Spis wykresów w pracy magisterskiej- jak przygotować?

Ostatnia aktualizacja 12 września 2024

Zastanawiasz się, co to jest spis wykresów i jakie ma zastosowanie w pracy ? Wydaje Ci się, że jest to “wymysł” promotora, żeby utrudnić życie studentom? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, że spis wykresów ma określone zadanie w Twojej pracy i jest to funkcjonalne narzędzie. 

Napisałem ten artykuł, żeby wyjaśnić wszystkie niewiadome z tematem spisu wykresów. Jednak przede wszystkim zależy mi na tym, żebyś ten element pracy wygenerował szybko, sprawnie i bezproblemowo. To co? Nie traćmy czasu i przechodźmy do konkretów!

Potrzebujesz szybkiej pomocy z formatowanie pracy dyplomowej? ?‍♀️
–> Pomoc w formowaniu pracy licencjackiej i magisterskiej>>
–> Kurs formatowanie pracy dyplomowej>>
–> Pomoc z Twoją pracą licencjacką
–> Pobierz przykładową pracę licencjacką

Spis wykresów praca licencjacka i magisterska

Obejrzyj to nagranie, a dowiesz się wszystkiego o spisie wykresów w pracy dyplomowej:

  • Dlaczego spis wykresów jest tak ważny w pracy dyplomowej?
  • Jakie są główne zalety spisu wykresów dla czytelnika?
  • Jak krok po kroku stworzyć spis wykresów w programie Word?
  • Gdzie najlepiej umieścić spis wykresów w pracy dyplomowej?
  • Dlaczego warto zrobić spis wykresów w sposób automatyczny?
  • Jakie są najczęstsze błędy przy tworzeniu spisu wykresów?
  • Jakie są główne korzyści z dbałości o odpowiednią organizację spisu wykresów?

Czym  jest spis wykresów?

Spis wykresów jest to element pracy licencjackiej lub dyplomowej, który zawiera listę ponumerowanych wykresów wykorzystanych w tekście głównym wraz z ich tytułami i stronami, na których są zlokalizowane.

Spis wykresów najczęściej wymagany jest w  pracach badawczych, gdzie często mamy do czynienia z dużą ilością danych, które prezentowane są za pomocą wykresów.

Jakie znaczenie ma spis wykresów w pracach dyplomowych?

Spis wykresów, choć objętościowo, to niewielki element struktury pracy dyplomowej, ale istotny i wymagany na uczelniach. Dlaczego?

  1. Ułatwia orientację w pracy. Czytelnik może szybko zorientować się w lokalizacji i treści wykresów. Praca staje się dla niego bardziej dostępna i czytelna.
  2. Oszczędza Twój czas. Nie masz problemu z odnalezieniem określonego wykresu. Także nie tracisz czasu z przeglądaniem stron, żeby dowiedzieć się, jakie informacje są umieszczone w wykresach- wystarczy spojrzeć na wykaz wszystkich wykresów.
  3. Porządkuje dane badawcze. Poprzez spis wykresów unikasz chaosu i zamieszania z wielością informacji z badań ukazanych w formie graficznej. Dzięki tytułom wykresów osoba czytająca pracę ma uporządkowana listę danych i łatwo może odszukać interesujące ją zagadnienie.
  4. Świadczy o Twoim profesjonalizmie i dbałości o spójność. Porządnie przygotowany spis wykresów z zachowaniem jego spójności z zawartością pracy świadczy o Twoim profesjonalnym podejściu do pracy i szacunku do czytelnika.

 Jak stworzyć spis wykresów w Wordzie?

Teraz przyszedł czas na trochę praktyki. ? Jak stworzyć spis wykresów w programie Word? To jest naprawdę proste!

Najpierw wszystkie wykresy należy odpowiednio oznaczyć i opisać. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, odsyłam Cię do naszego poprzedniego filmu na temat podpisywania wykresów ↓

Formatowanie pracy dyplomowej. Podpisywanie tabel, rysunków i wykresów? Word 2016>>


Zanim wygenerujesz spis, sprawdź jedną rzecz. Upewnij się, że wszystkie tytuły wykresów są prawidłowo oznaczone i opisane.

Jeśli to zrobiłeś, w miejscu, gdzie ma być Twój spis wykresów, robisz tak:

  1. Wstawiasz nagłówek “Spis wykresów”. Zazwyczaj jest oznaczany w pracy za pomocą “Nagłówka “1, po to, aby był widoczny w spisie treści.
  2. Dalej wybierz zakładkę “Odwołania” na pasku narzędzi.
  3. Następnie klikasz na opcję “Wstaw spis ilustracji”.
  4. Tu wybierasz “wykres” jako etykietę.
  5. Gotowe! Spis wykresów już jest! 

W filmiku na początku artykułu cała procedura wstawiania spisu wykresów jest pokazana krok po kroku. 

Prawda, że to proste?

Gdzie umieszczany jest spis wykresów w pracy licencjackiej i magisterskiej?

Najczęściej umieszcza się go po bibliografii, tuż po spisie tabel i rysunków, ale zawsze przed aneksem/załącznikami. Taka lokalizacja spisu wykresów w układzie pracy dyplomowej umożliwia czytelnikowi łatwy dostęp do zawartych tam danych.

I najważniejsze! Upewnij się w wytycznych uczelni lub zapytaj promotora, gdzie powinien znajdować się spis wykresów w pracy. Wówczas będziesz mieć pewność, że ulokowanie tego elementu pracy jest właściwe.

Dlaczego warto zrobić spis wykresów automatycznie w pracy licencjackiej?

Często w pracach badawczych mamy do czynienia z wieloma wykresami.  Stąd pytanie, dlaczego warto zrobić spis wykresów w sposób automatyczny, a nie ręcznie? Moim zdaniem tworzenie spisu wykresów w sposób automatyczny ma wiele korzyści:

  1. Oszczędność czasu. To jest najważniejszy powód, dla którego warto skorzystać z tej funkcji edytora tekstu. Automatyczne wygenerowanie spisu wykresów zajmie Ci chwilę, a ręcznie- długie godziny mrówczej pracy i nadszarpniętych nerwów.
  2. Minimalizacja ryzyka błędów. Przy ręcznym tworzeniu listy wykresów istnieje większe prawdopodobieństwo popełnienia  pomyłki, np. błędnie podana strona, niepoprawna numeracja wykresów itp.
  3. Prosta aktualizacja danych w spisie wykresów. W trakcie powstawania rozdziału badawczego nieustannie zachodzą jakieś modyfikacje w treści, które powodują zmianę kolejności wykresów, dodawanie nowych czy usuwanie niepotrzebnych elementów. Dzięki automatyzacji spis wykresów zaktualizuje się łatwo i szybko za pomocą jednego przycisku myszką.
  4. Profesjonalny obraz pracy i zgodność spisu z treścią. Automatyczny sposób wygenerowania spisu wykresu zapewnia estetyczny wygląd pracy. Spójność spisu z zawartością pracy także świadczy o jej rzetelnym i solidnym charakterze w oczach czytelnika czy promotora.

5 najczęściej popełnianych błędów w spisie wykresów

Już zbliżając się do brzegu zagadnienia o spisie wykresów, chciałbym przedstawić Ci listę najczęściej popełnianych błędów przy jego tworzeniu. Liczę, że świadomość ich przyczyni się do powstania u Ciebie porządnego i czytelnego spisu wykresów już za pierwszym razem.

Oto 5 najczęściej zdarzających się pomyłek popełnianych w trakcie generowania spisu wykresów:

  1. Błędne oznaczenia wykresów. Jeśli źle oznaczysz wykres w pracy, automatycznie ten błąd zostanie przeniesiony do spisu wykresów. Gdy przegapisz jakiś wykres, w ogóle nie zostanie ujęty w wykazie.
  2. Pomijanie systematycznej aktualizacji spisu. Pamiętaj, aby zawsze po wprowadzeniu jakichś zmian związanych z wykresami na bieżąco uaktualniać spis wykresów.
  3. Niepoprawne podpisywanie wykresów. Literówki, niepoprawnie sformułowany tytuł, np. zbyt długi, niejasny, zostaną przeniesione do spisu wykresów. Promotor po przejrzeniu go od razu będzie mógł wyłapać jakieś nieprawidłowości w pracy i wówczas może zwrócić większą uwagę na dany element pracy. A tego myślę, że chciałby uniknąć każdy student.
  4. Brak konsekwencji w formatowaniu. Różne rozmiary czy rodzaje czcionek, podwójne spacje, niepotrzebne kursywy czy pogrubienia w tytułach wykresów- wszystkie niedociągnięcia w kwestii formatowania będą widoczne jak na tacy w spisie wykresów.

Zobacz przykłady naszego spisu wykresów ↓

przykładowy spis wykresów w pracy licencjackiej

przykładowy spis wykresów w pracy licencjackiej

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki wskazówkom zawartym w artykule będziesz w stanie łatwo i skutecznie stworzyć spis wykresów w swojej pracy. Pamiętaj, spis wykresów to nie tylko wymóg formalny, ale przede wszystkim narzędzie, które ułatwia zrozumienie Twojej pracy. To także funkcjonalny wykaz, który umożliwia bezproblemowe i przejrzyste poruszanie się po Twojej pracy czytelnikowi, gdy szuka konkretnych informacji. 

Liczę, że udało mi się namówić Cię na automatyczne wygenerowanie spisu wykresów. W ten sposób zaoszczędzisz czas, unikniesz wielu stresów i zmniejszysz ryzyko błędów.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi uświadomiłeś sobie, że wykaz skrótów to ważny element pracy, który wpływa na jej przystępność i czytelność.  Prawidłowo i dokładnie przygotowany świadczy o wysokim poziomie jakości Twojej pracy, profesjonalizmie i szacunku do czytelnika.

Chciałbym dowiedzieć się więcej o formatowaniu. Masz coś dla mnie?

Sprawdź poniższe artykuły:

Formatowanie pracy dyplomowej. 17 najważniejszych elementów >>

Zrobiłem spis wykresów w swojej pracy dyplomowej! Co jest kolejnym etapem pisania?

Dokończ formatowanie i przygotuj prace do sprawdzenia w JSA.

JSA – Jednolity System Antyplagiatowy. Wszystko, co musisz wiedzieć>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spis