Spis tabel w pracy licencjackiej i magisterskiej- jak przygotować?

Ostatnia aktualizacja 12 września 2024

Spis tabel w pierwszej myśli może wydawać się nieistotnym dodatkiem do Twojej pracy, który przygotujesz 5 minut przed oddaniem jej promotorowi. Uważaj, bo takie myślenie może kosztować Cię wiele stresów i nerwów. Czytaj dalej ten artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego, co jest istotne przy zagadnieniu spisu tabel.

Nie mam czasu czytać artykułu! Potrzebuję szybkiej pomocy z formatowaniem pracy dyplomowej! ?‍♀️

Kliknij i zobacz, co mogę Ci zaoferować ⬇
–> Pomoc w formowaniu pracy licencjackiej i magisterskiej>>
–> Kurs formatowanie pracy dyplomowej>>

–> Pobierz przykładową pracę licencjacką>>

spis tabel praca licencjacka i magisterska

Obejrzyj nagranie, a dowiesz się:

  • Dlaczego spis tabel jest ważny w pracy dyplomowej?
  • Jak krok po kroku stworzyć spis tabel w programie Word?
  • Gdzie dokładnie umieścić spis tabel w strukturze pracy dyplomowej?
  • Dlaczego warto korzystać z automatycznego generowania spisu tabel?
  • Jakie błędy mogą pojawić się przy tworzeniu spisu tabel?

? Nie wiesz, jak prawidłowo podpisać tabelę w Wordzie? Obejrzyj:   Formatowanie pracy dyplomowej. Podpisywanie tabel, rysunków i wykresów? Word 2016>>

? Pobierz Przykładową Pracę Licencjacką i Planner Pisania
Darmowe materiały od Magistra na 5>>

? Odkryj E-book “Jak Napisać Pracę W Tydzień
E- book. Jak napisać pracę dyplomową w tydzień>>


Co to jest spis tabel?

Spis tabel to  taki “mały spis treści” dotyczący tabel, które zostały umieszczone w Twojej pracy. Jeszcze inaczej jest to lista ponumerowanych tabel z Twojej pracy, zawierająca informacje, na której stronie znajduje się konkretna tabela.

Spis ten zawiera najczęściej numer i tytuł tabeli oraz stronę, na której się znajduje. 

Po co mi spis tabel ?

Spis tabel to ważny element w Twojej pracy licencjackiej lub magisterskiej. Dlaczego? Wyjaśnię w 3 podpunktach. Spis tabel:

  •  To dobra nawigacja po Twojej pracy. Umożliwia czytelnikowi szybkie odnalezienie i zidentyfikowanie konkretnych tabel w tekście głównym pracy. To prawdziwe ułatwienie dla czytelnika! Nie musi wertować całej pracy, żeby znaleźć pożądaną tabelę.
  • Świadczy o profesjonalizmie Twojej pracy. Spis tabel to standard w pracach akademickich. Przygotowanie go jest potwierdzeniem, że zależy Ci na łatwości w poruszaniu się po Twojej pracy i jej czytelności dla promotora i czytelnika.
  • Nadaje zorganizowany kształt Twojej pracy. Dzięki wykazowi tabel unikasz  zamieszania podczas szukania konkretnych informacji przez czytelnika. Praca wydaje się bardziej klarowna, poukładana i przejrzysta.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, ze spis tabel to nie fanaberia promotora tylko funkcjonalne narzędzie w Twojej pracy. Dzięki niemu Twoja praca jest bardziej profesjonalna i dostępna czytelnikowi.

Jak stworzyć spis tabel w Wordzie?

Teraz przejdziemy do praktycznej części – jak stworzyć spis tabel w programie Word? To proste! Na początku musisz sprawdzić, czy wszystkie tabele masz odpowiednio oznaczone i opisane. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić odsyłam Cię do nagrania na temat podpisywania tabel. 

Formatowanie pracy dyplomowej. Podpisywanie tabel, wykresów, rysunków>>

Kolejne kroki w procesie tworzenia spisu tabel to:

  1. Na odpowiedniej stronie swojej  pracy, wstawiasz tytuł strony, np. “Spis tabel”. Zazwyczaj jest oznaczany w pracy za pomocą “Nagłówka “1, po to, aby był widoczny w spisie treści.
  2. Następnie wybierasz zakładkę  “Odwołania“.
  3. Teraz szukaj opcji “Wstaw spis ilustracji”.
  4. Gdy pojawi się okienko, wybierasz z etykiety: “Tabela”.

Spis tabel gotowy! Cała procedura automatycznego tworzenia spisu tabel jest pokazana w filmiku znajdującym się na początku artykułu.

Gdzie umieścić spis tabel? 

Spis tabel najczęściej umieszcza się tuż po bibliografii, przed innymi spisami, np. rysunków, wykresów. Z reguły umieszczany jest przed aneksem/załącznikami. 

Dlaczego warto zrobić spis tabel w sposób automatyczny?

Jestem zdecydowanym zwolennikiem automatycznego spisu tabel. Przemawia za tym kilka powodów:

  • Ogromna oszczędność czasu. Za pomocą kilku kliknięć myszką od laptopa masz gotowy i estetyczny spis tabel. Wyobrażasz sobie wprowadzać wszystkie tytuły tabel ręcznie?!!!?
  • Minimalizowanie ryzyka popełnienia błędów w spisie. Podczas automatycznego tworzenia spisu istnieje mniejsze ryzyko pominięcia tabeli, pomyłki z numerem tabeli czy stroną, na której się znajduje, co wpływa ja jakość i czytelność Twojej pracy.
  • Łatwość w aktualizacji spisu tabel. Jeśli wprowadzamy zmiany w treści pracy, np. dodajemy nowe tabele, usuwamy lub zmieniamy ich kolejność, to spis tabel automatycznie się aktualizuje. Nie musimy martwić się o ręczne poprawki i utrzymywanie spisu w zgodności z zawartością pracy.
  • Profesjonalizm i estetyka. Automatyczny spis tabel zapewnia spójność numeracji i formatowanie spisu, co wpływa na wysoki poziom Twojej pracy. Dodatkowo automatycznie wygenerowany spis jest bardzo estetyczny.
  • Mniej nadszarpniętych Twoich nerwów. Na finiszu Twojej pracy, każde zmiany czy poprawki mogą być bardzo stresujące: aktualizowanie automatycznego spisu tabel zajmie Ci kilka sekund; czyli uzyskujesz więcej czasu na doprecyzowanie treści swojej pracy czy po prostu odpoczynek!?

5 najpopularniejszych błędów podczas tworzenia spisu tabel

Tak, jak wspomniałem na wstępie, lekceważące podejście do tworzenia spisu tabel może kosztować Cię wiele błędów. Oto najczęściej pojawiające się nieprawidłowości przy generowaniu go:

  1. Nieprawidłowe numerowanie tabel w spisie. Ten błąd może wynikać z braku konsekwencji w numeracji tabel lub pomyłek przy użyciu funkcji automatycznego numerowania tabel w programie Word.
  2. Pominięcie lub nieuwzględnienie pewnych tabel w spisie. Czasami podczas pisania pracy dyplomowej możemy zapomnieć dodać nowo utworzone tabele do spisu, pominąć ich numerację itp.
  3. Bark aktualizacji spisu tabel na bieżąco. Po wprowadzeniu poprawek w tytułach tabel czy ich numeracji, dodaniu nowej pozycji nie robimy aktualizacji spisu tabel.
  4. Nieprawidłowe tytuły tabel. Niewłaściwe, zbyt długie tytuły tabel wpływają na nieczytelność spisu tabel.
  5. Błędy w formatowaniu. Brak konsekwencji w zastosowaniu podstawowych zasad formatowania, jak rozmiar i rodzaj czcionki, zastosowanie pogrubienia czcionki w tytułach tabel wpływa na brak estetyki w spisie tabel.

Zobacz przykłady naszych spisów tabel ↓

przykład spisu tabel praca licencjacka

przykład spisu tabel praca licencjacka

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom będziesz w stanie łatwo i skutecznie stworzyć spis tabel w swojej pracy. Pamiętaj o jego znaczeniu dla czytelnika w poruszaniu się po Twojej pracy.

Prawidłowo wygenerowany spis tabel ułatwia nawigację po Twojej pracy, wpływa na jej czytelność, uporządkowanie i profesjonalizm. Zachęcam Cię do tworzenia spisu tabel automatycznie, bo dzięki temu oszczędzasz czas i unikasz różnych błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spis