Metoda pomodoro – rewolucja w pisaniu prac dyplomowych

Ostatnia aktualizacja 10 stycznia 2024

Piszesz pracę dyplomową i narzekasz na brak koncentracji? Twoją uwagę cały czas coś rozprasza? Koniec z tym. Poznaj metodę pomodoro – genialną technikę zarządzania czasem i dzięki temu przenieś swoją produktywność na najwyższy poziom.

Nie mam czasu czytać! Potrzebuję szybkiej pomocy z pisaniem pracy dyplomowej!
Kliknij i zobacz, co mogę Ci zaoferować ⬇
–> Pomoc z Twoją pracą licencjacką
–> Pobierz przykładową pracę licencjacką

Nie wiem, jak zacząć. Masz coś dla mnie?
–> E-book- Jak Napisać Pracę Dyplomową W Tydzień

pomodoro w pisaniu pracy dyplomowej

Witaj. Czy przeczytałeś artykuł o motywacji do pisania pracy dyplomowej? Twoja motywacja skoczyła na wysoki poziom? Czujesz, że napiszesz rozdział pracy dyplomowej w jeden dzień? A może uda Ci się napisać całość w tydzień i zdobędziesz uznanie promotora?

Bardzo się cieszę, jeżeli Cię zmotywowałem. Jednak sama motywacja w dłuższej perspektywie może nie wystarczyć. Poświęć jeszcze kilka minut na poznanie doskonałej metody zwiększenia produktywności i możesz zaczynać.

W jaki sposób przeciętny student pisze swoją pracę dyplomową?

Poznajcie Janusza – studenta, który za tydzień ma oddać gotowy rozdział swojej pracy. Janusz postanowił w piątek odpuścić melanż i w sobotę poświęcić 5 godzin na pisanie rozdziału. Jak wygląda jego praca?

  1. Janusz wstaje o 8:15 i o 8:30 siada do komputera.
  2. Najpierw sprawdza, co nowego na Facebooku, później ogląda ogłoszenia na OLX, ponieważ chce kupić coś na Dzień Kobiet swojej wybrance.
  3. Około 9:15 odpala plik ze swoim rozdziałem. Patrzy, co napisał kilka dni wcześniej, nic mu się nie podoba i uświadamia sobie, że za dużo tego nie napisał
  4. Zniesmaczony idzie do kuchni, robi sobie kawę i kanapki. Śniadanie oczywiście konsumuje przed komputerem, przeglądając jakieś raporty z Internetu, które teoretycznie może wykorzystać w pracy.
  5. Jest już 10:00. Janusz pisze 2 akapity, jednak wyskakujące powiadomienie każe mu przerwać pracę. Musi zobaczyć, jakie nowe zdjęcie wrzuciła na Instagrama jego dawna miłość z podstawówki.
  6. Janusz w komentarzach pod zdjęciem zauważa link do bardzo ciekawego artykułu na temat bezsensu pisania prac dyplomowych. Musi go oczywiście przeczytać.
  7.  Delikatnie zaskoczony zauważa, że czas szybko płynie i jest już 11:00. Uświadamia sobie, że zmarnował 3 godziny. Dzwoni mama, musi odebrać, ponieważ przypomniał sobie, że przydałoby mu się 200 zł.
  8. Na rozmowie upływa mu 20 minut, jest 11: 30. Budzi się współlokator Janusza, który przychodzi mu opowiedzieć wrażenia z wczorajszej imprezy.
  9. Przez kolejne 3 godziny coś zakłóca Januszowi pisanie pracy. Mija 14:00 Janusz ma dość, jest już zmęczony. Uświadamia sobie, że napisał niecałą stronę, oczywiście bez przypisów. Kończy na dzisiaj pracę i odchodzi zły od komputera. Wychodząc z domu, rzuca jeszcze w gniewie do współlokatora: „Pisanie pracy dyplomowej jest bardzo trudne, 5 godzin zajmuje napisanie jednej strony. Za rok zobaczysz!”.

Brak koncentracji to największy problem większości studentów

Oczywiście historia Janusza może wydać się przejaskrawiona, ale czy jego zachowanie w jakiejś części nie przypomina Twojego? Ile razy siadałeś do jakiejś pracy intelektualnej i po kilku godzinach zorientowałeś się, że zmarnowałeś czas, a tak naprawdę nic nie zrobiłeś? Zawsze było coś ważniejszego, co pochłonęło Twoją uwagę. Tak naprawdę oficjalnie pracowałeś, ale nie zrobiłeś nic.

Brak czasu nie jest problemem studentów. Ten czas zawsze się znajdzie. Największym problemem jest brak koncentracji i marnowanie czasu teoretycznie przeznaczonego na pracę. Aby temu zaradzić, powstała metoda pomodoro.

Czym jest pomodoro?

W dużym skrócie technikę pomidora wymyślił Francesco Cirillo, pewien Włoch, który prawdopodobnie miał problem z zarządzania czasem. Nazwę wziął od kuchennego czasomierza, takiego jak ten widoczny poniżej.Szybkie pisanie pracy licencjackiejGłówną siłą omawianej techniki jest to, że każdy może ją zastosować niemalże od razu. Jej głównym założeniem jest praca nad 1 zadaniem przez 25 minut, następnie 5 minutowa przerwa. Najważniejsze jest to, żeby nic, ale to absolutnie nic, nie przeszkadzało i nie rozpraszało czasu Twojej pracy.Ekspresowe pisanie pracy licencjackiejTo tyle teorii. Jeżeli chcesz ją uzupełnić, to wujek Google służy pomocą. Ja natomiast chcę Cię nauczyć:

Jak zastosować technikę pomodoro podczas pisania pracy dyplomowej?

Pomodoro jest najprostszą metodą zarządzania czasem. Wystarczy, że zastosujesz poniższe punkty.

1. Stwórz listę zadań do realizacji

Jeżeli chcesz napisać rozdział pracy licencjackiej, podziel pracę na mniejsze części. Załóż na przykład, że podczas jednej sesji napiszesz 1 podrozdział na 4 strony.

2. Wyłącz absolutnie wszystkie rozpraszacze

Kluczowy punkt – zanim zaczniesz 25-minutową sesję pracy: wycisz telefon, wyłącz wszelkie powiadomienia, uprzedź domowników/współlokatorów, aby Ci nie przeszkadzali. Najlepiej będzie, jeżeli na te 25 minut rozłączysz się z Internetem, czyli największym rozpraszaczem dzisiejszych czasów. Pamiętaj także o wyłączeniu radia grającego w tle, ponieważ mimo że wydaje się nie przeszkadzać, wystarczy jeden interesujący news, żebyś zaczął myśleć o czymś zupełnie innym.

3. Ustaw budzik, żeby zadzwonił za 25 minut

Posłuż się swoim osobistym telefonem. Co prawda są dostępne specjalne aplikacje, a nawet timery w kształcie pomidora, ale to przerost formy nad treścią i niepotrzebne gadżety. Ta metoda jest na tyle prosta, że wystarczy Ci zwykły budzik w telefonie.

4. Pracuj przez 25 minut

Punkt, który decyduje o sukcesie. Przez 25 minut pracuj nad zaplanowanym zadaniem. I TYLKO NAD NIM. Koncentruj się cały czas na wykonywanym zadaniu, nie otwieraj stron internetowych, nie wychodź z pokoju, nie odbieraj telefonów.

Naturalnie Twój umysł będzie się bronił przed wysiłkiem i będzie podsyłał Ci nowe pomysły, po to tylko, abyś przerwał pracę i pozwolił mu odpocząć. Więc jak tylko podświadomość podsunie Ci jakiś genialny pomysł na kolejny rozdział pracy, nie otwieraj przeglądarki i nie szukaj informacji, ponieważ momentalnie się rozproszysz. Zapisz pomysł, a sprawdzisz to na spokojnie później.

5. 5-minutowa przerwa

Gdy zadzwoni budzik oznajmiający, że minęło 25 minut, zrób sobie 5-minutową przerwę. Jest to czas, w którym musisz ODERWAĆ SIĘ CAŁKOWICIE od pracy. Wyjrzyj przez okno, wyjdź na balkon, zrób kilka pompek, przysiadów. Jest wskazane wszystko, co pozwoli Twojemu mózgowi odpocząć. Chyba nie muszę dodawać, że to dobry czas na skorzystanie z toalety ?

6. Kolejne pomodoro

Po przerwie ustaw ponownie budzik na 25 minut, zaczynaj kolejną sesję pomodoro i ciesz się postępami w swojej pracy.

Ile sesji pomodoro stosować?

Autor techniki sugeruje, żeby po 4 sesjach stosować dłuższe przerwy, na przykład 20-minutowe. Otwartą sprawą pozostaje to, ile stosować sesji pomodoro w ciągu dnia. Nie da się ukryć, że praca umysłowa, w pełnej koncentracji osiągniętej metodą pomodoro, jest bardzo wymagająca. Dlatego też raczej nie przekraczaj 8 sesji. Daje to w sumie 200 minut, czyli ponad 3 godziny pracy. Mało? Będziesz zdziwiony, jakie efekty uzyskasz w tym czasie.

Czy mogę zmodyfikować czas jednej sesji?

Wydaje Ci się, że możesz pracować bez przerwy dłużej niż 25 minut? Łapiesz flow i szkoda Ci przerywać rozpoczętą pracę? Możesz spróbować przedłużyć czas trwania sesji i zrobić sobie powiedzmy 3 sesje po jednej godzinie z przerwami o długości 15 minut. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić i dać radę wrócić do pracy po dłuższej sesji. Przy pracy metodą pomodoro będziesz dosłownie czuł, jak Twój mózg „się gotuje”.

Czy pomodoro sprawdza się w każdej pracy?

Nie. Jeżeli masz do wykonania jakąś pracę fizyczną, typu sprzątanie mieszkania lub kopanie rowu, możesz odpuścić metodę pomodoro. Pomodoro najlepiej sprawdza się przy pracy umysłowej, a po to studiujesz, aby taką pracę wykonywać, prawda?

Metody pisania pracy dyplomowej

O czym jeszcze pamiętać?

Pamiętaj, aby z konsekwencją kończyć zaczęte zadania. Ustaliłeś, że napiszesz jeden podrozdział? Nawet jeżeli nie zdążyłeś w zaplanowanym czasie, poświęć jeszcze godzinę i dopisz do końca. Zadania rozpoczęte i niezakończone siedzą z tyłu głowy i demotywują. Zadania zakończone powodują przypływ motywacji, ponieważ myślisz: „było ciężko, ale posiedziałem dłużej i skończyłem. Potrafię to powtórzyć” ?

Co dalej?

To wszystko! Przeczytałeś o supermetodzie, więc wprowadź ją w życie i ciesz się efektami. Na początku wyznacz proste zadanie i uczciwie przepracuj 25 minut, potem, jeżeli trzeba – kolejne. Za jakiś czas zdziwisz się, jak mogłeś pracować bez tej metody. Twój mózg stanie się coraz bardziej wyćwiczony, łatwiej będziesz osiągał stan świetnej koncentracji i wydajności.

Jestem pewien, że dzięki pomodoro napiszesz w krótkim czasie swoją pracę. Nie zapomnij o niej także w późniejszym życiu zawodowym. Pracodawcy nic nie cieszy bardziej niż zdyscyplinowana osoba, która zamiast marudzić, pokazuje efekty swojej pracy.

Podsumowanie

To tyle. Zacznij stosować metodę pomodoro, a Twoja praca zdecydowanie przyśpieszy i będziesz miał więcej wolnego czasu.

Podobają Ci się artykuły z zakresu produktywności i zarządzania czasem? Chciałbyś przeczytać o innych metodach? Proszę, podziel się swoją opinią w komentarzach.

Wielka prośba

Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym ta wiedza także może pomóc. Jak to zrobić?

1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB ??

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze ?

3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej ⬇⬇

Nie zapomnij o prezencie!

Komentarz do “Metoda pomodoro – rewolucja w pisaniu prac dyplomowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spis