Plan pracy magisterskiej – kompletny poradnik

Ostatnia aktualizacja 14 września 2024

Plan pracy magisterskiej. Zakładam, że jesteś tu, bo masz już temat swojej pracy magisterskiej, chcesz pójść krok dalej i zaplanować to, o czym będziesz pisać? No dobrze, może ktoś subtelnie Cię do tego popycha wyznaczając termin oddania gotowego planu pracy magisterskiej? Nie wnikam, przejdźmy do rzeczy.

Potrzebujesz szybkiej pomocy z pisaniem pracy dyplomowej!
Kliknij i zobacz, co mogę Ci zaoferować ⬇
–>Przykładowy plan pracy licencjackiej i magisterskiej
–>Przykładowe plany z 22 kierunków
–> Indywidualna pomoc z planem

Nie wiem, jak zacząć. Masz coś dla mnie?
–> E-book- Jak Napisać Pracę Dyplomową W Tydzień

–> Pobierz przykładową pracę licencjacką

plan pracy magisterskiej

Spis treści artykułu

Ile czasu zajmuje napisanie planu pracy magisterskiej?

Masz ochotę szybko odklepać swój plan i wrócić do robienia ciekawszych rzeczy? Oczywiście możesz to zrobić, ale pomyśl najpierw, czy naprawdę warto.

Poświęcisz na to mało czasu, będziesz się cieszyć, że masz te nudy z głowy. Ale chwila… jest jedna ważna rzecz, którą mogłeś pominąć w swoich misternych zamiarach.

Plan, który napiszesz teraz, będzie kierować Twoją pracą magisterską na późniejszych etapach.

Kilka nic nieznaczących tytułów, skleconych na kolanie w przyszłości może okazać się dużym utrudnieniem w pisaniu kolejnych podrozdziałów.

Nie analizuj za długo słownika synonimów, nie kombinuj też ze zbyt szczegółową strukturą poszczególnych rozdziałów. A wiesz dlaczego? Śpieszę z wyjaśnieniami.

Kiedy w planie uwzględnisz sztywną strukturę, dodasz szczegółowe, skomplikowane podrozdziały zamkniesz sobie możliwość późniejszej modyfikacji treści.

Nie będziesz chciał niczego zmieniać? A co zrobisz, jak okaże się na przykład, że brakuje Ci źródeł? No właśnie.

Nie tylko nieprzemyślany plan pracy utrudni Ci przyszłe pisanie magisterki. Przekombinowanie też może okazać się niemałym problemem.

Nie tylko nieprzemyślany plan pracy utrudni Ci przyszłe pisanie magisterki, przekombinowanie też może okazać się niemałym problemem.

Gdzie mogę zobaczyć dobre przykładowe plany prac magisterskich?


Przykładowy plan pracy magisterskiej teoretycznej

Przykładowy plan pracy magisterskiej badawczej


To w końcu ile czasu poświęcić na plan magisterki?

Wiesz co, nie ma dobrej odpowiedzi na powyższe pytanie. Każda praca magisterska jest inna, mieści w sobie inne badanie oraz potrzebne do jego wykonania metody, które musisz uwzględnić w planie.

Z doświadczenia powiem Ci, że napisanie dobrego planu zajmuje średnio około 2 godzin dla osoby doskonale obeznanej w temacie. Jeśli zaczynasz przygotowania, nie wiedząc dokładnie co robić, zajmie Ci to znacznie więcej czasu, nawet cztery razy dłużej.

Chcesz dokładnie wiedzieć, co robić? Fantastycznie, czytaj dalej!

Po co w ogóle pisać plan pracy magisterskiej?

W przyszłości, jak już będziesz mieć pracę, to przecież będzie w niej spis treści, więc po co plan? No racja, ale czekaj, bo jeszcze tej pracy nie masz.

Wiesz, o czym chcesz pisać? Masz w głowie plan, na co zwrócić uwagę, nawet jakie pytania umieścić w ankiecie? Jeśli tak, nie potrzebujesz planu. No to słuchaj, bajka. Zapoznaj się jednak z powodami, które moim zdaniem przekonają Cię, że jednak fajnie byłoby opracować plan pracy.

Przedstawienie promotorowi sposobu, w jaki chcesz ugryźć temat

Twój promotor też pewnie chętnie  dowiedziałby się, jakie masz plany na swoją magisterkę i właśnie to jest pierwszym powodem, dla którego musisz przygotować plan.

  • Plan pracy magisterskiej pokazuje promotorowi zakres Twojej pracy oraz jej strukturę.
  • Promotor to Twój opiekun. Jest on odpowiedzialny za to, co napiszesz w swojej pracy magisterskiej, więc chce, żebyś dobrze wypadł.
  • Zatem promotor musi znać i zaakceptować tematykę, formę pracy magisterskiej. Pamiętaj, że podpisuje się on swoim nazwiskiem na pierwszej stronie.

Uwiecznienie struktury tak, żeby o niczym nie zapomnieć

Dobra, to co z tym pisaniem… no tak, będziesz pisać pracę, wiesz o czym, masz dokładny schemat w głowie. Jesteś pewny, że za 3 miesiące coś nie umknie Ci z pamięci? Osobiście wierzę, że nie, ale w sumie, to dlaczego nie miałbyś zapisać swojej koncepcji?

Plan pracy magisterskiej jest również przydatny dla Ciebie:

  • W planie umieszczasz najważniejsze zagadnienia, których będzie dotyczyć Twoja magisterka.
  • Jeśli napiszesz plan, to możesz mieć stuprocentową pewność, że niczego ważnego nie pominiesz.
  • Plan pracy pomoże Ci w zachowaniu właściwej struktury pracy i jej ciągu logicznego.

istota planu pracy magisterskiej

Co robić, jeśli zmieni Ci się koncepcja pracy?

Nie przejmuj się, podczas pisania możliwe jest drobne poprawianie planu pracy po uzgodnieniu tego faktu z promotorem. Zazwyczaj, jeśli dobrze umotywujesz poprawki, to promotor bez sprzeciwu się na nie zgodzi.

Potrzebuje szybciej pomocy z planem pracy. Co robić?


Przykładowy plan Twojej pracy w 24 H>>


Dlaczego muszę tak uważać na treść poszczególnych rozdziałów?

Najprościej ujmując, żeby całość pracy miała sens. Co mam na myśli? Konkretnie to, żeby kolejne rozdziały były ze sobą powiązane, nie powielały tych samych informacji i żeby tworzyły logiczną całość, która jest poparta badaniem z dobrze opisaną metodologią.

Brzmi skomplikowanie, ale to tylko pozory. Kiedy zagłębisz się w temat, o którym chcesz pisać, na pewno zauważysz ścieżkę, która będzie podążać Twoja praca.

Podczas tworzenia planu musisz szczególnie uważać na pewne pułapki:

  • Kiedy już zaczniesz pisać, może się okazać, że wszystko wydaje Ci się bardzo istotne, wtedy zrobi się bałagan. Musisz zwrócić uwagę, żeby trzymać się planu i nie opisywać tego samego kilka razy na różne sposoby.
  • Opisywanie bardzo ogólnych teorii zwykle mało wnosi, przy czym jest szalenie nudne. Promotor też tak pomyśli, ale oczywiście nie powie tego głośno. Pamiętaj, że zależy Ci na jego opinii, tak samo, jak na dobrej ocenie, więc powinieneś wzbudzić jego zainteresowanie. Garść definicji czołowych badaczy, które od lat wałkują jego studenci, raczej nie będzie dla niego interesująca, dla Ciebie z resztą też.
  • Bardzo istotne jest też dostosowanie treści poszczególnych rozdziałów, jeśli praca ma charakter empiryczny, czyli zawiera badanie. W tym przypadku musisz zwrócić uwagę na to, żeby przeprowadzone badanie pasowało do części teoretycznej.

I właśnie! Teraz powinieneś zauważyć, że po to właśnie przygotowujesz zakres poszczególnych części pracy. Chroni Cię to przed bałaganem i chaosem, które w pisaniu pracy magisterskiej są zgubne. Musisz postanowić, o czym piszesz i trzymać się tego.

A co to znaczy, że praca magisterska nie jest spójna?

Wytłumaczę to na prostym przykładzie pracy badawczej.

To nie trzyma się kupy! W podanym przykładzie informacje nie będą się ze sobą łączyć, więc utracony zostanie ciąg logiczny pracy. Praca straci sens.

Dobrze zrobiony plan pracy magisterskiej

 

Jak rozsądnie ułożyć rozdziały planu pracy magisterskiej?

Skoro już wiesz, że w planie musisz zawrzeć najważniejsze informacje o tym, co będziesz opisywać w pracy, musisz też wiedzieć o kilku niuansach technicznych. Powiem Ci, jak ułożyć obszerną tematykę, żeby niczego nie pominąć, ale też nie napisać za dużo.

1. Przede wszystkim, zacznij od wiedzy ogólnej dotyczącej zagadnień ujętych w Twojej pracy

Chodzi mi o zastosowanie zasady od ogółu do szczegółu. Mogę w czystym sumieniem stwierdzić, że najłatwiej pisze się, zaczynając od nakreślenia podstawowej tematyki pracy.

2. Jeśli zaczniesz pisać o rzeczach podstawowych, później naturalne będzie przejście do treści bardziej szczegółowych

Z tą szczegółowością też nie przesadzaj, plan ma być przejrzysty i tylko sygnalizować badane treści, nie je opisywać.

Ze swojej strony proponuję nie wykorzystywać więcej niż podrozdziały drugiego rzędu (np. 1.1.1.). Łatwiej będzie Ci później pisać, bo schemat nie będzie tak sztywny.

3. Dobrym posunięciem jest też trzymanie się podobnej objętości każdego z rozdziałów

O ile oczywiście temat i charakter pracy na to pozwala. O wiele przyjemniej patrzy się na plan, który jest uporządkowany w postaci regularnych rozdziałów. Pomaga to też w osiągnięciu najlepszego rytmu pisania pracy magisterskiej.

Dlaczego nie, przecież minimalna liczba stron zostanie osiągnięta? Tak, ale będziesz opisywać teoretycznie to, czego nie dotyczy badanie. Część badawcza nie będzie pokrywać się z teoretyczną i zwyczajnie będzie za krótka.

4. Przyłóż się do metodologii badań

Praca magisterska praktycznie zawsze związana jest z koniecznością przeprowadzenia badania naukowego, przy którym niezbędne jest określenie tła metodologicznego. Chodzi tu o opisanie metod, technik i narzędzi, jakie wykorzystasz w badaniu do swojej pracy magisterskiej.

Pojęcie metodologii jest Ci obce? Coś kojarzysz, ale nie do końca wiesz, z czym to się je? Nie ma problemu, przeczytaj przygotowane przeze mnie artykuł na temat metodologii:

->Rozdział metodologiczny – jak napisać?

Lub skorzystaj z naszych materiałów:

-> Wzory rozdziałów metodologicznych

-> Metodologia badań własnych. Najważniejsze definicje. E-book.

Już wiesz, jakie przeprowadzisz badanie oraz jakie wykorzystasz metody? Kapitalnie! Spójrz, podrozdziały metodologii wymyśliły się same! A jaką strukturę powinna mieć idealnie skomponowana metodologia badań?

Dokładnie tak powinna prezentować się metodologia badań w planie pracy magisterskiej:

  1. Określasz cel, przedmiot oraz podmiot badania, musisz przecież postanowić, o czym piszesz.
  2. Formułujesz problemy oraz hipotezy badawcze dopasowane do celów, jakie sobie wybrałeś.
  3. Wyznaczasz wskaźniki oraz zmienne dostosowane do celu badania, problemów badawczych i hipotez.
  4. Opisujesz metody, techniki oraz narzędzia, które pozwolą Ci zrealizować cel pracy, a także określić poprawność przyjętych hipotez. Ważne, aby zacząć od metod, a skończyć na technikach, ponieważ są one hierarchiczne.
  5. Przedstawiasz obszar badań, czyli dokładnie to, co będzie badane w Twojej pracy.
  6. Wyznaczasz przebieg badania po to, aby zachować porządek i właściwe uszeregowanie poszczególnych działań.

Podczas pisania metodologii opierasz się na literaturze tematycznej z zakresu nauki, w której polu znajduje się Twoja praca.

Czyli:

  • Pisząc magisterkę z pedagogiki, korzystasz ze źródeł opisujących metodologię badań pedagogicznych.
  • Pisząc pracę magisterską dotyczącą rachunkowości, korzystasz z opracowań dotyczących metodologii w naukach ekonomicznych.

Idealna metodologia powinna opisywać teoretyczne podstawy założeń Twojego badania, a jej objętość zwykle oscyluje w granicach 10-12 stron, zależnie od wymogów uczelni.

5. Zrób i opisz ciekawe badanie z konstruktywnymi wnioskami

Na nie poświęcasz zwykle cały ostatni rozdział swojej magisterki. W planie pracy magisterskiej powinieneś uwzględnić porządek, w jakim zaprezentujesz swój materiał i przemyślenia.

Plan rozdziału badawczego powinien zawierać:

  1. Opis badanej grupy. Potrzebujesz go, żeby określić, do kogo skierowałeś swoje badanie i w jakiej zbiorowości został zbadany podjęty przez Ciebie problem.
  2. Przedstawienie wyników badań. Pokazujesz w tej części, jakie dane udało Ci się uzyskać na podstawie badania określonego podmiotu badawczego.
  3. Analizę uzyskanych wyników. W tej części skupiasz się na interpretacji tego, co udało Ci się zgromadzić podczas badania.
  4. Podsumowanie badania lub wnioski. Opisujesz w nich spostrzeżenia oraz konkluzje, do których doprowadził Cię proces badawczy.

Często uczelnie wprowadzają wymóg napisania dyskusji, która pozwala na porównanie Twoich wyników badania z wnioskami innych osób, które wcześniej analizowały ten sam temat.

Część empiryczna w pracy badawczej powinna zajmować dużą część całej pracy magisterskiej. W końcu to już nie licencjat, tu musisz skupić się na własnej pracy naukowej, nie na analizowaniu tego, co zbadali inni.

Zwykle rozdział badawczy powinien stanowić około połowę objętości pracy, czyli mniej więcej 15-25 stron, zależnie od wymogów Twojej uczelni.

Odpowiednie ułożenie i zakres poszczególnych rozdziałów są bardzo istotne, jak już wiesz. Twój promotor na podstawie przygotowanego planu pracy może je od razu zweryfikować i wprowadzić konieczne zmiany. Zaakceptowanie ostatecznej wersji planu pracy pozwala Ci zacząć pisać.

Struktura planu pracy magisterskiej

Czy warto wykorzystać gotowy plan pracy magisterskiej?

Najprościej byłoby skopiować go z Internetu, co nie? No właśnie nie. Nie powinno nawet przejść Ci to przez myśli. Tym, co znajdziesz w internetach, możesz się inspirować, ale na pewno nie wykorzystywać jako swój plan.

Po pierwsze, nie wiesz, ile razy i przez kogo te rzeczy zostały wykorzystane.

Jeśli okazałoby się, że promotor już widział ten plan albo w inny sposób zauważył, że to nie jest Twoje działo?

Na pewno oboje nie bylibyście zadowoleni, sytuacja zrobiłaby się napięta, mogłyby paść niemiłe słowa. A po co to komu?

Po drugie, nie masz pojęcia, co autor miał na myśli.

Na pewno fajnie jest uprościć sobie zadanie, oszczędzić czas i wziąć gotowy plan wątpliwego pochodzenia, to takie szybkie i proste, prawda?

Pamiętaj jednak, że przykro byłoby później spędzać czas na pisaniu o rzeczach, o których nie masz zielonego pojęcia. Może wystąpić też problem, że tematyka, której dotyczy plan, jest nieaktualna.

Zdecydowanie łatwiej pisać później podrozdziały, które sam sobie wymyśliłeś, prawda?

Gotowy plan pracy magisterskiej czy warto

Czy warto zrobić formatowanie planu pracy magisterskiej?

Jasne, że warto. Pomyśl, jak w prosty sposób możesz podnieść atrakcyjność tego, co stworzyłeś. Wydaje się to dość błahą sprawą, często jest przez to niesłusznie pomijane.

Plan jest zazwyczaj pierwszym elementem pracy, który Twój promotor od Ciebie dostaje.

Całkiem fajnie byłoby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Szczególnie że nie zajmuje to wcale dużo czasu. A przy okazji, jest możliwe praktycznie w każdym edytorze tekstu, nawet w notatniku Windowsa 7. Nie wierzysz, to patrz:

Nie ma wymówek, formatowanie jest ważne. Schludnie przygotowany plan ułatwi Twoją dalszą pracę, będziesz dokładnie widział strukturę swojej pracy.

Ogólnie przyjęta jest zasada, że dobrze przygotowany plan pracy magisterskiej powinien się mieścić na jednej stronie.

Twój promotor od początku zauważy, że się starasz. Może jego przychylność przyda Ci się w przyszłości? Kto wie, lepiej się zabezpieczyć.

Mogę Cię zapewnić, że nie ma sytuacji beznadziejnych, zawsze da się jakoś wybrnąć i stworzyć doskonały plan pracy magisterskiej!

Jeśli na którymkolwiek etapie będziesz mieć problem, to skonsultuj to ze swoim promotorem lub, jeśli to nie przyniesie skutku, napisz do nas.

Pamiętaj jednak, że wymogi na każdej uczelni mogą się różnić, więc struktura Twojego planu musi być z nimi zgodna. Miej też na uwadze, że to Twój promotor decyduje o ostatecznej akceptacji planu pracy magisterskiej.

źle zrobiony plan magisterki

Pomoc przy planie pracy magisterskiej

Możemy pomóc Ci w ułożeniu dobrego planu pracy. Jeśli czujesz, że sobie nie radzisz, wystarczy tylko się skontaktować.

-> Konsultacje Magister na 5 – Kontakt

Tu Cię pewnie nie zaskoczę, mam też przykładowe plany prac, które znacznie ułatwiłyby Ci napisanie własnego.

-> Wzory Planów Prac Licencjackich I Magisterskich

To materiały pomocnicze, nie gotowce. Nasze plany mają Cię zainspirować, ale zachowaj rozsądek przy korzystaniu z nich. Nie są one ogólnodostępne w sieci, mimo wszystko stanowczo odradzam Ci ich kopiowanie.

Wielka prośba

Przydał Ci się ten artykuł? Pomogłem Ci? Pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym ta wiedza może pomóc. Jak to zrobić?

1. Udostępnij na FB ??

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze ?

3. Zostaw komentarz poniżej ⬇⬇ Możesz nawet ponarzekać. Dla mnie to zaszczyt, że przeczytałeś artykuł do końca.

Nie zapomnij o prezencie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spis treści artykułu

Spis