Ostatnia aktualizacja 4 września 2021
Rozdział teoretyczny to najbardziej nużąca część pracy dyplomowej. Najgorsze są momenty, w których następuje kompletna pustka w głowie i nie jesteś w stanie napisać nawet jednego słowa. Przydałby się wtedy magiczny przycisk, który odblokowałby Twoje pisanie.
Czy Ty też znalazłeś się w takim martwym punkcie? W tym wpisie daję Ci 7 patentów, dzięki którym napiszesz szybciej swój rozdział teoretyczny. Sposoby te pozwolą Ci także przełamać blokadę i ruszyć dalej z pisaniem. Przeczytaj artykuł i zastosuj moje patenty, a gwarantuję, że od razu ruszysz z miejsca.
Zarzuty do Magistra na 5
Nie zawsze zbieram pochwały, niczym Zenek Martyniuk po koncercie w powiatowym mieście na Podlasiu. Czasami dostaję maile lub komentarze w stylu ironiczno-zaczepnym. Takie jak poniżej (pisownia oryginalna).
Magister na 5 czytaj uważnie!!!
Przy pisaniu artykułów napracujesz się jak bóbr przy budowie tamy na amazonce, a nikt tego nie czyta. Napisz coś prostego i przystępnego jak na stronie Tanie i Dobre Pisanie prac u Adama lub Świeże Magisterki prosto od Szwagra. Tanio!!
Tam znalazłem artykuł o pisaniu rozdziału teoretycznego. Przeczytałem go w 2 minuty i wszystko wiadomo. Jeszcze mogą napisać pracę magisterską na 100 stron za 500 zł. I to w tydzień. To jest dopiero jakość.
Magister, weź się trochę ogarnij.
Z poważaniem
Słodki Wiesiek 19
Magister na 5 napisz prosty artykuł, z prostymi sposobami. Specjalnie piszesz tak długo i zawile żebym kupowała konsultacje. Powinieneś pracować za darmo, ty kapitalisto pi*****.
Napisz prosty poradnik, za darmo, bo jak nie to wstawie zły komentarz i pójdziesz z torbami.
Lodzia 324@@
Wobec takich argumentów zazwyczaj odpowiedziałbym, że świat nie jest jeszcze gotowy na genialne przemyślenia Magistra na 5.
Jednak hejt, od takich osobowości jak słodki Wiesiek 19 czy Lodzia 324, potrafi zmotywować do heroicznych czynów, niczym promocja na Harnasie w Biedronce.
W takim razie koniec żartów, przechodźmy do konkretów.
7 patentów na szybkie napisanie rozdziału teoretycznego
Jeżeli stwierdzisz, że poniższe sposoby to trochę za mało i chciałbyś poznać więcej, to mam rozwiązanie. Kompleksowy kurs pisania prac dyplomowych Piszę Bez Plagiatu.
Tylko ostrzegam – będziesz musiał poświęcić więcej czasu na zapoznanie się z treścią kursu i zapłacić trochę cebulionów, ale warto. Znajdź 5 minut i przeczytaj ofertę»
1. Stosuj przypisy od początku pisania rozdziału teoretycznego
Piszesz rozdział teoretyczny? Od samego początku wstawiaj przypisy. Im więcej, tym lepiej, ale oczywiście nie przesadź z ich liczbą. Optimum to 3–6 przypisów na stronę. Nigdy, przenigdy nie przypisuj sobie autorstwa cudzego tekstu. Nawet jeżeli cytujesz nieznany blog lub nigdzie niepublikowaną pracę – koniecznie zastosuj przypis.
Jeżeli podczas pisania wpadasz w tzw. „flow”, nie przerywaj pisania i nie dopieszczaj przypisów. Wpisuj przynajmniej podstawowe informacje, jak tytuł i strona książki lub opracowania, z którego korzystałeś. Poprawisz je na końcu, ale będziesz przynajmniej wiedział, gdzie szukać (zobacz przykład 2).
Nigdy nie rób tak, jak na przykładzie 3. Później zmarnujesz więcej czasu na szukanie źródeł niż na pisanie rozdziału teoretycznego. Dodatkowo, jeżeli JSA pokaże plagiat tam, gdzie nie miałeś przypisu, będziesz miał naprawdę duży problem.



Jeżeli chcesz, to przeczytaj cały obszerny artykuł na temat przypisów w pracy dyplomowej.
–> Jak robić przypisy w pracy licencjackiej i magisterskiej?
–> Przypisy w pracy licencjackiej i magisterskiej
2. W rozdziale teoretycznym wstawiaj tabele
Kiedy tylko się da, wstawiaj tabele. O ile promotor się na to zgodzi, wstawiaj nawet 2–3 tabele na 5 stron tekstu rozdziału teoretycznego.
W tabelach możesz przedstawić definicje, porównać jakieś elementy, przedstawić wyniki badań, porównać poglądy autorów i wszystko inne, co Ci przyjdzie do głowy.
Poniżej kilka przykładów zastosowania tabel w tekście rozdziału teoretycznego:


3. Wstawiaj wykresy w rozdziale teoretycznym
Wykresy i rozdział teoretyczny? Czy to do siebie pasuje? Przecież wykresy stosuje się zazwyczaj w rozdziale badawczym!
Teraz być może Cię bardzo zaskoczę. Jak najbardziej – w rozdziałach teoretycznych możesz stosować wykresy. Co więcej, korzystając z danych statystycznych, bardzo podnosisz wartość swojej pracy. I jednocześnie szybko zapełniasz kolejne strony.
Jest to bardzo proste. Znajdujesz wykres obrazujący dane zjawisko i możesz przez pół strony omawiać te wyniki. Pomyśl teraz, jakie wykresy możesz umieścić w swoich rozdziałach teoretycznych.
Jeżeli natomiast jesteś na etapie układania planu swojej pracy, to także się zastanów. Może uda Ci się tak zaplanować pracę, aby zmieścić jak najwięcej wykresów w rozdziałach teoretycznych? To bardzo przyśpieszy późniejsze pisanie.
Poniżej przykłady zastosowania wykresów w tekście rozdziału teoretycznego:


4. Wstawiaj rysunki
Jeżeli Twój promotor zgadza się na rysunki, to już możesz skakać z radości. Wstawiaj, co tylko się da.
Schematy, procesy, zrzuty ekranu, mapy, Twoje własne rysunki – to wszystko może się znaleźć w Twojej teorii.
Podczas wstawiania rysunków do rozdziałów teoretycznych pamiętaj przede wszystkim o tym, aby ich użycie było zasadne. Nie możesz rysunkami sztucznie zapełniać treści. Dlatego też każdy rysunek musi być dokładnie opisany i zinterpretowany w tekście rozdziału teoretycznego.
Poniżej kilka przykładów zastosowania rysunków w tekście rozdziału teoretycznego:


5. Napisz krótki wstęp przed rozdziałem/podrozdziałem
W kilku zdaniach opowiedz, o czym napiszesz w rozdziale i dlaczego to jest istotne z punktu widzenia podjętego tematu.
Zobacz przykładowe wstępy przed rozdziałami teoretycznymi:


6. Napisz krótkie podsumowanie na zakończenie rozdziału/podrozdziału
W kilku akapitach napisz, czego dotyczył rozdział i jakie wnioski wyciągnąłeś.
Zobacz przykładowe podsumowania na zakończenie rozdziałów teoretycznych:


7. Korzystaj ze sprawdzonych materiałów
Jeżeli chcesz naprawdę przyśpieszyć pisanie teorii, to nie wymyślaj koła od nowa. Korzystaj, inspiruj się tym, co już przygotował ktoś inny. Tylko nie kopiuj, bo JSA to w moment wykryje.
–> Sprawdź wzory rozdziałów teoretycznych (mamy ich ponad 400)
Jak przyśpieszyć pisanie rozdziału teoretycznego. Podsumowanie
To tylko kilka z kilkudziesięciu sposobów na przyśpieszenie pisania rozdziału teoretycznego. Jestem pewien, że jeżeli je zastosujesz, to zaoszczędzisz kilka ładnych godzin.
Chociaż wstęp do tego artykułu jest delikatnie ironiczny, to dalsza część jest bardzo poważna. Te metody naprawdę mogą pomóc Ci szybko napisać każdy rozdział teoretyczny. Jeżeli nagle zatrzymałeś się i odczuwasz „brak weny pisarskiej”, wypróbuj choć jeden z przedstawionych tutaj sposobów. Na pewno pozwoli Ci to ruszyć z miejsca.
Oczywiście to wierzchołek góry lodowej. Ten wpis to taka wersja light tego, co znajdziesz w kursie Piszę Bez Plagiatu w module na temat pisania rozdziałów teoretycznych. Nagraliśmy aż 19 konkretnych lekcji, z poradami do zastosowania natychmiast.
Pytanie do Ciebie: Podoba Ci się taka formuła krótkich artykułów? Wolisz takie szybkie wskazówki i tipy? Czy długie, konkretne artykuły (tak zwane kobyły), dzięki którym kompleksowo poznasz dany temat? Daj znać w komentarzu
Jak możesz mi pomóc z pisaniem rozdziału teoretycznego?
Bardzo chętnie pomagamy studentom, którzy mają problem z pisaniem rozdziału teoretycznego. Zobacz, co mogę Ci zaoferować
–> Rozdział teoretyczny – konsultacje i pomoc przy pisaniu
–> Przykładowe rozdziały teoretyczne
–> Kurs: Piszę Bez Plagiatu
Napisałem rozdział teoretyczny – co dalej?
Przygotuj metodologię:
–> Jak napisać rozdział metodologiczny w pracy licencjackiej i magisterskiej
Przygotuj rozdział badawczy:
–> Jak napisać rozdział badawczy w pracy licencjackiej i magisterskiej
Wielka prośba
Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi dotrzeć do innych osób, które także mogą skorzystać z tej wiedzy. Jak to zrobić?
1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB 👍📣
2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze 📧
3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej ⬇⬇