Prezent dla promotora- czy warto?

Ostatnia aktualizacja 11 stycznia 2024

Prezent dla promotora- czy wypada? Co dać dla promotora? Czy daje się jeszcze prezenty dla promotora? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

prezent dla promotora pracy dyplomowej

Obejrzyj poniższe nagranie a dowiesz się:

  • Czy trzeba wręczać prezenty po obronie promotorowi oraz komisji?
  • Co może być dobrym prezentem dla promotora i komisji?
  • Jakich prezentów nie powinno się wręczać promotorowi?
  • Kiedy wręcza się taki prezent?
  • Czy alkohol jest dobrym pomysłem na prezent dla promotora?

Prezent dla promotora i komisji

Dzisiaj zajmiemy się nieco inną tematyką niż dotychczas poruszaną w naszych nagraniach, ale także ważną i powodującą wiele pytań u studentów. Chodzi o kwestię prezentu dla promotora i komisji egzaminacyjnej.

  • Co najlepiej kupić?
  • Jaki prezent może być odebrany jako nietaktowny?
  • Kiedy wręczyć taki prezent? I czy w ogóle trzeba?

O tym wszystkim dowiesz się z tego nagrania.

Na większości polskich uczelni utarło się, że po obronie pracy licencjackiej lub magisterskiej studenci wręczają promotorom i komisji upominki. Jednakże zarówno studenci, jak i same osoby obdarowywane, mogą mieć do tej kwestii różne podejście…

Czy trzeba wręczać prezenty po obronie promotorowi oraz komisji?

Oczywiście, że nie trzeba. To wszystko zależy od dwóch kwestii. Po pierwsze: czy studenci chcą wyrazić swoją wdzięczność oraz uprzejmość kupując i wręczając upominki, a także czy na danej uczelni panuje zwyczaj wręczania upominków.

Oczywiście, jeśli tylko studenci mają ochotę to w większości przypadków bardzo mile widziane i niekiedy nawet oczekiwane jest wręczanie prezentów po obronie. Jest to miły gest, wyraz wdzięczności.

Na niektórych uczelniach, co jest zdecydowanie rzadkością, ale zdarzają się takie sytuacje, że prezentów się nie wręcza, a złamanie tej zasady może zostać odebrane jako duży nietakt.

kiedy wręczyć upominek dla promotora

 

Co będzie dobrym prezentem dla promotora?

Do najbardziej popularnych i bezpiecznych prezentów zarówno dla promotora, jak i pozostałych członków komisji, należą kwiaty lub kosze podarunkowe zawierające np. słodycze, kawę, wino lub inny alkohol.

Pamiętaj, że prezenty nie powinny być bardzo drogie, gdyż mogą wprawić w zakłopotanie. Powinny to być raczej symboliczne upominki.

Jeśli dobrze znacie członków komisji, można postarać się o bardziej indywidualne prezenty. Jeśli jednak są to osoby mało znane, lepiej dać coś uniwersalnego i sprawdzonego.

Co będzie dobrym pomysłem na prezent dla promotora

Kto powinien składać się na prezenty i je wręczać?

Na prezenty dla komisji najlepiej jest złożyć się całą grupą studentów, którzy mają konkretnego dnia obronę i wręczyć je wspólnie.

Prezent dla promotora, jak i kiedy dać?

Wypadałoby dać każdej osobie z komisji taki sam prezent, ale niekiedy studenci pragną w sposób szczególny podziękować swojemu promotorowi za pomoc i wsparcie podczas pisania pracy.

Wówczas lepiej jest wręczyć taki prezent na osobności, czy nawet w innym terminie.

Jeśli dobrze znamy promotora, możemy mu dać bardziej spersonalizowany prezent, np. książkę czy voucher. Dobrym pomysłem jest również dobre pióro bądź długopis.

Alkohol jako prezent dla promotora

Często studenci wręczają w ramach prezentu promotorowi alkohol.

Jest to jakiś pomysł na prezent, ale w tej kwestii należy mieć pewność, że dana osoba nie jest abstynentem albo odwrotnie, nie ma np. problemu alkoholowego. Wówczas taki podarek może zostać odebrany nawet jako złośliwość.

Dlatego, jeśli jesteś pewny, że możesz wręczyć promotorowi alkohol, to także jest to dobry pomysł. W przypadku mężczyzn może to być butelka dobrej whiskey, kobietom radziłbym raczej o podarowanie butelki dobrego wina.

Dlaczego wręczanie prezentu dla promotora na siłę to zły pomysł?

Warto pamiętać, że nietaktowne jest wręczanie prezentu na siłę, jeśli ktoś wcześniej zaznaczył, że nie chce prezentu, to nie ma co uszczęśliwiać go na siłę.

Nie na miejscu będzie także namawianie do przyjęcia prezentu, kiedy promotor wyraźnie zaznacza, że ich nie przyjmie. Nie to nie.

Nie musisz dawać prezentu promotorowi

Pamiętaj, że jeśli nie czujesz takiej potrzeby, to nie musisz dawać żadnego prezentu swojemu promotorowi.

Jeśli nie uzyskałeś żadnej pomocy od promotora, a wręcz przeciwnie, jeżeli Twój promotor cały czas rzucał Ci kłody pod nogi, to nie musisz kupować mu żadnego prezentu.

Jeżeli masz ochotę, możesz złożyć się na kwiaty lub jakiś drobny prezent z całą grupą. Decyzja należy do Ciebie.

Kiedy wręczyć taki prezent dla promotora?

Pamiętaj, aby wszelkie prezenty, czy kwiaty dla komisji wręczyć dopiero po ogłoszeniu wyników i oficjalnym zakończeniu obrony.

Jeśli wyskoczysz z takim prezentem przed obroną, w jej trakcie, czyli w każdym momencie przed ogłoszeniem oficjalnych wyników, może się to źle skończyć… Może to zostać odebrane jako próba wywarcia wpływu na ocenę, a nawet jako łapówka.

Eh… kupować ten prezent dla promotora czy nie?

W przypadku każdego prezentu nigdy nie ma przymusu, aby coś komuś kupować. Przyjęło się natomiast, że w dobrym smaku jest, aby to robić, oczywiście nie przesadzając z hojnością.

Takim gestem można w miły sposób okazać swoją wdzięczność za pomoc przy pisaniu pracy promotorowi i w większości przypadków zostanie to pozytywnie odebrane.

Prezent dla promotora podsumowanie

Prezent dla promotora. Podsumowanie

A czy u Ciebie na uczelni panuje zwyczaj kupowania prezentów promotorowi i komisji? Macie już jakieś pomysły, co to będzie? Napisz koniecznie w komentarzu.

Chciałbym dowiedzieć się więcej o obronie pracy dyplomowej. Masz coś dla mnie?

Sprawdź poniższe artykuły:

Obrona pracy dyplomowej – kompletny poradnik>>

Przykładowe prezentacje na obronę>>

Nie zapomnij o prezencie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *