Ostatnia aktualizacja 11 września 2024
Napisałeś pracę dyplomową? Gratulacje! Teraz zapisz ją w formacie PDF. Dlaczego? Jak to zrobić? Tego dowiesz się w poniższym artykule.
Nie mam czasu czytać! Potrzebuję szybkiej pomocy z pisaniem pracy dyplomowej!
Kliknij i zobacz, co mogę Ci zaoferować
–> Pomoc z Twoją pracą licencjacką
–> Pobierz przykładową pracę licencjacką
Nie wiem, jak zacząć. Masz coś dla mnie?
–> E-book- Jak Napisać Pracę Dyplomową W Tydzień
Obejrzyj poniższe nagranie a dowiesz się:
- Dlaczego przed oddaniem pracy na uczelnię i do wydruku najpierw należy zapisać ją w wersji PDF?
- Jak zapisać pracę w formacie PDF krok po kroku w Wordzie?
- Jak zapisać pracę w formacie PDF za pomocą konwertera internetowego?
- Jak format PDF wpływa na współczynnik plagiatu?
Nie chcesz oglądać? Przeczytaj transkrypcję nagrania ⬇⬇
Masz już napisaną pracę i teraz planujesz złożyć ją na uczelnię w wersji wydrukowanej i elektronicznej? Nie zapomnij o tym, aby zapisać ją w formacie PDF. A jak to zrobić pokażę Ci w tym nagraniu.
Dlaczego przed oddaniem pracy na uczelnię i do wydruku najpierw należy zapisać ją w wersji pdf?
Można podać co najmniej dwa powody.
Po pierwsze, praca zapisana w wersji pdf, nie zmieni swojego wyglądu, czyli nie rozjedzie się, jak zaniesiesz taką pracę do wydruku.
Jest to bardzo ważne, ponieważ osoba, która będzie drukować Twoją pracę, może mieć inną wersję Worda niż Ty i praca przy wydruku może się totalnie rozjechać, pozmieniać numery stron, itd. Najbezpieczniej jest zapisać ją w wersji pdf, wtedy nic się na pewno nie pozmienia.
Drugi powodem jest plagiat– otóż okazuje się, że ta sama praca wysyłana do sprawdzenia przez program JSA w wersji pdf, będzie miała o kilka procent niższy współczynnik plagiatu, niż taka sama praca w wersji doc.
Nie jest to duża różnica, gdyż, wynosi ok. 2-3%, ale niekiedy mogą one zaważyć o plagiacie. Dlatego, jeśli masz możliwość to złóż do sprawdzenia w JSA wersję pdf swojej pracy.
Sposoby zapisania pracy w pdf
OK. Przejdźmy do konkretów, czyli do sposobu zapisania pracy w pdf.
1. Zapisanie pdf w Wordzie
Najlepszym sposobem jest (oczywiście posiadając nowsze wersje Worda) zrobienia tego, używając tego programu podczas zapisywania pracy.
Jeśli już sprawdzimy, że nasza praca jest cała, gotowa, numery stron się zgadzają, wszystkie spisy są aktualne, wszystko jest na swoim miejscu, to:
- wybieramy plik,
- zapisz,
- w momencie, kiedy wyskakuje nam okno do zapisania pracy – zapisz jako typ- wybierany w tym miejscu pdf.
- Klikamy- zapisz i gotowe.
Generuje nam się oprócz pliku w Wordzie oczywiście, dodatkowo plik pdf. Jest to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób zapisywania pracy w pdf.
2. Użycie konwertera PDF do zapisania pracy
Druga metoda jest zapisanie pracy za pomocą internetowych konwerterów pdf.
Wpisujemy w wyszukiwarkę hasło: konwertuj doc na pdf.
Pojawia nam się dużo różnorodnych, bezpłatnych konwerterów. Każdy z nich działa podobnie, przysyłamy do niego plik w wersji doc. i za chwilę otrzymujemy skonwertowany ten sam plik w wersji pdf.
Jednakże nie wiadomo do końca, gdzie taka praca wysyłana do konwersji może trafić. Radziłabym zachować ograniczone zaufanie do takich programów.
Jeśli możesz, to wykorzystaj do zapisania swojej pracy 1 wskazany przeze mnie sposób, który jest w 100% bezpieczny i niezawodny.
Jakie są korzyści z zapisania pracy dyplomowej w PDF?
Mając zapisany plik w pdf, możesz być spokojny o to, jak praca zostanie wydrukowana i jak będzie się prezentowała bez względu kto, na jakim komputerze ją otworzy. Pliki pdf są nieedytowalne, dlatego nic w Twojej pracy nie zostanie przestawione, usunięte czy zamienione.
Chciałbym dowiedzieć się więcej o formatowaniu pracy. Masz coś dla mnie?
Przeczytaj artykuł:
Formatowanie pracy dyplomowej. 17 najważniejszych elementów>>