ChatGPT dla studentów. Najczęściej zadawane pytania

Ostatnia aktualizacja 11 lipca 2025

ChatGPT dla studentów. Nowinka techniczna czy już obowiązek? Zagrożenie czy teleportacja nauki na zupełnie inny poziom? Jesteś studentem i nie wiesz, jak zacząć przygodę z ChatGPT? 

W tym artykule powiem Ci o zastosowaniach ChatGPT na studiach i w Twoim codziennym studenckim życiu. Odpowiem na najczęściej zadawane pytania i rozwieje część wątpliwości.

Nie mam czasu czytać! Potrzebuję szybkiej pomocy z pisaniem pracy dyplomowej!
Kliknij i zobacz, co mogę Ci zaoferować ⬇
–> Pomoc z Twoją pracą licencjacką
–> Pobierz przykładową pracę licencjacką

Nie wiem, jak zacząć. Masz coś dla mnie?
–>Pakiet Przyśpiesz Pisanie Pracy Z ChatemGPT
–> E-book- Jak Napisać Pracę Dyplomową W Tydzień

chatgpt dla studentów najczęściej zadawane pytania

Spis treści artykułu

Czy naprawdę odpowiedziałem na wszystkie pytania o ChatGPT dla studentów?

Zacząłem pracę nad tym artykułem 23 maja w piątek, skończyłem 3o maja w kolejny piątek. W tym czasie poznałem przynajmniej 20 nowych funkcji chata. Zainteresowałem się automatyzacjami AI, agentami i narzędziem NotebookLM. Swoją drogą genialne.

Temat AI jest przeogromny. AI to nowy internet. Codziennie pojawiają się nowości, nie sposób nad nimi nadążyć. Człowiek powoli zaczyna przegrywać ten wyścig.

Warto poznać podstawy danego narzędzia, a reszty nauczyć się w praktyce. Taką ja sam mam zasadę.

Dlatego zachowajmy spokój. W tym artykule nie dam rady odpowiedzieć wyczerpująco na każde pytanie. Zresztą nawet nie chcę.

Po to masz pakiet AI dla studentów, gdzie szeroko omawiam temat ChatGPT. Zapłacisz mi parę złotych i dostaniesz dostęp. Tam temat sztucznej inteligencji rozwiałam bardzo szeroko. I cały czas wrzucam coś nowego, aktualizuje te materiały.

W tym artykule masz mnóstwo pytań. Do większości krótkie zwięzłe odpowiedzi. Polecam Ci dalej zgłębiać temat AI. Najlepiej ze mną.

Do kogo skierowany jest ten artykuł o ChacieGPT?

Magister na 5 to blog przede wszystkim dla studentów. Jeśli nie jesteś studentem, to ten artykuł i tak bardzo Ci się przyda. Mam do Ciebie krótki, ale konkretny przekaz: Musisz nauczyć się obsługi ChatuGPT, nawet jeśli się przed tym bronisz na różne sposoby.

Zaufaj mi. AI w końcu i Cię dopadnie, czy tego chcesz, czy nie. Sztuczna inteligencja to przyszłość. Dlatego zaklinanie rzeczywistości nie ma sensu.

No, chyba że wyrzucisz smartfona, kupisz Nokie 3310 i przeprowadzisz się na Syberię. Tam może cywilizacja Cię nie dopadnie.

Dla kogo jest ten artykuł?

Zobacz, do którego poziomu zaawansowania możesz siebie przypisać, jeśli chodzi o znajomość ChataGPT:

  • Sceptycy.  Jeszcze nie używasz ChatuGPT? Nie masz przekonania do jego użyteczności w swoim życiu? Przeczytaj do końca ten artykuł, a odczaruję Ci trochę AI. Odpal dalej ChatGPT i zaczynaj z niego korzystać już dziś.
  • Początkujący. Korzystasz już z bezpłatnej wersji Chata albo innego narzędzia AI. Masz myśli, że nie wiesz, o co możesz go zapytać i jak? Nie wykorzystujesz w pełni jego potencjału? Czytaj dalej ten wpis i od razu zastosuj moje wskazówki. Wskoczysz na poziom wyżej.
  • Początkujący plus. Masz wersję płatną chata, potrafisz analizować dokumenty, szukać głęboko informacji i wywołać zdziwienie kolegów. Przejrzyj artykuł, może coś Cię zaskoczy. Bardzo polecam Ci też mój pakiet AI.
  • Średni. Nie znajdziesz tutaj nic dla siebie. Pobierz pakiet, tylko tam poszerzysz swoją wiedzę.
  • Zaawansowany. Napisz do mnie, ja chętnie się od Ciebie czegoś nauczę.

Dlaczego powinieneś zacząć naukę od ChataGPT?

Wiem, świat AI jest bardzo pasjonujący i wciągający, a dla niektórych wręcz przerażający, gdy uświadamiają sobie jego możliwości i potencjał. Codziennie słyszysz o kolejnych 10 narzędziach, które zaraz zaczną zamawiać Ci jedzenie do lodówki i prać majtki. Łatwo się rozproszyć w tym chaosie przybywających newsów i informacji.

Dlatego radzę Ci trzymać się zasady- wytrwałość i konsekwencja w działaniu. Nie patrz na fajerwerki, nie skacz z jednego narzędzia na drugi i kolejną nowinkę AI. Naucz się dobrze jednego narzędzia.

ChatGPT na maj 2025, prowadzi w tym wyścigu sztucznej inteligencji. Dlatego poznaj go bardzo dobrze. Potem sięgaj po inne narzędzia.

Czy umiesz jeździć “AI Ferrari”? 

Pewnie czytając ten nagłówek, masz myśli: „Po co mam się uczyć ChataGPT?!  Przecież to model tekstowy, mogę o wszystko go zapytać, zadać byle jakie pytania i wszystko będzie dobrze.

Na moje pytanie: “Czy umiesz jeździć samochodem?”, pewnie odpowiesz twierdząco.

A jak zapytam Cię: “Czy umiesz jeździć Ferrari?”, czy też z pełnym przekonaniem odpowiesz “tak”?

Znalezienie się za kierownicą lśniącego Ferrari, to dla wielu spełnienie marzeń motoryzacyjnych. To symbol prestiżu, luksusu, siły i szybkości. Siadając za kierownicą tej pięknej maszyny, możesz poczuć się jak król świata (lub królowa), gdy wbija Cię w fotel przy robiących wrażenie osiągach.

Wyobraź sobie, co wydarzyłoby się, gdybyś nie potrafił jej prowadzić? Gdy nie będziesz umiał dostosować jej ogromnej mocy pod maską do swoich umiejętności lub do panujących warunków drogowych? W najlepszym scenariuszu będziesz jechał z prędkością ślimaka jak niedzielny kierowca do kościoła, a w najgorszym- Twoja ekscytująca przejażdżka nie potrwa długo, bo skończy się na pierwszym, ostrym zakręcie.

Analogicznie wygląda sytuacja z zastosowaniem ChataGPT.  To rewolucyjne narzędzie do generowania treści i analizowania informacji. To Twój osobisty asystent, który daje niewyczerpywalne pokłady możliwości. Jednak, gdy korzystasz z bezpłatnej wersji, stawiasz nieprecyzyjne pytania chacieGPT, szybciej poczujesz rozczarowanie niż zachwyt lub zaskoczenie jego umiejętnościami.

Gdy nie potrafisz wykorzystać potencjału ChatuGPT to tak, jakbyś miał Ferrari, ale bał się wyjechać nim na pobliską ulicę, bo zaraz zarysujesz go, więc wystarczy Ci, gdy posiedzisz w nim w garażu, posłuchasz muzyki z superbajeranckich głośników i zrobisz pięknego selfiaczka. Nie korzystasz z mocy bestii ukrytej pod maską, przyjemności jazdy taką wypasioną maszyną. 

Naukę obsługi ChatuGPT można porównać do nauki jazdy za kierownicą Ferrari. Od początku czujesz wielkie podekscytowanie i zachwyt, a z czasem fun jest jeszcze lepszy. Podobnie z chatem. Gdy nauczysz się pisać prawidłowe prompty, aby otrzymywać jak najbardziej satysfakcjonujące odpowiedzi, wrota do świata sztucznej inteligencji otworzą się przed Tobą. A pomysłów na wykorzystanie AIw codziennym życiu, jak i w pracy, będzie coraz więcej wraz z nauką i doświadczeniem.

Co to jest ChatGPT i jak działa?

Wyobraź sobie, że masz kumpla geniusza, który:

  • nie śpi,

  • zna odpowiedź na (prawie) każde pytanie,

  • nigdy się nie męczy,

  • i… trochę zmyśla, jak nie zrozumie pytania.

Ten ziomek to ChatGPT. Chatbot stworzony przez firmę OpenAI, który odpowiada na Twoje pytania, pisze teksty, tłumaczy, programuje, doradza, uczy, wymyśla i rozśmiesza. Pełni jednocześnie role: doradcy, psychologa, coacha, seksuologa, znawcy medycyny, kuchni świata i podróży. Ekspert od wszystkiego, co sobie potrafisz tylko wyobrazić. A jak nie wierzysz to… zapytaj ChataGPT.

Premiera chata wstrząsnęła światem! Krócej niż w tydzień milion osób zaczęło z nim rozmawiać oraz testować w różnych aspektach życia: zawodowym, rodzinnym, osobistym itd. Prezesi firm zaczęli zastanawiać się, czy potrzebują aż tylu pracowników, jeśli chat może wykonać obowiązki zawodowe za kilku.

A co z moją ulubioną grupą? Ze studentami? No cóż… wielu z nich poczuło się jak w grze z kodami.

A uczelnie? Widzą potencjał AI, naukowcy debatują, robią konferencje, itp.

Co wyniknie z tego twora, który został stworzony z połączenia statystyki, matematyki i  wieloletniej pracy inżynierów AI? Tego nie wie nikt.  Przewidywanie przyszłości AI można porównać do wróżenia z fusów, jest tak samo skuteczne.

Skąd ChatGPT wie co ma odpowiedzieć?

W skrócie? Sztuczna inteligencja jest przetrenowana na miliardach danych i informacji z internetu.
To nie jest wyszukiwarka, która przeszukuje zasoby Internetu i pokazuje Ci najlepsze według niej (lub najlepiej wypozycjonowane) strony.

Chat GPT to model językowy – czyli taki program, który przewiduje, co powinno być kolejnym słowem w zdaniu, bazując na tym, co już napisałeś i na podstawie ogromnej ilości wiedzy, na której został wytrenowany.

Nie rozumie świata tak jak człowiek. Potrafi genialnie go symulować, łącząc wiedzę z każdej dziedziny. Taki mistrz udawania mądrości, tylko że… często naprawdę trafia w sedno.

Czy ChatGPT uczy się z moich rozmów? Czy Chat mnie podsłuchuje?

Boisz się, że inżynierowie z OpenAI siedzą, niczym  główny bohater genialnego filmu “Życie na podsłuchu”,  przez 24h/dobę sprawdzają, co napisałeś? Potem przekażą te informacje dla Twojej uczelni z adnotacją, aby nie zaliczyć Ci semestru? Uspakajam Cię. Na szczęście, chat tak nie działa.

Zaraz Ci wszystko wytłumaczę:

  • Masz wersję bezpłatną. OpenAI może anonimowo analizować Twoje rozmowy, żeby ulepszać odpowiedzi. Jednak nikt nie czyta Twoich konwersacji ręcznie. Model ma biliony danych do nauki, nikogo nie obchodzi, co Ty tam wypisujesz. Jeśli wciąż Cię nie przekonałem, możesz wyłączyć tę opcję “uczenia się” w ustawieniach (opcja: „nie używaj moich danych do trenowania”).
  • W wersji plus masz pamięć.Chat zapisuje tylko te informacje, które mu świadomie przekazujesz (np. „Mam na imię Michał i jestem studentem prawa”). Wtedy zapamiętuje te dane po to, by rozmowy były bardziej dopasowane do Ciebie i Twojej sytuacji osobistej. Możesz w każdej chwili tę pamięć wyczyścić lub wyłączyć. Informacje o Tobie nie są nigdzie udostępniane.

Jeśli strasznie się boisz podglądu czy podsłuchu Twoich treści osobistych, sprawdzaj raz na jakiś czas ustawienia prywatności.

Z drugiej strony boisz się AI? A zastanawiałeś się kiedyś, ile wie na Twój temat Instagram, Facebook, TikTok lub Google?

Jak zacząć przygodę z ChatGPT na studiach?

Musisz oczywiście założyć konto. Procedura ta wygląda standardowo, czyli rejestrujesz się na stronie https://chat.openai.com.

Następnie zaloguj się na swoim koncie i zaczynaj przygodę z ChatemGPT.

Wpisuj sobie w okienko chata, co chcesz. Zacznij od promptu: “Opowiedz mi, jak obsługiwać ChatGPT. Omów cały interfejs”.

Może to brzmi śmiesznie, ale zapytaj Chata jak obsługiwać Chat, ale odpowiedzi Cię zaskoczą. Zobaczysz! Chat jest na tylko kulturalnym tworem, że nie będzie “śmiał się” z pytań, które wydają Ci się słupie lub wstydziłbyś się zadać je koledze czy koleżance.

Pobaw się tym narzędziem.

Nie wchodź w skomplikowane tematy na początku Waszej wspólnej drogi. Jeszcze przyjdzie na to czas. Zastosuj zasadę stopniowania trudności.

Możesz też w ramach wstępu “przedstawić się” dla ChataGPT. Opowiedz mu o sobie, ile masz lat, jaka jest Twoja sytuacja życiowa: studia, praca, stan cywilny, jakie masz pasje, zainteresowania, a może też problemy, z jakimi się mierzysz. Dzięki tym informacjom chat będzie “uczył się” Ciebie i dostosowywał informacje do Twoich potrzeb. 

Czy ChatGPT jest skomplikowany? Jestem początkujący.

Jest banalnie prosty. To właśnie sprawiło, że od listopada 2022r. zdobył miliony użytkowników. Przed tą ważną datą, sztuczna inteligencja kojarzyła się z czymś bardzo trudnym i też niedostępnym. Przeznaczona była tylko dla naukowców i tęgich głów świata kodów i programów komputerowych.

ChatGPt udostępnił kosmiczną technologię przyszłości w okienku chata. Możesz rozmawiać z chatem tak jak z najlepszą koleżanką na kawie lub z wybitnym profesorem fizyki. ChatGPT nigdy Cię nie skrytykuje (chyba że dasz takie polecenie), zawsze odpowie na Twoje pytania.

Chociaż wciąż dochodzą kolejne funkcje i możliwości ChataGPT  to do pewnego poziomu jest on banalny. Im głębiej w temat tym robi się trudniej, ale to już zabawa dla bardziej doświadczonych użytkowników i programistów.

Czy sztuczna inteligencja to tylko ChatGPT?

Trudne pytanie. Szczególnie w 2025 roku, gdy jesteśmy na początku bańki AI. Sztuczna inteligencja jest w tysiącach aplikacji i ta liczba cały czas rośnie. Na co dzień używasz (lub jesteś używany) przez AI, nawet nie będąc tego świadomy. Korzystasz z Dualingo? Popularnej apki do nauki języków obcych- oto jeden z przykładów narzędzia z wykorzystaniem elementów AI. Zaskoczony?

Ważne, abyś poznał najważniejsze (i najbardziej praktyczne) narzędzia AI i nauczył się ich świadomie używać.

Polecam Ci ten artykuł:

Narzędzia AI dla studentów. Zobacz najlepsze

Czy jest jakaś alternatywa do ChatuGPT na studiach? Jeśli tak, to jaka?

Masz do wyboru mnóstwo narzędzi konkurentów. Jeśli nie chcesz zaczynać przygody ze sztuczną inteligencją od ChatGPT to sprawdź:

  • Gemini,
  • Claude 3.7,
  • DeepSeek.

Jeśli nie znasz tych narzędzi, krótki opis ich masz w artykule, który poleciłem w odpowiedzi wyżej. Ja zacząłbym od Gemini, bo masz go dosłownie za jednym kliknięciem swoim telefonie. W komputerze oczywiście też. Wystarczy, że masz konto Google.

Co to modele ChatGPT?

To pytanie z kategorii: “niby proste, ale im głębiej kopiesz, tym więcej kabli wystaje.”

ChatGPT to interfejs – czyli miejsce, gdzie sobie z nim piszesz, tzw. okienko, w którym zapisujesz swoje polecenia i prowadzisz rozmowę. To jest to, co widzisz po zalogowaniu się na swoim koncie. Podobnie, jak z autem: to jest Ferari, widzisz jego budę, w środku kokpit, różne przyciski, kierownicę.

A model  ChatuGPT to jest ta część, której nie widzisz bezpośrednio, ukryta jest w środku jak silnik w samochodzie, ale napędza cały mechanizm chatu: analizuje, przetwarza, generuje. Idąc dalej z przykładem auta, model chatu jest odpowiednikiem  nowszych, lepszych, bardziej luksusowych wersji/ modeli aut. Podobnie jest z modelami Chata:

  • możesz mieć Fiata Panda (GPT-3.5)- prosty, dojedzie do celu, ale bez bajerów;

  • lub Teslę z autopilotem i rakietą w bagażniku (GPT-4)- nowoczesna, robiąca wielkie wrażenie maszyna;

  • a może pojazd kosmiczny z funkcją turbo (GPT-4o)- ultra szybka i innowacyjna maszyna, która przy okazji porozmawia z Tobą o sensie życia.

Nadal nie rozumiesz pojęcia model ChataGPT?

To nie jest  twardy dysk naszpikowany danymi i informacjami. To trochę jak wróżka czy czarodziej, ale bardziej statystyczny, który przewiduje na przód, jakie słowo powinno pojawić się – tak dobrze, że wychodzą z tego sensowne porady, różne  rodzaju teksty, przepisy na obiad i kody programistyczne itd., można wymieniać bez końca. 

Jaki model chata będzie najlepszy na studicha?

Na początki przedstawię Ci modele chata, jakie obecnie są najbardziej popularne:

  • GPT-3.5 – wersja darmowa, wystarczy założyć konto, całkiem szybki, chyba że są godziny szczytu, dobrze radzi sobie z prostymi poleceniami, gorzej z bardziej złożonymi, potrafi halucynować, czyli zmyślać, na początek przygody z Ai jest w porządku.
  • GPT-4 (dawniej Turbo)- tylko w wersji płatnej (ChatGPT Plus) Radzi sobie z bardziej złożonymi zadaniami, ma pamięć, zapamiętuje kontekst, analizuje pliki, ale  potrafi być wolniejszy od wersji podstawowej.
  • GPT-4o (od “omni”)- na ten moment najbardziej zaawansowana i najnowsza wersja, bo dodatkowo wzbogacony jest o analizę emocji, jest też tryb głosowy w wersji mobilnej. 

Średnio co 3 miesiące jest dodawany nowy. Gdy piszę te słowa, trwają pracę nad modelem 4,5.

Który model wybrać do pracy? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Musisz podjąć decyzje intuicyjne. Jeśli masz  proste zadania i nie będziesz często korzystał z chata, wersja bezpłatna powinna Ci wystarczyć.

Jeśli stać Cię na płacenie subskrypcji bez większego bólu finansowego, potrzebujesz bardziej precyzyjnych, złożonych odpowiedzi warto skorzystać z opcji plus. W wersji płatnej czat domyślnie wybierze najlepszy model do Twoich potrzeb.

Czy można korzystać z ChataGPT bezpłatnie? Jestem biednym studentem.

Oczywiście, że można! I wcale nie musisz go kraść z Torrentów ani sprzedawać własnej nerki.

Firma OpenAI udostępnia darmową wersję ChatGPT na stronie chat.openai.com. Wystarczy tylko założyć konto, o czym pisałem wcześniej. Jest to model GPT-3.5, czyli, jak się domyślasz, jest to wersja podstawowa, czyli bez żadnych zaawansowanych funkcji.

Na początek zapoznawania się z chatem jest wystarczająca. Możesz z chata GPT 3.5  korzystać zarówno w swoim telefonie (aplikacja) i na komputerze. Dobrze rozumie polecenia w języku polskim. Jest dość szybki, poradzi sobie z nieskomplikowanymi pytaniami, czy zadaniami bez problemu w codziennym życiu.

Jako ciekawostkę napiszę, że od 2024 roku w tej wersji podstawowej udostępniany jest model wyższy 4.0, ale z ograniczeniami i limitami. Najczęściej po zadaniu kilku promptów “wraca” wersja 3,5.

Czego nie posiada wersja podstawowa, a jest to w wersjach płatnych?

Wersja podstawowa jest po to, aby zapoznać się z możliwościami AI i zachęcić do zakupu abonamentu na wersję płatną. Jeśli już dużo i często pracujesz z ChatemGPT model 3,5, pewnie sam potrafisz wymienić całą litanię jego minusów i braków:

  • nie potrafi czytać Twoich załączników, PDF-ów,
  • nie jest multimodalny, czyli nie rozpoznaje zdjęć, głosu, obrazów, dzięków,
  • nie ma pamięci, czyli nie uczy się Ciebie i Twoich preferencji, nie zapamiętuje wprowadzonych do chatu treści,
  • często zawiesza się (zwłaszcza w godzinach szczytu), ucina odpowiedzi,
  • często halucynuje, czyli tworzy treści na potrzeby zapytania, które nie mają potwierdzenia w faktach,
  • nie jest zintegrowany z narzędziami, np. przeszukiwaniem zasobów internetu.

Ten model chatu można porównać do samochodu bmw czy audi prosto z salonu, ale w wersji “golas”. Radość z zakupu jest, ale nie do końca, jeśli nawet nie ma czujników parkowania i nawigacji, a fotele zrobione są z jakiejś marnej tkaniny, a nie skóry…

Co dokładnie zawiera subskrypcja ChatGPT Plus?

Teraz opiszę Ci, co zawiera wersja płatna. Subskrypcja ChatGPT Plus to taki „Karnet VIP na rozmowę z AI”.
Płacisz 20 dolarów miesięcznie plus Vat ( wychodzi ok.100 –110 zł zależnie od kursu) i dostajesz dostęp do wersji ChatGPT, która umie dużo więcej niż jej darmowy kuzyn.

Wachlarz możliwości w tym pakiecie jest znacznie szerszy. Model 40 jest obecnie najnowszym i najlepszym produktem Open AI. Jest zdecydowanie szybszy, sprawniejszy, RZADZIEJ SIĘ ZAWIESZA I KŁAMIE prosto w oczy. Potrafi wykonywać bardziej skomplikowane funkcje niż jego starsi kuzyni. Oto jeszcze kilka atutów wersji plus Chat GPT:

  1. Ma wersję głosową nie musisz koniecznie za pomocą tekstu porozumiewać się z chatem, możesz z nim porozmawiać tradycyjnie, jak przez telefon z ciocią “dobra rada” na głośniku, czyli prowadzić dialog jak z drugą osobę….i w dodatku przychylną Ci, która szczerze chce pomóc. Może zastąpić Ci native speakera, gdy chcesz doskonalić język obcy, i nie tylko angielski; możesz przetrenować z chatem rozmowę kwalifikacyjną o pracę czy nawet zerwanie relacji z chłopakiem w ludzki sposób.
  2. Analizuje obrazy i zdjęcia– możesz zrobić zdjęcie tablicy z zadaniem do rozwiązania,  wrzucić zdjęcie swojej pralki, a znajdzie Ci jej konkretny model i instrukcje z programami do prania, zdjęcie lodówki i  dostać podpowiedź chata, co można z danych produktów ugotować na obiad (choć  może to słaby przykład, bo studencka lodówka, zazwyczaj pusta, nawet dla AI może być wyzwaniem).
  3. Analizuje pliki– ChatGPT wersji płatnej może być Twoim osobistym asystentem, drugą głową (“co dwie głowy to nie jedna”) przy analizowaniu wszelkich danych z  PDFów, Worda, czy Excela. Chat pomoże Ci przeanalizować dokument, wyciągnąć wnioski, znaleźć błąd, poprawić czy podsumować dany fragment tekstu czy zadania.
  4. Zapamiętuje informacje i kontekst- zapisywane są w chacie Twoje wątki rozmów z czatem, uczy się Ciebie, Twoich preferencji i sytuacji osobistej, żeby dopasować odpowiedzi do Ciebie.
  5. Dodatkowe narzędzia pro w pakiecie, czyli w ramach wersji płatnej możesz korzystać z dodatkowych funkcji, jak:  przeszukiwanie internetu (tzw. real-time search, czyli pytać o aktualne wydarzenia, np. ceny biletów na pociągi z Krakowa do Warszawy,  bieżący repertuar danego teatru i ceny stolików kawowych w stylu loftowym do salonu), generowanie kodu i analiza danych (Code Interpreter / Advanced Data Analysis, jeśli masz alergię do kalkulatora i Excela to ta funkcja dla Ciebie, obliczy wszystko, co potrzebujesz), generowanie grafik z DALL·E (narzędzie do tworzenia grafik na podstawie opisu, czyli wszelkich kolorowanki, map, okładek do książek, pomocy wizualnych czy plakatów już nie są takie straszne).

Czy mogę wypróbować wersję płatną bez żadnego ryzyka?

Tak, ale…  w OpenAI nie ma darmowego okresu próbnego jak np. w Netflixie. Nie da się “obejrzeć” w 3 dni AI za darmo, a potem anulować subskrypcję. Niestety, nie ma tu opcji próbnego okresu na przetestowanie jego funkcji bez zobowiązań finansowych.

Zastanawiasz się, jak możesz w takim razie przetestować płatną wersję ChataGPT Plus? Musisz normalnie wykupić subskrypcję ChatGPT Plus, która kosztuje 20$ miesięcznie. Jest to płatność z góry, czyli masz dostęp do narzędzia przez cały miesiąc. To jest dobry czas, aby przetestować jego wszystkie funkcje i potencjał jak do ostatniej kropli drogiego alkoholu do ulubionego drinka.

Jeśli uznasz, że nie potrzebujesz tej wypasionej wersji chata, za pomocą kilku kliknięć, możesz zrezygnować z jego subskrypcji (Szukaj tej funkcji w ustawieniach).

Mam dla Ciebie jeszcze dobrą radę. Jeśli szkoda wydawać Ci kasę na comiesięczną subskrypcję, a czeka Cię poważne wyzwanie intelektualne, jak projekt, praca badawcza, sprawozdanie czy praca magisterska, warto wykupić abonament na 1 miesiąc i mieć super extra pomocnika przy wykonaniu takiego zadania. Na pewno przyspieszy Ci pracę, pomoże wyciągnąć wnioski, napisać rekomendacje, zalecenia itp.

Myślę, że będzie to dobrze zainwestowana 100 w Twoim życiu, której nigdy nie będziesz żałować.

Czy warto zainwestować w wersję płatną? Wersja płatna czy bezpłatna?

To zależy od Twojej sytuacji życiowej i potrzeb. Dlatego sam musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie. Mogę Ci pomóc tylko podjąć decyzję.

Jeśli:

  • jesteś uczniem lub studentem,
  • Twoja praca wymaga kreatywności i innowacyjności,

  • prowadzisz firmę,

  • musisz wykonać jakieś intelektualne zadanie lub czeka Cię poważne wyzwanie (np. przygotowanie prezentacji, napisanie sprawozdania, opinii, jakiejś strategii itp.)

to warto zainwestować w płatną wersję ChataGPT.

Chat może być Twoim indywidualnym korepetytorem, doradcą do zadań specjalnych. Czas zaoszczędzony dzięki “wsparciu”chata może być wart ceny miesięcznego abonamentu.

Ułatwieniem podjęcia decyzji może być zadanie sobie pytania: Ile warta jest Twoja godzina intensywnej, uczciwej pracy? Jeśli dzięki pomocy chata możesz zaoszczędzić 1-2 godziny tygodniowo, to wg mnie jest to dobry powód do zainwestowania w ten “ulepszacz życia”.

Wystarczy Ci wersja bezpłatna chataGPT, jeśli:

  • korzystasz z chata nieregularnie i bardziej dla zabawy niż jako forma pomocy w nauce lub w pracy;
  • nie masz do wykonania zadań, w których chat mógłby Ci pomóc;

  • wiesz, że jego funkcje są dla Ciebie wystarczające i nie lubisz testować nowinek technologicznych.

Co sądzisz o tanich ofertach abonamentu na ChatGPT?

Nie wiem, z braku czasu nie sprawdzałem. Jednak mój nos podpowiada, żeby omijać takie “atrakcyjne” oferty.

Dlaczego? Ponieważ są dwie opcje:

1 opcja. Wszystko działa, jest pięknie i kolorowo, cieszysz się życiem. Korzystasz z narzędzia za 1/3 jego wartości.

2. Opcja. Bardziej realna. Chat przestaje działać, Twoje konto zostaje usunięte, bo złamałeś regulamin OpenAI.  Cała Twoja historia rozmów, wszystko, co chat wie o Tobie, idzie w pizdu. Nie masz też pewności zachowania prywatności, nie wiesz, kto ma dostęp do Twoich danych i w jakim celu je wykorzysta. Może być to po prostu oszustwo.

W przypadku nr 2, musisz ponownie zakładać nowe konto. Szkoda czasu i nerwów na taką ryzykowną zabawę. To pozorne oszczędności, bo ryzyko utraty Twoich danych to poważna rzecz. Lepiej przeznacz ten czas, który chcesz poświęcić na szukanie okazyjnych ofert abonamentu chata na jego naukę. Jak dobrze pójdzie to te 100 zł miesięcznie na subskrypcję,  zarobisz w 5 minut.

Czy mogę dzielić konto ChatGPT z kimś innym?

Pod względem technicznym, możesz dzielić, ale już prawnie, czyli zgodnie z zasadami regulaminu OpenAI już słabo… Czyli robisz to na swoją odpowiedzialność. 

Jak to wygląda w praktyce?

Możesz spokojnie zalogować się na swoje konto chata z różnych sprzętów jak telefon, laptop czy tablet. Możesz udostępnić swoje dane do logowania się dla zaufanych osób, które mogą korzystać z Twojego konta jako Ty, np. swojej dziewczynie/ chłopakowi, współlokatorowi, ulubionej cioci. Chat powinien pracować bez żadnych zastrzeżeń, ale… Po przebrnięciu regulaminu OpenAI nudnego jak flaki z olejem wynika, że założone konto powinno być do użytku własnego, osobistego. Czyli z jednego konta powinna korzystać jedna osoba.

Jeśli dzielisz z kimś konto w płatnej wersji chataGPT to łamiesz zasady regulaminu, czyli możesz dostać tymczasowo “bana”. Rzadko to się zdarza, ale istnieje takie ryzyko. Jeśli dzielisz z kimś konto w wersji płatnej jest jeszcze inna wada takiego pozornie ekonomicznego układu. Chat GPT może trochę “zgłupieć”, gdy raz korzystając z niego jesteś studentem medycyny, a za drugim razem (gdy korzysta Twój współlokator) jesteś studentem elektroniki i telekomunikacji.

Co się bardziej opłaca?

  • w wersji podstawowej: mieć oddzielne konta i tak za nie nie płacicie, więc nie ma sensu dzielić się jednym kontem;
  • w wersji płatnej Plus: mieć oddzielne konta, choć to większy wydatek, jednak odpowiedzi są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb i wymagań. Nie masz w tym przypadku żadnego ryzyka, że chat pomyli Cię z Twoim współlokatorem i zacznie generować Ci odpowiedzi “od czapy”.

Czy podpinanie karty jest bezpieczne?

OpenAi to poważna i nowoczesna firma ogólnoświatowa, korzystająca z profesjonalnego systemu płatności- Stripe. Z jej usług korzystają tacy giganci jak: Amazon, Google, Booking czy Uber. Cała procedura płatności czy anulowania subskrypcji odbywa się z zachowaniem  najwyższych standardów bezpieczeństwa. Wszystkie dane są szyfrowane.

Czy podpinając kartę do subskrypcji za siłownię czy Netflix też miałeś takie obawy dotyczące bezpieczeństwa Twoich danych?

Pamiętaj, że podczas udostępniania jakichkolwiek swoich danych w internecie, zawsze musisz zachować zasadę ograniczonego zaufania. Ciągle z różnych kanałów mediów dochodzą informacje o różnych formach oszustwa.

Dlatego przy podpinaniu karty płatniczej do zakładanego konta pamiętaj o: sprawdzeniu wiarygodności strony, na której jesteś: czy to faktycznie oficjalna strona OpenAI, nie podawaj danych kart przez mail, telefonicznie lub w inny dziwny sposób tylko poprzez bezpieczny system płatniczy. Jeśli coś Ci nie pasuje na stronie, wzbudza Twoje podejrzenia, zamknij stronę i za jakiś czas spróbuj jeszcze raz.

Czy z ChatGPT można korzystać po polsku?

Tak, ChatGPT jest poliglotą i potrafi posługiwać się także językiem polskim (Model ten został wytrenowany na wielu materiałach i tekstach w różnych językach świata. Ba może być nawet Twoim wirtualnym nauczycielem mowy ojczystej i poprawić Ci tekst zgodnie z zasadami gramatyki, napisać ciekawe opowiadanie, dostosować styl języka do Twoich potrzeb.

Może z Tobą komunikować się językiem potocznym, jak ziomek, który większość czasu spędza na dzielni lub bardzo formalnie, gdy musisz napisać urzędowe pismo lub pracę naukową. Może też rzucić zabawnym żarcikiem lub sarkazmem.

Jednak jak to w życiu, zbyt cukierkowo nie może być i czasami zdarzają się chatowi małe “wpadki językowe”, np. niepoprawna odmiana, nieodpowiednie słownictwo, a czasami odpowiedzi po angielsku (często w wersji głosowej). Jednak to kwestia czasu i będzie coraz lepszy. Trzeba dać mu szansę, ale wygenerowane przez chat treści, przefiltrować przez własną głowę.

Podsumowując, chat spokojnie radzi sobie z językiem polskim, z rozumieniem i udzielaniem odpowiedzi. Wpadki czasami mu się zdarzają, ale i tak jest wystarczająco dobry, aby korzystać z niego w różnych dziedzinach życia.

Czy ChatGPT jest dostępny bez logowania?

Jest możliwość korzystania bez konieczności zakładania konta, ale przy regularnym korzystaniu nie ma to sensu. Jeśli uważasz, że bez logowania Ty i Twoje dane bardziej “niewidzialne” to jesteś w dużym błędzie. Twoje prompty mogą być wykorzystywane do nauki modelu, bo tę opcję możesz wyłączyć tylko  mając…konto na OpenAI. Gdy korzystasz z ChataGPT bez konta masz mega ograniczone jego funkcje.

Kiedy warto korzystać z ChataGPT bez logowania?

Przechodzą mi do głowy 2 sytuację: gdy chcesz coś sprawdzić na szybko na kogoś komputerze lub gdy znajomy poprosi, żebyś pokazał mu, jak działa, a nie chcesz logować się na swoje konto, a kumpel też nie chce zakładać konta.

W pozostałych sytuacjach myślę, że warto założyć konto, żeby korzystać z jego możliwości w bardziej wydajny sposób.

Czy ChatGPT posiada aplikację na telefon?

Oczywiście, że tak i warto ją zainstalować na swoim telefonie. Wpisz „ChatGPT by OpenAI” w APP Store, jeśli masz iPhona lub Google Play, jeśli masz Androida. Szukaj wersji z czarno-białą spiralką, unikaj podróbek. Warto ją zainstalować w telefonie, żeby mieć swojego osobistego doradcę “pod ręką”.

Chat w wersji mobilnej super się sprawdza, gdy chcesz coś sprawdzić od razu. Możesz zadawać mu pytania w trybie głosowym, co jest mega wygodne, a nie jest obecnie możliwe w wersji komputerowej. W wersji darmowej odpowiedzi na Twoje pytania będą w formie tekstowej, ale w wersji plus- odpowiada Ci także głosowo. Czyli czekając na autobus lub w “okienku” między zajęciami możesz “przedyskutować” ważne sprawy z chatem, uzyskać potrzebne informacje.

Możesz też wysyłać mu screeny, zdjęcia, np. karty menu, aby wybrał Ci danej najbardziej fit lub zdjęcie półki sklepowej, by pomógł wybrać Ci najlepszy produkt lub wytłumaczył zadanie z zajęć, którego nie rozumiesz (fotka tablicy).

Wersja mobilna jest zsynchronizowana z Twoim kontem w przeglądarce, więc masz dostęp do całej Twojej historii rozmów czy chatów (wymagane jest założenie konta, w wersji plus).

Pamiętaj, że wersja mobilna chatu działa tylko w trybie online. Jeśli wyjedziesz na wakacje do babci na koniec świata, gdzie wrony zawracają, i internet jest na łące za stodołą, dostęp do chataGPT i cywilizacji 😉 będzie utrudniony. Jeśli chcesz mieć AI pod ręką zawsze i wszędzie – zainstaluj  go w telefonie i zacznij testować.

Gdzie się można nauczyć obsługi ChataGPT od strony technicznej?

Pewnie pojawia Ci się teraz u Ciebie uczucie zaskoczenia! Jak to? ChatGPT to żaden high level: wpisujesz pytanie w okienko i po chwili otrzymujesz bardziej lub mniej satysfakcjonującą odpowiedź i to cała filozofia obsługi chatu. Aż tak prosto i banalnie nie jest.

Wystarczy, że skorzystasz z kilku moich podpowiedzi, a zobaczysz, że obsługa chata GPT nie jest taka prosta….Może inaczej… Dzięki mini szkoleniu z chata zauważysz, że możesz wycisnąć z jego mocy więcej dla siebie- czyli bardziej wyczerpujące odpowiedzi.

Zatem do brzegu.

Gdzie szukać wskazówek, jak lepiej korzystać z ChataGPT:

  1. Pomoc techniczna na oficjalnej stronie OpenAI (wszystkie praktyczne informacje dot. obsługi chata, ale czasami napisane językiem dla programistów, a nie początkujących z AI).
  2. Darmowe materiały na youtube’ie (np. filmy, tutoriale, poradniki. Wystarczy, że wpiszesz w lupkę hasło “chatGPT” i w podpowiedziach pojawią Ci się różne propozycje, masa informacji- znajdź najlepszego przewodnika dla siebie).
  3. Kursy, e-booki, blogi (dużo bezpłatnych i płatnych materiałów skierowanych do szaraczków w świecie Chata i AI napisanych prostym i przystępnym językiem, jak np. materiały Magistra na 5).
  4. Newslettery pionierów w tematyce sztucznej inteligencji (warto zrobić subskrypcję, aby być na bieżąco, zgłębiać regularnie wiedzę, uczyć się obsługi AI).
  5. Samodzielna praktyka (tak jak w ubieganiu się o pracę, najważniejsze jest doświadczenie, podobnie z obsługą tego narzędzia, po prostu eksperymentuj, testuj ChataGPT w codziennym życiu i ucz się na własnych doświadczeniach, szukaj pomocy w rozwiązywaniu problemów z obsługą AI).

Mając bazę wiedzy technicznej, będzie Ci Łatwiej, szybciej i przyjemniej korzystać z Chata. Tworzenie bardziej skomplikowanych zadań z satysfakcjonującym efektem nie będzie sprawiało Ci trudności.

Czy często zdarzają się awarie, zawiechy ChataGPT?

Oczywiście, zdarzają się. Nawet serwery OpenAI czasami mają “wypadek przy pracy” i łapią awarię. Nie ma rzeczy idealnych na świecie… Jeszcze…

Zdarzają się sytuacje, gdy są godziny szczytu korzystania z chata czy oficjalne wejście nowej jego wersji, i wtedy możesz mieć problem z zalogowaniem się na konto, zawieszaniem się chata (brak reakcji na Twoje zapytanie ), czy pojawieniem się komunikatu: „Something went wrong” .

Czasem wystarczy odświeżyć stronę, wyczyścić ciasteczka lub zwyczajnie wejść na chata za pół godziny, żeby wszystko funkcjonowało normalnie.

Ważna informacja dla użytkowników płatnej wersji chata. Wam też mogą się zdarzyć zawiechy systemu. Choć jesteście pierwsi w kolejce do korzystania z chata, to system nie jest idealny i też mogą Was spotkać takie sytuacje, jak wyżej. Jednak na pewno będziecie mogli szybciej skorzystać z niego niż osoby z wersją bezpłatną.

Co to za funkcja “Projekty” w ChacieGPT? Jak ona działa?

Jest to nowa umiejętność chata, ale dostępna tylko w wersji plus, czyli płatnej. Znajdziesz ją w pasku bocznym chata po lewej stronie.

Jest to mega praktyczna funkcja, dzięki której możesz porządkować, segregować wątki, tematy poruszane z chatemGPT. Już nie musisz irytować się, że chat czegoś zapomina, gdy chcesz wrócić do tematu po kilku dniach i musisz od początku “wprowadzać go w temat”. Nadajesz tytuł projektu np. “Praca zaliczeniowa z bezrobocia” czy “Podróże” i wszystkie rozmowy posegregowane masz wg głównych tematów.

Funkcja “projekty” chata:

  • pozwala porządkować poruszane zagadnienia z chatem według różnych tematów;
  • umożliwia dołączanie plików PDF, DOC czy zdjęcia do dowolnego tematu i prowadzić rozmowę na podstawie tych materiały;
  • zapamiętuje kontekst rozmowy, uczy się Twoich potrzeb, więc nie musisz “wprowadzać” go w temat po każdym wylogowaniu się;
  • umożliwia  wracanie do poprzednich rozmów z chatem jak w prywatnym archiwum.

Czy ChatGPT ma dostęp do internetu?

Na początku nie miał, korzystał ze swojej gotowej bazy. Pamiętam, jak wielu ekspertów od wszystkiego zapowiadało upadek cywilizacji, gdy chat uzyska dostęp do internetu. Po kilka miesiącach uzyskał i jak widać do tej pory, żyjemy. Roboty AI nie wyszły z komputera i nie zniszczyły ludzi.

ChatGPT nie jest “podłączony” na stałe do internetu. Jest to model językowy, który został wytrenowany na ogromnej bazie danych i różnych materiałów dostępnych w internecie. Jednak jego wiedza ma swoją granicę, np. październik 2023. Ta granica przesuwa się w zależności od modelu i wersji chata.

Czyli na Twoje zapytanie, czyli prompt, chat nie przeszukuje internetu, tylko szpera w swojej bazie danych i na niej podstawie generuje odpowiedź. Uważaj, bo może halucynować, czyli zmyślać, zwłaszcza  w wersji bezpłatnej.

Jednak wersja płatna, czyli plus daje możliwość, dodatkową funkcję do przeszukiwania sieci, z wykorzystaniem narzędzia “Przeglądarka”. Możesz w niej uzyskać aktualne informacje z wczoraj lub z poranka dotyczące bieżących wydarzeń w kraju czy na świecie, aktualnej pogody, cen biletów do kina czy kursu Euro wraz z podanymi linkami źródeł.

Co to jest pamięć o użytkowniku? Czy AI mnie podsłuchuje?

Spokojnie. Nie jesteś na całodobowym podglądzie, jak w programach typu “Hotel Paradise” , “Warsaw Shore” czy Rolnik szuka żony”.

Pamięć w ChatGPT to przemyślana funkcja, której celem jest zapamiętywanie pewnych informacji na Twój temat, żeby doprecyzować odpowiedzi do Twojej sytuacji i potrzeb. Jest bardzo praktyczna, bo nie musisz z każdą nową rozmową “przedstawiać się chatowi”. Pamięć ChatuGPT można porównać do Pani Krysi w monopolowym, która na Twój widok wyciąga już 3 piffka z lodówki.

Co ChatGPT może zapamiętać?

Chat zapamiętuje tylko te informacje, które są dla niego cenne, aby coraz skuteczniej i wyczerpująco odpowiadać na Twoje pytania czy polecenia, czyli: co robisz, czym się zajmujesz, jakie są Twoje najważniejsze cele, z jakimi borykasz się trudnościami, jaki lubisz styl odpowiedzi ( szczegółowy czy krótki i konkretny bez rozwlekania). 

Jakie korzyści masz, dzięki pamięci chatGPT:

  • Oszczędność czasu: nie musisz go tracić na powtarzające się przypominanie chatu, kim jesteś, np. studentem ekonomii 3 roku.
  • Styl odpowiedzi chatu dostosowany do Twoich preferencji: chat zapamiętuje, że lubisz styl zwięzły i konkretny lub szczegółowy, ze śmiesznymi porównaniami lub czystą teorię bez porównań.
  • Bardziej dopasowane odpowiedzi do Ciebie: chat zna Twoją sytuację, więc potrafi ją doprecyzować do Twoich potrzeb. To nie będą ogólniki dla pospólstwa.
  • Praca długoterminowa: jeśli robisz jakiś duży projekt rozłożony w czasie, nie musisz się obawiać, że chat “zapomni” wypracowanych treści. Możesz do nich wracać w każdym dowolnym momencie.
  • Pamięć kontekstu prowadzonych wątków rozmów czy projektów: po przerwanej pracy nad danym zadaniem, możesz bez problemu powrócić do dalszej pracy, bo chat wszystko pamięta, co wypracowaliście. 

Czy funkcja pamięci ChataGPT jest bezpieczna?

Tak, jest bezpieczna, bo nie śledzi Cię przez 24h 7 dni w tygodniu, tylko zapamiętuje wybrane informacje o Tobie z rozmów, żeby spersonalizować odpowiedzi na Twoje zapytania. Wspominałem o tym już wcześniej.

Jeśli Cię nie przekonałem, możesz tę funkcję wyłączyć bez większego problemu. Po wejściu na swoją ikonkę profilu w zakładce ustawienia wybierasz opcję pamięć i tutaj możesz nią zarządzać, czyli wyłączyć, włączyć, podejrzeć, co zostało zapamiętane.

Oczywiście, dane są przechowywane zgodnie z polityką prywatności OpenAI i nie są sprzedawane ani używane do reklam.

Czy Chat pamięta moje rozmowy? 

Czasem zadajesz pytanie dobremu kumplowi, które w Twojej głowie ma już kontekst, bo np. mówiłeś o nim kilka dni temu albo powtarzasz podobny wątek. Twój kolega może od razu nie załapać, o co Ci chodzi. Dopiero jak doprecyzujesz pytanie, podasz kontekst- Twojemu rozmówcy “wróci” pamięć o tej rozmowie. 

Podobnie może być z ChatemGPT. Też może od razu nie złapać wątku, jeśli mu nie przypomnisz albo nie poprosisz, żeby „poszerzył perspektywę”. Oczywiście dotyczy to wersji plus, czyli płatnej. 

W takich sytuacjach możesz użyć promptu:„Sprawdź, czy masz już jakąś wiedzę o mnie lub o tym temacie z wcześniejszych rozmów. Jeśli nie, zapytaj o kontekst.”
Lub jeszcze prościej: „Sprawdź w pamięci i historii innych chatów, zanim odpowiesz.”

Co może zrobić ChatGPT?

  • nawiązać do bieżącego wątku rozmowy,
  • wziąć pod uwagę wcześniejsze informacje, dane z rozmowy na dany temat,
  • może uwzględnić ogólny profil Twoich celów i preferencji.

Chcę zapytać chat o coś intymnego, ale nie chcę, żeby został po tym ślad. Czy jest w chacie odpowiednik trybu incognito tak jak w Chromie?

Oczywiście, że jest. To czat tymczasowy. Jak on działa? Już wyjaśniam. Jak sama nazwa wskazuje, rozmowa w tym trybie jest zapamiętywana tylko na czas danej sesji. Po zamknięciu przeglądarki lub nawet odświeżeniu strony, Twoja rozmowa zostaje zresetowana. Nie pozostaje po niej żaden ślad. Wszystkie informacje, które podasz w czasie takiej sesji, zostają zapamiętane tylko na czas Waszej rozmowy, a potem  znikają.

Zatem, jeśli masz jakieś wstydliwe pytania, możesz korzystać z chatu tymczasowego. Przykładowo masz pytania na temat zdrowia psychicznego, relacji, czy życia osobistego i wolisz, żeby pozostać anonimowy. Jako ciekawostkę podpowiem Ci, że Chat świetnie sprawdza się jako osobisty coach i terapeuta. Wielu użytkowników nie boi się powierzyć mu nawet najbardziej intymnych sekretów.

Na jakie pytania nie uzyskasz odpowiedzi od ChatuGPT?

Chat został tak zaprogramowany, że nie odpowie na pytania niebezpieczne i kontrowersyjne… dla naszego i innych bezpieczeństwa. Chat został zabezpieczony, aby nie był wykorzystywany w złych czy niebezpiecznych celach.  Są to wszelkiego typu pytanie polityczne, religijne czy łamiące prawo, etykę, prywatność osobistą itp..

W wielu tematach medycznych może pomóc Ci w szukaniu rozwiązania na problem medyczny, psychiatryczny czy jednostkę chorobową, ale nie da Ci diagnozy czy recepty. Nie zastąpi Ci wizyty u lekarza.

Nie odpowie też na pytania, które mogą przyczynić się do wyrządzenia krzywdy drugiej osobie, jakiejś katastrofy czy zamachu, dotyczą patologii czy dewiacji.

Na część kontrowersyjnych pytań może Ci odpowiedzieć, ale będzie to bardzo ugładzone i poprawne politycznie, jak u mediatora.

Zresztą wejdź sam i spróbuj zapytać o coś kontrowersyjnego chata.

Czy tekst, który wygenerował ChatGPT to plagiat?

To pytanie, na które jednoznacznie ciężko jest odpowiedzieć. Chat nie robi “kopiuj- wklej” ze stron internetowych, tak jak kusi to wielu studentów podczas pisania pracy zaliczeniowej czy nawet magisterki. Tworzy własny, oryginalny tekst, który oparty jest na bazie danych, którymi został nakarmiony w trakcie treningu.

W praktyce może wyglądać to tak, że mając przed sobą 2 teksty: źródłowy i wygenerowany przez chat zauważysz duże podobieństwo między nimi, które można uznać za formę plagiatu. Zawsze musisz sprawdzić wiarygodność informacji wygenerowanych przez chat i dostosować je do siebie.

Czy antyplagiat JSA na uczelni wykrywa tekst wygenerowany przez ChatGPT?

Hmmm….  System antyplagiatowy, jak np. JSA został stworzony do wykrywania skopiowanych treści z internetu (artykułów, raportów, książek itd.) oraz wszelkich powtórzeń z publikacji naukowych i prac innych studentów znajdujących się w bazie danych.

Tak, jak wspomniałem wcześniej, chat generuje nowe, własne treści, więc może nie być “zauważony” przez system JSA jako tekst- plagiat.

Jednak nie otwieraj jeszcze szampana, bo masz plan napisać magisterkę z pomocą chata w jeden wieczór.

Uczelnie coraz częściej korzystają z tzw. detektorów AI, czyli narzędzia “detektywa”, który próbuje zdemaskować teksty napisane przez ChatGPT lub inny model językowy, np. Cloudi, Gemini.

Pamiętaj jeszcze o roli promotora czy recenzenta, którzy przeglądając Twoją pracę, mogą “zainteresować” się zbyt doskonałym stylem tekstu i bardzo poprawnym słowem pisanym nietypowym dla przeciętnego studenta.

Czy jest jakieś narzędzie do wykrywania tekstów wygenerowanych przez ChatGPT? Co to AI detektor?

To jest bardzo dobre pytanie. Bo skoro jest system JSA do wykrywania plagiatu w pracach licencjackich czy studenckich, coraz więcej studentów, nauczycieli czy wykładowców zastanawia się, czy jest jakiś “wykrywacz” tekstów napisanych przez różne modele językowe.

Moje odpowiedź brzmi: Tak, są takie narzędzia i określa się je jako detektory AI. Służą właśnie do określenia, czy dany tekst został stworzony z wykorzystaniem jakiegoś modelu językowego, czyli chata.

Oczywiście, jak wiele narzędzi w fazie początkowej, nie jest idealny, nie zawsze prawidłowo określa wiarygodność, źródło tekstu. Potrafi się pomylić i uznać tekst napisany przez człowieka jako AI lub odwrotnie. Jednak z czasem będzie coraz lepszy. A ryzyko błędu zawsze się zdarza, nawet wśród ekspertów.

Jak działają detektory AI?

Ich zadaniem jest określić stopień perfekcyjności tekstu. Jeśli zdania zbyt poprawne pod względem stylu, słownictwa, budowy i jednocześnie mają neutralny, mechaniczny charakter bez krzty emocji, wzbudza to podejrzenia detektorów.

Jakie są najbardziej popularne detektory AI?

Możesz sprawdzić:

  1. GPTZero-  znany, darmowy (do pewnego limitu);
  2. Copyleaks AI Detector– coraz bardziej popularny w szkołach i uczelniach;
  3. Turnitin AI Detection – zintegrowany z popularnymi systemami antyplagiatowymi.

Jak wykryć tekst, który został wygenerowany przez model językowy z AI?

Nie jest to łatwe zadanie, ale możliwe do wykrycia bez zastosowania nie zawsze skutecznych detektorów AI. Podaję Ci kilka aspektów, które mogą “zdradzić”, że dany tekst został napisany przez chat. Jest to:

  • Zbyt idealna struktura i kompozycja tekstu– wypowiedź chatu zawsze składa się ze wstępu, głównej części oraz podsumowania.
  • Zbyt doskonała korekta tekstu– napisany jest bardzo poprawnym językiem bez żadnych błędów ortograficznych, stylistycznych czy nawet interpunkcyjnych. Nawet małej literówki nie znajdziesz w tekście.
  • Ogólnikowy i bardzo formalny tekst– czyli “masło maślane”, nie znajdziesz żadnych konkretów ani szczegółów w tekście wygenerowanym przez chat. Troche jak koleżanka z grupy, która chętnie się zgłasza do dopowiedzi, mówi dużo i długo, ale bez konkretów i treści.
  • Mechaniczny, neutralny język– “brak ludzkiego pierwiastka” w tekście. Czytając taki tekst, czujesz intuicyjnie, że jest bez emocji, refleksji, odniesień do doświadczeń autora tekstu.

Co to prompt? 

Prompt- tak w języku programistów i sztucznej inteligencji określa się polecenie lub zapytanie, które wpisujesz w okienko chatGPT, aby otrzymać odpowiedź. Polecenia mogą być różne. Od prostych pytań po bardziej złożone i specjalistyczne zapytania w zależności od potrzeb użytkownika.

Promptem może być też fragment tekstu lub zdjęcie tablicy z zadaniem, które chcemy rozwiązać lub przeanalizować.

Im lepiej sprecyzujesz, uszczegółowisz swoje pytanie, tym bardziej zadowalająca będzie odpowiedź od AI. Czyli warto zastanowić się chwilę, żeby sformułować porządne polecenie, aby otrzymać rzeczową odpowiedź.

Jak zadawać dobre pytania? Dobre prompty?

Już we wcześniejszych pytaniach odpowiadałem na takie pytania. Prompty muszą być konkretne, precyzyjne, dobrze opisujące Twoje oczekiwania. Zawsze możesz dopytać, gdy Cię odpowiedź nie zadowala.

I oczywiście, żeby pisać dobre prompty, trzeba ćwiczyć i testować różne polecenia. Praktyka to najlepsza wiedza. 

Potraktuj ChatGPT jak geniusza, który siedzi w pokoju obok.
Spójrz na poniższy obrazek.

Jak się pisze najlepsze prompty?

W środowisku specjalistów od sztucznej inteligencji funkcjonuje takie wyrażenie jak  “Prompt Engineering”, czyli inżynieria propozycji. Przekładając to na bardziej ludzi język, jest to umiejętność lub wręcz sztuka stawiania odpowiednich, skutecznych poleceń tak, żeby dostać jak najlepszą odpowiedź ChatuGPT.

Podczas formułowania promptu pamiętaj i kilku zasadach:

  • Stawiaj jak najbardziej szczegółowe i konkretne pytania lub polecenia– zobacz różnice w pytaniach: Co to jest psychologia pracy? Napisz mi krótkim i prostym językiem w 6 punktach, czym zajmuje się psychologia pracy?
  • Przedstaw kontekst– aby otrzymać satysfakcjonująca odpowiedź chata, dobrze jest przedstawić kontekst, czyli powiedzieć, do czego jest Ci to potrzebne, do kogo skierowane, opisać sytuację.
  • Określ długość, poziom trudności, styl odpowiedzi- trochę techniczne aspekty, które wpływają na jakość odpowiedzi, np. w 10 zdaniach opisz mi prostym językiem dla początkujących czym jest dysbioza jelitowa?
  • Nie bój się poprawiać, doprecyzowywać polecenia– często za pierwszym promptem może nie być dobra odpowiedź, dlatego warto współpracować z chatem i doprecyzowywać swoje potrzeby.
  • Baw się i ucz– testuj chat w codziennych sytuacjach, bo praktyka i wyciąganie wniosków to Twój najlepszy nauczyciel.

O co można zapytać ChatGPT?

O wszystko. Jak czegoś nie wiesz, to zapytaj ChatGPT.  Tutaj masz kilka inspiracji, o co możesz pytać chat:

  • Pytania- możesz zadawać mu pytania dotyczące otaczających Cię aspektów nauki i życia.
  • Polecenia- prosisz chat, aby wykonał dla Ciebie konkretne zadanie, np. przygotował grafikę do pracy zaliczeniowej, napisał życzenia na Dzień Mamy, przygotował listę zakupów do zaplanowanych potraw czy napisał kod programistyczny.
  • Scenariusze, scenki, hipotetyczne sytuacje- Możesz z chatem wymyślić zakończenie opowiadania, kreatywnego zadania, przećwiczyć rozmowę o pracę lub zerwanie z dziewczyną “na poziomie”, jeśli tak chcesz.
  • Dane- możesz podać dane, statystykę lub inne informacje do analizy naukowej czy biznesowej, np.podsumowania, błędów, wyciągnięcia rekomendacji, tendencji zjawiska itp.
  • Problemy- możesz opisać swój problem i poprosić o propozycję jego rozwiązania lub wyjaśnienie, np. możesz przeanalizować i znaleźć rozwiązanie trudnej dla Ciebie sytuacji z mobbingiem w pracy.
  • Opis projektu, obrazu, rzeźby itp.- chat może Ci opisać, zinterpretować dzieło sztuki lub projekt budowlany.

Czy mogę nakarmić czat swoimi danymi?

Tak jest to bardzo wskazane, jeśli chcesz dostać satysfakcjonujące odpowiedzi. Na początku rozmowy koniecznie przedstaw kontekst rozmowy- przedstaw się, napisz, po co Ci to potrzebne, do kogo jest skierowane itp. Możesz też przesłać ważne dla Ciebie materiały, na podstawie których chcesz pracować.

Musisz pamiętać o tym, że w wersji podstawowej wraz z zamknięciem sesji, rozmowy, wszystkie dane, które wprowadziłeś, zostaną zresetowane.

W wersji plus Twój kontekst oraz materiały zostaną zapamiętane przez ChatGPT. To jest mega wygodne, bo nie musisz za każdym razem, gdy korzystasz z chata przedstawiać mu swój kontekst. Chat będzie pamiętał, że np. jesteś studentem zarządzania na 4 roku, lubisz jeździć na rowerze i imprezować.

Bardzo polecam Ci funkcję projekty, dzięki której będziesz miał porządek z wątkami rozmów oraz informacjami, które “wpompowałeś” w chat GPT.  Możesz w każdym dowolnym momencie napisać chatowi, że ma skorzystać z danych informacji i nie musisz ich za każdym razem ich wprowadzać.

Co dalej? Jak rozwijać się z AI?

Chcesz jeszcze lepiej poznać obsługę ChatGPT? Chcesz być ekspertem? Polecam Ci szczególnie kilka źródeł wiedzy.

Źródło wiedzy 1. Twoje doświadczenie. Rozmawiaj z chatem, eksperymentuj, dopytuj, rozwiązuj z nim problemy. Stosuj myślenie “AI first”, czyli jeśli masz jakieś pytanie, wątpliwość, problem, najpierw sprawdzasz w chacie jego odpowiedzi, a dopiero potem działasz. To tak jak z inwestowaniem na giełdzie. W trybie demu możesz wygrywać miliony, przestajesz spać gdy wpłacasz 500 zł realnych pieniędzy.

Źródło wiedzy 2. Mój pakiet AI dla studentów. Tony wiedzy, zastosowań, przykładów i promptów. Prosty materiał, który da Ci doskonałą inspirację do własnych eksperymentów.

Źródło wiedzy 3. Oficjalny samouczek od Open AI. Dowiesz się w nim wszystkiego o ChatGPT- od prostych poleceń po zaawansowane funkcje programistyczne. Patrz: https://platform.openai.com/docs/examples

Czy polecam grupy na FB o ChacieGPT? 

Nie polecam. Zmarnujesz mnóstwo czasu, a dowiesz się niewiele. Grupy są bardzo liczne, często zaśmiecają je różne dramy. Ty, zamiast się uczyć, będziesz czytał czyjeś wypociny i żale, a co gorsze być może dołączysz do dyskusji.

Grupy to idealny sposób na zmarnowanie czasu. Co gorsza, będziesz żył w przekonaniu, że się uczysz i się rozwijasz.

Czy polecam jakieś książki o ChatGPT dla studentów?

Tak, polecam Ci wszystkie moje poradniki znajdujące się w pakiecie AI dla studentów. Są w Google Docs, więc mogę je uzupełniać, jak dowiem się czegoś nowego.

Chcę poznać więcej zastosowań ChatGPT przy pisaniu pracy dyplomowej! Gdzie się tego nauczyć?

Jak pewnie się domyślasz ChatGPT może bardzo przyśpieszyć pisanie Twojej pracy dyplomowej. Gdzie się nauczyć bezpiecznego korzystania?

Pobierz pakiet:

Jak przyspieszyć pisania pracy dyplomowej z ChatGPT. Pakiet materiałów>>

 

Trochę już wiem o pisaniu pracy z ChatGPT. Teraz chcę poznać proces pisania

Naucz się pisać pracę w godzinę. Sprawdź e-book.

E-book- Jak napisać pracę dyplomową w tydzień?okładka ebooka jak szybko napisac prace dyplomową?Pobieram teraz>>

Dlaczego ten e-book może Ci bardzo pomóc?

  1. 85 stron samych konkretów- materiał do błyskawicznego wykorzystania.
  2. Pokaże Ci jak zacząć już za 5 minut. Bez zastanawiania się i marnowania czasu.
  3. Pokonasz perfekcjonizm i przestaniesz okładać na później.
  4. Dowiesz się jak pisać pracę 10 razy szybciej, stosując metodę Magistra na 5.
  5. Uprościliśmy temat, jak tylko się dało. Zrozumiesz, nawet jak nigdy nie pisałeś żadnej pracy.
  6. Przeczytasz w godzinę. Już nie musisz marnować czasu na dojazdy na uczelnie i seminaria.
  7. Dostęp w 30 sekund. Materiał dostaniesz w prosto na maila.
  8. Dostajesz dostęp do wszystkich aktualizacji. Ten produkt to mój absolutny priorytet. Cały czas go ulepszam i dodaje nowe materiały.
  9. Dużo przykładów. Nie wymyślasz nic od nowa.
  10. Schematy i wzory działania. Prowadzimy Cię jak po sznurku.
  11. Dodatkowe ćwiczenia. Zaczniesz działać już na 5 minut.
  12. Za cenę 4 kaw w Żabce. 

Pobieram teraz>>

--

Zobacz opinie:

Zobacz, jakie materiały mogę Ci jeszcze zaproponować.
–>Sklep Magistra na 5

Jeżeli potrzebujesz pomocy, po prostu napisz.
–> Wyślij pytanie

Nie zapomnij o prezentach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spis treści artykułu

Spis