Jak wybrać dobry temat pracy magisterskiej

Temat pracy magisterskiej to najważniejsza decyzja na Twojej drodze ku zdobyciu tytułu magistra. Dokonujesz wyboru, jak spędzisz kilkadziesiąt godzin swojego życia. Chcesz wybrać temat pracy magisterskiej, przy którym praca będzie przyjemnością? Chcesz dostać schemat, za pomocą którego z łatwością wymyślisz kilkanaście tematów? Czytaj artykuł do końca. 

Nie mam czasu czytać. Potrzebuję szybkiej pomocy z wyborem tematu!!
Kliknij poniżej⬇.

–>Konsultacje przy wyborze tematu pracy dyplomowej
–>150 przykładowych tematów prac dyplomowych z 13 kierunków

Jak wybrać temat pracy magisterskiej

Przede wszystkim gratulacje. Jesteś już na etapie pisania pracy magisterskiej. To znaczy, że licencjat masz już napisany i obroniony. (Chyba, że jesteś na jednolitych studiach magisterskich, wtedy nie musisz pisać licencjatu).

Gratuluję Ci przede wszystkim dlatego, że chcesz poświęcić swój czas i siłę na kontynuowanie swojej edukacji. Wielu studentów kończy swoją karierę na niezbędnym minimum, czyli na licencjacie. Ty chcesz zdobyć tytuł magistra. Najlepiej Magistra na 5😁.

Nie jesteś całkowicie zielony w dziedzinie pisania prac dyplomowych. Wiesz, co to poprawki i Jednolity System Antyplagiatowy. Wiesz także, że wybór złego tematu może bardzo utrudnić Ci pisanie Twojej pracy magisterskiej.

Jak wybrać temat pracy dyplomowej, licencjackiej lub magisterskiej?

Dawno temu napisałem bardzo długi artykuł o wyborze tematu pracy dyplomowej. Cała ta wiedza pozostaje dalej aktualna. Jednak wybór tematu pracy magisterskiej jest trochę bardziej skomplikowany.

Jeżeli chcesz, przeczytaj teraz ten artykuł.
— > Jak wybrać temat pracy dyplomowej.

Chciałbym, abyś zapamiętał z niego kilka najważniejszych lekcji.

Temat pracy magisterskiej- najważniejsze zasady

1. Temat pracy magisterskiej musi Cię naprawdę interesować

Wybierz taki temat, który Cię naprawdę interesuje. Zastanów się, co lubisz czytać i oglądać? Czy jest jakaś dziedzina, która Ci się nigdy nie znudzi? Coś, o czym możesz czytać do 3 w nocy, mimo że musisz wstać o 6 rano? Istnieje jakiś temat, o którym mógłbyś rozmawiać godzinami?

Czy można te zainteresowania wykorzystać w Twojej pracy magisterskiej?

Pamiętaj, że tutaj sprawdza się powiedzenie-Przyjemne z pożytecznym to sukces odwieczny.

2.  Zastanów się nad tematem pracy magisterskiej związanym z Twoją pracą zawodową

A może Twoja praca zawodowa sprawia Ci przyjemność i satysfakcję? Pomyśl, który jej element mógłby zostać opisany w Twojej pracy magisterskiej. Może masz pomysł, aby coś usprawnić, ulepszyć?

Może byłeś uczestnikiem jakiegoś bardzo ciekawego projektu, który przyniósł wymierne rezultaty? Jeżeli istnieje możliwość opisania go w formie studium przypadku (case study), to masz już doskonały pomysł na swoją pracę.

3. Czego się nauczysz przy okazji pisania swojej pracy?

Nad pracą magisterską spędzisz kilkadziesiąt godzin. Warto owocnie spożytkować ten czas. Dlatego wyklucz od razu wszelkie tematy, opierające się na przepisywaniu książek i nudnej teorii.

Zastanów się, czego mógłbyś się nauczyć przy okazji realizacji swojej pracy magisterskiej.

Przykładowo

Jesteś marketingowcem i  robisz strony internetowe. Chciałbyś rozszerzyć swoje kompetencje i nauczyć się email marketingu.

 • Wybieraj temat związany z budową list mailowych, sprzedaży mailowej, itp. Najlepiej jak opiszesz konkretny przypadek.
 • Możesz iść jeszcze dalej. Ucz się email marketingu, przeprowadzaj kampanie i opisz je w swojej pracy magisterskiej. To jest dopiero student pro😁.
 • Poszukaj takiego promotora, który się na tym zna i po prostu czuje ten temat. Najlepiej jak będzie praktykiem tej dziedziny. Ideałem byłby promotor, mający własną agencję marketingową. Szukaj osoby, od której Ty możesz się dużo nauczyć.

4. Zastanów się bardzo dokładnie nad wyborem tematu pracy magisterskiej

Możesz porównać wybór tematu do wyboru łóżka. Jeżeli łóżko wybierzesz pierwsze z brzegu i na szybko, będziesz chodził niewyspany przez najbliższe 10-15 lat.

Jeżeli temat swojej pracy magisterskiej wybierzesz „na kolanie”, będziesz naprawdę męczył się przez kilkanaście miesięcy, a może nawet lat. W najczarniejszym scenariuszu istnieje możliwość, że wcale nie uda Ci się napisać pracy.

5. Nie wybieraj tematu za trudnego ani też za łatwego

Jeżeli wybierzesz za trudny, spędzisz wiele godzin na przygotowaniu pracy. Przy nadgorliwym promotorze, będziesz musiał napisać pracę powiedzmy na 200 stron. W ekstremalnym przypadku, wcale jej nie napiszesz, bo zniechęci Cię wieczną krytyką i tysiącami poprawek.

Jeżeli wybierzesz temat bardzo łatwy, taki na który powstaje rocznie tysiące prac, będziesz miał inny problem. Ten problem nazywa się Jednolity System Antypagiatowy. Istnieje ogromna szansa wykrycia plagiatu przez system pomimo, że go wcale nie popełniłeś.

Czytaj więcej o Jednolitym Systemie Antyplagiatowym>>

6. Nie pozwól narzucić sobie tematu pracy magisterskiej przez promotora, który Ci nie odpowiada

Jeżeli masz taką możliwość, to najpierw wybierz temat, a dopiero później promotora.

Przenigdy nie zgadzaj się na temat, który Cię kompletnie nie interesuje, a jest „konikiem” promotora. To Ty masz być ekspertem, który dzięki napisaniu pracy magisterskiej jeszcze pogłębi swoją wiedzę. Wróć do punktu 3.

7. Znajdź dużo wcześniej obiekt swoich badań

Przy pracy magisterskiej przeważnie będziesz musiał przeprowadzić badania. Czyli powinieneś znaleźć wcześniej obiekt tych badań. Niestety różnie z tym bywa.

Wcześniej upewnij się, że będziesz mógł przeprowadzić badania w danej firmie. Zapytaj też, czy na pewno udostępnią Ci materiały.

Jeżeli masz zaplanowany wywiad np. z kierownikami, to zorientuj się najpierw, czy na pewno wyrażają na to zgodę i znajdą czas dla Ciebie.

Jeżeli trzeba, to wcześniej przeprowadź te badania. Zazwyczaj „poważni” ludzie są bardzo zajęci i to Ty będziesz zabiegał o ich czas. Nigdy odwrotnie. (No chyba, że Ty jesteś prezesem i chcesz przeprowadzić wywiad lub ankietę ze swoimi pracownikami).

Praca magisterska to praca badawcza!!

W pracy magisterskiej musisz OBOWIĄZKOWO przeprowadzić badania.

Mam nadzieję, że jest to dla Ciebie wystarczająco jasne, ponieważ dalsza część artykułu dotyczy tylko prac badawczych.

Jeżeli ktoś wmawia Ci, że praca może być oparta tylko na literaturze, lepiej nie słuchaj takiej osoby. Także uciekaj jak najdalej od promotora, który zgodzi się na teoretyczną pracę magisterską.

Dlaczego? Piszesz pracę magisterską, a nie pięciostronicowe wypracowanie na zaliczenie Podstaw Socjologii w Wyższej Szkole Gotowania Na Gazie. Tutaj masz się czegoś nauczyć. Przepisywanie teorii to zwykłe marnowanie czasu, dodatkowo na 100% czekają Cię problemy z JSA.

Do kiedy należy wybrać temat pracy magisterskiej?

Generalnie im wcześniej zaczniesz tym lepiej. Wskazówki ze wspomnianego już artykułu pozostają aktualne.

Jak się domyślam, cierpisz zapewne na brak czasu i ostatnie o czym myślisz to wybór tematu pracy magisterskiej.

W tym przypadku recepta jest prosta. Temat pracy magisterskiej wybieraj w kwietniu, maju lub czerwcu w roku poprzedzającym Twoją obronę.

Czyli bronisz się w czerwcu 2021- zaczynasz przygotowanie w kwietniu 2020.

Rok to wystarczający czas na spokojne przygotowanie pracy magisterskiej. Dodatkowo na wielu uczelniach na ostatnich semestrach będziesz miał mniej zajęć. To wszystko po to, abyś mógł ten czas przeznaczyć na pisanie pracy magisterskiej.

W praktyce czasu na pisanie będziesz miał aż za dużo. Warto wykorzystać go na inne studenckie aktywności, takie jak: praktyki, staże, praca i inne czynności związane ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego.

Najlepszy sposób na wybór/ wymyślenie tematu pracy magisterskiej

Chciałbym Ci jak najbardziej ułatwić, tę z pozoru bardzo skomplikowaną czynność, jaką jest wybór tematu pracy magisterskiej. Moim zdaniem wystarczą 2 proste punkty.

1. Określ dziedzinę swoich zainteresowań i wybierz temat, który Cię wstępnie interesuje

Jeżeli wiesz już, o czym chcesz pisać, to wybierz temat, który pokrywa się z tymi zainteresowanymi. Możesz wybrać go z listy tematów, które udostępnił Twój promotor. Możesz skorzystać z naszych przykładowych tematów. Możesz również sam wymyślić temat.

2. Dodaj do tematu metodę badawczą

Masz do wyboru kilka metod badawczych. W kilku słowach.

1. Ankieta

Najpopularniejsza i najłatwiejsza metoda badawcza. Omówiłem ją bardzo szeroko w artykule ankieta w pracy dyplomowej. 

2. Wywiad

Druga pod względem popularności metoda badawcza. Jeżeli dobrze przygotujesz pytania to przeprowadzenie, opracowanie i omówienie wywiadu będzie nawet łatwiejsze od ankiety.

3.  Obserwacja

Metoda badawcza doskonale sprawdzająca się w pedagogice, psychologii i wszelkich tematach, gdzie masz możliwość obserwacji ludzi i wyciągania wniosków na tej podstawie.

4.  Studium przypadku (inaczej case study)

Ta metoda bardzo dobrze sprawdza się w zarządzaniu i wszelkich naukach pokrewnych. Opisujesz drogę od punktu A do punktu B, od problemu do jego rozwiązania.

Studium przypadku ma zastosowanie także w pielęgniarstwie i innych naukach medycznych. Opisujesz wtedy konkretny przypadek np. pacjenta z daną chorobą i działania, jakie zostały w stosunku do niego podjęte, co przyniosły itp.

5. Analiza dokumentów

Metoda najlepiej sprawdzająca się w rachunkowości, ekonomii, administracji i wszelkich tematach, gdzie możesz analizować dokumenty.

Oczywiście metod badawczych jest znacznie więcej, ja przedstawiłem najważniejsze. Chciałbym, abyś pamiętał, że najczęściej wybieraną, niezawodną, najłatwiejszą w opracowywaniu i pasującą do większości kierunków studiów metodą jest ankieta. Jak możesz to wybierają tą metodę badawczą.

Przykłady tematów prac magisterskich wymyślone w ten sposób

Wybieramy temat pracy magisterskiej- przykład 1

Jestem na bezpieczeństwie wewnętrznym i interesuje się cyberbezpieczeństwem, bezpieczeństwem danych, zabezpieczeniem komputerów, włamaniami do sieci i szeroko pojętą przestępczością internetową.

1. Wybieram temat

Zagrożenia bezpieczeństwa obywateli przestępczością internetową.

2. Dodaję metodę badawczą

To daje mi następujące warianty tego tematu.

Ankieta

 • Zagrożenia bezpieczeństwa obywateli przestępczością internetową. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród osób korzystających z bankowości mobilnej

Wywiad

 • Zagrożenia bezpieczeństwa obywateli przestępczością internetową. Na podstawie wywiadów przeprowadzonych wśród specjalistów do spraw bezpieczeństwa internetowego z firmy X

Obserwacja

 • Zagrożenia bezpieczeństwa obywateli przestępczością internetową. Obserwacja i analiza zachować użytkowników portali aukcyjnych

Studium przypadku

 • Zagrożenia bezpieczeństwa obywateli przestępczością internetową. Studium przypadku działań zwiększających bezpieczeństwo na przykładzie Banku XYZ

Analiza dokumentów

 • Zagrożenia bezpieczeństwa obywateli przestępczością internetową. Analiza najgłośniejszych przypadków kradzieży danych osobowych

Patrzę teraz tematy i zastanawiam się, jakie badania będą w stanie przeprowadzić najsprawniej i najszybciej.

Ja osobiście wybrałbym ankietę i za pomocą formularzy Google szybko i sprawnie przeprowadził ją online. Ewentualnie spróbowałbym swoich sił z wywiadem, jeżeli miałbym dostęp do odpowiednio kompetentnych ludzi.

Wybieramy temat pracy magisterskiej- przykład 2

Studiuję pedagogikę i pracuję z osobami niepełnosprawnymi. Jestem sportowcem, sport to moja prawdziwa pasja. Chciałbym zawodowo rozwijać się w tym kierunku.

1. Wybieram temat

Rola trenera pracy w karierze zawodowej osób z niepełnosprawnościami

2. Dodaje metodę badawczą

Mam następujące warianty tego tematu.

Ankieta

 • Rola trenera pracy w karierze zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród osób niepełnosprawnych w ośrodku X

Wywiad

 • Rola trenera pracy w karierze zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Na podstawie wywiadów przeprowadzonych wśród niepełnosprawnych sportowców

Obserwacja

 • Rola trenera pracy w karierze zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Obserwacja i analiza kariery wybranych zawodników

Case study

 • Rola trenera w karierze zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Analiza kariery zawodowej zawodnika X

Analiza dokumentów

 • Rola trenera w karierze zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Analiza programów treningowych zawodnika x

Czy wybór tematu pracy magisterskiej jest trudny?

Pewnie trochę przestraszyłeś się powyższymi sposobami wyboru tematu? Podejrzewam, że szczególnie obawiasz się metody studium przypadku i obserwacji. I słusznie. Pamiętaj, że Twoim najważniejszym celem podczas wyboru tematu jest przede wszystkim nie komplikować.

Pamiętaj jednak o tym, że będziesz pisał pracę magisterską. Tutaj są większe wymagania dotyczące jakości i długości badań. Ankieta z 10 pytaniami przeprowadzona wśród 20 osób może nie wystarczyć. Musisz się bardziej przyłożyć.

Jeżeli nie czujesz się na siłach i nie masz takiej potrzebny, wybierz najłatwiejsze metody, czyli ankietę i wywiad. Chociaż case study to także bardzo ciekawa i przydatna metoda, szczególnie jeżeli chcesz opisać jakieś własne doświadczenie zawodowe.

Czy dam radę napisać metodologię do badań w pracy magisterskiej?

W pracy licencjackiej metodologia nie zawsze jest wymagana. Czasami może być bardzo krótka.

W pracy magisterskiej musisz napisać metodologię i tu powinna być ona dłuższa (10-12 stron). Czy dasz radę ją napisać?

Na pewno. Szczególnie, że mamy bardzo dużo materiałów pomocnych przy pisaniu metodologii.

— > Jak napisać rozdział metodologiczny
–> Przykładowe rozdziały metodologiczne

Temat pracy magisterskiej- podsumowanie

W tym artykule przedstawiłem Ci najważniejsze informacje. Przede wszystkim dostałeś schemat wyboru tematu pracy magisterskiej. Może nie jest najlepszy, nie jest jakoś bardzo szczegółowo rozpisany. Nie takie jest jego zadanie.

Ma być konkretny i łatwy do zastosowania. Ma wyzwolić Twoją kreatywność. Za jego pomocą w ciągu 30 minut możesz zaproponować kilkanaście tematów pracy magisterskiej.

Chciałbyś jeszcze poczytać o wyborze tematu pracy magisterskiej?

Wróć do fundamentalnego artykułu:
–>Jak wybrać temat pracy dyplomowej

Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie wyboru tematu pracy dyplomowej.
–> Jak wybrać temat pracy dyplomowej. Najczęściej zadawane pytania. (premiera wkrótce)

Przykładowe tematy prac magisterskich

Przygotowałem specjalny dział, w którym możesz zobaczyć przykładowe tematy prac magisterskich z różnych kierunków studiów. Mam nadzieję, że posłużą Ci za dobrą inspirację.
–>Przykładowe tematy prac magisterskich z… (premiera wkrótce. Do końca 2020)

Jak możesz mi pomóc z wyborem tematu pracy magisterskiej?

Bardzo chętnie pomagamy studentom, którzy są dopiero na etapie wyboru tematu pracy. Zobacz, co mogę Ci zaoferować⬇

–>Konsultacje przy wyborze tematu.
–>150 przykładowych tematów z kilkunastu kierunków studiów.
–>Kurs Piszę Bez Plagiatu.

Wybrałem temat pracy magisterskiej. Co dalej?

Przygotuj bibliografię.
–>Jak przygotować bibliografię do pracy dyplomowej bez chodzenia po bibliotekach?
Przygotuj plan.
–>Jak napisać dobry plan pracy licencjackiej i magisterskiej?
–>Jak przygotować plan pracy licencjackiej? Poradnik krok po kroku.

A co Ty myślisz o wyborze tematu pracy magisterskiej?

A Ty, o czym będziesz pisał lub pisałeś? A może znasz lepsze sposoby na wybór/ sformułowanie tematu swojej pracy magisterskiej? Masz jakieś pytania? Proszę, podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach na samym dole.

Wielka prośba

Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi  dotrzeć do innych osób, które także mogą skorzystać z tej wiedzy. Jak to zrobić?

1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB 👍📣.

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze📧.

3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej⬇⬇.

Nie zapomnij o prezencie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.