Wszystko o rysunkach w Wordzie

Ostatnia aktualizacja 12 września 2024

Rysunki w pracy licencjackiej czy magisterskiej to jeden z istotnych elementów, który może wpłynąć na atrakcyjność i zainteresowanie czytelnika Twoją pracą.

Jakie grafiki możesz wykorzystać w pracy? W jaki sposób wstawić rysunek z do pracy w Wordzie? Jak prawidłowo tytułować i formatować rysunki? Co z najczęstszymi błędami związanymi z rysunkami w pracach dyplomowych? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Startujemy! 

Potrzebujesz szybkiej pomocy z pracą dyplomową?
Kliknij poniżej ⬇
–> Pomoc z Twoją pracą licencjacką
–> Pobierz przykładową pracę licencjacką

Pobierz prezent ?
–> Przykładowa praca licencjacka i planner pisania

rysunki w wordzie do pracy licencjackiej i magisterskiej

Obejrzyj poniższe nagranie, a dowiesz się wszystkiego o rysunkach w pracy dyplomowej:

  • Jak wstawić rysunek do Worda?
  • Jak poprawnie podpisywać rysunki w Wordzie?
  • Jak profesjonalnie formatować rysunki?
  • Co warto pamiętać, korzystając z funkcji rysunków w Wordzie?

Po co wstawiać rysunki do pracy licencjackiej lub magisterskiej?

W tym miejscu chcę zwrócić uwagę na istotną rolę rysunków w pracy magisterskiej. Podam Ci 3 najważniejsze argumenty, że warto stosować je w licencjacie czy magisterce. Rysunki:

  1. To sposób na prezentację trudnych informacji w formie graficznej. Rysunek może być Twoją “pomocą dydaktyczną” w przystępnym i łatwym przedstawieniu skomplikowanych treści w pracy.
  2.  Przyśpieszają tempo pisania pracy. Dzięki rysunkom możesz realnie wpłynąć na szybkość powstawania kolejnych stron Twojej pracy.
  3. Wpływają na profesjonalizm i estetykę Twojej pracy. Rysunki świadczą o Twoim zaangażowaniu w pracę i przemyślanym sposobie na jak najlepsze zaprezentowanie ważnych treści. Tekst główny pracy wsparty grafikami wzbudza ciekawość czytelnika. Natomiast kolejne strony ciągłego, monotonnego tekstu mogą zniechęcić czytelnika do lektury Twojego dzieła.

To są najważniejsze argumenty, które uświadomią Ci, że obecność rysunków w pracy jest istotna. Pozytywnie wpływają na jej wartość naukową.

Jakie rodzaje rysunków można wykorzystać w pracy licencjackiej lub magisterskiej?

Jesteś ciekawy, jakie dane wizualne możesz wykorzystać do swojej pracy? Oczywiście pod hasłem “rysunek” nie kryje się Twoja ekspresja artystyczna przelana na kartę papieru z lat dzieciństwa, którą Twoja mama dumnie zawieszała na lodówce?. Treść główną swojej pracy możesz wzbogacić wszelkimi wysokiej jakości grafikami, które uzupełnią i wzbogacą poruszane przez Ciebie kwestie.

Do kategorii rysunków, jakie możesz wykorzystać w pracy, zalicza się:

  • różne diagramy,
  • ilustracje i obrazki,
  • schematy różnych struktur, modeli,
  • obrazy procesów technologicznych,
  • zdjęcia,
  • mapy myśli,
  • mapy,
  • inne grafiki, których nie możesz zaliczyć do kategorii tabel czy wykresów.

Możesz także sam stworzyć grafikę na podstawie tekstu naukowego, np. gdy dany tekst ciężko jest sparafrazować lub poruszane treści można przedstawić w formie graficznej jako urozmaicenie teorii Twojej pracy. A może sam masz pomysł na wizualne przedstawienie wybranej teorii czy opinii eksperta? Oczywiście, że możesz tak zrobić.

Potrzebuję samodzielnie wygenerować rysunek. Jak mogę to zrobić?

Obecnie mamy szeroki wybór różnych narzędzi i oprogramowań do tworzenia grafik. Rewolucyjna sztuczna inteligencja (AI) może na podstawie Twojego opisu wygenerować grafikę. Narzędzie nazywa się Dall-e. Niezłe, co? AI może Ci pomóc w edycji czy robieniu poprawek rysunków.

Innym popularnym programem do tworzenia grafik jest oczywiście Canva. Program ten posiada wiele różnych zastosowań i jest intuicyjny w obsłudze. Inne programy i narzędzia zajmujące się generowaniem rysunków jest Inkscape czy Adobe Illustrator.

Jak wstawić rysunek w Wordzie?

Jeśli forma wizualna jest dla Ciebie bardziej przystępną w nauce wstawiania rysunków, skorzystaj z filmiku, który znajduje się na początku artykułu.

Wszystkie rysunki, które chcesz wykorzystać w swojej pracy, zapisz w jednym folderze. Będziesz miał wówczas porządek w materiałach. Szybko i bezproblemowo odszukasz potrzebną grafikę.

Gdy kursor Worda ulokujesz w miejscu, gdzie chcesz, aby pojawił się rysunek, wykonaj następujące kroki:

  1. Przejdź w dokumencie do zakładki “Wstaw”.
  2. Wybierz “Obrazy” i przeglądaj swoje pliki, aby znaleźć odpowiedni rysunek.
  3. Kliknij na rysunek, aby go wstawić do dokumentu.

Jak podpisać rysunek w Wordzie?

Aby dodać podpis do rysunku, musisz wykonać poniższe kroki:

  1. Kliknij na wybrany rysunek prawym przyciskiem myszy.
  2. Wybierz opcję “Wstaw podpis”.
  3. Wpisz odpowiedni tekst podpisu, czyli tytuł i wybierz format numerowania (np. Rysunek 1).

Numer i tytuł rysunku powinien znajdować się nad grafiką, a źródło- poniżej. Pamiętaj o zachowaniu konsekwencji w tytułowaniu obrazków. Wybraną formę (np. Rysunek, Ryc., Zdjęcie lub Rys.) stosuj w całej pracy jednakowo. Najczęściej stosuje się nagłówek Rysunek lub jego skrót Rys. Najbezpieczniej jest zapytać promotora, czy jest istotne, jaką formę będziesz stosować w pracy. Poniżej masz przykłady rysunków umieszczonych w rozdziale teoretycznym pracy dyplomowej.

przykład rysunku w rozdziale teoretycznym

przykład rysunku w rozdziale teoretycznym

Źródło rysunku umieszcza się pod grafiką. To obowiązkowy element każdego wykresu, bo promotor dzięki niemu ma informacje, skąd zaczerpnięty został obraz. Masz kilka możliwości zapisu źródła. Jeśli:

  • rysunek jest Twojego autorstwa, używasz sformułowania: Źródło: Opracowanie własne.
  • jakąś myśl czy teorię zaczerpniętą z publikacji naukowej chcesz przedstawić w formie grafiki, zapis źródła wygląda następująco: Źródło: Opracowanie własne na podstawie: tutaj robisz normalny przypis z książki czy artykułu, z którego treści korzystałeś przy tworzeniu rysunku.
  • kopiujesz wykres z dzieła naukowego, robisz przypis zgodnie z wytycznymi swojej uczelni. Źródło: przypis z publikacji naukowej.

Jak sformatować rysunek w Wordzie?

Jeżeli chcesz jeszcze “popracować” nad rysunkiem, poprawić jakieś jego elementy, masz do wyboru różne opcje formatowania:

  1. W zakładce “Formatuj”znajdziesz takie opcje jak: obramowanie, dodawanie ramki do rysunku, korektę, zmiana kolorystyki obrazu czy efekty artystyczne, 
  2. Wyrównanie, czyli wyśrodkowanie lub wyrównanie rysunku względem tekstu lub marginesów.
  3. Rozmiar rysunku, czyli powiększenie lub pomniejszenie obrazu w zależności od potrzeb.

Zadbaj o estetyczny wygląd swoich rysunków! Dzięki temu przyciągniesz uwagę odbiorcy, ale i ułatwisz lepsze zrozumienie swojej pracy. 

Jeśli czytasz artykuł o rysunkach, domyślam się, że jesteś w trakcie pisania swojego rozdziału teoretycznego. Muszę Cię zasmucić. Nieumiejętne tworzenie rysunków….

Ale kto nie chciałby zyskać trochę więcej czasu na tym etapie pisania pracy licencjackiej? Lepiej zrobić to jak najszybciej i przede wszystkim poprawnie, zgadza się?

Chcąc ułatwić Ci życie, już dawno temu udostępniłem wzory rozdziałów teoretycznych z materiałami dodatkowymi. Sprawdzone schematy, które możesz zastosować przy pisaniu swojego rozdziału teoretycznego z rysunkami.

Sprawdź poniższe przykłady rozdziałów teoretycznych z rysunkami:

Przykładowe rozdziały teoretyczne z rysunkami>>

Zobacz też nasz wpis na blogu dotyczący pisania rozdziału teoretycznego:

Jak napisać rozdział teoretyczny w pracy licencjackiej i magisterskiej>>     

5 najpopularniejszych błędów w pracy magisterskiej związanych z rysunkami

Rysunki w pracy mogą znacznie podwyższyć jej wartość, ale mogą także wpłynąć na obniżenie oceny końcowej. Czego unikać podczas wykorzystywania grafik w pracy magisterskiej? Oto najczęstsze błędy:

  1. Przeładowanie pracy grafikami. Rysunki to super sposób na szybkie pisanie pracy, ale nie możesz przesadzić z ich ilością. Obrazy mają być wzbogaceniem treści Twojej pracy, a nie bezsensownym jej “wypełniaczem”!
  2. Brak czytelności rysunków. Niska jakość grafik, ucięty lub niekompletny obraz, niewłaściwy format pliku wpływa na trudność ze zrozumieniem i zasadnością zastosowania rysunku w pracy w ochach promotora i czytelnika.
  3. Niepoprawny opis rysunku. Każda grafika powinna zawierać numerację z tytułem oraz podane źródło! Czytelnik na pierwszy rzut oka musi wiedzieć, co “autor miał na myśli” umieszczając dany rysunek w pracy.
  4. Niewłaściwe formatowanie rysunku. Przede wszystkim zwracaj uwagę na rozmiar rysunku. Nie może on być na całą stronę, ani też mały i nieprzejrzysty! Większe rozmiarowo grafiki, istotne dla pracy, możesz umieścić w aneksie. Zwróć uwagę na rozmiar i rodzaj czcionki i inne kwestie dotyczące formatowania. Obowiązujące Cię wytyczne konsekwentnie stosuj w całej pracy.
  5. Brak stosowania odniesień do rysunku w tekście głównym pracy. Grafiki mają być spójnym, zintegrowanym elementem z treścią Twojej pracy. Pamiętaj o nawiązaniu do nich w treści pracy.

Gdy już skończysz pracę, upewnij się, czy nie popełniłeś przypadkiem jakiegoś błędu przy wstawianiu rysunków!

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi zdecydujesz się na wykorzystanie rysunków w swojej pracy. Dobrej jakości grafika właściwe sformatowana będzie na pewno dodatkowym atutem, który wpłynie na pozytywny odbiór Twojej pracy przez promotora i komisję egzaminacyjną.

Pomoc przy rozdziale teoretycznym w pracy dyplomowej

Potrzebujesz wsparcia przy pisaniu rozdziału teoretycznego i tworzeniu rysunków?
Napisz»

Przygotowaliśmy bardzo dużo dodatkowych materiałów. Dzięki nim sam napiszesz teorię i stworzysz rysunki w pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Wzory rozdziałów teoretycznych»

Jeżeli dalej masz wątpliwości, napisz. Wspólnie rozwiążemy Twój problem.

Napisałem teorię i zrobiłem rysunki. Co dalej?

Naucz się pisać część teoretyczną w mniej niż godzinę.
–> E-book- Jak Napisać Pracę Dyplomową W Tydzień

Zobacz, jakie materiały mogę Ci jeszcze zaproponować:
–> Sklep Magistra na 5

✔ Przygotuj wstęp
Wstęp do pracy dyplomowej. Jak go przygotować?

✔ Przygotuj zakończenie
Jak napisać zakończenie do pracy dyplomowej?

Nie zapomnij o prezentach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spis