Jako student V roku resocjalizacji musisz mieć stalowe nerwy i mocną psychikę! Zawód, który wybrałeś, często wiążę się ze stresem, niechęcią do współpracy, wyzwiskami, bezsilnością, trudnymi historiami podopiecznych, jak i strachem o własne bezpieczeństwo… Ale z drugiej strony kojarzy się też z misją, bo możesz uratować ludzkie istnienie przed życiem w patologii i dewiacji.
Tematy prac magisterskich z resocjalizacji są zróżnicowane i mogą być kluczowe dla Twojego rozwoju zawodowego. Jeśli kręci Cię praca w takich trudnych warunkach, to napisanie pracy powinno być bułką z masłem… Chyba że wybierzesz bezmyślnie temat pracy i już przy szukaniu bibliografii pojawią się problemy. Jak dobrze wybrać temat pracy? To teraz Twoje najważniejsze wyzwanie! Żeby zrobić to właściwie, czytaj dalej mój artykuł.
Resocjalizacja- kilka słów wstępu
Możliwości pracy jako absolwent resocjalizacji masz wiele: od pedagoga i wychowawcy w szkołach i placówkach opiekuńczo- wychowawczych po pogotowia opiekuńcze, świetlice środowiskowe, MOW-y, po ośrodki uzależnień, zakłady karne czy poprawcze. Możesz też pracować w policji, jako asystent rodziny czy nawet kurator.
W swojej pracy magisterskiej musisz wykazać się znajomością prawa oraz przepisów dotyczących dziedziny resocjalizacji, wiedzą związaną z pracą z osobą niedostosowaną społecznie, uzależnioną czy niebezpieczną, ale także umiejętnościami interpersonalnymi, analitycznymi czy kreatywnymi, zwłaszcza w części badawczej.
Z mojego doświadczenia wynika, że musisz zwrócić uwagę na 2 aspekty podczas wyboru tematu. Jakie? Patrz niżej.