Ostatnia aktualizacja 14 września 2024
Masz problem z wyborem formy swojej pracy? Nie wiesz, czy chcesz omówić zagadnienia teoretycznie, czy przeprowadzić badanie? Doskonale trafiłeś – czytaj dalej, a dowiesz się wielu przydatnych wskazówek o pracy badawczej.
Nie mam czasu czytać! Potrzebuję szybkiej pomocy z pisaniem pracy dyplomowej!
Kliknij i zobacz, co mogę Ci zaoferować
–> Pomoc z Twoją pracą licencjacką
–> Pobierz przykładową pracę licencjacką
Nie wiem, jak zacząć. Masz coś dla mnie?
–> E-book- Jak Napisać Pracę Dyplomową W Tydzień
W tym artykule opowiem Ci o pracy badawczej, a przede wszystkim przedstawię najważniejsze zalety tej formy pracy naukowej.
Prace badawcze mają to do siebie, że trzeba się trochę mocniej zaangażować w ich tworzenie, bo wymagają pracy twórczej. Przeprowadzenie badania wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Zaraz wszystko Ci wyjaśnię.
Nie chcesz marnować czasu na jakieś badania? Wolisz opisać szybko garść definicji i mieć pracę z głowy? Jasne, możesz tak zrobić, ale weź pod uwagę jedną istotną rzecz. Zagadnienia teoretyczne zostały już opisane na bardzo wiele różnych sposobów, co wniesie Twoja praca nowego? Myślisz, że łatwo będzie ulepić z tego coś oryginalnego?
Oczywiście, nie przeczę, możesz zrobić to bardzo dobrze, możesz zostać magistrem na 5 pisząc pracę teoretyczną, czemu nie! Proponuję Ci, żebyś był otwarty i sprawdził wszystkie możliwe opcje, zanim przejdziesz do pisania.
Zatem, jakie są to powody?
Do rzeczy, dlaczego warto pisać pracę naukową o charakterze badawczym? Śpieszę z wyjaśnieniem. Poniżej podam siedem argumentów, moim zdaniem największych zalet prac badawczych. Po ich przeczytaniu sam przyznasz, że warto porzucić opisywane nużącej teorii na rzecz autorskiego badania w swojej pracy.
Powód 1: Sam wybierasz, czego dokładnie dotyczy praca, bo Ty projektujesz całe badanie.
Wolność!
Interesuje Cię jakiś proces, zagadnienie albo zwyczajnie czyjaś opinia na jakiś temat? Odpowiedz sobie, w jakim celu, masz szukać badań, które opisują ten temat, jeśli możesz zaprojektować je sam. Możesz zbadać intrygującą Cię kwestię w dokładnie taki sposób, jaki chcesz.
Pamiętaj! Jeśli coś będzie sprawiać Ci problem, zawsze możesz zgłosić się o pomoc do swojego promotora. Jak zobaczy Twój zapał, na pewno nie odrzuci Twojej prośby.
Powód 2: Być może odkryjesz jakieś nowe zależności, które przysłużą się nauce.
Wszystko zostało już zbadane i można już tylko tę wiedzę powielać i interpretować? Nic bardziej mylnego!
Pamiętasz, jak Newton przypadkiem zaczął rozmyślać o grawitacji, bo zaatakowało go spadające jabłko? No właśnie. Nikt nie wie, gdzie znajdzie natchnienie, które może okazać się dokonaniem naukowym na skalę międzynarodową. Takie właśnie może być Twoje badanie.
Pamiętaj, że Ty masz swoje subiektywne podejście do świata, nikt nie ma takiego samego spojrzenia. Wykorzystaj to, zapewniam, że będzie warto.
Powód 3: Analiza wyników jest przyjemniejsza niż opisywanie przegadanej teorii.
Wyobraźmy sobie, że chcesz opisać motywację studentów do chodzenia na wykłady. W jaki sposób ujmiesz to teoretycznie? No zwyczajnie, opiszesz motywację, systemy motywacyjne, nagrody i kary i tak dalej…
Może nawet pokusisz się o opisanie grupy społecznej, czyli zawrzesz w pracy co nieco na temat studenckiego życia.
I wiesz co, wszystko okej, ale to, przepraszam za bezpośredniość, NUDY. Jeśli zapytałbyś studentów o ich motywację do chodzenia na wykłady, nie musiałbyś wertować setek opracowań, miałbyś dane tu i teraz. Oni dokładnie powiedzą Ci, jaka jest ich motywacja do chodzenia na wykłady.
Powód 4: Mniejsza szansa na plagiat, bo zbierasz niepowtarzalny materiał.
Ach, te części teoretyczne. Wszystko jest w internecie, tylko siedzieć i kopiować. Tu dla niepoznaki wstawić inne słowo, tam przesunąć przecinek. Szybka bezbolesna praca. Otóż nie.
Nie wiem, czy już słyszałeś o czymś takim jak Jednolity System Antyplagiatowy. Na ten temat sporo już pisałem, więc odsyłam do innych materiałów o JSA.
Więc już jesteśmy oboje zapoznani z JSA, nie chcę Cię straszyć, ale ten program jest naprawdę czuły. Opisana przed chwilą “metoda” pisania części teoretycznej da Ci tylko nerwy i zgrzytanie zębów promotora. Jak skopiujesz pracę, to ona nie przejdzie.
Ba, powiem więcej, jeśli temat (nieszczęsna motywacja) był często opisywany lub zawiera specjalistyczne słownictwo to, mimo iż napiszesz pracę sam, na podstawie źródeł, to zagrożenie plagiatem wciąż jest duże.
Teraz patrz, zrobiłeś swoje badanie, masz pasujące dane, na przykład odpowiedzi z ankiet, w tej sytuacji, z cudem graniczy, że powielisz już istniejącą pracę innego autora.
Powód 5: Zaciekawisz promotora swoją inwencją, co przełoży się na lepszą ocenę.
Pobawmy się w odgrywanie ról. Wyobraź sobie, że jesteś promotorem, który co roku ma 7 studentów piszących prace naukowe.
Pierwszy student pisze pracę teoretyczną, pięknie opisuje definicje i odnosi się do opracowań naczelnych badaczy. Fajnie, prawda? Masz takich studentów 6. Przekłada się to na bite 300 stron sprawdzania ciągłego tekstu z definicjami, które promotor doskonale zna.
A ten ostatni student? No właśnie, zrobił wywiad z kierowcami komunikacji miejskiej i go zgrabnie opisał w części badawczej. Widzisz już, co mam na myśli?
Jasne jest to, że promotor, do ciekawego badania podejdzie z większym entuzjazmem niż do teoretycznych tyrad, nawet jeśli będą bardzo ładnie ujęte. A jak promotor może okazać Ci fakt, że Twoja praca mu się spodobała? Wystawiając bardzo dobrą ocenę oczywiście!
Powód 6: Opanujesz w stopniu biegłym Excela i programy statystyczne.
Niby nic, a jednak. Trochę trudu, który włożysz w opanowanie podstawowych funkcji Excela, z pewnością później zaowocuje. Pochwalisz się w przyszłej pracy, że umiesz zrobić kalkulator i staniesz się docenianym znawcą statystyki.
Też umówmy się, zakres umiejętności, jakich potrzebujesz, nie jest aż tak obszerny. Na pewno miałeś informatykę w szkole, a może nawet statystykę na studniach, to w zupełności wystarczy.
Wiadomo, że wiedza nieużywana zanika, wiec całą część z opracowywaniem wyników zawsze możesz potraktować jako trening lub szybkie przypomnienie tego, co już wiesz o arkuszach kalkulacyjnych i programach statystycznych.
W internecie znajduje się wiele poradników, jak natkniesz się na ścianę. Z pewnością uda Ci się znaleźć pomoc na forach lub youtube.
Powód 7: Decydując się na badanie przez internet, ułatwisz sobie pracę.
Obecnie życie bez internetu jest praktycznie niemożliwe, nie muszę się chyba o tym rozpisywać. Więc podsumujmy – internet wszystko ułatwia i przyspiesza, w pisaniu pracy badawczej także.
Idea chodzenia od urzędu do urzędu, zbierając dane finansowe, albo od osoby do osoby, przeprowadzając wywiady, pachnie średniowieczem. No piękna sprawa. Angażujesz się w badanie, mierzysz się z przeciwnościami po to, żeby wyniki były rzetelne i ciekawe.
Ale jeszcze raz, po co? Kto ma na to czas? Kto przygotuje się do kolokwium w czwartek, skoro Ty będziesz czekać na swoją kolejkę w urzędzie statystycznym? Badania przez internet są łatwiejsze, szybsze i pozwalają Ci zaoszczędzić bardzo dużo wysiłku, zarówno w zbieraniu, jak i w analizie wstępnej danych.
Większość instytucji publicznych udostępnia dane na swoich stronach internetowych, respondenci chętniej biorą udział w badaniu za pośrednictwem ankiety internetowej.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia ankiety w formularzu Google? Przeczytaj ten artykuł. Zawarłem tam najważniejsze informacje oraz zastosowania tej formy zbierania odpowiedzi respondentów. Nie zawiedziesz się.
Podsumowując
Dodam jeszcze, że czasami uczelnie wymagają od studentów napisania prac magisterskich zawierających badanie własne. Nie ma co się bać, nie jest to wcale takie skomplikowane. Dodatkowo, widząc wszystkie wyliczone przeze mnie zalety, sam oceń, czy warto.
Na zakończenie powiem Ci, że pisanie rozdziału badawczego opiera się na kilku podstawowych czynnościach. Jeśli zachowasz odpowiedni porządek, napisanie pracy badawczej będzie bardzo proste. Po kolei:
Przygotowanie podstawy teoretycznej pracy.
Tak czy inaczej, trochę teorii jest potrzebne. Jeśli nie jesteś pewien, czy sobie z tym poradzisz, to pobierz przykłady rozdziałów teoretycznych.
Przygotowanie metodologii.
Myślisz, że to będzie zbyt skomplikowane? Pobierz wzór rozdziału metodologicznego.
Przygotowanie narzędzia badawczego.
Może przyda Ci się na tym etapie inspiracja? Przydatne będą także wzory ankiet oraz wzory wywiadów.
Przygotowanie rozdziału badawczego.
Dysponuję także przykładowymi rozdziałami badawczymi, które mogą znacznie ułatwić Ci pisanie. Zobacz przykłady rozdziałów badawczych.
Wszystkie wymienione elementy potrzebne do napisania pracy badawczej są dostępne w postaci pakietów na naszym sklepie. Polecam także zapoznać się z resztą wpisów poświęconych tematyce prac badawczych, które znajdują się na naszym blogu.
Już wiesz, dlaczego warto napisać pracę badawczą?
Mam nadzieję, że rozjaśniłem Ci nieco na ten temat. Pisanie pracy badawczej może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza na początkowych etapach, ale spokojnie chętnie pomogę. Jeśli masz jakieś pytania, zapraszam do kontaktu.
Wielka prośba
Przydał Ci się ten artykuł? Pomogłem Ci? Pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym ta wiedza może pomóc. Jak to zrobić?
1. Udostępnij na FB
2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze
3. Zostaw komentarz poniżej Możesz nawet ponarzekać. Dla mnie to zaszczyt, że przeczytałeś artykuł do końca.
Dużo pomocnych materiałów.
Kupiłam już pakiet:
Mini kurs na temat przygotowania rozdziału badawczego.
Mam materiały i ruszam z pisaniem i badaniem 🙂