Rzeczowa dyskusja w pracy magisterskiej 

Ostatnia aktualizacja 11 września 2024

Dyskusja w pracy magisterskiej… No dobra, musimy porozmawiać… A raczej podyskutować. Ale spokojnie, nie chodzi mi o polityczną dyskusję, a taką, która stanowi ostatni rozdział pracy magisterskiej. Wiem, że ten punkt w pracy jest nie lada wyzwaniem, jednak spokojna głowa, za chwilę wszystko Ci wyjaśnię.

Potrzebujesz szybkiej pomocy z pisaniem dyskusji?
Kliknij poniżej ⬇
–> Pomoc w pisaniu dyskusji
–> Wzory dyskusji

Zobacz, co jeszcze mogę Ci zaoferować ⬇
–> Pomoc z Twoją pracą licencjacką
–> Pobierz przykładową pracę licencjacką

Czym jest dyskusja w pracy magisterskiej?

Dyskusja wyników to rozdział niezwykle zróżnicowany, często skomplikowany do napisania. Odkrywa przed czytelnikiem nowe wnioski, przemyślenia i  rekomendacje, jest takim obiektywnym podsumowaniem badania.

dyskusja w pracy magisterskiej

Okej, więc co robić? W tym rozdziale musisz wyjaśnić, dlaczego wyszło, jak wyszło i jaki masz wkład do dorobku naukowego w temacie, który wybrałeś.

Dyskusja wyników to nawiązanie do wstępu teoretycznego, dostępnych opracowań innych autorów i Twojego badania. Niestety, to nie może być parafraza tego, co już napisałeś, potrzebne są konkrety. 

Przykładowe dyskusje wyników do prac licencjackich i magisterskich

Potrzebujesz wzorów dyskusji do swojej pracy dyplomowej? Mamy przykładowe dyskusje z 18 kierunków studiów.


Wzory dyskusji do prac dyplomowych. 18 kierunków studiów!!

1. Administracja  (POBIERAM⬇)

2. Bezpieczeństwo wewnętrzne (POBIERAM⬇)

3. Pedagogika. Edukacja przedszkolna (POBIERAM⬇)

4. Pedagogika. Edukacja wczesnoszkolna (POBIERAM⬇)

5. Pedagogika (POBIERAM⬇)

6. Pielęgniarstwo (POBIERAM⬇)

7. Psychologia (POBIERAM⬇)

8. Ratownictwo medyczne (POBIERAM⬇)

9. Turystyka  (POBIERAM⬇)

10. Zarządzanie (POBIERAM⬇)

11. Dietetyka (POBIERAM⬇)

12. Fizjoterapia (POBIERAM⬇)

13. Ekonomia (POBIERAM⬇)

14. Finanse i rachunkowość (POBIERAM⬇)

15. Kosmetologia (POBIERAM⬇)

16. Logistyka (POBIERAM⬇)

17. Marketing (POBIERAM⬇)

18. Resocjalizacja (POBIERAM⬇)

19. Filologia polska (POBIERAM⬇)

20. Filologia angielska (POBIERAM⬇)

21. Prawo (POBIERAM⬇)

22. Informatyka (POBIERAM⬇)

✔ Masz jakiekolwiek pytania odnośnie do materiałów lub procesu zamówienia? Pisz»

✔ Najwyższa jakość jest naszym priorytetem! Zobacz opinie»

Zamówiony materiał otrzymasz w ciągu 60 sekund od opłacenia zamówienia!


Po co pisać dyskusję w pracy magisterskiej?

No dobra, to pewnie zapytasz, dlaczego napisanie dobrej dyskusji jest takie ważne. Już Ci wyjaśniam. Pisząc, skup się na kilku najistotniejszych rzeczach, już je punktuję.

Po co pisać dyskusję

1. W tym rozdziale powinieneś udowodnić, że potrafisz krytycznie podejść do danego problemu badawczego.

Nie zrozum mnie źle. Masz pokazać, że widzisz pracę włożoną przez innych badaczy, ale też udowodnić, że Twój tok myślenia jest przydatny. Nie chodzi o zaprzeczenie Twoim wynikom. Bądź krytyczny, ale nie do przesady.

Jeśli Twoje wyniki odbiegają od tego, co udało się ustalić innym, to dobrze. Właśnie stworzyłeś podstawę do kolejnych badań!


Krytyka problemu badawczego została zaznaczona na niebiesko.

Krytyka problemu badawczego w dyskusji do pracy dyplomowej


Krytyka problemu badawczego dyskusji

2. Podkreślasz wagę swoich przemyśleń i pokazujesz, jak mogą przyczynić się do uzupełnienia braków w danej dziedzinie nauki.

Napisałeś pracę, zrobiłeś badanie, przeanalizowałeś wyniki i opisałeś je, co teraz? Pochwal się tym! W dyskusji ostatecznie podkreślasz wartość i sens tego, co stworzyłeś.

Nie udało się potwierdzić którejś hipotezy? Szkoda, ale to i tak jest konkret, który uszczegóławia to, co badasz. Opisz swoje stanowisko w dyskusji. Każde nowe badanie dużo wnosi do wiedzy ogólnej z danej dziedziny, Twoje oczywiście też. Uświadom to sobie i czytelnikowi.

Istota wniosków w dyskusji

 


Wykazanie zasadności badania zostało zaznaczone na niebiesko. 

Wykazanie zasadności badania w dyskusji do pracy magisterskiej


3. Popisz się zdolnością stworzenia kreatywnych rozwiązań w oparciu o wnioski z wyników.

Jakie to rozwiązania? Propozycje działań, które naprawią zauważone przez Ciebie problemy lub niedociągnięcia w zakresie przedmiotu badań. Brzmi skomplikowanie? Już podaje przykład.


Zalecenia wynikające z wniosków, krok po kroku.

wnioski z dyskusji w pracy magisterskiej


Co to znaczy? Masz problem, inni też go widzą, ale Ty wiesz, jak można go rozwiązać. Dodatkowo potwierdziłeś to w sposób naukowy. Dużo jaśniej, prawda? 

Propozycje działań naprawczych w dyskusji

4. W dyskusji pokazujesz, co można udoskonalić, by kontynuować badany przez Ciebie wątek jeszcze efektywniej.

Czyli, skoro już wiesz, w czym leży problem, zdajesz sobie sprawę, co należy zrobić, żeby go wyeliminować, to dlaczego nie pójść dalej? Kluczem do zdobywania wiedzy jest ciągła chęć dowiadywania się nowych rzeczy.

Dzięki swojemu badaniu i jego krytyce, czyli dyskusji na jego temat pokazujesz, w którą stronę należy kierować kolejne opracowania tematu.


Propozycje udoskonalenia badania zaznaczono na niebiesko.

Propozycje nowych rozwiązań w dyskusji do pracy magisterskiej


5. Angażujesz potencjalnego czytelnika do krytycznego myślenia o Twojej interpretacji dowodów naukowych, to właśnie następstwo, jakie rodzi dyskusja

Najprościej, dobra praca to ciekawa praca. Dyskusja jest częścią, w której możesz się popisać swoim abstrakcyjnym myśleniem.

Dociekaj, szukaj porównania u innych, może też mieli coś ciekawego do powiedzenia? Dąż do tego, żeby osoba czytająca pracę zaczęła zastanawiać się nad jej treścią i tym, w jakiś sposób badasz wybrany temat.


Wzbudzenie ciekawości czytelnika przez krytykę wyników zostało zaznaczone na niebiesko.

Wzbudzenie ciekawości czytelnika w dyskusji do pracy dyplomowej


Jakie są cele dyskusji?

Jak napisać dobrą dyskusję w pracy magisterskiej?

Najważniejsza jest organizacja. Podpowiem Ci, że pomoże szkic, w którym rozpiszesz swoją strukturę i wstępne przemyślenia. Później poukładaj to w logiczną całość, dodaj badania i gotowe!

No dobra, pewnie sobie pomyślisz, że dla kogoś, kto umie pisać dyskusje, to wydaje się proste, ale dla Ciebie nie. Spokojnie, wszystko Ci wyjaśnię. Krok po kroku.

  • Bazuj na metodologii Twojego badania. Do dyskusji wybierz treści najbardziej istotne, czyli te, które opisałeś w problemach i hipotezach badawczych. 
  • Ważne, żebyś poruszał się od ogółu do szczegółu.
  • Cały rozdział może Ci wyjść całkiem obszerny, dlatego weź pod uwagę, że możesz go podzielić na mniejsze podrozdziały, napisać nagłówki.
  • Pamiętaj, żeby używać tych samych sformułowań i słownictwa, które wykorzystałeś we wstępie teoretycznym.
  • Korzystaj tylko ze źródeł, które są aktualne, przyjęło się, że nie powinny one mieć więcej niż 10 lat.  Zobacz, jak szukać materiałów do pracy dyplomowej>>
  • Wybieraj artykuły i badania naukowe, ważne, żeby Twoje źródła były rzetelne.

Wspomniałem o metodologii, to ważna część Twojej pracy, ponieważ bez niej, jak pewnie zdążyłeś zauważyć, część empiryczna pracy nie istnieje. Zakładam, że już ją masz, prawda?

Zachęcam Cię do zapoznania się z artykułem poświęconym metodologii. Pomoże Ci on zrozumieć, czego dokładnie potrzebujesz do dyskusji. Szybko wybierzesz z treści metodologicznych te najważniejsze elementy, które wykorzystasz pisząc dyskusję.

-> Rozdział metodologiczny – jak napisać?

Lub skorzystaj z innych materiałów dotyczących metodologii:

-> Wzory rozdziałów metodologicznych

-> Metodologia badań własnych. Najważniejsze definicje. E-book.

Jak długa powinna być dyskusja w pracy magisterskiej?

Oczywiście zależy to od wytycznych Twojej uczelni oraz promotora. Pamiętaj jednak, że dyskusja powinna być tak obszerna, abyś mógł wyjaśnić, w jaki sposób wyniki badania odpowiadają na Twoje badawcze oczekiwania.

Zazwyczaj wystarczy napisanie około 5 stron dyskusji, kiedy odniesienia do literatury przedmiotu i końcowe refleksje są ujęte zwięźle i rzeczowo.

Można napisać mniej? Jasne, jeśli uważasz, że wyczerpałeś temat. Oczywiście, pod warunkiem, że promotor będzie zadowolony z Twojej pracy i uzna, że taka dyskusja jest wystarczająca. 

Można napisać więcej? Pewnie, tylko pamiętaj, że ma to być ciekawe i konkretne. Większość promotorów powie Ci jednak, żeby nie szaleć z długością i skupić się na najistotniejszych rzeczach.

Struktura dyskusji w pracy magisterskiej

Wiadomo, każda praca jest inna, ale w przypadku dyskusji da się ustalić niezbędne składniki, które powinieneś uwzględnić w odpowiedniej kolejności. 

Najważniejsze elementy dyskusji w pracy magisterskiej:

  • Przedstawienie głównych założeń badawczych. Przypominasz cel pracy, jej przedmiot, problemy, hipotezy i zmienne.
  • Opis wykorzystanych narzędzi badawczych. Nie tak dokładnie jak w metodologii, ale warto o nich przypomnieć.
  • Przytoczenie kluczowych wniosków z wyników własnych badań. Nie opisuj tu po raz kolejny tych samych wykresów, przedstaw tylko najistotniejsze informacje.
  • Porównanie wyników do innych badań. Opisujesz wyniki innych badaczy, które dotyczą wybranych przez Ciebie założeń metodologicznych.
  • Badasz rozbieżności w wynikach Twoich i innych. Wskazujesz, czym różnią się badania, co pozwala na ocenę trendów ogólnych zjawiska oraz wartościuje Twoje wyniki.
  • Propozycja zmian. Zaproponuj rozwiązania, które mogłyby w Twojej opinii przyczynić się do rozwiązania problemów w określonej tematyce lub pomóc innym w dalszych analizach.
  • Określ przyszłe kierunki badań dotyczących badanej problematyki. Znacznie ułatwi to dalsze analizowanie tematu, czy przez Ciebie, czy przez innych badaczy.

Sposób na dobrą dyskusję w pracy magisterskiej

Twoja dyskusja powinna być pewnego rodzaju opowieścią o Twoich badaniach, wnioskach, przemyśleniach. Miej na uwadze, że dyskusję piszesz już jako osoba, która ma za sobą już przygotowanie teoretyczne i proces badawczy. Niemało już osiągnąłeś.

Może na tym etapie pracy wpadłeś na coś nowego? Cudownie, opisz to w dyskusji!

  1. Wyjaśnij, co jest zaskakujące w wynikach Twojego badania. Spróbuj wyjaśnić, skąd się wziął taki, a nie inny wynik i o czym to może świadczyć.
  2. Pokaż umiejętność samokrytyki i opisz słabe strony Twojego badania. Pomyśl, jaki to może mieć wpływ dla ogólnej interpretacji Twoich doniesień. Napisz, co można było zrobić lepiej i dlaczego. 
  3. Opisz w dyskusji, dlaczego wyszło Ci w badaniach to, co wyszło i dlaczego to jest potrzebne oraz ważne. 
  4. Koniecznie odnieś się do literatury tematu. To bardzo ważny element, ponieważ możesz tu skonfrontować swoje wyniki z doniesieniami innych naukowców. Napisz, co uzyskali inni badacze w przeszłości, a na co wskazują Twoje obecne wyniki. Podejmij próbę wyjaśnienia, dlaczego może tak być. 
  5. Napisz, jakie znaczenie mają Twoje wyniki dla dziedziny, w której się specjalizujesz i co to oznacza dla innych.
  6. Zastanów się i opisz, jakie mogą być alternatywne interpretacje uzyskanych analiz. Nie zamykaj się tylko w ramach swoich wcześniejszych założeń.
  7. Przedstaw, jakie mogą być kolejne kroki w przyszłych badaniach. Na pewno można zbadać inną grupę, wykorzystać inne narzędzia badawcze, czy postawić inne pytanie. Jednak nie powinieneś koncentrować się wyłącznie na przyszłości. Twoim celem jest, aby zapamiętano Ciebie i Twój materiał.

Co ważne, na pewno musisz pisać w sposób przystępny, ale też zwięźle i krótko. Twoja dyskusja musi być klarowna i ciekawa. Zastanów się, co sam byś chciał przeczytać i do dzieła. 

Jak przyspieszyć pisanie dyskusji z ChatGPT?

Dyskusja to bardzo ciężki temat. Lekarze ostrzegają, że może spowodować bezsenność i nocne krzyki. Pisanie dyskusji jest wysoce odradzane. Może zniszczyć psychikę. Szczególnie studentom ?.

Co, jeśli Twój promotor upiera się i każe Ci napisać naukową dyskusję?

A Twoja ostatnia przeprowadzona dyskusja to ta ze współlokatorem. Na temat, tego, kto ma wynosić śmieci po imprezach.

Co robić? Skorzystaj z technologii. Zadaj odpowiednie pytania do ChatGPT. Bardzo chętnie Ci podpowie.

Przykład pytania:

  • Czy możesz zaproponować pytania do dyskusji na temat roli edukacji finansowej w szkołach średnich?

Odpowiedź:

ChatGPT podaje pytania do dyskusji do pracy dyplomowej

ChatGPT doskonale sprawdza się jako narzędzie syntezy danych. Może Ci doskonale pomóc w pisaniu ultra-trudnej dyskusji. Podpowiem Ci- że możesz wrzucić cały  swój rozdział badawczy i zadać odpowiednie pytania dotyczące jego treści.

Jak to zrobić? Jak przyśpieszyć pisanie dyskusji z AI?

Sprawdź pakiet- Przyśpiesz Pisania Pracy Dyplomowej z ChatGPT>>

Już wiesz wszystko! Pisz teraz dyskusję do swojej pracy dyplomowej

Mam nadzieję, że mój artykuł pomógł Ci, a jeśli na którymkolwiek etapie tworzenia dyskusji będziesz mieć problem, to w pierwszej kolejności skonsultuj to ze swoim promotorem lub, jeśli to nie przyniesie skutku, z nami.

Jestem gotowy pomóc Ci w napisaniu dobrej dyskusji. Jeśli czujesz, że sobie nie radzisz, wystarczy tylko się skontaktować. Zapraszam!

-> Konsultacje Magister na 5 – Kontakt 

Niby już wiesz, co i jak, ale czujesz, że potrzebujesz większej inspiracji? Pisanie dyskusji nie jest wcale takie skomplikowane. Możesz pobrać wzory dyskusji, które mogą posłużyć jako dobry przykład i inspiracja do napisania własnej. 

-> Przykładowe dyskusje w pracy magisterskiej i licencjackiej

Nie zapomnij o prezencie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spis