Spis rysunków w pracy licencjackiej i magisterskiej- jak przygotować?

Ostatnia aktualizacja 12 września 2024

Już myślałeś, że masz skończoną pracę licencjacką, a Twój promotor pyta, gdzie jest spis rysunków?! Nie wiesz, co to i po co to w ogóle jest potrzebne? Spokojnie! Trafiłeś na właściwy artykuł. Tutaj wszystkie tajemnice związane ze spisem rysunków w pracy dyplomowej zostaną rozwiane. 

Potrzebujesz szybkiej pomocy z formatowanie pracy dyplomowej? ?‍♀️
–> Pomoc w formowaniu pracy licencjackiej i magisterskiej>>
–> Kurs formatowanie pracy dyplomowej>>

spis rysunków praca licencjacka i magisterska

Jeśli wolisz słuchać, zamiast czytać artykuł, odsyłam Cię do poniższego filmiku, który poświęcony jest spisowi rysunków.

Obejrzyj to nagranie, a dowiesz się wszystkiego o spisie rysunków w pracy licencjackiej i magisterskiej:

  •  Dlaczego spis rysunków jest tak ważny w pracy dyplomowej?
  • Jakie funkcje pełni spis rysunków w kontekście czytelności i struktury pracy?
  • W jaki sposób tworzyć spis rysunków w programie Word krok po kroku?
  • Gdzie umieścić spis rysunków w strukturze pracy dyplomowej?
  • Jakie są korzyści z tworzenia automatycznego spisu rysunków w Wordzie?
  • Jakie błędy mogą się pojawić podczas tworzenia spisu rysunków?
  • Jakie praktyki pomogą w uniknięciu błędów w spisie rysunków?

? Nie wiesz, jak prawidłowo podpisać rysunek w Wordzie? Obejrzyj:   

Formatowanie pracy dyplomowej. Podpisywanie tabel, rysunków i wykresów? Word 2016>>

? Pobierz Przykładową Pracę Licencjacką i Planner Pisania
Darmowe materiały od Magistra na 5>>

? Odkryj E-book “Jak Napisać Pracę W Tydzień
E- book. Jak napisać pracę dyplomową w tydzień>>


Spis rysunków w pracy licencjackiej i magisterskiej- co to jest?

Spis rysunków jest to lista wszystkich “obrazków” wykorzystanych w Twojej pracy. Spis zawiera kolejno ponumerowane pozycje graficzne użyte w pracy wraz z ich tytułami i stronami, na których zostały umieszczone.

To taki spis treści, ale wyłącznie dla rysunków.

Po co mi spis rysunków?

Zastanawiasz się, po co w ogóle potrzebujesz spisu rysunków w swojej pracy dyplomowej? Jeśli tak to przygotowałem Ci kilka argumentów, aby uświadomić Ci, że jest to ważny i pomocny element każdej pracy licencjackiej lub magisterskiej. 

  1. Prostsza nawigacja po Twojej pracy. Spis ułatwia poruszanie się po Twojej pracy, bo masz listę.
  2. Oszczędność Twojego czasu. W sytuacji, gdy szukasz konkretnej grafiki czy Twój czytelnik nie musisz przeglądać całej pracy.
  3. Profesjonalizm i przejrzystość pracy. Wygenerowanie spisu rysunków świadczy o Twoim profesjonalnym zaangażowaniu w pracę i trosce o czytelnika, aby mógł z niej swobodnie korzystać.

Jakie rodzaje rysunków można wykorzystać w pracy licencjackiej lub magisterskiej?

Jesteś ciekawy, jakie dane graficzne możesz wykorzystać do swojej pracy? Oczywiście pod hasłem “rysunek” nie kryją się obrazki, które rysowałeś w dzieciństwie za pomocą farby czy kredek. Treść główną swojej pracy możesz wzbogacić wszelkimi grafikami, które uzupełnią i wyjaśnią poruszane przez Ciebie kwestie.

Do kategorii rysunków, jakie możesz wykorzystać w pracy, zalicza się:

  • różne diagramy,
  • ilustracje i obrazki,
  • schematy różnych struktur, modeli,
  • zdjęcia,
  • mapy,
  • inne grafiki, których nie możesz zaliczyć do kategorii tabel czy wykresów.

Możesz także sam stworzyć grafikę na podstawie tekstu naukowego, np. gdy dany tekst ciężko jest sparafrazować lub poruszane treści można przedstawić w formie graficznej jako urozmaicenie teorii Twojej pracy.

Pamiętaj, żeby zawsze podawać źródła, skąd pochodzi dany rysunek lub pochodzenie treści, którymi inspirowałeś się przy własnym opracowaniu rysunku!

Jak stworzyć spis rysunków w Wordzie?

Schemat wygenerowania spisu rysunków zaczynasz od systematycznego i konsekwentnego oznaczenia i opisania wszystkich grafik w pracy. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, odsyłam cię do poprzedniego filmu na ten temat.

Formatowanie pracy dyplomowej. Podpisywanie tabel, rysunków i wykresów? Word 2016>>


Gdy już wszystkie rysunki masz automatycznie podpisane:

  1. Na odpowiedniej stronie pracy robisz nagłówek, np. “Spis rysunków”, który zazwyczaj jest oznaczany jako nagłówek 1, aby był widoczny w spisie treści.
  2. Następnie idziesz do zakładki “Odwołania“.
  3. Tam wybierasz opcję “Wstaw spis ilustracji” i po rozwinięciu paska z etykietami, klikasz etykietę “Rysunek“.
  4. W tym momencie możesz cieszyć się gotowym spisem rysunków.???

Musisz jeszcze tylko zrobić jego formatowanie zgodnie z wytycznymi swojej uczelni. Zadbaj o jego czytelność i estetykę. 

Gdzie umieścić spis rysunków w pracy licencjackiej?

 Najczęściej umieszcza się go tuż po spisie tabel, ale zawsze przed aneksami/załącznikami. Dzięki temu czytelnik ma łatwy dostęp do spisu rysunków i może szybko odnaleźć interesujące go elementy.

Dlaczego warto zrobić spis rysunków automatycznie?

Choć na pierwszy rzut oka automatyczne generowanie spisu rysunków wydaje się ciemną magią, uspokój swoje negatywne myśli. Nie taki straszny diabeł, jak go malują- bardzo pasuje w tym miejscu to stare powiedzenie. 

Tworzenie spisu rysunków w sposób automatyczny ma wiele zalet:

  • Oszczędzasz czas. Po wprowadzeniu jakichkolwiek zmian w treści pracy, np. dodajesz nowe grafiki, usuwasz lub zmieniasz ich kolejność, spis rysunków automatycznie się aktualizuje. Nie tracisz czasu na ręcznie wprowadzane poprawek, które są bardzo czasochłonne. Wystarczy jedno kliknięcie, aby spis rysunków był gotowy do użycia. Oszczędzony czas lepiej wykorzystać na bardziej przyjemne czynności.?
  • Unikniesz błędów i nieścisłości w spisie rysunków. Program Word samodzielnie nadaje numerację rysunkom i tworzy odpowiednie odnośniki, co eliminuje ryzyko błędów.
  • Profesjonalizm, spójność i estetyka. Przy automatycznym generowaniu spisu jego pozycje zgadzają się z treścią pracy, więc wpływa to na profesjonalny obraz pracy. Taki spis wygląda również bardzo estetycznie. Ręcznie ciężko jest uzyskać taki efekt.

Najpopularniejsze błędy przy tworzeniu spisu rysunków

Nawet w takich drobnych elementach pracy, jak spis rysunków mogą się wkraść  błędy, które mogą obniżyć końcową ocenę Twojej pracy.

Stworzyłem listę 4 najczęściej zdarzających się pomyłek w trakcie tworzenia spisu rysunków:

  1. Nieprawidłowe oznaczenie rysunków. Przykłady: przegapienie grafiki lub niewłaściwe zastosowanie stylów oznaczeń rysunku.
  2. Niepoprawne podpisywanie obrazków. W sytuacji, gdy jest nieprawidłowo zatytułowany rysunek (np. zbyt skomplikowany, niejasny, zbyt długo), automatycznie ten błąd zostanie przeniesiony do spisu.
  3. Niesystematyczne aktualizowanie zmian w spisie. Po wprowadzeniu zmian w środku tekstu, np. dodanie nowego rysunku, zmiana w tytule rysunku, usunięcie rysunku, najlepiej jest samodzielnie odświeżyć spis, aby zapisać zaistniałe zmiany w treści pracy.
  4. Brak konsekwencji w formatowaniu i spójności pracy. Różne rodzaje i rozmiary czcionki tytułów rysunków, niekonsekwentne stosowanie kursywy czy odstępów, zdublowane numery grafik, nieprawidłowe numerowanie grafik.

Zobacz przykłady naszych spisów tabel ↓

przykładowy spis rysunków praca licencjacka

przykładowy spis rysunków praca licencjacka

Upewnij się też, że formatowanie jest prawidłowo wykonane. Wymienione wskazówki pozwolą Ci na bieżąco stworzyć spójny i profesjonalny spis rysunków bez poświęcania mu dodatkowego czasu.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi wygenerowanie spisu rysunku będzie Ci już tylko prostą formalnością. Zachęcam do skorzystania z funkcję automatyzacji spisu rysunków. To naprawdę duża oszczędność Twojego czasu, nerwów i wysiłku.

Zadbaj, aby Twój spis był czytelny, spójny z treścią pracy, estetyczny, a zobaczysz, że wpłynie to na profesjonalny wygląd Twojej pracy i pozytywny jej odbiór przez promotora! Powodzenia! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spis