Wstęp do pracy licencjackiej i magisterskiej – jak napisać?

Ostatnia aktualizacja 3 stycznia 2024

Wstęp do pracy licencjackiej i magisterskiej to często bardzo zaniedbywany element. Studenci zazwyczaj piszą go w stylu SMS-a zakochanego gimnazjalisty do nowej wybranki.  Wstęp jest pisany szybko, bez zastanowienia, w wielu przypadkach „na kolanie”.

Niestety studenci często nie wiedzą, że jest to najczęściej sprawdzana część pracy. Wstęp jest swoistą wizytówką Twojej pracy. Wyobraź sobie, że otrzymałeś od kogoś wizytówkę pogniecioną, poplamioną i zaprojektowaną na kursie Painta dla bezrobotnych – zaufałbyś takiej osobie? No właśnie…

Możesz napisać nawet najlepszą pracę. Jeżeli wstęp będzie słaby i napisany „byle jak”, ocena zostanie zdecydowanie obniżona. Dlatego nie ryzykuj, poświęć jeszcze kilka godzin i napisz porządny wstęp.

Potrzebujesz szybkiej pomocy ze wstępem do swojej pracy?
Kliknij poniżej ⬇
–>Wstęp do pracy licencjackiej i magisterskiej. Błyskawiczna pomoc.
–>Wzory wstępów do prac i materiały dodatkowe.

Pobierz prezent ?
–> Darmowy przykład wstępu
–> Przykładowa praca licencjacka i planner pisania

Wstęp do pracy licencjackiej i magisterskiej

Wstęp do pracy licencjackiej. Dlaczego studenci go tak nienawidzą?

Studenci nienawidzą pisać wstępu do pracy licencjackiej niczym piątkowych porannych wykładów po spotkaniu integracyjnym w akademiku ?

Dlaczego tak jest? To proste. Wstęp do pracy licencjackiej piszesz na końcu. Jesteś już ogromnie zmęczony pisaniem pracy. Chcesz zrobić to jak najszybciej. Myślisz, że pisanie wstępu to formalność.

Nagle blokada. Nie wiesz, jak zacząć. Nie wiesz, z jakich elementów składa się wstęp. Dodatkowo dowiadujesz się, że to bardzo ważny element pracy. Powoli ogarnia Cię panika.

Nie martw się! W poniższym artykule pomogę Ci w miarę bezboleśnie napisać dobry wstęp.

Przedstawię Ci strukturę wstępu do pracy licencjackiej, jak również omówię punkt po punkcie, co powinno znaleźć się w takim wstępie.


Chcesz wzór wstępu do pracy licencjackiej/dyplomowej?

Napisanie wstępu zajmuje przeciętnie 7 godzin ⌛
Czy chcesz marnować tyle czasu?

Udostępniam Ci 22 kompletnych wzorów wstępów do prac dyplomowych. Sprawdzone schematy do szybkiego zastosowania w Twojej pracy dyplomowej.

Wystarczy, że dostosujesz je do swojej pracy, i masz już gotowy BARDZO DOBRY WSTĘP.

Twoja inwestycja wyniesie tylko 35 zł 25 zł.
To mniej niż pizza i piwko ??

Te przykładowe wstępy napisaliśmy sami, z największą starannością. Są unikalne, niedostępne nigdzie indziej. Nie znajdziesz ich w Internecie ani w żadnej pracy dyplomowej!

Uwaga! Ważne!

Każdy wstęp jest kompletny, ma około 3 stron i wszystkie potrzebne elementy.
? Gratis – PAKIET MATERIAŁÓW DODATKOWYCH. Wideo, checklisty, PDF.


Wzory wstępów do prac licencjackich/magisterskich. 22 kierunki!!

1. Administracja (POBIERAM ⬇)

2. Bezpieczeństwo wewnętrzne (POBIERAM ⬇)

3. Pedagogika. Edukacja przedszkolna (POBIERAM ⬇)

4. Pedagogika. Edukacja wczesnoszkolna (POBIERAM ⬇)

5. Ekonomia (POBIERAM ⬇)

6. Logistyka (POBIERAM ⬇)

7. Marketing (POBIERAM ⬇)

8. Pedagogika (POBIERAM ⬇)

9. Pielęgniarstwo (POBIERAM ⬇)

10. Psychologia (POBIERAM ⬇)

11. Ratownictwo medyczne (POBIERAM ⬇)

12. Resocjalizacja (POBIERAM ⬇)

13. Turystyka (POBIERAM ⬇)

14. Zarządzanie (POBIERAM ⬇)

15. Kosmetologia (POBIERAM ⬇)

16. Dietetyka (POBIERAM ⬇)

17. Fizjoterapia (POBIERAM ⬇)

18. Finanse i rachunkowość (POBIERAM⬇)

19. Filologia polska (POBIERAM ⬇)

20. Filologia angielska (POBIERAM ⬇)

21. Prawo (POBIERAM ⬇)

22. Informatyka (POBIERAM ⬇)

Masz pytania odnośnie do materiałów? Pisz!

Zobacz, jak wygląda proces zamówienia»

Twoja satysfakcja jest naszym priorytetem! Zobacz opinie»

Uwaga! Mamy także wzory zakończeń»

Zamówiony materiał otrzymasz w ciągu 60 sekund od wpłaty! Na maila. W plikach Google Docs, Doc, PDF.


Wstęp do pracy licencjackiej. Inspiracje do napisania artykułu

Nie twierdzę, że napisanie wstępu do pracy licencjackiej jest prostą sprawą. Mam jednak nadzieję, że dzięki moim wskazówkom zabierzesz się za pisanie i nie będziesz odkładał tej czynności w nieskończoność, niczym systematycznego przygotowywania się do zajęć.

Dlaczego napisałem ten artykuł? Kiedyś także musiałem przygotować wstęp do pracy licencjackiej.

Miałem z tym spore trudności. Niestety na seminarium dyplomowym nikt nie miał czasu, aby wytłumaczyć, jak powinien wyglądać dobrze napisany wstęp do pracy licencjackiej i magisterskiej.

Oczywiście sam zacząłem szukać pomocy. Natrafiłem na wiele stron i poradników, z których 80% zawierała ogólniki typu:

z całej pracy dyplomowej wstęp jest najważniejszy; wstęp do pracy licencjackiej powinien być rzeczowy i skrótowy; wstęp powinien składać się z kilku akapitów.

Piszemy wstęp do pracy licencjackiej

Podziękowałem za takie porady i szukałem dalej. Przeszukując kolejne zasoby, natrafiłem na drukowane poradniki. Niestety autorzy nie przedstawiali konkretnie, jak napisać wstęp do pracy licencjackiej. Zamiast tego komplikowali zagadnienie, jakby był to co najmniej plan lądowania człowieka na Marsie.

Uświadomiłem sobie, że ciężko jest znaleźć rzetelne źródło, opisujące ten proces krok po kroku. Co najważniejsze przystępnym językiem, zrozumiałym przez zwykłego studenta

Dlatego prowadząc serwis Magister na 5, uzupełniam tę lukę. Daję Ci darmowe wskazówki i zaawansowane materiały premium za grosze.

Wielu studentów zadaje pytanie:

Czy napisanie wstępu do pracy licencjackiej jest faktycznie takie trudne?

Niestety tak – z wielu różnych powodów. Jednym z nich jest to, że na przestrzeni 1,5 strony do 3 musisz zawrzeć bardzo wiele elementów. We wstępie nie ma miejsca na improwizację – pewne elementy muszą po prostu tam być.

Na napisanie wstępu zazwyczaj będziesz miał bardzo mało czasu. Dlatego musisz nabrać przyśpieszenia niczym Struś Pędziwiatr. Z różnych względów wstęp pisze się na końcu, często jak już będziesz miał zaakceptowane pozostałe części pracy. Wtedy na napisanie wstępu i zakończenia w najlepszej sytuacji będziesz miał kilka dni.

Wstęp piszesz bez korzystania z literatury. Do wstępu raczej nie wstawia się przypisów. Co prawda masz wskazane wymagane elementy, ale całość jest Twoją inwencją twórczą. Musisz sam się wysilić, szczególnie że na pewno zostanie on przeczytany przez promotora i recenzenta.

Niestety wielu studentów – zmęczonych wielomiesięcznym pisaniem pracy i setkami poprawek – przy redagowaniu wstępu po prostu odpuszcza. Pisze go niedbale, czego skutkiem jest często skazanie bardzo dobrej pracy na słabą ocenę.

Ty nie odpuszczaj. Odpocznij, daj sobie czas na ułożenie wszystkiego w głowie i napisz jak najlepszy wstęp i zakończenie.

Czym jest wstęp do pracy licencjackiej / dyplomowej / magisterskiej?

Zapewne przygotowując swoją pracę dyplomową, korzystałeś z wielu książek. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale każda z nich miała wstęp. Tak samo każdy dłuższy artykuł naukowy – miał wstęp.

Czy wiesz, że każdy z tych wstępów był ciekawy? Czy wiesz, że autorzy dzieł o najbardziej nudnej tematyce dbają, aby ich wstępy były jak najlepsze i najciekawsze? Nie wierzysz? Przeczytaj wstęp jakiejś książki z bibliografii swojej pracy dyplomowej.

Wstęp, często nazywany wprowadzeniem, jest jedną z najważniejszych części pracy dyplomowej. To swoista kwintesencja treści Twojej pracy, zachęcająca czytelnika do przeczytania całości.

Przenosząc na środowisko filmowe – wstęp to zwiastun filmu, zachęcający widza do pójścia do kina. Ten zwiastun ma przekonać widza, że dany film jest po prostu wspaniały, a jego obejrzenie gwarantuje nieziemską przygodę. Twój wstęp ma być jak zwiastun filmu „7 uczuć” – polecam!

Dlaczego wstęp do pracy licencjackiej jest tak ważny?

Wierzysz, że recenzent i promotor czytają każdą pracę od deski do deski? A wierzysz, że Polska zostanie mistrzem świata w piłce nożnej? No właśnie.

Jak już wiesz z artykułu kryteria oceny prac dyplomowych, wstęp jest zawsze bardzo uważnie czytany i sprawdzany. Promotor i recenzent na podstawie samego wstępu zazwyczaj będą wiedzieć, jaki jest Twój poziom intelektualny, czy opanowałeś zasady pisania prac, a także, czy nie skopiowałeś swojej pracy z Internetu.

Dlatego Twój wstęp ma przekonać promotora, że Twoja praca jest tak dobra, że nie trzeba jej nawet dokładnie czytać ?

Dlaczego wstęp do pracy licencjackiej piszemy na końcu?

Poza nielicznymi wyjątkami, kiedy będziesz musiał przygotować wstęp do pracy licencjackiej na samym początku, wstrzymaj się z jego napisaniem do momentu, aż skończysz pisać całą pracę.

Z jakiego powodu? Mówiąc kolokwialnie – będziesz wiedział, o czym jest Twoja praca, co jest w poszczególnych rozdziałach, jaką zastosowałeś metodę badawczą, z jakiej literatury korzystałeś itp.

Jeżeli przygotujesz wstęp przed napisaniem pracy, weź pod uwagę, że będziesz go musiał zmieniać już po napisaniu całości.

Dlaczego? Ponieważ nigdy nie przewidzisz, co znajdzie się w końcowej wersji pracy. Sam proces pisania pracy dyplomowej jest nieprzewidywalny.

To, co wydawało się świetnym pomysłem, odpada w trakcie pisania. I odwrotnie – coś, co wydawało się nieistotnym szczegółem, nagle staje się rozdziałem pracy. I te wszystkie zmiany będziesz musiał wprowadzić we wstępie swojej pracy. Czy nie szkoda czasu?

O czym pamiętać podczas pisania wstępu do pracy licencjackiej?

Wiesz już, że wstęp piszemy na samym końcu. Zanim zaczniesz go pisać, opowiem Ci jeszcze o kilku czynnikach, decydujących o dobrej ocenie:

1. Nie kopiuj wstępu z innych prac

Nawet jeśli Twój najlepszy kolega pisał pracę o takiej samej tematyce – nie kopiuj od niego wstępu do swojej pracy. Wstęp musi być w 100% dostosowany do Twojej pracy, stylu, słownictwa itp. Promotor bardzo szybko zauważy, że ze wstępem jest coś nie tak i nie pasuje do Twojej pracy.

2. Nie kopiuj wstępu do pracy licencjackiej z Internetu

Chociaż w Internecie znajdziesz bardzo wiele wstępów do prac o różnej tematyce – nawet nie próbuj ich kopiować.

Po pierwsze – JSA w moment to wychwyci, ponieważ takie wstępy były już zastosowane w kilkuset pracach. Czytaj – plagiat w pracy dyplomowej.

Po drugie – promotor w sekundę zauważy, że wstęp nie jest Twój i w najlepszym wypadku obniży Twoją ocenę. Dlatego też szukanie haseł typu: wstęp do pracy licencjackiej z pedagogiki wzór lub przykładowy wstęp do pracy licencjackiej z bezpieczeństwa wewnętrznego – to bardzo zły pomysł.

Z pomocą naszych materiałów bez problemu sam napiszesz wstęp.

3. Wstęp do pracy licencjackiej powinien zawierać minimalnie 1,5 strony. Wstęp do pracy magisterskiej więcej.

Czy zastanawiałeś się, co pomyślałby promotor, widząc wstęp do 60-stronicowej pracy dyplomowej napisany na niecałą stronę?

Stałby się podejrzliwy niczym detektyw Rutkowski. Stwierdziłby, że coś tu jest nie tak. We wstępie jest za mało informacji, więc trzeba dokładnie przyjrzeć się całej pracy.

Wstęp do pracy licencjackiej piszesz na minimum 1,5 strony. Oczywiście – im dłuższa praca, tym wstęp musi być bardziej rozbudowany. Górna granica długości? Nie przesadzaj także w drugą stronę!! Wstęp musi być konkretny, bez lania wody, dlatego do 3 stron w zupełności wystarczy.

4. Wstęp piszemy bezosobowo

W całej pracy dyplomowej stosujemy formę bezosobową. Tak samo we wstępie nigdy nie pisz: zbadałem, zaobserwowałem, zanalizowałem, odkryłem, przepytałem, przeprowadziłem badanie.

Zamiast tego pisz: zbadano, zaobserwowano, zanalizowano, odkryto, przepytano, przeprowadzono badania.

5. Brak osobistych refleksji

Wstęp jest częścią Twojej pracy dyplomowej, a nie blogiem nowoczesnej pani domu. Dlatego dbaj o jego formę! Musi być naukowa, a nie w stylu początkującej nastoletniej blogerki.

Unikaj osobistych refleksji typu: Temat taki wybrałem, ponieważ uważam, że przedszkola są dobre dla dzieci. Moja żona tam pracuje i twierdzi, że rodzice chwalą jej pracę.

Zamiast tego możesz napisać: Autora pracy do podjęcia tematu skłonił fakt, że według ostatnich badań coraz więcej dzieci uczęszcza do przedszkoli i przekłada się to na ich lepsze wyniki w nauce.

jak napisać wstęp do pracy dyplomowej

6. Wstęp musi być uporządkowany, unikaj chaosu

Pisanie wstępu jest bardzo restrykcyjne, ponieważ wiele elementów musi się w nim znaleźć. Wstęp powinien być uporządkowany. Nie ma w nim miejsca na Twoje luźne eksperymenty pisarskie i improwizacje. Poniżej przedstawiam propozycję struktury wstępu.

Elementy wstępu do pracy licencjackiej i magisterskiej

Czas na konkrety. Przedstawiam Ci niezbędne elementy wstępu Twojej pracy licencjackiej. Być może na Twojej uczelni tych elementów wstępu będzie więcej.

Bardzo możliwe, że będziesz musiał je umieścić w innej kolejności. Jednak poniższe elementy zawsze muszą się w nim znaleźć, jeżeli Twój wstęp ma być dobrze oceniony.

1. Ogólne wprowadzenie do tematyki pracy

Taki „wstęp wstępu”. Masz kilka akapitów, maksymalnie pół strony na wskazanie szerszej perspektywy rozważań całej pracy.

Najłatwiej będzie, jeżeli uwiarygodnisz dany problem poprzez wskazanie go jako aktualny i wywołujący kontrowersje. Pokaż czytelnikowi, że Twój problem badawczy nie jest urojony i „zawieszony w próżni”, ale istnieje naprawdę.

Przykład ogólnego wprowadzenia do tematu pracy. Wzór wstępu pracy z bezpieczeństwa wewnętrznego

Korupcje często porównuje się do gnicia państwa, przebiegającego od wewnątrz. Pozornie wszystko działa prawidłowo, jednak przy dokładnym sprawdzeniu czuć woń zgnilizny. Korupcja wywiera destrukcyjny wpływ nie tylko na człowieka czy społeczności, ale także na państwo, jak i na całą gospodarkę.

Skutkiem korupcji jest marnotrawienie środków publicznych oraz naruszenie zasad wolności rynkowej. Cele jakiejś osoby lub grupy realizowane są wbrew prawu i dobru ogólnemu. Przedsiębiorcy nie chcą inwestować w państwach z wysokim wskaźnikiem korupcji. Kraje takie nie są traktowane poważnie na arenie międzynarodowej, a społeczeństwo staje się zdegenerowane i pozbawione poczucia bezpieczeństwa. Na korupcji w dłuższym okresie tracą wszyscy obywatele.

Przykład ogólnego wprowadzenia do tematu pracy. Wzór wstępu pracy z pedagogiki

Fundamentalnym celem edukacji wczesnoszkolnej jest zagwarantowanie każdemu dziecku odpowiednich warunków do wszechstronnego rozwoju, zarówno pod względem wiedzy i umiejętności, jak i kształtowania jego osobowości.

Wychowanie i kształcenie dzieci to proces wyjątkowo trudny, bazujący na analizie potrzeb oraz możliwości wynikających z dobrania właściwych metod nauczania. Ważne jest, aby stworzyć sytuację, w wyniku której dziecko zostanie pobudzone do podjęcia samodzielnej pracy. Większa część psychicznych procesów rozwoju dziecka ma ścisły związek z jego aktywnością, w związku z tym dziecko w wieku wczesnoszkolnym potrzebuje przeplatania typowo szkolnych obowiązków inną formą nauki czy pracy, jaką jest zabawa.

2. Krótka prezentacja dotychczasowych badań dotyczących omawianej tematyki

W tej części powinieneś szybko przekonać czytelnika, że znasz dorobek naukowy z omawianej dziedziny.

Dlatego krótko zaprezentuj najważniejsze badania z danej tematyki. Bardzo ważne – wskaż deficyty już przeprowadzonych badań. Jest to logiczne, ponieważ Twoja praca naukowa powinna uzupełniać deficyty wiedzy z danej dziedziny.

Ten element jest często pomijany podczas pisania wstępu, dlatego tym bardziej się wyróżnisz, jeżeli zawrzesz to w swojej pracy.

Najlepiej zobacz przykłady.

Przykład prezentacji badań dotyczących tematyki pracy. Wzór wstępu pracy z bezpieczeństwa wewnętrznego

Według badań prowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej – Polska jeszcze do niedawna zajmowała wysokie miejsce w rankingu najbardziej skorumpowanych państw. Był to swoisty spadek po komunistycznym ustroju państwa. Według najnowszych badań, przeprowadzonych w 2017 roku, sytuacja uległa poprawie – skala korupcji maleje z roku na rok.

Wskazanie deficytów badań w omawianym obszarze

Warto zwrócić uwagę, że właściwie wszystkie badania były prowadzone w skali całego kraju. Brak jest badań dotyczących korupcji w mniejszych ośrodkach, typu miasto, gmina lub powiat. A przecież skala korupcji w małej gminie może się znacząco różnić od skali korupcji w dużym ośrodku miejskim. Ten deficyt badawczy ma poniekąd uzupełnić poniższa praca.

Przykład prezentacji badań dotyczących tematyki pracy. Wzór wstępu pracy z pedagogiki

Przeprowadzono wiele badań naukowych, z których wynika bez wątpienia, że rola zabawy w prawidłowym rozwoju dziecka jest znacząca. Dziecko podczas zabawy całkowicie zapomina o tym, że podejmując różnorodne formy aktywności, kształtuje swój umysł, nabywa doświadczenie, poprawia sprawność ruchową. Dziecko dzięki zabawie uczy się nowych rzeczy, poznaje świat i rozwija się duchowo.

Wskazanie deficytów badań w omawianym obszarze

Niestety praktycznie nie istnieją badania, w których nauczyciele mieliby możliwość oceny znaczenia i roli gier, a także zabaw dydaktycznych w edukacji wczesnoszkolnej. Niniejsza praca ma na celu uzupełnienie tych braków.

3. Wskazanie tematu pracy

W tym miejscu podajesz pełny temat pracy. Naprawdę nie ma w tym nic skomplikowanego, ale jeżeli chcesz, zobacz przykłady.

Przykład wskazania tematu pracy. Wzór wstępu pracy z bezpieczeństwa wewnętrznego

Temat niniejszej pracy to: Zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego spowodowane korupcją gospodarczą na przykładzie powiatu słupeckiego.

Przykład wskazania tematu pracy. Wzór wstępu pracy z pedagogiki

Tematem niniejszej pracy jest: Rola gier i zabaw dydaktycznych w edukacji wczesnoszkolnej na przykładzie Szkoły Podstawowej w Kętrzynie.

4. Uzasadnienie wyboru tematu pracy

W tym punkcie musisz krótko uzasadnić, dlaczego wybrałeś taki temat pracy. Oczywiście, przedstawiasz motywy o charakterze naukowym – nie wypada przedstawiać motywów osobistych.

Doskonale będzie, jeżeli motywy wyboru tematu pracy dyplomowej podzielisz na:

Obiektywne
Czyli podajesz wszystkie powody związane z potrzebą wypełnienia luki w dotychczasowych badaniach naukowych.
Wybór tematu możesz uzasadnić również koniecznością odpowiedzi na ważne pytania naukowe.

Subiektywne
Tutaj podajesz wszystkie swoje racje przemawiające za tym, że wybrałeś dany temat.
Na przykład Twoje zainteresowania, które chcesz rozwinąć dzięki napisaniu pracy.
Dobre argumenty to te związane z Twoją obecną lub przyszłą karierą zawodową.

Przykład uzasadnienia wyboru tematu. Wzór wstępu pracy z bezpieczeństwa wewnętrznego

Wybrano taki temat, bo jak już zostało wspomniane wcześniej, brakuje badań poświęconych skali korupcji w poszczególnych gminach i powiatach. Badania przeprowadzone w pracy pozwolą uzupełnić tę lukę badawczą.

Dodatkowo autor podczas swojej pracy zawodowej uczestniczy w inwestycjach wykonywanych z zamówień publicznych. Chociaż nie zetknął się bezpośrednio z korupcją, od zawsze interesowało go to zjawisko i jego wpływ na gospodarkę.

Przykład uzasadnienia wyboru tematu. Wzór wstępu pracy z pedagogiki

Temat został podjęty, ponieważ stwierdzono brak badań dotyczących omawianej problematyki wśród nauczycieli, czyli najbardziej wiarygodnego źródła.

Dodatkowo autorka wiąże swoją przyszłość zawodową z pracą z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Poprzez szczegółowe badania oraz analizy związane z rolą gier i zabaw dydaktycznych w edukacji zintegrowanej może poszerzyć swoje horyzonty naukowe i zgłębić wiedzę oraz umiejętności przydatne w dalszym życiu zawodowym.

5. Cel pracy

Każda praca dyplomowa powinna mieć jasno wskazany cel. Dzięki temu wiesz, w jakim kierunku pójść i co chcesz osiągnąć poprzez napisanie pracy.

Niestety, wiele osób o tym zapomina, konsekwencją czego są prace, przypominające zlepek kilkudziesięciu książek i artykułów naukowych. Celem pracy nie musi być rozwiązanie danego problemu, ale osiągnięcie określonych skutków badań i analiz.

Cel pracy może być odpowiedzią na następujące pytania:

  1. Jaka była i jaka jest dana rzeczywistość?
  2. Dlaczego, z jakiej racji, po co, co spowodowało – że określone zjawisko zaistniało? Dlaczego ma takie, a nie inne właściwości?
  3. Jak dana rzeczywistość będzie wyglądać w dającej się zbadać przyszłości? Kiedy określone zjawiska będą mieć miejsce?
  4. Jakie konkretne działania lub decyzje należy podjąć, w celu osiągnięcia zamierzonego rezultatu? Co trzeba zrobić, aby przewidywania dotyczące przyszłości spełniły się (lub nie)?

Brzmi skomplikowanie? Zobacz przykłady.

Przykład celu pracy. Wzór wstępu pracy z bezpieczeństwa wewnętrznego.

Celem niniejszej pracy jest analiza skali i oceny zjawiska korupcji przez mieszkańców powiatu słupeckiego w określonych latach.

Przykład celu pracy. Wzór wstępu pracy z pedagogiki

Celem niniejszej pracy jest uzyskanie informacji na temat stosowanych gier i zabaw, a także ich roli w edukacji wczesnoszkolnej.

Czytaj więcej o celu pracy:

Cel badań w pracy licencjackiej i magisterskiej >>

6. Hipoteza badawcza

Hipoteza jest przypuszczeniem, domysłem, próbą odpowiedzi na pytanie. Hipoteza nie jest twierdzeniem – to Twoje luźne przypuszczenie. Potwierdzisz je lub odrzucisz po napisaniu pracy i przeprowadzeniu badań.

Tłumacząc inaczej, hipoteza jest Twoją „nieśmiałą” próbą odpowiedzi na pytania stawiane w Twojej pracy. Nieśmiała, ponieważ z całą pewnością będziesz w stanie odpowiedzieć dopiero w zakończeniu.

We wstępie ograniczaj się zazwyczaj do 1 lub 2 hipotez głównych. Mogą towarzyszyć im hipotezy szczegółowe.

Przykład hipotezy badawczej. Wzór wstępu pracy z bezpieczeństwa wewnętrznego

Za główną hipotezę badawczą przyjęto stwierdzenie: W powiecie słupeckim występuje zjawisko korupcji, które jest bardzo krytycznie oceniane przez mieszkańców.

Przykład hipotezy badawczej. Wzór wstępu pracy z pedagogiki

Za główną hipotezę badawczą przyjęto stwierdzenie: Gry i zabawy są często stosowane przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.

Czytaj więcej:

Hipoteza badawcza w pracy licencjackiej i magisterskiej>>

7. Problemy badawcze

Problemy badawcze to wszystkie pytania, na które odpowiesz w swojej pracy. Robisz to, aby osiągnąć założony cel badawczy i potwierdzić lub odrzucić założoną hipotezę.

Pamiętaj o ich dobrym sformułowaniu, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że na obronie zostaniesz zapytany o ich rozwiązanie.

Problemy badawcze zawsze są w formie pytań, zaczynających się od sformułowań:

  • W jaki sposób…?
  • W jakim zakresie…?
  • Przy jakich warunkach…?
  • W jakim stopniu…?
  • Jak…?
  • Dlaczego…?
  • Kto…?
  • Co…?
  • Kiedy…?
  • Gdzie…?

Pamiętaj – najpierw zadawaj pytania ogólne, potem szczegółowe.

Przykład problemów badawczych. Wzór wstępu pracy z bezpieczeństwa wewnętrznego

W tym celu sformułowano następujące problemy badawcze:
– W jakim stopniu powiat słupecki jest zagrożony korupcją?
– Jaka jest postawa mieszkańców w stosunku do działań korupcyjnych?
– Jakie zjawiska korupcyjne i w jakich instytucjach występują najczęściej?
– Jakiego typu działania są podejmowane w celu zwalczania korupcji?
– Jakie działania powinny zostać podjęte w celu ograniczenia zjawisk korupcyjnych?

Na wszystkie te pytanie ma odpowiedzieć niniejsza praca.

Przykład problemów badawczych. Wzór wstępu pracy z pedagogiki

Za problem główny w niniejszej pracy przyjęto pytanie: W jaki sposób gry i zabawy dydaktyczne stosowane w edukacji wczesnoszkolnej wpływają na lepsze przyswajanie wiedzy podczas zajęć na etapie edukacji wczesnoszkolnej?

Z kolei problemy szczegółowe zostały ujęte w postaci następujących pytań:
– Jakie najczęściej gry i zabawy dydaktyczne są stosowanie w edukacji wczesnoszkolnej?
– W jakim zakresie gry i zabawy w opinii nauczycieli wpływają na lepsze przyswajanie wiedzy przez uczniów pierwszego etapu edukacyjnego?
– Jakie trudności występują podczas stosowanie gier i zabaw dydaktycznych?
– Czy program nauczania na pierwszym etapie edukacji uwzględnia stosowanie gier i zabaw?

Na wszystkie te pytania ma odpowiedzieć niniejsza praca.

Czytaj więcej

Problem badawczy w pracy licencjackiej i magisterskiej>>

8. Struktura pracy

W tej części opisujesz strukturę pracy, czyli specyfikę poszczególnych rozdziałów, a także ich wzajemne powiązanie.

To dobre miejsce, aby wyjaśnić recenzentowi, dlaczego Twoja praca przybrała określony kształt, dlaczego ma 3 rozdziały, a nie 5 itp.

Mówiąc prościej, opisujesz bardzo skrótowo, co i dlaczego znalazło się w poszczególnych rozdziałach.

Przykład opisu struktury pracy. Wzór wstępu pracy z bezpieczeństwa wewnętrznego

Poniższa praca składa się z trzech rozdziałów, struktura ta wynika poniekąd z metodologii badań i sposobu zbierania informacji.

Rozdział pierwszy poświęcony jest zjawisku korupcji, przedstawieniu jej rodzajów i przyczyn, jak również stosunkowi polskiego i unijnego prawa do zjawisk korupcyjnych.

W rozdziale drugim opisano zjawisko korupcji w aspekcie zagrożenia bezpieczeństwa. Osiągnięto to poprzez pokazanie konsekwencji działań korupcyjnych, wpływu korupcji na gospodarkę, jak również jej wpływu na społeczeństwo i kulturę.

W rozdziale trzecim zanalizowano wyniki ankiety przeprowadzanej wśród 100 mieszkańców powiatu słupeckiego, dzięki czemu uzyskano odpowiedzi na pytania badawcze.

Przykład opisu struktury pracy. Wzór wstępu pracy z pedagogiki

Praca składa się z czterech rozdziałów, z których pierwsze trzy mają charakter teoretyczny, natomiast czwarty jest rozdziałem badawczym.

Rozdział pierwszy ukazuje aspekty związane z wychowaniem i rozwojem dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Zawiera informacje dotyczące charakterystyki dziecka w wieku wczesnoszkolnym, jego rozwoju społecznego, emocjonalnego, fizycznego i umysłowego, a także identyfikację potrzeb dziecka w tym wieku.

Drugi rozdział skupia się na aspekcie gier i zabaw na pierwszym etapie edukacyjnym. Ukazuje pojęcie oraz typologię gier i zabaw w świetle literatury przedmiotu, dydaktyczny aspekt gier i zabaw w edukacji wczesnoszkolnej, miejsce gier i zabaw dydaktycznych w programie nauczania, rolę nauczyciela podczas gier i zabaw dydaktycznych, a także trudności stosowania gier i zabaw dydaktycznych we wczesnoszkolnej edukacji.

W rozdziale trzecim skupiono się na metodologicznych podstawach badań własnych, natomiast ostatni rozdział ukazuje wyniki badań własnych.

9. Wykorzystana literatura

W tej części bardzo ogólnie opisujesz, z jakiej literatury korzystałeś w swojej pracy. Wspominasz o książkach, artykułach, źródłach internetowych, raportach itp. Oczywiście nie wymieniasz wszystkich dzieł, wspomnij o 3–5 pozycjach, najbardziej przydatnych przy pisaniu Twojej pracy.

Przykład opisu wykorzystanej literatury. Wzór wstępu pracy z bezpieczeństwa wewnętrznego

Do napisania pracy wykorzystano literaturę dotyczącą korupcji, prawa polskiego i unijnego. Warto wspomnieć szczególnie o dziełach Zbysława Dobrowolskiego – „Korupcja w państwie. Przyczyny, skutki, kierunki przeciwdziałania” i „Korupcja w życiu publicznym: międzynarodowe doświadczenia w zwalczaniu korupcji, korupcja w Polsce”.

Korzystano również z wydawnictw branżowych i fachowych o tematyce korupcji oraz przestępczości gospodarczej. Wykorzystano także raporty, analizy i badania dotyczące zjawiska korupcji na przełomie ostatnich 10 lat. Przydatne w dużym stopniu były też coroczne badania dotyczące korupcji prowadzone przez CBOS.

Bardzo pomocne okazały się informacje znalezione na państwowym portalu www.antykorupcja.gov.pl.

Przykład opisu wykorzystanej literatury. Wzór wstępu pracy z pedagogiki

Część teoretyczna pracy powstała w oparciu o literaturę z zakresu pedagogiki i psychologii, szczególnie przydatne były opracowania Mieczysława Łobockiego.

Posłużono się także artykułami w opracowaniach zwartych, szczególnie artykułem Haliny Gajdamowicz – „Rodzina jako środowisko wychowania moralno-społecznego”, a także Marii Kielar-Turskiej – „Wczesne dzieciństwo”.

10. Metoda badawcza

Opisujesz, w jaki sposób rozwiązałeś problem badawczy, czyli jaką metodę badawczą zastosowałeś w swojej pracy. Dodatkowo warto, abyś wspomniał, jakich narzędzi użyłeś do rozwiązania problemu, czyli jaką technikę badawczą wybrałeś do swojej pracy.

Niektóre „szkoły pisania wstępu” twierdzą, że powinno się w nim znaleźć więcej informacji na temat metodologii badań.

Absolutnie się z tym nie zgadzam. W każdej pracy dyplomowej powinien być osobny rozdział metodologiczny z opisem metodologii badań.

Nie ma potrzeby zbytniego zanudzania o tym we wstępie. Co nie znaczy, że nie możesz o tym wspomnieć. Wystarczą 2–3 zdania dotyczące wykorzystanej metodologii.

Przykład opisu zastosowanej metody badawczej. Wzór wstępu pracy z bezpieczeństwa wewnętrznego

Jako metodę badawczą zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. Techniką badawczą była ankieta przeprowadzona wśród 100 mieszkańców powiatu słupeckiego.

Przykład opisu zastosowanej metody badawczej. Wzór wstępu pracy z pedagogiki

W pracy wykorzystano technikę wywiadu, narzędziem badawczym był składający się z 15 pytań kwestionariusz, który przeprowadzono w grupie 10 nauczycieli Szkoły Podstawowej w Kętrzynie.

Czytaj więcej

Metody badawcze w pracy licencjackiej i magisterskiej>>

11. Podziękowania (ewentualnie)

Część nieobowiązkowa, ale warto napisać kilka słów. Jeżeli promotor naprawdę pomógł Ci w napisaniu pracy, podziękuj mu.

Jeżeli jakaś instytucja udostępniła Ci materiały – także możesz podziękować. Natomiast za zbędne uważam na przykład podziękowania kolegom z akademika za to, że nie hałasowali, lub mamie za to, że robiła Ci kanapki. Jest to wręcz śmieszne ?

Przykład podziękowań. Wzór wstępu pracy z bezpieczeństwa wewnętrznego

Autor chciałby szczególnie podziękować promotorowi niniejszej pracy (tytuł, imię i nazwisko) za kompleksową pomoc na każdym etapie jej tworzenia. Specjalne podziękowania należą się również pracownikom Urzędu Miejskiego w Słupsku za wzięcie udziału w badaniach i podzielenie się swoimi refleksjami na temat korupcji.

Przykład podziękowań. Wzór wstępu pracy z pedagogiki

Autorka dziękuje szczególnie promotorowi niniejszej pracy (tytuł, imię i nazwisko) za wsparcie na każdym etapie jej tworzenia. Bardzo dziękuje także nauczycielom Szkoły Podstawowej za wzięcie udziału w badaniach i podzielenie się swoją opinią na temat roli gier i zabaw w edukacji wczesnoszkolnej.

Podsumowanie

I tyle. Twój wstęp jest swoistą układanką, w której każdy z wyżej wymienionych elementów musi się znaleźć. Struktura i kolejność poszczególnych elementów zależy od Twojego promotora i uczelni. Także długość tych elementów możesz dowolnie edytować.

Jeżeli Twój wstęp ma być długi i mieć na przykład 5 stron, rozbuduj opis zastosowanej literatury i opis struktury pracy. Jeżeli wstęp ma być krótki – pisz konkretnie, skracając poszczególne elementy.

Profesjonalna pomoc

Jak widzisz, wstęp do pracy licencjackiej nie jest prostą sprawą.

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu swojego wstępu?
Wypełnij formularz»

Przygotowaliśmy bardzo dużo dodatkowych materiałów, po to, abyś sam napisał bardzo dobry wstęp do pracy licencjackiej.

Zobacz wzory wstępów plus materiały premium»

Napisałem wstęp do pracy licencjackiej. Co dalej?

✔ Napisz zakończenie
Jak napisać zakończenie pracy dyplomowej?

Nie zapomnij o prezencie!

Komentarz do “Wstęp do pracy licencjackiej i magisterskiej – jak napisać?

  • 6 września 2021 o 15:02
    Permalink

    Super pomocne, zwłaszcza jak kontakt z promotorem graniczy z cudem 🙂 Dodałabym jeszcze co do prac z zakresu prawa wskazanie daty stanu prawnego

    Odpowiedz
  • 5 września 2021 o 22:36
    Permalink

    Dziękuję, było bardzo pomocnie! Napiszę najlepszy wstęp 🙂

    Odpowiedz
  • 4 kwietnia 2021 o 14:55
    Permalink

    Świetny artykuł! Bez niego nie dałbym rady. Bardzo dziękuję za objaśnienie wszystkiego w tak przejrzysty sposób!

    Odpowiedz
  • 21 grudnia 2020 o 00:13
    Permalink

    Świetny artykuł. Wszystko ładnie wytłumaczone, dziękuje!

    Odpowiedz
  • 26 czerwca 2020 o 14:54
    Permalink

    Ten artykuł uratował mi życie – teraz już wiem jak szybko i skutecznie napisać wstęp, a zostało mi kilka godzin!

    Odpowiedz
  • 6 maja 2020 o 23:23
    Permalink

    Dziękuję serdecznie za stworzenie i udostępnienie wszystkich artykułów Magister na 5. Dzięki wam stało się jasne jak prawidłowo napisać pracę magisterską. Dziwię się dlaczego uczelnie tego nie objaśniają. Dziękuję że jesteście, bez was nie dałabym rady.

    Odpowiedz
    • 15 maja 2020 o 09:58
      Permalink

      Dziękuje. Takie słowa to dla nas największa nagroda.

      Co do uczelni to różnie to bywa. My staramy się dać prostą, przystępną wiedzę i sprawdzone rozwiązania. Tak, aby nikt nie marnował czasu. Są przecież znacznie ważniejsze sprawy niż praca dyplomowa.

      Odpowiedz
    • 4 listopada 2020 o 06:40
      Permalink

      Dziękuje takie słowa to największa nagroda.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz przykładowy wstęp i zakończenie:

1. Administracja (POBIERAM )

2. Bezpieczeństwo wewnętrzne (POBIERAM )

3. Pedagogika. Edukacja przedszkolna (POBIERAM )

4. Pedagogika. Edukacja wczesnoszkolna (POBIERAM)

5. Ekonomia (POBIERAM )

6. Logistyka (POBIERAM )

7. Marketing (POBIERAM )

8. Pedagogika (POBIERAM )

9. Pielęgniarstwo (POBIERAM)

10. Psychologia (POBIERAM)

11. Ratownictwo medyczne (POBIERAM)

12. Resocjalizacja (POBIERAM)

13. Turystyka (POBIERAM)

14. Zarządzanie (POBIERAM )

15. Kosmetologia (POBIERAM)

16. Dietetyka (POBIERAM)

17. Fizjoterapia (POBIERAM)

18. Finanse i rachunkowość (POBIERAM)

19. Filologia polska (POBIERAM )

20. Filologia angielska (POBIERAM )

21. Prawo (POBIERAM )

22. Informatyka  (POBIERAM )