Ostatnia aktualizacja 16 września 2024

Jeśli tu zajrzałeś, domyślam się, że błogi okres studiowania i…imprezowania coraz częściej zakłócają Ci hasła: promotor, seminarium, praca magisterska, badania. No właśnie! Czy masz już wybrany  temat do swojej pracy magisterskiej z administracji?

Jeśli tak- to super! Brawa dla rzetelnego studenta! Przeczytaj artykuł i upewnij się, że Twój temat jest dobrze sformułowany.

Jeśli nie- to też super! Jesteś  w odpowiednim miejscu, żeby ten stan szybko i bezboleśnie zmienić!

Administracja- kilka słów wstępu

Administracja to kierunek studiów, który  rozwija takie kompetencje jak: myślenie analityczne, umiejętność rozwiązywania problemów, efektywna komunikacja oraz znajomość wielu dziedzin prawa, podstaw z zarządzania czy wiedzę z finansów publicznych. Kierunek ten daje też wiele możliwości pracy od administracji państwowej po prywatną oraz w różnych organizacjach międzynarodowych czy firmach konsultingowych.

Promotor przez Twoją pracę chce zobaczyć, czy dysponujesz tymi kompetencjami jako przyszły absolwent studiów administracyjnych.

Świadomy wybór tematu na pracę magisterską i przedmiotu Twoich badań własnych to dwie najważniejsze kwestie, które wpłyną na tempo powstawania kolejnych części magisterki zakończonych sukcesem, czyli tytułem magistra.  Zainteresowałem Cię? Czytaj dalej.

Nie mam czasu czytać! Potrzebuję szybkiej pomocy z wyborem tematu pracy!! Kliknij poniżej ⬇
–>Przykładowe tematy z 22 kierunków>>
–> Indywidualna pomoc z tematem>>

–> Pomoc z Twoją pracą licencjacką>>
–> Pobierz przykładową pracę licencjacką>>

Nie wiem, jak zacząć. Masz coś dla mnie?
–> E-book- Jak Napisać Pracę Dyplomową W Tydzień>>

tematy prac magisterskich z administracji

Tematy prac magisterskich- administracja. Jak wybrać dobry temat?

Przed wyborem tematu pracy magisterskiej z administracji porządnie przemyśl 2 kwestie: Twoje plany zawodowe i pomysł na badania w pracy.

1. Twoje plany zawodowe po studiach

Na początku zrób sobie, krótką autorefleksję. Do którego profilu studenta jest Ci najbliżej?

  • Student z “pomysłem na siebie”. Jeśli wiesz, w jakiej instytucji chciałbyś pracować po studiach- wykorzystaj to! Spróbuj połączyć swoje plany zawodowe  z tematem pracy magisterskiej.
    Wiedza ze studiów + doświadczenie badawcze z pracy magisterskiej = atut na rozmowie kwalifikacyjnej o pracę w konkretnej firmie.
  • Student “bez pomysłu na siebie”. Jeśli wciąż nie wiesz, w którą stronę kierować swoją karierę zawodową po studiach….to wyluzuj. Pomyśl, który obszar administracji najbardziej Cię kręci (czytaj, nie spałeś na ćwiczeniach, chodziłeś na wykłady…i też nie spałeś ;)).  Zgłębianie interesującej Cię dziedziny administracji w czasie pisania będzie po prostu przyjemne!
    Może masz jakieś zainteresowania, które możesz połączyć z tematem pracy magisterskiej z administracji? To też jest dobry kierunek na znalezienie ciekawego zagadnienia do pracy magisterskiej.
  • Student pracujący. Jesteś obrotnym studentem? Studia łączysz z pracą? A może musisz uzupełnić kwalifikacje do pracy? Albo marzysz o zmianie pracy i dlatego rozpocząłeś studia na świadomie wybranym kierunku? Na seminarium zapytaj promotora, czy możesz pogodzić wykonywaną aktualnie pracę z tematem pracy magisterskiej. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści: łatwiej pisać pracę, możesz przeprowadzić badania w pracy lub uzyskać dostęp do materiałów. Przy okazji kompetencje zawodowe wzrastają!

2. Pomysł na badania w pracy

Gdy już masz temat pracy magisterskiej wybrany, zastanów się, czy możesz dobrać do niego ciekawy pomysł na badania. Najlepiej, żebyś nie powielał zagadnień, które zostały już opracowane z każdej strony… Najczęściej wywołują u promotora znudzenie i… mdłości.  Niech przedmiotem badań będzie dość aktualne zagadnienie, ale jednocześnie z dostępem do wystarczających danych czy grupy badawczej.

Bez respondentów czy możliwości analizy materiałów wewnętrznych badanej instytucji ciężko będzie przeprowadzić proces badawczy… Realność badań to podstawa! Upewnij się, czy firma, w której chcesz przeprowadzić badanie, jest chętna do współpracy. 

Kolejna kwestia do odpowiednio dobrana metoda badawcza. Lepiej wybrać prostszą metodę i sprawnie przejść całą procedurę badawczą niż mierzyć wysoko, a potem tego żałować mając problemy z analizą danych. 

Po więcej informacji odsyłam Cię do artykułów:

–> Jak dobrze wybrać temat pracy licencjackiej lub magisterskiej?>>

–> Jak wybrać temat pracy dyplomowej i uniknąć plagiatu?>>

Propozycje 5 tematów prac magisterskich z administracji z pomysłami na badania

Jeśli znasz już trochę Magistra na 5 z innych artykułów, to już wiesz, że nieustannie jestem zwolennikiem 3 rodzajów narzędzi badawczych, jakimi są:

  • kwestionariusz ankiety
  • kwestionariusz wywiadu
  • analiza dokumentów.

Moim skromnym zdaniem to najlepsze narzędzia do uzyskania danych i późniejszej ich analizy. Do swojego pomysłu na badania dobierz takie narzędzie, które pozwoli zebrać jak najwięcej rzetelnych danych.

Już czas przejść do meritum wpisu. Oto lista 5 tematów na pracę magisterską z administracji wraz z propozycjami badań do przeprowadzenia. Życzę miłej lektury!

1. Znaczenie budżetu obywatelskiego w rozwoju samorządów lokalnych na przykładzie gminy/ miasta X

Pomysły na badania:

  • Poznanie opinii mieszkańców danej gminy czy miasta nt. wpływu BO na rozwój lokalny; zbadanie świadomości respondentów o ich wpływie na sprawy samorządowe na szczeblu lokalnym na podstawie ankiety on-line.
  •  Analiza procedury realizacji projektów budżetu obywatelskiego na podstawie analizy dokumentów danej gminy/miasta- ukazanie trudności i wyzwań w procesie koordynacji BO pod względem administracyjnym (prawnym) i społecznym.

2. Zadania administracji publicznej we wdrażaniu koncepcji zrównoważonego rozwoju na przykładzie gminy X

Pomysły na badania:

  • Ocena wdrażania i realizacji programów ekologicznych i ich wpływie na postawy proekologiczne młodych mieszkańców na podstawie ankiety on-line przeprowadzonej w szkole średniej badanej gminy.
  • Zbadanie na podstawie analizy dokumentów, jak ustanowione regulacje prawo-administracyjne wpływają na skuteczną ochronę różnorodności biologicznej w badanej gminie X.

3.  Znaczenie kompetencji pracowników sektora publicznego na jakość ich usług na przykładzie urzędu X

Pomysły na badania:

  • Ocena wpływu programu szkoleniowego pracowników urzędu X na jakość świadczonych przez nich usług na podstawie kwestionariusza ankiety przeprowadzonego wśród urzędników.
  • Przeprowadzenie dwuetapowej ankiety lub wywiadu z interesantami urzędu X (przed i po przeprowadzeniu programu/programów szkoleniowych wśród pracowników) w celu zbadania, czy przeprowadzony program szkoleniowy wpłynął na wzrost kompetencji zawodowych urzędników i jakość świadczonych usług. 

4. Analiza efektywności zarządzania projektami z funduszy unijnych na rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w małych miastach na przykładzie miasta/ miast X

Pomysły na badania:

  • Analiza systemu kontroli realizacji projektu z funduszy unijnych dotyczącego rozwoju infrastruktury sportowej w mieście X na podstawie analizy dokumentów (projektu, raportów) i/lub wywiadów z pracownikami odpowiedzialnymi za dany projekt.
  • Analiza porównawcza skuteczności zarządzania projektami finansowanymi z funduszy unijnych na rozwój obiektów sportowo-rekreacyjnych na przykładzie 3 małych miast z województwa X  w opinii mieszkańców (ankieta on-line) lub analizy dokumentów (projekt, raporty).

5.  Ocena korelacji między poziomem wykształcenia a możliwościami zawodowymi mieszkańców na rynku pracy na przykładzie wybranych województw Polski

Pomysły na badania:

  • Ocena wpływu stopnia wykształcenia na ich satysfakcję zawodową z zajmowanych stanowisk respondentów w wybranych województwach na podstawie ankiety on-line.
  • Ocena wpływu wewnętrznej migracji zawodowej osób z wyższym wykształceniem na sytuację na rynku pracy w wybranych województwach Polski na podstawie ankiety on-line z osobami, które przeprowadziły się ze względu na pracę lub analiza dokumentów.

Proszę, nie kopiuj tych tematów czy pomysłów na badania! Niech posłużą Ci jako inspiracja do opracowania własnego tematu.

Tematy prac magisterskich z administracji a Jednolity System Antyplagiatowy

Administracja to kierunek studiów, gdzie wymagana jest znajomość różnych dziedzin prawa. Niestety akty prawne w pracy mogą znacząco wpłynąć na ryzyko wykrycia plagiatu przez system JSA. Jak napisać pracę z administracji i spać spokojnie?

Sprawdź nasz kurs: Piszę Bez Plagiatu>>

150 tematów prac licencjackich i magisterskich z administracji

Dalej masz problem z wyborem tematu? Mamy coś dla Ciebie! 150 przykładowych tematów z administracji.

Dlaczego warto z nich korzystać?

✔ tematy są unikalne, nie znajdziesz ich w Internecie,

✔ gwarancja dostępności materiałów,

✔ błyskawicznie przygotujesz plan,

✔ nie są zawiłe, dzięki temu szybko napiszesz pracę,

✔ tematy są zarówno badawcze, jak i teoretyczne,

✔ każdy błyskawicznie dostosujesz do swoich potrzeb,

✔ zapewniamy późniejsze wsparcie na każdym etapie pisania,

✔ dostępne za grosze.

Możesz pobrać zarówno całość, jak i pakiety po 50 tematów.


Nie czekaj! Skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań!

Tematy z administracji 1–150 (POBIERAM ⬇)


Profesjonalna pomoc

Jeśli nadal nie wiesz, jaki temat pracy magisterskiej z administracji wybrać, skontaktuj się z nami, ekipą Magistra na 5 – sprawdź zakres oferowanych usług lub skontaktuj się z nami.

Nie zapomnij o prezencie!

Podsumowanie

W tym artykule przedstawiłem Ci przykładowe tematy prac magisterskich z administracji wraz z pomysłami na badania. 

Pamiętaj! Część badawcza to obowiązkowy element pracy magisterskiej, więc dobrze go przemyśl. Przede wszystkim upewnij się, że masz możliwość przeprowadzenia badania. Jeśli już na wstępie pojawią się jakieś trudności, radzę zmodyfikować przedmiot badań lub go zmienić.

Z każdym problemem związanym z pracą magisterską, możesz odezwać się także do Magistra na 5! Jesteśmy specjalistami od zadań specjalnych, czy wręcz beznadziejnych!

Spis