super! Ale tak prosto to niestety nie jest!

Musisz podejść do “starego” tematu z nowej perspektywy. Na pocieszenie napiszę Ci, że Twoja wiedza i doświadczenie zdobyte podczas pisania licencjatu na pewno będzie wartością dodaną do magisterki.

Tematy prac magisterskich. Po 150 przykładów.
21 kierunków studiów!

Masz mało czasu? Nie czekaj! Skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań!

Dlaczego warto? Przeczytaj całą ofertę»

1. 150 tematów z administracji (POBIERAM ⬇)

2. 150 tematów z bezpieczeństwa wewnętrznego (POBIERAM ⬇)

3. 150 tematów z ekonomii (POBIERAM ⬇)

4.150 tematów z logistyki i transportu (POBIERAM ⬇)

5. 150 tematów z marketingu (POBIERAM ⬇)

6. 150 tematów z pedagogiki (POBIERAM ⬇)

7. 150 tematów z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej (POBIERAM ⬇)

8. 150 tematów z pielęgniarstwa (POBIERAM ⬇)

9. 150 tematów z psychologii (POBIERAM ⬇)

10. 150 tematów z ratownictwa medycznego (POBIERAM ⬇)

11. 150 tematów z resocjalizacji (POBIERAM ⬇)

12. 150 tematów z turystyki (POBIERAM ⬇)

13. 150 tematów z zarządzania (POBIERAM ⬇)

14. 150 tematów z kosmetologii (POBIERAM ⬇)

15. 150 tematów z dietetyki (POBIERAM ⬇)

16. 150 tematów z fizjoterapii (POBIERAM ⬇)

17. 150 tematów z finansów i rachunkowości (POBIERAM ⬇)

18. Prawo (POBIERAM⬇)

19. Informatyka (POBIERAM⬇)

20. Filologia Polska (POBIERAM⬇)

21. Filologia Angielska (POBIERAM⬇)

W kolejnych artykułach przedstawię Ci po 5 przykładowych tematów z najpopularniejszych kierunków studiów.

Jak zapewne zauważysz, pewne dziedziny zostały pominięte, ponieważ po prostu się nimi nie zajmuję i nie jestem w stanie Ci z nich pomóc (na razie).

Co koniecznie musisz zrobić, zanim wybierzesz temat pracy magisterskiej?

Bez zbędnych ogródek. Musisz dobrze przemyśleć temat i przeanalizować jego propozycję z promotorem.

Niewłaściwy wybór można porównać do “nietrafionej” dziewczyny czy chłopaka. Będziesz się mega “męczył” w związku aż stracisz radość z życia. Dziewczynę / chłopaka można łatwo zmienić (z reguły?), a temat pracy? Niekoniecznie…

Dlatego koniecznie przeczytaj wpis, aby świadomie wybrać dobry temat pracy:

–> Jak dobrze wybrać temat pracy licencjackiej lub magisterskiej?
–> Tematy prac licencjackich. Jak wybrać dobrze i uniknąć plagiatu?

Druga kwestia- porządnie zastanów się nad kwestią badań własnych– jak, gdzie czy na kim, chcesz je przeprowadzić? Upewnij się, czy w ogóle wizja Twoich badań jest realna do przeprowadzenia ( np. dostęp do dokumentacji wewnętrznej firm czy odpowiednia liczba grupy badawczej).

W pomysłach na badania tylko Twoja wyobraźnia jest ograniczeniem…i RZECZYWISTOŚĆ! Co z tego, że wymyślisz wywiad z twórcą Facebooka, jeśli (nie chcę Ci podcinać skrzydeł) jest mało realne, że uda Ci się ten wywiad przeprowadzić….

Mam także kurs Piszę Bez Plagiatu, gdzie na temat wyboru tematu znajdziesz 10 lekcji wideo i szereg materiałów dodatkowych:

–> Przeczytaj więcej o kursie: Piszę Bez Plagiatu

Pomysły na badania w pracy magisterskiej

W magisterce uważam, że najważniejsza jest część badawcza. Oczywiście, każdy element pracy jest ważny. Jednak część badawcza często jest szczególnie interesująca w opinii promotorów i ma znaczący wpływ na odbiór pracy.

Jest to Twoja indywidualna naukowa interpretacja pomysłu na badania oraz analizy danych. Dlatego ważne, żebyś nie “odgrzewał” starych pomysłów na badania, które zostały już wiele razy opisane przez studentów. Wzbudza to nudę i brak zainteresowania u promotora.

Oryginalny koncept na badania na pewno wprowadzi w pracę promotora trochę świeżości, zaciekawienia i możliwe, że większe zaangażowanie w pomoc dla Ciebie.

Najlepsze metody badawcze do magisterki w opinii Magistra na 5

Wachlarz metodologii badawczej jest bardzo rozbudowany. Każda dziedzina naukowa ma “swoje” ulubione metody, dzięki którym można uzyskać najbardziej wiarygodne i bogate wyniki do analizy.

Magister na 5 też ma swoje ulubione metody?, które praktycznie mogą się sprawdzić w większości badań na większości kierunków???. W tych metodach dosyć łatwo jest skonstruować narzędzie, przeprowadzić badanie i przede wszystkim opracować dane i wyciągnąć wnioski oraz rekomendacje.

Top of the top w mojej opinii to sondaż diagnostyczny (czyli kwestionariusz ankiety lub wywiadu). Kolejne metody, które możesz wziąć pod uwagę to analiza dokumentów czy studium przypadku (zwłaszcza w kierunkach medycznych, czy ewentualnie psychologicznych).

Przy wyborze metody badawczej bierz pod uwagę 3 kryteria:

 1. Temat pracy.
 2. Pomysł na badania.
 3. Realność przeprowadzenia badania.

Jeśli Twoim zdaniem wybrana metoda “pasuje” do tematu i konceptu na badania oraz masz pewność przeprowadzenia procedury badawczej, to spokojnie zaproponuj propozycję tematu promotorowi. Jeśli uzyskasz zgodę, masz już pierwszy, najtrudniejszy krok za sobą! ???

Chcesz więcej poczytać o metodach w pracy magisterskiej?? Proszę bardzo!

O najpopularniejszych metodach badawczych w pracach dyplomowych:
–> Metody badawcze w pracy licencjackiej i magisterskiej

O sondażu diagnostycznym:
–> Sondaż diagnostyczny w pracy licencjackiej i magisterskiej

Jak przyspieszyć wybór tematu z ChatGPT? ?

Chat GPT z wielką przyjemnością pomoże Ci w podjęciu decyzji z wyborem tematu. To bardzo wyrozumiały, cierpliwy, kulturalny, a przede wszystkim pomocny”e-promotor”, dla którego nie ma głupich pytań?.

Tylko ostrzegam!! Chat czasami może napisać Ci odpowiedź od czapy, więc nie wierz mu bezmyślnie! I pamiętaj o prawidłowych promptach.

Możesz zapytać też chat o pomysły na badania w ramach tematu, którym chcesz się zająć w pracy magisterskiej. Jeśli masz ogólny pomysł na temat swojej pracy, skorzystaj z jego pomocy i doprecyzuj go. Jak to zrobić?

Przykład polecenia:

Podpowiedz mi, jakie mogą być pomysły na badania w ramach tematu pracy magisterskiej dotyczącego motywacji pracowników w urzędzie gminy?

Zobacz, co wygenerował chat:

pomysły na badania do tematu pracy-magisterskiej

Chcesz nauczyć się sztucznej inteligencji? Chcesz szybko wybrać temat pracy z ChatGPT?

Sprawdź pakiet:
–> Przyspiesz Pisania Pracy Dyplomowej z ChatGPT

Jeżeli chcesz więcej przykładowych tematów, sprawdź ofertę:
–>150 przykładowych tematów pracy dyplomowej

Chcesz indywidualnej pomocy z wyborem tematu? Sprawdź ofertę konsultacji.

Tematy prac dyplomowych proponowane przez uczelnie/promotorów

Pewnie już masz pierwsze doświadczenia i spostrzeżenia, jak duży wpływ na pisanie  Twojej pracy ma promotor. Szczególnie, gdy narzuca swoją listę tematów, która niekoniecznie musi być w obszarach Twoich zainteresowań… Dlatego, jeśli znajdziesz interesujący pomysł wśród propozycji uczelni to super. Wszyscy są zadowoleni i szczęśliwi!

Jednak częściej się zdarza, gdy scenariusz jest mniej optymistyczny dla Ciebie… Dlatego będzie zdecydowanie lepiej, jeżeli sam zaproponujesz temat swojemu promotorowi. Dlaczego? Przeczytaj już wspomniany wpis:

–> Jak dobrze wybrać temat pracy licencjackiej lub magisterskiej?

Podczas wieloletniej pracy ze studentami, wypracowałem 3 kryteria, dzięki której z łatwością skonstruujesz temat swojej pracy. Ten sposób sprawdza się w 90% przypadków. Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie temat:

 1. Określa dziedzinę zainteresowań.
 2. Zawęża zakres pracy do konkretnego zagadnienia.
 3. Zawęża przedmiot badań do określonego zagadnienia.

Jeśli w tych trzech zasadach odpowiedź jest twierdząca, to znaczy, że temat jest właściwy do analizy naukowej na poziomie magisterskim.

Przykładowe tematy prac magisterskich od Magistra na 5

Myślę, że przy szukaniu własnego tematu uda Ci się na podstawie przykładów Magistra na 5  wpaść na ciekawy pomysł i wymyślić oryginalny temat swojej pracy.

Przedstawione propozycje tematów mają być Twoją inspiracją do wypracowania własnego tematu. Musisz go doprecyzować pod siebie, własne zainteresowania czy możliwości przeprowadzenia badań oraz upodobania naukowe promotora, jeśli chcesz liczyć na jego merytoryczną pomoc.

Warto poświęcić nieco więcej czasu na przemyślany wybór tematu, aby nie żałować decyzji przy pierwszych trudnościach, jak szukanie literatury.

Liczę, że Twój jedyny w swoim rodzaju temat pracy, zaciekawi promotora, a także Ty będziesz opracowywał go z dużą motywacją i zaangażowaniem.

Zaczynajmy. Kliknij w link Twojego kierunku studiów ⬇⬇

 1. Przykładowe tematy z bezpieczeństwa wewnętrznego
 2. Przykładowe tematy z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej
 3. Przykładowe tematy z ekonomii
 4. Przykładowe tematy z administracji
 5. Przykładowe tematy z turystyki i rekreacji
 6. Przykładowe tematy z transportu
 7. Przykładowe tematy z dietetyki
 8. Przykładowe tematy prac licencjackich z ratownictwa medycznego
 9. Przykładowe tematy prac licencjackich z zarządzania
 10. Przykładowe tematy prac licencjackich z pedagogiki
 11. Przykładowe tematy prac licencjackich z marketingu
 12. Przykładowe tematy prac licencjackich z logistyki
 13. Przykładowe tematy prac licencjackich z resocjalizacji
 14. Przykładowe tematy prac licencjackich z kosmetologii
 15. Przykładowe tematy prac licencjackich z fizjoterapii
 16. Przykładowe tematy prac licencjackich z pielęgniarstwa
 17. Przykładowe tematy prac licencjackich z finansów i rachunkowości

Czy możesz mi pomóc z wyborem tematu pracy licencjackiej lub magisterskiej?

Bardzo chętnie pomagamy studentom, którzy są dopiero na etapie wyboru tematu pracy. Zobacz, co mogę Ci zaoferować ⬇

–> Konsultacje przy wyborze tematu
–> 150 przykładowych tematów z kilkunastu kierunków studiów
–>Kurs: Piszę Bez Plagiatu

Wybrałem temat pracy licencjackiej. Co dalej?

Przygotuj bibliografię:
–> Jak przygotować bibliografię do pracy dyplomowej bez chodzenia po bibliotekach?

Przygotuj plan:
–> Jak napisać dobry plan pracy licencjackiej i magisterskiej?
–> Jak przygotować plan pracy licencjackiej? Poradnik krok po kroku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *