Ostatnia aktualizacja 10 października 2024
Rozprawka to najważniejsza forma wypowiedzi. To taka mała praca naukowa. Musisz pobawić się w młodego naukowca. Pisania rozprawki musisz się nauczyć już początku swojej zabawy w edukację, bo ta umiejętność przyda Ci się na każdym jej poziomie. W tym artykule przedstawię Ci najważniejsze informacje na temat rozprawki. Opowiem Ci o tym prostym językiem. Na pewno zrozumiesz. Zaczynajmy!
Chcę nauczyć się używać sztucznej inteligencji przy pisaniu rozprawek. Masz coś dla mnie?
–>E-book. Jak Przyśpieszyć Pisanie Wypracowań Z ChatGPT.
–> Pomoc z Twoim wypracowaniem
Rozprawka wszystko, co musisz wiedzieć
Rozprawka- czy też słysząc to słowo czujesz, jak jeżą się włosy na Twoim karku i zbiera Ci się na wymioty? Nie martw się. To naturalna reakcja.
Mam złą wiadomość. Umiejętności pisania rozprawki i tak będziesz musiał się nauczyć. To właśnie rozprawka jest podstawą nauki Polaka w podstawówce i szkole średniej. Dodatkowo na maturze będziesz pisać rozprawkę maturalną, z której możesz dostać naprawdę dużo punktów. Także nie unikniesz nauki pisania rozprawki, choć bardzo byś się starał. Zadanie “napisz rozprawkę” będzie Cię dręczyć i męczyć regularnie, niczym denerwująca mucha, gdy słodko śpisz.
Masz też dobrą wiadomość. Trafiłeś na ten artykuł i Magistra na 5. Tutaj znajdziesz tylko proste i przystępne tłumaczenie tajników pisania rozprawki. Plus niecenzuralny język i chamskie przykłady. Spodoba Ci się.
Dodatkowo nie boję się pokazywać Ci, jak stosować sztuczną inteligencję przy pisaniu wypracowań. Jeśli chcesz już teraz zobaczyć szybkie przykłady to skocz na chwilę do tego artykułu.
Jak napisać rozprawkę ze sztuczną inteligencją? 10 pomysłów>>
Opowiem Ci o pisaniu rozprawki, tak jak nikt Ci jeszcze nie opowiedział. Odrzuć uprzedzenia, otwórz umysł, zrób sobie zieloną herbatkę i czytaj. Powiem Ci prawie wszystko o rozprawce. Baw się dobrze.
Nie mam czasu na czytanie. Potrzebuję przykładowych rozprawek i schematu pisania rozprawki
Nie bądź taki niecierpliwy. Już niedługo poznasz uniwersalny schemat rozprawki. Jak nauczysz się korzystania z ChatGPT, to wygenerujesz sobie nawet kilkaset przykładowych rozprawek. Na dowolny temat, z dowolnej lektury. A wojnę na argumenty będziesz prowadził z trybem głosowym ChatuGPT, tak jak z najbardziej wymagającym nauczycielem.
Na wszystko przyjdzie czas, ale zanim zaczniesz korzystać ze sztucznej inteligencji, musisz trochę pomęczyć swoją. Ten artykuł to zbiór najważniejszych informacji na temat rozprawki. Takie minimum teorii, które musisz znać. Polecam Ci szczerze przeczytać do końca ten wpis, a potem brać się za naukę pisania rozprawki.
Rodzicu, Twoje dziecko ma problem z rozprawką? Przeczytaj
Cześć Rodzicu! Domyślam się, że Twoje dziecko ma problem z pisaniem rozprawki, dlatego tu jesteś. Świetnie, że to czytasz, bo ten tekst może być nie tylko dla dziecka, ale również dla Ciebie. To Ty jesteś przecież najważniejszym wsparciem swojego dziecka w nauce.
Zapamiętaj najważniejszą myśl:
Warto solidnie nauczyć dziecko pisania rozprawki.
Ta umiejętność przyda mu się przez najbliższe kilkanaście lat edukacji (może nawet dłużej).
Pisanie rozprawki to nie tylko przykry szkolny obowiązek… To świetne ćwiczenie. Uczy tworzenia i formułowania argumentów i obrony własnego stanowiska czy opinii. Nie muszę Ci chyba mówić, że ta umiejętność jest kluczowa w życiu. Spójrz na przykład polityków. Oni żyją głównie z gadania i kłócenia się. Nabycie umiejętności pisania rozprawki to dobra inwestycja w przyszłość dziecka. Ćwicz z nim to systematycznie.
Zanim zaczniesz pomagać swojemu dziecku, sam wcześniej napełnij swój umysł wiedzą z tego artykułu. Dzięki temu wspólna nauka będzie bardziej efektywna, a Ty będziesz w stanie lepiej pomóc i zrozumieć trudności. Daję Ci proste materiały, dzięki którym szybko zrozumiesz tajniki pisania rozprawki, nawet gdy ostatni raz pisałeś ją samodzielnie 20 lat temu.
Dodatkowo masz do dyspozycji sztuczną inteligencję. Jednak z tym działaj ostrożnie. Najpierw zrozum i przypomnij sobie, jak się piszę rozprawkę, a dopiero potem sięgaj po pomoc AI.
Czym jest rozprawka?
Rozprawka – definicja oficjalna
Rozprawka – pisemna forma wypowiedzi, zawierająca rozważania na określony temat. Jej nazwa pochodzi od czasownika „rozprawiać”. Składa się: z wstępu (tezy/hipotezy), rozwinięcia (argumentów), zakończenia (potwierdzenia tezy lub potwierdzenia/obalenia hipotezy).
Źródło: Wikipedia.
Rozprawka – definicja zabawna
Zorganizowana pisemna forma gnębienia niewinnych szkół podstawowych i średnich.
Powinno jej nie być! Przecież i tak wszystko znajdę w necie lub na Tik toku. Poza tym pisze się ją długopisem na kartce, a są przecież telefony i komputery. Więc po co mi to?
Rozprawka definicja od Magistra na 5
Krótka forma pisemna, której celem jest przedstawienie Twojego stanowiska w danej sprawie. Twoim celem jest udowodnienie czegoś lub przekonanie kogoś do Twojego punktu widzenia. Nigdy nie możesz odpowiedzieć- nie wiem. Osiągasz to poprzez przytoczenie przekonywujących argumentów.
Rozprawka to forma pisemna, którą musisz umieć. Pisanie rozprawek nauczy Cię więcej niż się spodziewasz.
Jak zaczynają się tematy wskazujące na rozprawkę?
Przy analizie tematu musisz wykazać się czujnością. Nie chcesz chyba napisać opowiadania zamiast rozprawki. Albo rozprawki zamiast łatwej charakterystyki.
Na szczęście bardzo często w poleceniu będziesz miał jednoznacznie wskazane, że twoim zadaniem jest napisanie rozprawki.
Co robić, jeśli polecenie nie określa formy pisemnej? Jeśli możesz, zapytaj nauczyciela, czy masz pisać rozprawkę. Czasami Ci odpowie.
Co robić, jeśli nie możesz zapytać nauczyciela? Na przykład: piszesz egzamin maturalny i za takie pytanie od razu wywalą Cię z sali? Czy wszystko stracone? Na szczęście nie. W poleceniu będziesz miał charakterystyczne słowa i zwroty, które sugerują, że musisz wyrazić swoje stanowisko na dany temat i poprzeć je argumentami. Czyli napisać rozprawkę.
Jakie to słowa:
- Uzasadnij, że…
- Jak rozumiesz słowa…?
- Udowodnij, iż…
- Czy słuszne jest powiedzenie…
- Czy można zgodzić się z opinią, że…
- Czy prawdą jest, że…
Jeszcze więcej zwrotów sugerujących, że masz do pokonania rozprawkę:
- Uzasadnij swoje stanowisko
- Czy zgadzasz się z tą tezą?
- Rozważ
- Przedstaw argumenty
- Oceń
- Opowiedz się za lub przeciw
- Przeanalizuj problem
- Udowodnij że.
Dlaczego warto nauczyć się pisania rozprawki?
Podam Ci teraz 5 argumentów przemawiających za tym, że warto nauczyć się pisania rozprawek.
Rozprawka przyda Ci się na egzaminie ósmoklasisty
Rozprawka to najważniejsza forma pisemna na egzaminie ósmoklasisty. Umiejętność pisania jej decyduje o Twoim wyniku z języka polskiego, a właśnie ocena z tego przedmiotu jest kluczowa. Dużo liczba punktów na egzaminie to otwarte drzwi do dobrych szkół średnich, a potem na studia. Widzisz już, jak wiele zależy od dobrze napisanej rozprawki?
W szkole średniej będziesz pisał wiele rozprawek
Męczy Cię pisanie rozprawek w podstawówce? To się przyzwyczaj, bo w szkole średniej rozprawki będziesz pisał częściej. Będzie jeszcze więcej lektur, motywów, bohaterów itp.
Schemat pisania pozostaje ten sam. Im wcześniej go opanujesz, tym potem będziesz miał łatwiej.
Rozprawka to podstawa na maturze z polskiego
Rozprawka maturalna to najgorszy koszmar, co nie da Ci spać w szkole średniej. A podczas egzaminu maturalnego zapomnisz, jak się nazywasz i do czego służy długopis.
Gdy pisanie rozprawki będziesz miał przećwiczone wcześniej, Twój umysł będzie bardziej bystry, pióro lżejsze, a rozprawkę maturalną napiszesz bez większych problemów i stresu. Nawet jak nie jesteś humanistą czy po prostu nie lubisz czytać i pisać.
Pisząc rozprawki nauczysz się argumentacji
W życiu bardzo ważne jest, aby mieć tak zwane „gadane”. Jednym z elementów „gadanego” jest umiejętność argumentowania swoich poglądów i przekonywania do swojej racji.
Osiągasz to przez trafne dobranie argumentów. Czy zauważasz już związek z rozprawką?
Pisanie rozprawek to świetny wstęp do nauki korzystania z sztucznej inteligencji
W Magistrze na 5 bardzo lubimy sztuczną inteligencję. Wierzymy, że to nowe koło, które odmieni świat. Bardzo też zmieni sposób edukacji. Nauka pisania rozprawki to Twój doskonały wstęp do nauki pracy z ChatemGPT.
Na początek sprawdź kilka trików z tego artykułu:
Jak napisać rozprawkę ze sztuczną inteligencją? 10 pomysłów
Czy umiejętność pisania rozprawki przyda Ci się tylko w szkole?
Wiem, co teraz sobie pomyślisz. Na Ch** mi ta rozprawka. Marnuję tylko swój cenny czas. Przecież umiejętność pisania rozprawki nie przyda mi się nigdy w życiu.
I tu się trochę z Tobą nie zgodzę, mój młodociany koleżko. Pisząc rozprawkę, uczysz się argumentować i uzasadniać swoje poglądy. Poniżej masz 2 soczyste przykłady prosto z życia.
- Trudna sytuacja 1. Chcesz najnowszego Xboxa. Rodzice nie chcą Ci go kupić. Musisz ich przekonać do tego zakupu. Wymyśl 5 realnych argumentów przemawiających za zakupem (tylko realnych, a nie takich w stylu, że przyda Ci się do nauki, bo nikt w to nie uwierzy).
- Trudna sytuacja 2. Spędzasz wakacje u dziadków na wsi. Pod sklepem zostałeś zaczepiony przez lokalnych chłopaków (tak zwanych obszczymurków). Wymyśl 5 argumentów, które ich przekonają, aby wybić Ci zęba i zabrać kasę. (Pamiętaj, że w tej sytuacji bardzo liczy się czas).
Jaki jest schemat pisania rozprawki? Dlaczego rozprawka to dzieło schematyczne?
Mam bardzo dobrą wiadomość. Rozprawkę piszesz zawsze według jednego prostego schematu. Bardzo łatwo możesz go opanować.
Schemat rozprawki wygląda następująco:
- wstęp rozprawki,
- argumenty rozprawki,
- podsumowanie rozprawki.
Tu nie ma miejsca na improwizacje, idziesz jak po sznurku.
Zła wiadomość jest taka, że musisz się tego schematu nauczyć. Musisz też, zanim zaczniesz pisać, dobrze przemyśleć temat i zaplanować pracę. Pomiędzy częściami rozprawki musi być zachowana logika, inaczej Twoja rozprawka nie będzie miała sensu.
Schemat pisania rozprawki rozłożyłem na czynniki pierwsze w poniższym artykule.
Przykładowa rozprawka. Schemat pisania >>
Ile lektur muszę przeczytać, aby pisać dobre rozprawki?
Im więcej książek przeczytałeś, tym pisanie będzie Ci lepiej wychodzić. Jednak przeczytanie nawet kilku tysięcy książek Ci nie na, jeżeli nie znasz lektur.
Sprawa jest prosta:
Nie lubisz czytać lektur? Musisz znać dobrze przynajmniej lektury z obowiązującej podstawy programowej.
Lubisz czytać lektury? To pewnie znasz wszystkie i nie trzeba Cię namawiać do czytania. Zaglądaj tylko systematycznie w opracowania, aby przypomnieć sobie najważniejsze motywy, plany wydarzeń itp.
Uważasz, że lektury to bzdury? Sądzisz, że na nic Ci się przydadzą? No niestety tutaj Cię nie pocieszę. Nie ma drogi na skróty. Musisz trochę zapoznać się z obowiązkowymi lekturami. Pisząc rozprawkę, nie da się lać wody i 3-5 argumentów wyssać z palca.
Czy jest szybsza droga do poznania lektur?
Tak. Jak nie chcesz czytać, to oglądaj filmiki na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo streszczeń i opracowań podanych w mega ciekawy sposób. Taka wiedza w zupełności wystarczy do napisania rozprawki.
Drugi sposób to rozmowa z ChatGPT na temat lektur. To jeszcze lepsza opcja, bo możesz dopytać o wszystko, czego nie rozumiesz. Jak wykorzystać AI przy poznawaniu lektur omawiam w E-booku.
Czy warto mieć swój pogląd w rozprawce?
Przeczytałeś sporo książek? Lubisz myśleć? Jesteś humanistą? Super. Pewnie masz swój pogląd na wiele tematów. Czasami pewnie są kontrowersyjne.
Czy warto atakować swoimi poglądami w rozprawce? Rozważmy 3 sytuacje.
Kiedy warto wyrażać swoje poglądy w rozprawce:
- Masz spoko nauczyciela, który wie, że lubisz myśleć, masz swoje poglądy, a on ceni uczniów ze swoim wyrobionym zdaniem.
- Piszesz tekst na jakiś konkurs literacki, gdzie nie liczy się klucz, ale Twoje myślenie.
- Jak potrafisz dobrze uzasadnić swój pogląd. Masz przynajmniej 5 argumentów plus dodatkowo asy w rękawie, czyli argumenty ciężkie do podważenia.
- Chcesz poćwiczyć samodzielnie myślenie. Stawiasz jakąś kontrowersyjną tezę i ją argumentujesz. Świetne ćwiczenie intelektualne do zrobienia z kolegami, rodzicami lub ChatGPT.
Kiedy nie warto przedstawiać osobistych poglądów w rozprawce:
- Masz nauczyciela tak zwanego „betona”. On sam nie lubi za dużo myśleć, więc nie licz na to, że doceni Twoją inwencję.
- Gdy Twój pogląd jest bardzo kontrowersyjny i może kogoś urazić. Rozprawka to nie miejsce na kręcenie afer. Kilka niepotrzebnych zdań może zrobić z nauczyciela Twojego największego wroga. A lepiej nie mieć takich wrogów. Chcesz wyrazić swoje kontrowersyjne poglądy? Napisz do mnie, chętnie opublikuje Twoją rozprawkę.
- Jak chcesz wspomnieć o polityce. Skrytykować lub pochwalić jakąś partię. Tak jak wyżej. Nie wiesz, kto to czyta. Polityka w Polsce to bardzo wojowniczy i drażliwy temat.
- Kwestie religijne. Jak najdalej od tego tematu, bo szybko narobisz sobie wrogów. Wiem o tym ze swojego doświadczenia.
Kiedy masz zakaz totalny opowiadania o swoich poglądach w rozprawce:
- Na egzaminie ósmoklasisty i na maturze. Nigdy, przenigdy nie pisz o swoich poglądach! Masz trafić w klucz i dostać jak najwięcej punktów. To jest Twoim priorytetem.
- Podczas pisania na egzaminach zapomnij o swoich poglądach. Zostaw je w domu.
- Wspominaj, wychwalaj, idealizuj, takie cechy jak: patriotyzm, szacunek do przeszłości, dobro, piękno, prawda, szacunek do człowieka.
- Wyobraź sobie, że jesteś Polakiem, patriotą, katolikiem, wyznającym tradycyjne wartości. I tak pisz.
- Większość sprawdzających to osoby grubo po 50. Większość z nich na tradycyjne konserwatywne podglądy. Chcą spokoju, nie lubią kontrowersji.
- Twoje kontrowersyjne poglądy sprawią duży problem dla oceniających. Nawet jak Twoja praca jest dobra, ale ma „złe poglądy” mogą ją uwalić po prostu dla zasady.
- Chcesz skrytykować bohaterów Kamieni na Szaniec? A może uważasz, że Powstanie Warszawskie nie miało sensu? Zachowaj to dla siebie. Ani słowa o tym na egzaminie.
- Pisz to, co chcą przeczytać sprawdzający. Oni są tylko ludźmi. Chcą sprawdzić pracę, wziąć kasę i iść do domu.
Podsumowując- nie warto na szkolnych rozprawkach za bardzo pisać o swoich poglądach i poruszać kontrowersyjnych tematów. Szkoła to słabe miejsce na to.
Natomiast jest to dobry sposób na trening intelektualny. Gorąco Cię zachęcam do takich ćwiczeń. Pisz jak najbardziej kontrowersyjne rozprawki. Podsyłaj do mnie, chętnie je opublikuję.
Jakie są rodzaje rozprawek?
Na każdym etapie edukacji będziesz pisać tylko 2 rodzaje rozprawek. Czasami bardziej, a czasami mniej rozbudowane.
Rozprawka z tezą inaczej rozprawka dedukcyjna
Jesteś na 100 procent przekonany do słuszności jakiegoś poglądu. Teza zawarta w temacie pracy jest dla Ciebie oczywista i bezdyskusyjna. Do tezy dobierasz argumenty ją potwierdzające.
We wstępie podajesz tezę, w rozwinięciu przedstawiasz argumenty, w zakończeniu przytaczasz już udowodnioną tezę. Proste nie?
Co to teza w rozprawce? Szybka definicja
Teza to stwierdzenie, które uważasz za słuszne. Teza jest jak kapitan statku, wskazuje dokąd płynie Twoja rozprawka. Bez niej Twoja rozprawka “pływałaby” bez celu jak zagubiona łódka na morzu. Musi być jasna, konkretna i niepodważalna.
Żródło: Magister na 5
Czytaj wiecej:
Teza w rozprawce z ChatGPT>>
Rozprawka z hipotezą inaczej rozprawka indukcyjna
Nie jesteś pewien, czy na 100% tak jest. We wstępie stawiasz hipotezę. W rozwinięciu stawiasz argumenty za i przeciw. W zakończeniu piszesz czy potwierdziłeś, czy odrzuciłeś hipotezę. Na końcu rozprawki udowodnisz lub obalisz hipotezę.
Co to hipoteza w rozprawce? Szybka definicja
Hipoteza to przypuszczenie, do którego nie masz pewności. Hipoteza w rozprawce jest pytaniem lub przypuszczeniem. Będziesz je rozważać i próbować udowodnić lub obalić w treści rozprawki. Hipoteza nie stwierdza czegoś na pewno. Ty sam musisz dojść do wniosków.
Hipoteza to taki pisarski boks. Boksujesz się na argumenty sam ze sobą.
Czytaj więcej:
Hipoteza w rozprawce z ChatGPT>>
Jeśli jesteś ambitny, sprawdź też ten artykuł:
Hipoteza badawcza w pracy licencjackiej i magisterskiej
Rozprawką z tezą czy hipotezą. Co łatwiejsze?
Zdecydowanie łatwiejsza jest rozprawka z tezą. Tutaj punkt widzenia masz podany na tacy, nie musisz za dużo rozkminiać. Aby dobrze uzasadniać tezę, wystarczą Ci 2-3 argumenty. W przypadku rozprawki z hipotezą musisz podać ich więcej, minimum 4-6. Po 2-3 argumenty “za” i “przeciw”.
Jeszcze raz podkreślam- czytaj dobrze polecenie. Zazwyczaj z niego często wynika jaką rozprawkę masz napisać: z tezą czy hipotezą.
Argumenty w rozprawce -co to jest?
Argumenty w rozprawce to dowody, przykłady, cytaty, które potwierdzają Twoją tezę lub pozwalają analizować hipotezę. Służą do przekonania czytelnika, że Twoje stanowisko jest słuszne. Poprzez argumenty logiczne wyjaśniasz, dlaczego hipoteza jest prawdziwa lub fałszywa.
Argumenty to samo mięso rozprawki. Argumenty w rozprawce decydują o Twojej ocenie. Jeżeli są słabe niczym polskie horrory, nie spodziewaj się dobrej oceny.
Dobrze trzymać się prostego schematu: argument+ przykład.
Argumenty to taki ciekawy temat, że rozkminiałem go w oddzielnym artykule. Czytaj więcej:
Argumenty w rozprawce wszystko, co musisz wiedzieć >>
Umiejętność budowania celnych i trafnych argumentów możesz ćwiczyć z rodzicami lub z kolegami.
Schemat jest prosty. Powiedz do swojego rodzica, że chcesz go, do czegoś przekonać. Np. do zakupu pieska, kotka, batona, wyjścia z kolegami itp. Podaj 5 argumentów “za”.
Ćwiczenia bardzo rozwija kreatywność. Jak masz odwagę, w dalszej kolejności możesz startować w bardziej kontrowersyjne tematy typu: zakup papierosów, wyjazd na 2 tygodnie wakacji z patoinfluencerem, noc poza domem z kolegą z klasy itp. Pamiętaj- tutaj liczy się dobra zabawa.
Bardzo łatwe ćwiczenie do przeprowadzenia w każdych okolicznościach, np. podczas jazdy samochodem, w oczekiwaniu na coś, podczas zabawy, odrabiania lekcji itp.
Jak nie masz partnera do tej zabawy, wykorzystaj tryb głosowy ChatGPT. Wiele emocji gwarantowanych.
Co jest ocenianie w rozprawce?
W dużym skrócie:
- realizacja tematu,
- jakość argumentacji,
- znajomość lektury,
- kompozycja tekstu,
- styl, czyli język, ortografia i gramatyka.
Jak widzisz, jest tego sporo. W poniższym artykule opisałem dokładnie kryteria oceny rozprawki i co tak naprawdę jest najważniejsze.
Kryteria oceny rozprawki>>
Jak długa powinna być rozprawka?
Odpowiedź znajdziesz w poleceniu. Zazwyczaj minimum to 250 wyrazów. Czyli najbezpieczniej będzie, jak napiszesz na 300- 350 wyrazów. A dlaczego tak? Bo nauczyciel może Ci wykreślić całe zdanie i od razu masz mniej niż 250 słów. I powstaje duży problem.
Nie bądź też za bardzo nadgorliwy. Nie pisz mega długich elaboratów. Nic to nie zmieni. Nie dostaniesz lepszej oceny. Zmarnujesz tylko czas .
Temat długości rozprawki przedstawiam od Ad do Z w poniższym artykule.
Jak długa powinna być rozprawka>>
Jakie stosować zwroty do rozprawki?
Jak już wiesz, rozprawka jest dziełem wybitnie schematycznym. Dlatego też do każdego jej elementu zastosuj przydatne zwroty, które zawsze działają i pozwolą Ci ruszyć z miejsca.
Czytaj artykuł, gdzie omówiłem przydatne zwroty.
Jaki zwroty stosować w rozprawce >>
Najczęstsze błędy w rozprawce
- Błędna interpretacja tematu. I zamiast rozprawki napisałeś esej albo opowiadanie.
- Słabe/ nieprawidłowe argumentowanie.
- Powtarzanie wyrazów.
- Za duże lanie wody. Czyli pisanie o niczym bez podawania konkretnych argumentów.
- Za długie/ za bardzo rozbudowane zdania.
- Streszczanie książki w rozprawce.
- Nieprawidłowa kompozycja. Za długi wstęp lub zakończenie. Za krótkie rozwiniecie.
- Brak czytelności. Pracuj nad charakterem pisma. Sprawdzający musi być w stanie to przeczytać.
- Mieszanie czasów. Pisz w jednym czasie.
- Kontrowersyjne podglądy własne. Czytałeś już o tym wcześniej. Własne poglądy schowaj do kieszeni.
Czy rozprawka to bardzo trudna forma pisemna?
Tak. Jest trudna na początku. Nie znasz dobrze schematu rozprawki. Nie umiesz formułować argumentów, masz problem z zachowaniem spójności.
Tak. Jeśli nie znasz wymaganych lektur. Argumentów do rozprawki nie podasz z głowy. Musisz znać wymagane lektury.
Tak. Jeśli nie ćwiczysz regularnie. Nie potrafisz argumentów jasno i klarowanie przedstawić czy wyrazić myśli.
Nie. Jeśli znasz schemat rozprawki. Jak już nauczysz się formułować tezę i podawać argumenty, będziesz miał “z górki”.
Nie. Jeśli dobrze znasz temat. Wtedy podawanie argumentów i przykładów będzie banalne.
Nie. Jeśli dobrze zaplanujesz. Najpierw ustalasz tezę i argumenty, potem piszesz.
Dlaczego warto korzystać z brudnopisu przy pisaniu rozprawki?
Na każdym egzaminie będziesz miał do dyspozycji brudnopis. Naucz się z niego dobrze korzystać podczas pisania rozprawki. Nie chodzi o to, abyś całą rozprawkę pisał na brudno, a potem przepisywał. Korzystaj z niego jak z doskonałego planera.
Dlaczego warto:
- Lepiej zorganizujesz myśli. Uporządkujesz swoje pomysły przez rozpoczęciem pisania rozprawki “na czysto”.
- Ustalisz kolejność argumentów. Podasz tylko te najważniejsze.
- Napiszesz tezę lub hipotezę.
- Wypiszesz wszystkie przykłady.
- Zaplanujesz pisanie. Stworzysz konspekt rozprawki, co zapewni logiczny układ Twojej pracy.
Podpowiem Ci, że do planowania treści rozprawki, bardzo przydają się programy do tworzenia map myśli. Używam regularnie Mindomo. Ty możesz robić mapy myśli do rozprawki za pomocą programu Xmind. Jest za darmo.
Jakie słownictwo jest przydatne przy pisaniu rozprawki?
Jest tego bardzo dużo. Najlepiej jakbyś w swoim intelektualnym arsenale miał wiele słów przydatnych przy pisaniu rozprawki. Napisałem na ten temat osobny artykuł.
Słownictwo potrzebne do pisania rozprawki>>
Rozprawka- podsumowanie
W tym artykule omówiłem podstawy podstaw na temat rozprawki. Jeśli masz jakieś pytania, dawaj znać w komentarzu. Chętnie odpowiem.
Rozprawka to najważniejsze forma pisemna. Naucz się jej pisać już na samym początku. Od momentu, gdy usłyszysz słowo rozprawka. Na kolejnych etapach edukacji będziesz miał dużo łatwiej. Rozprawka to dzieło wybitnie schematyczne, więc gdy już raz się nauczysz i przećwiczysz schemat, to ta wiedza zostanie z Tobą na bardzo długo.
Chcę nauczyć się pisania rozprawki ze sztuczną inteligencją. Gdzie zacząć?
Jak już wiesz trochę o pisaniu rozprawki, możesz poćwiczyć jej pisanie z super asystentem. ChatGPT bardzo pomoże Ci w pisaniu rozprawek.
Jak zacząć? Sprawdź ten artykuł:
Jak napisać rozprawkę ze sztuczną inteligencją? 10 pomysłów>>
Chcesz więcej? Chcesz poznać więcej zastosowań ChatGPT przy pisaniu wypracowań i nie tylko?
Pobierz e-book:
Jak przyspieszyć pisanie wypracowań z ChatGPT>>
Zobacz, jakie materiały mogę Ci jeszcze zaproponować.
–>Sklep Magistra na 5
Jeżeli potrzebujesz pomocy, po prostu napisz.
–> Wyślij pytanie