Ostatnia aktualizacja 10 stycznia 2024
Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie są kryteria oceny prac dyplomowych. Wskażę Ci elementy, które są sprawdzane najczęściej. Warto jak najlepiej je dopracować, ponieważ często decydują o wysokiej ocenie pracy.
Potrzebujesz szybkiej pomocy w poprawie pracy dyplomowej? Kliknij poniżej ⬇⬇
–> Pomoc w poprawie pracy licencjackiej i magisterskiej
–> Pobierz przykładową pracę licencjacką
Nie wiem, jak zacząć. Masz coś dla mnie?
–> E-book- Jak Napisać Pracę Dyplomową W Tydzień
Przygotowaliśmy wersję wideo poniższego poradnika. Zobacz koniecznie i daj znać, czy Ci się podoba.
Czy wszystkie prace dyplomowe są dokładnie sprawdzane?
Wyobraź sobie, że masz już gotową pracę licencjacką lub magisterską, którą składasz do dziekanatu. Pozostało jeszcze tylko sprawdzenie jej przez promotora i recenzenta, kilka dni oczekiwania i możesz przystępować do obrony.
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy wszystkie prace licencjackie i magisterskie są czytane i dokładnie sprawdzane?
W przypadku 15 seminarzystów, z których każdy złoży pracę o objętości minimum 50 stron, promotor i recenzent mają 750 stron tekstu do przeczytania. Nie muszę chyba dodawać, że raczej nie czytają tego z wypiekami. W rzeczywistości uczestników seminariów jest zazwyczaj więcej, a promotor i recenzent mają bardzo wiele innych obowiązków.
Czy dalej wierzysz, że wszystkie prace są czytane od deski do deski? Jeżeli Twoja wiara osłabła, to zastanów się – co decyduje o tym, że jeden student dostaje dobrą ocenę, a drugi słabą? Pomijając znaczenie średniej ocen ze studiów, pracę na seminarium dyplomowym oraz współpracę z promotorem, praca dyplomowa jest oceniana według określonych kryteriów.
Oczywiście nie można zapomnieć o wersji dla paranoików.
Ocena z pracy dyplomowej zależna jest od znajomości z promotorem, recenzentem i dziekanem. O wyniku także może zadecydować ilość wódki wypitej z Wójtem Gminy Psia Wólka Mała.
W przypadku dziewczyn decyduje długość spódniczki podczas obrony, a także inne atuty, że tak powiem – wizualno-towarzyskie. Ale nie wchodźmy we frywolne tematy 🙂
Kryteria oceny prac dyplomowych
Mówiąc prosto, te kryteria stanowią listę punktów, które są sprawdzane przez promotora i recenzenta. Na ich podstawie wystawiają oni ocenę.
Kryteria te różnią się w zależności od uczelni, jednakże fundament pozostaje taki sam. Omawianie ich tutaj uważam za zbędne, ponieważ całą ich długą listę możesz znaleźć na stronie swojej uczelni lub korzystając z wyszukiwarki. (Chyba wiesz jak?)
Elementy pracy dyplomowej prawie zawsze sprawdzane przez promotora i recenzenta
Jak zapewne się domyślasz, bywają trudności z przeczytaniem każdego dzieła. Promotorzy i recenzenci wypracowali własne schematy sprawdzania prac, dzięki którym szybko mogą ocenić ich jakość i wystawić ocenę. Zawsze lub prawie zawsze sprawdzają:
1. Wstęp
Przede wszystkim musi być napisany dobrze i ciekawie. Ważne, żeby zachęcał do zapoznania się z dalszą częścią pracy, spełniał wszystkie wymogi i nie było w nim błędów merytorycznych, interpunkcyjnych, językowych.
Wstęp powinien dobrze argumentować, dlaczego wybrałeś dany temat, nawiązywać do dalszej części pracy i omawiać jej poszczególne elementy. Chociażby nie wiadomo co kusiło Cię do użycia skrótów control + c i control + v – bądź twardy.
Wstęp musi być napisany całkowicie samodzielnie i być dostosowany do danej pracy. Dlatego pisz go zawsze na końcu. Na samym początku popadniesz w niełaskę, jeżeli oceniający zauważy, że skopiowałeś któryś fragment lub podobieństwo do wstępu, który już kiedyś czytał w innej pracy będzie zbyt duże.
–> Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej i magisterskiej?
2. Zakończenie
W zakończeniu odpowiadasz na pytania zawarte we wstępie, potwierdzasz lub zaprzeczasz zawartej tam tezie. Tutaj również podsumowujesz wnioski z badań i możesz pozwolić sobie na własne przemyślenia i kilka akapitów całkowicie od siebie.
Niestety, ten element jest często zaniedbywany przez większość studentów. Gdy recenzent przeczyta prace liczącą 60 stron i widzi zakończenie zajmujące pół strony A4 – to też automatycznie obniża ocenę.
–> Jak napisać zakończenie do pracy licencjackiej i magisterskiej?
3. Rozdział badawczy
Jest zawsze dokładnie sprawdzany, zazwyczaj decyduje o ocenie całej pracy.
Promotor – widząc dobrze przeprowadzone, wnikliwie badania, zakończone ciekawymi wnioskami – może nawet przymknąć oko na pozostałe słabsze aspekty pracy i wystawić dobrą ocenę.
Dlaczego? Rozdział badawczy jest bardzo ciężki do skopiowania z innych prac i Internetu. Promotor po jego przeczytaniu może stwierdzić, na ile znasz temat, i ocenić, czy jesteś w stanie myśleć samodzielnie, czy tylko przepisywać. Naprawdę warto przyłożyć się do dopracowania tego rozdziału.
–> Jak napisać rozdział badawczy w pracy dyplomowej?
4. Podsumowanie badań / wnioski z badań
Często jest to jeden z punktów rozdziału badawczego, niektóre uczelnie wymagają, aby podsumowanie pracy znalazło się w osobnym rozdziale.
Możesz być pewny, że ta część będzie przeczytana przez Twojego promotora i recenzenta. Zdobędziesz ich uznanie, jeżeli poza szerokim podsumowaniem badań, wstawisz swoje rekomendacje lub wnioski i pomysły na przyszłość.
Na przykład Twoje badania dotyczą systemu motywacyjnego w przedsiębiorstwie X, więc napisz o propozycjach jego usprawnień na podstawie przeprowadzanych badań.
Jeżeli Twoje badania dotyczą problemów adaptacyjnych trzylatków do przedszkola, to w podsumowania napisz, jakie metody i pomysły powinno dodatkowo wprowadzić przedszkole, aby ten proces adaptacji ułatwić.
5. Rozdział metodologiczny
Rozdział badawczy musi wynikać z przyjętej metodologii badań. W przypadku jakichś rozbieżności promotor od razu zauważy, że coś jest nie tak i zapali mu się lampka ostrzegawcza.
Rozdział metodologiczny, chociaż krótki, jest bardzo trudny do napisania, promotor po jego przeczytaniu wie, czy zasługujesz na miano Magistra na 5.
–> Jak napisać rozdział metodologiczny?
6. Formatowanie techniczne
Moim zdaniem drugi po badaniach najważniejszy element pracy dyplomowej. Na początku promotor szybko przekartkuje Twoje dzieło i jeżeli nie zauważy jakichś błędów formatowania, wtedy przechodzi do dalszej oceny.
Jeżeli takie błędy zauważy, szczególnie w dużej liczbie, automatycznie obniży ocenę.
Najczęstsze błędy to brak automatyki, źle zrobione przypisy, nieprawidłowe podpisy pod rysunkami, nierówne akapity, rozjeżdżające się strony, a także wiele innych aspektów. Na formatowanie techniczne można poświęcić nawet kilkanaście godzin, więc warto zastanowić się nad zleceniem tego profesjonalistom.
–>Formatowanie techniczne pracy dyplomowej. 17 najważniejszych elementów
7. Schludność
Promotor sprawdzi, czy wszystkie tabele są przez Ciebie samodzielnie wykonane, czy mają jednakowe formatowanie. Promotorzy nie lubią bezczelnie skopiowanych elementów, takich jak wykresy i rysunki. Jeżeli nie chcesz zepsuć swojej pracy drobnymi szczegółami, poświęć jeszcze kilka godzin na ich dopracowanie.
8. Bibliografia
Promotorzy wiedzą, że ten element sprawia bardzo wiele problemów studentom, dlatego jeżeli widzą, że bibliografia jest wykonana prawidłowo, od razu Twoje notowania wzrastają.
Pamiętaj o bogatej literaturze w trakcie pisania, jak również o prawidłowo wykonanym spisie bibliograficznym na końcu pracy. Nie licz na dobrą ocenę, jeżeli w bibliografii Twojej pracy magisterskiej znajdzie się tylko 15 książek, 2 artykuły i 10 źródeł internetowych. Promotorzy i recenzenci preferują rozbudowaną bibliografię.
–> Jak przygotować bibliografię do pracy dyplomowej
9. Spis treści, tabel, rysunków
Chociaż spisy są elementem formatowania technicznego, wymagają osobnego omówienia.
Promotorzy sprawdzają, czy wszystkie zostały wykonane automatycznie i czy numery stron się zgadzają. Jeżeli w ostatecznej wersji pracy, strony ze spisu treści, spisu tabel lub rysunków nie zgadzają się ze stanem rzeczywistym, a promotor to zauważy, mówiąc kolokwialne masz „pozamiatane”.
10. Ortografia i interpunkcja
Bardzo istotny element. Warto przeczytać samemu kilkakrotnie swoje dzieło i dać ją komuś kompetentnemu do sprawdzenia. W przeciwnym wypadku, gdy w pracy będzie sporo błędów interpunkcyjnych lub literówek, a trafisz na bardzo dociekliwego sprawdzającego, może on zdecydowanie obniżyć Twoją ocenę.
Po dokładnym przemyśleniu tematu i rozmowie z kilkoma kompetentnymi osobami, zmieniłem zdanie co do błędów ortograficznych. Są one niedopuszczalne. Osoba sprawdzająca, jeżeli wyłapie kilka takich błędów, ma prawo nawet odrzucić Twoją pracę. Praca licencjacka lub magisterska nie jest wypracowaniem pisanym w podstawówce i pewien poziom musi być zachowany. Błędy ortograficzne są zwyczajnym niechlujstwem.
Czy warto zlecać profesjonalną korektę? Zdecydowanie warto zlecić korektę i sprawdzenie formatowania technicznego profesjonalistom. Będziesz miał wtedy pewność, że nie zaprzepaścisz kilku miesięcy pracy przez 3 błędy ortograficzne lub złe ustawienie akapitów.
Podsumowanie
To tyle z mojej strony. Pamiętaj, że przedstawione powyżej porady wynikają z wieloletniej praktyki. Nie mogę zagwarantować, że każdy promotor zwróci szczególną uwagę na powyższe aspekty Twojej pracy.
Twoja uczelnia może mieć zupełnie inne kryteria oceny, jednakże zastosowanie powyższych porad na pewno nie zaszkodzi, a bardzo prawdopodobne, że przyczyni się do lepszej oceny Twojej pracy.
Pamiętaj, że zawsze masz prawo pytać, zadaniem promotora jest Ci pomóc. Jak już coś napiszesz lub nawet przed rozpoczęciem pisania, zapytaj go, na co szczególnie zwraca uwagę podczas sprawdzania prac.
Profesjonalna pomoc
Mam nadzieję, że Ci pomogłem i że dzięki zastosowaniu powyższych wskazówek otrzymasz dobrą ocenę. Rozumiem także, że niektóre z wymienionych elementów są skomplikowane i nie każdy potrafi jest zastosować.
Dlatego też, gdybyś potrzebował pomocy przy końcowej edycji, formatowaniu technicznym lub na którymkolwiek etapie przygotowania pracy dyplomowej – sprawdź zakres oferowanych usług lub skontaktuj się z nami.
Potrzebujesz pomocy z pracą? Kliknij>>
Masz problem ze swoją pracą dyplomową?
W tym możemy Ci pomóc
Wypełnij formularz, odpowiedź dostaniesz w max. 24 H
- temat pracy –wypełnij formularz»
- plan pracy wypełnij formularz»
- bibliografia wypełnij formularz»
- metodologia badań i narzędzie badawcze wypełnij formularz»
- rozdział badawczy wypełnij formularz»
- formatowanie techniczne wypełnij formularz»
- poprawa plagiatu JSA wypełnij formularz»
Wielka prośba
Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym ta wiedza także może pomóc. Jak to zrobić?
1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB ??
2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze ?
3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej ⬇⬇