Kryteria oceny prac dyplomowych

Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie są kryteria oceny prac dyplomowych. Wskażę Ci elementy, które najczęściej są sprawdzane. Warto jak najlepiej je dopracować, ponieważ często decydują one o wysokiej ocenie pracy.

Nie mam czasu czytać. Potrzebuję błyskawicznej pomocy z poprawą swojej pracy!!
Kliknij poniżej⬇.

–>Błyskawiczna pomoc w poprawie prac dyplomowych

Co jest sprawdzane w pracy dyplomowejPrzygotowaliśmy wersje video poniższego poradnika. Zobacz koniecznie i daj znać czy Ci się podoba.

Czy wszystkie pracy dyplomowe są  dokładnie sprawdzane?

Wyobraź sobie, że masz już gotową pracę licencjacką lub magisterską, którą składasz do dziekanatu. Pozostało jeszcze tylko sprawdzenie jej przez promotora i recenzenta, kilka dni oczekiwania i możesz przystępować do obrony.

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym czy wszystkie prace licencjackie i magisterskie są czytane i dokładnie sprawdzane?

W przypadku 15 seminarzystów, z których każdy złoży pracę o objętości minimum 50 stron, promotor i recenzent mają 750 stron tekstu do przeczytania. Nie muszę chyba dodawać, że raczej nie czytają tego z wypiekami. W rzeczywistości uczestników seminariów jest zazwyczaj więcej, a promotor i recenzent mają bardzo wiele innych obowiązków.

Czy dalej wierzysz, że wszystkie prace są czytane od deski do deski? Jeżeli Twoja wiara osłabła to zastanów się- co decyduje o tym, że jeden student dostaje dobrą ocenę, a drugi słabą? Pomijając znaczenie średniej ocen ze studiów, pracę na seminarium dyplomowych oraz współpracę z promotorem, praca dyplomowa jest oceniana według określonych kryteriów.

kryteria oceny prac dyplomowych

Kryteria oceny prac dyplomowych

Mówiąc prosto te kryteria stanowią listę punktów, które są sprawdzane przez promotora i recenzenta. Na ich podstawie wystawiają oni ocenę.

Kryteria te różnią się w zależności od uczelni, jednakże fundament pozostaje taki sam. Omawianie ich tutaj uważam za zbędne, ponieważ cała ich długą listę możesz je znaleźć na stronie swojej uczelni lub korzystając z wyszukiwarki (Chyba wiesz jak?).

Elementy pracy dyplomowej, prawie zawsze sprawdzane przez promotora i recenzenta

Jak zapewne się domyślasz, bywają trudności z przeczytaniem każdego dzieła. Promotorzy i recenzenci wypracowali własne schematy sprawdzania prac, dzięki którym szybko mogą ocenić ich jakość i wystawić ocenę. Zawsze lub prawie zawsze sprawdzają:

1. Wstęp

Przede wszystkim musi być napisany dobrze i ciekawie. Ważne, żeby zachęcał do zapoznania się z dalszą częścią pracy, spełniał wszystkie wymogi i nie było w nim błędów merytorycznych i interpunkcyjnych.

Wstęp powinien dobrze argumentować, dlaczego wybrałeś dany temat, nawiązywać do dalszej części pracy i omawiać jej poszczególne elementy. Chociażby nie wiadomo co kusiło Cię użycia skrótu control+ c i control+ v, bądź twardy.

Wstęp musi być napisany całkowicie samodzielnie i być dostosowany do danej pracy. Dlatego jest pisany zawsze na końcu. Na samym początku popadniesz w niełaskę, jeżeli oceniający zobaczy, że któryś fragment wstępu skopiowałeś lub zauważy podobieństwo do wstępu, który już kiedyś czytał w innej pracy.

–> Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej i magisterskiej?

2. Zakończenie

W zakończeniu odpowiadasz na pytania zawarte we wstępie, potwierdzasz lub zaprzeczasz zawartej tam tezie. Tutaj również podsumowujesz wnioski z badań i możesz pozwolić sobie na własne przemyślenia i kilka akapitów całkowicie od siebie.

Niestety, ten element jest często zaniedbywany przez większość studentów. Gdy recenzent przeczyta prace liczącą 60 stron i widzi zakończenie zajmujące pół strony A4, toteż automatycznie obniża ocenę.

–> Jak napisać zakończenie do pracy licencjackiej i magisterskiej?

3. Rozdział badawczy

Jest zawsze dokładnie sprawdzany, zazwyczaj decyduje o ocenie całej pracy.

Promotor widząc dobrze przeprowadzone, wnikliwie badania, zakończone ciekawymi wnioskami, może nawet przymknąć oko na pozostałe słabsze aspekty pracy i wystawić dobrą ocenę.

Dlaczego? Rozdział badawczy jest bardzo ciężki do skopiowania z innych prac i internetu. Promotor po jego przeczytaniu, może stwierdzić na ile znasz temat i ocenić, czy jesteś w stanie myśleć samodzielnie, czy tylko przepisywać. Naprawdę warto przyłożyć się do dopracowania tego rozdziału.

–>Jak napisać w rozdział badawczy w pracy dyplomowej?

4. Podsumowanie badań/ wnioski z badań

Często jest to jeden z punktów rozdziału badawczego, niektóre uczelnie wymagają, aby podsumowanie pracy znalazło się w osobnym rozdziale.

Możesz być pewny, że na pewno będzie przeczytane przez Twojego promotora i recenzenta. Zdobędziesz ich uznanie, jeżeli poza szerokim podsumowaniem badań, wstawisz swoje rekomendacje lub wnioski i pomysły na przyszłość.

Na przykład, Twoje badania dotyczą systemu motywacyjnego w przedsiębiorstwie X więc napisz o propozycjach jego usprawnień na podstawie przeprowadzanych badań.

Jeżeli Twoje badania dotyczą problemów adaptacyjnych trzylatków do przedszkola to w podsumowania napisz, jakie metody i pomysły powinno dodatkowo wprowadzić przedszkole, aby ten proces adaptacji ułatwić.

5. Rozdział metodologiczny

Rozdział badawczy musi wynikać z przyjętej metodologii badań. W przypadku jakiś rozbieżności promotor od razu zauważy, że coś jest nie tak i zapali się lampka ostrzegawcza.

Rozdział metodologiczny chociaż krótki, jest bardzo trudny do napisania, promotor po jego przeczytaniu wie, czy zasługujesz na miano magistra na 5.

–>Jak napisać rozdział metodologiczny?

6. Formatowanie techniczne

Moim zdaniem drugi po badaniach najważniejszy element pracy dyplomowej. Na początku promotor szybko przekartkuje Twoje dzieło i jeżeli nie zauważy jakiś błędów formatowania, wtedy przechodzi do dalszej oceny.

Jeżeli takie błędy zauważy, szczególnie w dużej ilości, automatycznie obniża ocenę.

Najczęstsze błędy to brak automatyki, źle zrobione przypisy, nieprawidłowe podpisy pod rysunkami, nierówne akapity, rozjeżdżające się strony, a także wiele innych aspektów. Na formatowanie techniczne można poświecić nawet kilkanaście godzin, warto zastanowić się nad zleceniem tego profesjonalistom.

–>Formatowanie techniczne pracy dyplomowej. 17 najważniejszych elementów.

7. Schludność

Promotor sprawdzi, czy wszystkie tabele są przez Ciebie samodzielnie wykonane, czy mają jednakowe formatowanie. Promotorzy nie lubią bezczelnie skopiowanych elementów, takich jak wykresy i rysunki. Jeżeli nie chcesz zepsuć swojej pracy drobnymi szczegółami, poświęć jeszcze kilka godzin na jej dopracowanie.

8. Bibliografia

Promotorzy wiedzą, że ten element sprawia bardzo wiele problemów studentom, dlatego jeżeli widzą, że bibliografia jest wykonana prawidłowo, od razu Twoje notowania wzrastają.

Pamiętaj o bogatej literaturze w trakcie pisania, jak również o prawidłowo wykonanym spisie bibliograficznym na końcu pracy. Nie licz na dobrą ocenę, jeżeli w bibliografii Twojej pracy magisterskiej znajdzie się tylko 15 książek, 2 artykuły i 10 źródeł internetowych. Promotorzy i recenzenci preferują rozbudowaną bibliografię.

Czytaj- Jak przygotować bibliografię do pracy dyplomowej.

9. Spis treści, tabel, spis rysunków

Chociaż spisy są elementem formatowania technicznego, wymagają osobnego omówienia.

Promotorzy sprawdzają, czy wszystkie zostały wykonywane są automatycznie i czy numery stron się zgadzają. Jeżeli w ostatecznej wersji pracy, strony ze spisu treści, spisu tabel lub rysunków nie zgadzają się ze stanem rzeczywistym, a promotor to zauważy, mówiąc kolokwialne „ masz pozamiatane”.

10. Ortografia i interpunkcja

Moim zdaniem element mniej istotny, ponieważ najbardziej oceniana jest treść. Jednakże warto przeczytać samemu kilkakrotnie swoje dzieło i dać ją komuś kompetentnemu do sprawdzenia. W przeciwnym wypadku, gdy w pracy będzie sporo błędów interpunkcyjnych lub literówek, a trafisz na bardzo dociekliwego sprawdzającego, może on zdecydowanie obniżyć Twoją ocenę.

Podsumowanie

To tyle z mojej strony. Pamiętaj, że przedstawione powyżej porady wynikają z wieloletniej praktyki. Nie mogę zagwarantować, że każdy promotor zwróci uwagę szczególnie na powyższe aspekty Twojej pracy.

Twoja uczelnia może mieć zupełnie inne kryteria oceny, jednakże zastosowanie powyższych porad na pewno nie zaszkodzi, a bardzo prawdopodobne, że przyczyni się do lepszej oceny Twojej pracy.

Pamiętaj, że zawsze masz prawo pytać, zadaniem promotora jest Ci pomóc. Jak już coś napiszesz lub nawet przed rozpoczęciem pisania, zapytaj go na co szczególnie zwraca uwagę podczas sprawdzania prac.

Profesjonalna pomoc

Mam nadzieję, że Ci pomogłem i że dzięki zastosowaniu powyższych wskazówek otrzymasz dobra ocenę. Rozumiem także, że niektóre z wymienionych elementów są skomplikowane i nie każdy potrafi jest zastosować.

Dlatego też, gdybyś potrzebował pomocy przy końcowej edycji, formatowaniu technicznym lub na którymkolwiek etapie przygotowania pracy dyplomowej – sprawdź zakres oferowanych usług lub skontaktuj się z nami.

Wielka prośba

Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi  dotrzeć do innych osób, którym także ta wiedza może pomóc. Jak to zrobić?

1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB 👍📣.

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze📧.

3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej⬇⬇.

Nie zapomnij o prezencie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.