Aneks w pracy licencjackiej i magisterskiej- wszystko, co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja 12 lutego 2024

Aneks w pracy dyplomowej- czy wystarczy, że wstawisz tam załącznik z kwestionariuszem ankiety i temat z głowy? Oczywiście, możesz tak zrobić! Tylko tracisz w ten sposób możliwość wpłynięcia na wyższą ocenę końcową  swojej pracy!

Zainteresowałem Cię? Jeśli tak, to czytaj ten artykuł, a dowiesz się wszystkiego, co ważne o aneksie. Powiem Ci, jak go efektywnie wykorzystać w Twojej pracy dyplomowej, aby wzrosnąć w oczach promotora.

Potrzebujesz szybkiej pomocy z formatowaniem pracy dyplomowej? ?‍♀️
–> Pomoc w formowaniu pracy licencjackiej i magisterskiej
–> Kurs formatowanie pracy dyplomowej

Pobierz prezent ?
–> Przykładowa praca licencjacka i planner pisania
–> Darmowy wzór rozdziału badawczego
–> Darmowy wzór rozdziału metodologicznego

aneks w pracy licencjackiej i magisterskiej

Obejrzyj poniższe nagranie, a dowiesz się wszystkiego o aneksie w pracy dyplomowej:

 • Czym dokładnie jest aneks w pracy dyplomowej?
 • Gdzie umieszcza się aneks w układzie pracy?
 • Jakie materiały i narzędzia badawcze mogą trafić do aneksu?
 • Jakie powszechne błędy popełniają studenci, przygotowując aneksy?
 • Jak stworzyć profesjonalny i zrozumiały dla czytelnika aneks?

Aneks w pracy dyplomowej- co to jest?

Najbardziej powszechna definicja aneksu w pracy dyplomowej brzmi, że jest to spis załączników. Oczywiście to prawda, ale termin ten wymaga dokładniejszej definicji.

Moim subiektywnym zdaniem jest to element pracy, w którym możesz umieścić dodatkowe materiały, będące wzbogaceniem głównych treści Twojej pracy. Informacje te są istotne, żeby zrozumieć  kontekst Twojej pracy, ale nie pasują bezpośrednio do tekstu głównego.

Jakie funkcje pełni aneks w pracy dyplomowej?

Już pewnie po wstępie uświadomiłeś sobie, że aneks to nie tylko wykaz załączników, ale jego funkcja w pracy dyplomowej jest dużo ważniejsza. Oto najważniejsze role, jakie pełni aneks w pracy dyplomowej:

 • Uzupełnienie i wzbogacenie informacji. Możesz w aneksie dołączyć materiały, które są zbyt obszerne czy rozbudowane, aby dodać je do tekstu głównego pracy. Daje to czytelnikowi możliwość pełniejszego obrazu Twojego procesu badawczego,
 • Pozwala na większą transparentność i zrozumienie Twojej pracy badawczej. Jeśli umieścisz w aneksie pełne dane badawcze czy wewnętrzną dokumentację firmy lub inne istotne źródła, dajesz możliwość wglądu i samodzielnej oceny informacji przez czytelnika. W ten sposób stajesz się bardziej wiarygodny i rzetelny w perspektywie osoby analizującej Twoją pracę.
 • Wpływa na lepszą czytelność i przejrzystość Twojej pracy. Możesz posiadać wartościowe i cenne materiały naukowe dla swojej pracy, ale ich obszerność wpłynęłaby niekorzystnie na płynność w czytaniu jej. Zapewnia to równowagę między bogactwem treści a łatwością przyswajania, co też jest ważne w tekstach naukowych. Wilk syty i owca cała!
 • Daje możliwość wnikliwej analizy materiałów naukowych czytelnikowi. Umieszczenie konkretnych, skoncentrowanych danych badawczych pozwala na pełny ich przegląd czy weryfikację przez promotora.
 • Odpowiednie miejsce na prezentacje graficznych źródeł. Możesz tu zamieścić tabele, schematy czy jakieś obszerne mapy, które zajmują dużo miejsca. Burzyłyby strukturę i przejrzystość pracy w tekście podstawowym.

Jakie materiały mogę umieścić w aneksie?

Na pewno pierwsza odpowiedź, jaka przychodzi Ci do głowy to narzędzie badawcze, za pomocą którego zbierałeś dane do analizy. Czyli kwestionariusz ankiety, wywiadu, arkusz obserwacji, czy arkusz testu psychologicznego. Słusznie!

Jednak zawartość aneksu może być zdecydowanie większa. Przykłady załączników, które można umieścić w aneksie, podzieliłem na kategorie:

 1. Dane i analizy- obszerne tabele lub wykresy, surowe wyniki badań, analizy statystyczne, procedury, wyciągi z aktów prawnych.
 2. Dokumenty specjalistyczne- schematy, fragmenty kodów programowania, opis procesów technologicznych, protokoły laboratoryjne. 
 3. Materiały badawcze- narzędzia badawcze do przeprowadzenia badań, transkrypcje wywiadów, zgoda na badania.
 4. Materiały graficzne- mapy, diagramy, zrzuty ekranów, zdjęcia, rysunki techniczne, certyfikaty.
 5. Ważna dokumentacja, na której opierasz swoją pracę: kopie dokumentacji wewnętrznej instytucji, statuty, kopie dokumentów źródłowych itp.

Gdzie powinien być umieszczony aneks w układzie pracy?

Zwykle umieszczamy aneks na końcu pracy, po bibliografii i wszystkich spisach np. tabel, rysunków, wykresów. Jest to miejsce, gdzie możemy dołączyć dodatkowe informacje, które są istotne dla naszej pracy, ale nie chcesz “przeciążać” głównego tekstu obszernymi danymi.

Jakie cechy powinien mieć poprawnie przygotowany aneks?

Poprawnie sformułowany aneks powinien:

 • być zrozumiały i czytelny. Ułatwia to zrozumienie zawartych treści w aneksie i ich wartości dla całej pracy przez czytelnika. 
 • dobrze zorganizowany. Wszystkie materiały, jakie umieścisz w aneksie, powinny być dobrze opisane. Koniecznie musi być tytuł i numer załącznika, tak aby czytelnik mógł łatwo zrozumieć, co prezentuje dany element.
 • mieć odniesienie w tekście głównym. Pamiętaj, aby przywoływać załączniki z aneksu w głównej części pracy, aby czytelnik mógł łatwo je odnaleźć. Wpływa to także na przejrzystość i spójność aneksu z treścią Twojego licencjatu czy magisterki. 
 • być prawidłowo sformatowany. Obowiązkowy element każdej części pracy. Wpływa na estetyczny wygląd pracy i jej profesjonalizm.

Jeśli zastosujesz się do tych zasad, Twój aneks na pewno będzie przygotowany poprawnie. Bez żadnych zastrzeżeń promotora.

W ramach podsumowania tej części artykułu pokażę Ci przykładowy wzór aneksu z załącznikiem kwestionariusza ankiety (W mojej opinii jest to najpopularniejszy załącznik w pracach).

przykład aneksu z załącznikiem kwestionariusza ankiety

Oczywiście, jeśli planujesz w pracy umieścić kilka załączników, ponumeruj je jako: załącznik nr 1, załącznik nr 2 itp.

4 popularne błędy w aneksie pracy dyplomowej

Czytając różne prace dyplomowe, często można natknąć się na typowe błędy, które studenci popełniają, przygotowując aneks. Zapoznaj się z nimi, aby ich uniknąć. 

Błąd 1: Brak odniesień do załączników w tekście głównym pracy.

Pamiętaj, że aneks nie jest samodzielnym elementem pracy. Załącznik czy załączniki, muszą być powiązane z treścią Twojej pracy, stanowić jej integralną część. 

Błąd 2: Brak tytułów i numeracji załączników.

Każdy aneks powinien mieć swoją numerację oraz tytuł, który opisuje, co znajduje się w danym załączniku. Wpływa to na czytelność i przejrzystość pracy. Brak tytułów i numeracji materiałów w aneksie może też utrudnić szukanie konkretnych informacji czytelnikowi.

Błąd 3: Zamieszczanie nieistotnych materiałów.

W aneksie nie chodzi o ilość załączników tylko ich jakość, czyli wartość, jaką wnoszą dla lepszego zrozumienia Twojej pracy.  Wszystko, co umieszczasz w aneksie, powinno być wzbogaceniem najważniejszych treści z pracy.

Błąd 4: Zbyt rozbudowany aneks.

Aneks nie powinien przesłaniać Twojej głównej treści pracy. Jego zadaniem jest tylko i wyłącznie wsparcie argumentów, a nie ich zastępowanie.

Podsumowanie

Słowem podsumowania aneks w pracy dyplomowej to miejsce, gdzie możemy umieścić wszystkie dodatkowe materiały, które pomagają zrozumieć Twoją pracę. Pamiętaj, że dobrze przygotowany może znacznie podnieść jej wartość. Przemyślany aneks może być wartościowym uzupełnieniem Twojej pracy. 

Chciałbym dowiedzieć się więcej o formatowaniu. Masz coś dla mnie?

Sprawdź poniższy artykuł:

Formatowanie pracy dyplomowej. 17 najważniejszych elementów >>

Zrobiłem spis załączników w swojej pracy dyplomowej! Co jest kolejnym etapem pisania?

Dokończ formatowanie i przygotuj prace do sprawdzenia w JSA.

JSA– Jednolity System Antyplagiatowy. Wszystko, co musisz wiedzieć>>

Nie zapomnij o prezencie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *